www.infoglobe.sk » Gruzínsko: zo Zagaro Pass do Kutaisi – posledná časť výpravy

Gruzínsko: zo Zagaro Pass do Kutaisi – posledná časť výpravy

Publikované: 3.11.2018
Keď sme sa ráno prebudili, nad Zagaro Pass krásne svietilo slniečko. Cesta preč však bola kvôli snehu neprejazdná, a tak sme čakali a čakali…

výhľady na okolité hory v Zagaro Pass

A aby sme si skrátili čakanie, posunuli sme sa na druhú stranu údolia, takže sme sa zase mali čím kochať. Všade navôkol bola neuveriteľná a ľuďmi nedotknutá krajina. Tá divokosť a krása vám vyrazí dych. To už u nás neuvidíte. Dorazíme do dediny, kde žije len 8 rodín. Cez zimu musia žiť zo zásob, ktoré si v lete vypestovali, pretože do mesta je to sakra ďaleko.

rozpadnuté domy niekde cestou necestou

cesta cez Zagaro Pass    smer Lentheki

Cestou sme ešte prechádzali dedinami, kde líšky dávajú dobrú noc. Na to, ako veľmi tu sú ľudia chudobní, sú niektoré domy obrovské a väčšinou stavané do poschodia s veľkou terasou. Dokonca sme na jednej záhrade videli obrovskú sochu Stalina. Keď sme dorazili do Lentheki, ubytovali sme sa u veľmi milej rodiny. Ľudia by sa tu pre vás aj rozdali. Na večeru boli hody a ráno nás zas čakali slávnostné raňajky. Domáci milujú Česko a českých turistov, ukázali nám mnoho rodinných fotiek a dostali sme ešte jeden tip na výlet, a to jazero Green Lake, ktoré je kúsok od Lentheki. A tak sme vyrazili.

miestne honosné stavby   miestne stavby

Green Lake je úžasné miesto na samote. Ide sa k nemu cez drevený most, ktorý visí nad riekou. Pri jazere stají zrub, kde si môžete dať občerstvenie, dokonca si môžete nechať uloviť pstruha. V Green Lake sú totiž sádky so pstruhmi. Človek sa tu cíti ako v raji. Odtiaľ sme pokračovali až do Tkibulu k vodopádu Mukhuri.

Green Lake   vodopád Mukhuri

rýchle občerstvenie v horách

Celá táto cesta viedla krásnym údolím, ktoré bolo obklopené zalesnenými horami. Išli sme okolo divokej rieky a neustále nás vítali nejaké domáce zvieratá, ako sú kravy a prasatá. Tie tu majú takú slobodu, že keď sa človek nad tým zamyslí, tak ani nevie, ako môžu miestni poznať, ktoré zviera je čie. Aj tunajšia kvetena je nádherná – prvosienky, margarétky, divoké bylinky atď. Gruzínsko ma úplne uchvátilo. Návštevu tejto krajiny každému vrelo odporúčam. Nedotknutá príroda a pohostinnosť miestnych je až neuveriteľná.

GPS: 42°15'57.3"N 42°42'59.9"E

 

Text a foto: Kateřina Janovská

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Gruzínsko – mesto Mestia a výpravy do okolia
Publikované: 20.10.2018
Mestia je krásne horské mestečko ležiace 128 km severovýchodne od krajského mesta Zugdidi. Patrí k najmalebnejším častiam krajiny a nie nadarmo sa nazýva gruzínske Švajčiarsko. S touto alpskou krajinou má totiž mnoho spoločného. Nielen krásnu krajinu zelených pastvín pod zaľadnený mi horami, ale tiež množstvo turistov.

Gruzínsko – z Mestie do Ushguli
Publikované: 27.10.2018
Z Mestie do Ushguli vedie len jedna jediná cesta. Dá sa tam dostať vlastným vozidlom, taxíkom, mašrutkou (čo je miestna hromadná doprava), ale dá sa ísť aj stopom. Cesta tedy vedie smerom Ughviri pass. Počítajte však s nespevneným terénom. Hneď ako sme prešli Ughviri pass, serpentínami sme schádzali do prvej dediny. Človekovi sa až veriť nechce,v akých podmienkach tu ľudia žijú.

Gruzínsko – z mesta do hôr alebo cesta plná zastávok
Publikované: 13.10.2018
Dnešnou zastávkou a takým malým spestrením na ceste bude Balda Canyon. Nachádza sa necelých 12 km od mesta Martvili. Nájsť ho je však pomerne náročné. Keď sme chceli prebrodiť rieku, prišiel za nami miestny pán. Dorozumievali sme sa ťažko, ale podarilo sa. Rieku vraj neprebrodíme, pretože tam sú ostré a veľké kamene, ale že za 200 metrov je vodopád.

Gruzínsko, Kutaisi – krásna príroda a množstvo pamiatok
Publikované: 6.10.2018
Gruzínsko je štát ležiaci na rozhraní juhovýchodnej Európy a juhozápadnej Ázie. Pri východnom okraji Gruzínska sa nachádza Čierne more. Jeho susedmi sú na severe a severovýchode Rusko, na juhu Turecko a Arménsko a na juhovýchode Azerbajdžan.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 5. 2019
sviatok:Urban