www.infoglobe.sk » Gruzínsko – z Mestie do Ushguli

Gruzínsko – z Mestie do Ushguli

Publikované: 27.10.2018
Z Mestie do Ushguli vedie len jedna jediná cesta. Dá sa tam dostať vlastným vozidlom, taxíkom, mašrutkou (čo je miestna hromadná doprava), ale dá sa ísť aj stopom. Cesta tedy vedie smerom Ughviri pass. Počítajte však s nespevneným terénom. Hneď ako sme prešli Ughviri pass, serpentínami sme schádzali do prvej dediny. Človekovi sa až veriť nechce,v akých podmienkach tu ľudia žijú.

Všade je bahno a smrad, takže nezastavujeme a ideme ďalej. V diali sa už opäť týči strážna veža. Stojí tu úplne sama a prekvapivo je pri nej dosť ľudí. Odrazu vidíme, že si z nej miestni urobili atrakciu. Nazvali ju Tower of love a za malý poplatok môžete vliezť dovnútra a vyfotiť sa.

Tower of love

obydlie v Ushguli   divoká stavba s divokou prírodou

O Ushguli sa často hovorí ako o najvyššie trvalo osídlenej dedine v Európe, leží v historickom regióne Svanetie pri severozápadných hraniciach Gruzínska. Celá oblasť je obklopená pohorím Kaukaz a nachádza sa tu najvyšší kaukazský vrchol Šchara, ktorý dosahuje 5 193 m, a nemenej známy dvojvrchol Ušba so 4 710 m. Niektoré budovy v tejto obci sú zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

rozpadnuté domy v Ushguli   ako sa žije v Ushguli

Hneď ako sme prišli do Ushguli, úplne sme onemeli. Pohľad na veže, divokú rieku a na tie hory je úžasný. Auto sme zaparkovali na prvom možnom mieste a vyrazili sme na obhliadku mesta. Zarazilo ma však množstvo PET fliaš v rieke, sem ešte triedenie odpadu nedorazilo. Keď sme sa dostatočne nabažili miestnych stavieb, vyrazili sme do údolia pozdĺž riečky vytekajúcej z hôr pod ľadovec Šchary. Táto prechádzka je veľmi príjemná a je na pol dňa.

dedina s cestou k ľadovcu

pohľad do údolia z Ushguli   divoká rieka pri Ushguli

Cesta je nenáročná a veľmi fajn. Pred vami sú hory, okolo vás preteká riečka, stretávate kravy, ktoré sa pasú úplne všade. Cestou sa k nám pripojil dokonca aj pes tulák. Asi po necelých 8 km začíname málinko stúpať. Preskakujeme cez kamene, predierame sa cez rôzne kríky, až nakoniec dorazíme k miestu, kde sa pred nami odhalí celý ľadovec.

Zagaro Pass   hory

Opäť sme plní zážitkov. A musím povedať, že ma táto oblasť úplne okúzlila. Je to skvelé miesto pre všetky typy turistov. Každému ho odporúčam. Nájdete tu mnoho trekov s krásnymi výhľadmi a tajuplnú krajinu, ktorú sa dá prejsť aj na koni.

GPS: 42°55'03.3"N 43°00'58.6"E

 

Text a foto: Kateřina Janovská

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Gruzínsko – mesto Mestia a výpravy do okolia
Publikované: 20.10.2018
Mestia je krásne horské mestečko ležiace 128 km severovýchodne od krajského mesta Zugdidi. Patrí k najmalebnejším častiam krajiny a nie nadarmo sa nazýva gruzínske Švajčiarsko. S touto alpskou krajinou má totiž mnoho spoločného. Nielen krásnu krajinu zelených pastvín pod zaľadnený mi horami, ale tiež množstvo turistov.

Gruzínsko: zo Zagaro Pass do Kutaisi – posledná časť výpravy
Publikované: 3.11.2018
Keď sme sa ráno prebudili, nad Zagaro Pass krásne svietilo slniečko. Cesta preč však bola kvôli snehu neprejazdná, a tak sme čakali a čakali…

Gruzínsko – z mesta do hôr alebo cesta plná zastávok
Publikované: 13.10.2018
Dnešnou zastávkou a takým malým spestrením na ceste bude Balda Canyon. Nachádza sa necelých 12 km od mesta Martvili. Nájsť ho je však pomerne náročné. Keď sme chceli prebrodiť rieku, prišiel za nami miestny pán. Dorozumievali sme sa ťažko, ale podarilo sa. Rieku vraj neprebrodíme, pretože tam sú ostré a veľké kamene, ale že za 200 metrov je vodopád.

Gruzínsko, Kutaisi – krásna príroda a množstvo pamiatok
Publikované: 6.10.2018
Gruzínsko je štát ležiaci na rozhraní juhovýchodnej Európy a juhozápadnej Ázie. Pri východnom okraji Gruzínska sa nachádza Čierne more. Jeho susedmi sú na severe a severovýchode Rusko, na juhu Turecko a Arménsko a na juhovýchode Azerbajdžan.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 5. 2019
sviatok:Urban