www.infoglobe.sk » Albánsko: Krajina, ktorej krásy ešte len čakajú na objavenie – VIDEO

Albánsko: Krajina, ktorej krásy ešte len čakajú na objavenie – VIDEO

Publikované: 17.10.2017
Nádherné pláže, vysoké hory, krásne národné parky, jazerá, tradičné poľnohospodárstvo či majestátne hrady. Albánsko ponúka naozaj mnoho, a pritom ho turizmus zatiaľ takmer nepobozkal. V nasledujúcom seriáli sa postupne pozrieme na niekoľko miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

Ešte predtým, než sa pustíme do spoznávania jednotlivých miest, poďme si zhrnúť niekoľko praktických informácií a tipov.

Do Albánska sa najlepšie dostanete lietadlom, možností zatiaľ síce nie je veľa, ale letov z jediného medzinárodného letiska v Tirane našťastie pribúda. Ľahko môžete prísť aj zo severu Grécka alebo autom.

Albánsko

A ako sa potom prepravovať po Albánsku? Najlepšou možnosťou je rozhodne požičať si auto. Cesty do väčšiny najnavštevovanejších oblastí sú už v dobrom stave, pokiaľ sa ale chcete vydať aj do odľahlejších miest, počítajte s náročnejšou cestou a radšej si prenajmite auto s pohonom všetkých 4 kolies.

Jazdiť môžete aj autobusmi či miestnymi dodávkami, ceny sú príjemne nízke a opäť platí, že do najnavštevovanejších oblastí sa dostanete veľmi ľahko. Ale počítajte s tým, že miestna doprava je občas sama o sebe celkom slušným zážitkom.

Albánsko   Berat – výhľad z hradu

Kedy sa najviac oplatí vyraziť do Albánska? Najlepšie počasie bude samozrejme v lete, pokiaľ ale chcete zažiť naozajstné Albánsko takmer bez turistov, príďte mimo sezóny. 

Ceny v Albánsku sú príjemne nízke, hlavne čo sa týka jedla. Aj bývanie je ale väčšinou lacné a za danú cenu až prekvapivo kvalitné. Okrem najturistickejších oblastí sa bez problémov dostanete na cenu 15 eur za izbu pre dvoch aj s raňajkami .

Durrës

Dhërmi   pevnosť Ali Pashës – Porto Palermo

V seriáli si postupne predstavíme hlavné mesto Tiranu, prímorské Durrës, južnú riviéru, hrad a historické mesto Berat či termálne pramene pri mestečka Tepelene.

Albánsko   výhľad na Prrenjas

Pokiaľ vás bavia hory, rozhodne uvažujte aj o ceste do severnej časti krajiny, kde ležia Albánske Alpy. Tam sme sa bohužiaľ počas našej návštevy nedostali, vďaka českému dobrovoľníckemu projektu Albanian Challenge tam ale vzniká rozsiahla sieť značených turistických trás v úplne dychberúcej prírode a skrz dedinky, ktoré sú inak úplne odrezané od sveta.

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Ketsa

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Albánsko, Tirana – Skanderbegové mesto
Publikované: 7.8.2015
Cieľom dnešnej cesty je hlavné mesto Albánska, ktoré je takmer celé obklopené horami.

Albánsko, Tirana – pulzujúce centrum – VIDEO
Publikované: 24.10.2017
Albánsko je malá a pokojná krajina, dokonca aj jej hlavné mesto Tirana pôsobí v porovnaní s európskymi metropolami veľmi kľudným dojmom. Veď je pravda, že má len okolo pol milióna obyvateľov. Ulice sú ale plné života a Tirana má svoje nezameniteľné kúzlo.

Albánsko, Berat – romantický výlet do stredoveku – VIDEO
Publikované: 31.10.2017
Drsná príroda, hory, priezračne čistá rieka a majestátny hrad, ktorý stráži stredoveké mesto. Tak by sa dal v skratke popísať albánsky Berat, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a právom sa vyníma na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Poďme sa do neho na chvíľu preniesť.

Albánsko, Durrës – gastronomický raj – VIDEO
Publikované: 7.11.2017
Len zhruba 30 kilometrov od hlavného mesta Tirany leží pokojné prímorské mesto Durrës (slovensky Drač), o ktorom vám väčšina Albáncov povie, že tam vlastne nenájdete nič zaujímavého. Trochu aj majú pravdu, no napriek tomu sa v Drači určite zastavte. Prečo? Čaká tam na vás geniálna stredomorská kuchyňa za ešte geniálnejšie ceny.

Albánsko – národný park Llogara – VIDEO
Publikované: 14.11.2017
Neďaleko mesta Vlorë na juhu Albánska leží na prvý pohľad nenápadný horský národný park Llogara. Pri plánovaní cesty po Albánsku som si na neho nechal len pol dňa, ale už ako som sa k nemu z diaľky blížil, som to ľutoval. Patrí totiž medzi najkrajšie miesta celej krajiny a ponúka možnosti pre nezabudnuteľné treky do hôr.

Albánsko, Albánska riviéra – plážový relax a nádherná príroda – VIDEO
Publikované: 21.11.2017
Albánsko ani zďaleka neláka len svojou históriou a panenskou prírodou. Takmer celé jej pobrežie ponúka nádherné pláže a my sa teraz pozrieme pravdepodobne na tú najkrajšiu časť, Albánsku riviéru na juhu krajiny.


Súvisiace video

Albánsko, Tirana – pulzujúce centrum
V porovnaní s inými európskymi metropolami je hlavné mesto Albánska veľmi pokojné. Tirana je stál...

Albánsko: Krajina, ktorej krásy ešte len čakajú na objavenie
Albánsko je pre turistov málo prebádaná krajina, čo sa ale v budúcich niekoľkých rokoch určite zm...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

24.11.2017
Aj tento rok sa hlavné mesto Slovenska ponorí do vianočnej atmosféry a ponúkne domácim obyvateľom aj návštevníkom mesta bohatý program.
23.11.2017
Počas víkendu 25. 11. – 26. 11. 2017 prebehne tohtoročné najväčšie jesenné cestovateľské stretnutie  v Čechách známe ako Festivalu Okolo sveta. V kongresových priestoroch Clarion Congress Hotel Prague sa predstaví 70 prednášajúcich z radov cestovateľov, dobrodruhov, fotografov, horolezcov, jednoducho milovníkov cestovania a extrémnych zážitkov.
22.11.2017
Pre všetkých milovníkov turistiky a regionálnych zaujímavostí máme dobrú správu. V týchto dňoch si môžete bezplatne stiahnuť novú mobilnú aplikáciu, ktorá edukatívnym spôsobom propaguje oblasť slovenského Horného Liptova a poľskú Gminu Poronin.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BOSNA A HERCEGOVINA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 24. 11. 2017
sviatok:Emília
dnes:
piatok 24.11.
7 °C
zajtra:
sobota 25.11.
12 °C