www.infoglobe.sk » Albánsko, Tirana – Skanderbegové mesto

Albánsko, Tirana – Skanderbegové mesto

Publikované: 7.8.2015
Cieľom dnešnej cesty je hlavné mesto Albánska, ktoré je takmer celé obklopené horami.

V Albánsku žijú necelé tri milióny ľudí a päťstotisíc z nich má domov v Tirane. Za päť rokov tomu bude sto rokov, čo je Tirana hlavným mestom krajiny. Práve to, že dostala takýto status, podnietilo rast mesta. Dvadsiate roky boli v znamení prestavby centra Tirany pod vedením architektov Florestana Di Fausta a Armanda Brasiniho. Možno ste už niekde počuli o tom, že Albánsko a vtedajšie fašistické Taliansko mali k sebe pomerne blízko. Práve Di Fausto, známy ako „architekt Stredomoria“, bol dvorným architektom Benita Mussoliniho a jeho stavby nájdete rozosiate po celom regióne. Na Rodose, v Tripolise alebo aj tu – v Tirane.

Tirana

Keď sa v Albánsku po druhej svetovej vojne upevnila vláda komunistov, znamenalo to zmenu architektonického štýlu na nám známu socialistickú výstavbu, kvôli ktorej museli ustúpiť mnohé budovy nesmiernej historickej hodnoty. Dobrým príkladom je monštruózny Palác kultúry. Bol postavený v šesťdesiatych rokoch na Skanderbegovom námestí (na ploche pôvodného bazáru) a musela mu tiež ustúpiť pravoslávna katedrála. Vo vnútri paláca je 240 miestností. Najväčšia sála pojme tisíc ľudí. Vo vnútri sa ďalej ukrýva otočné javisko s plochou 550 metrov štvorcových a výškou 30 metrov. Okrem toho je v paláci knižnica, kde je viac než milión položiek zahŕňajúcich všetko možné od kníh cez mapy, periodickú tlač až po mikrofilmy.

Tirana

Už vás asi napadlo, že Skanderbegové námestie bude najskorej hlavným námestím mesta. Meno nosí po albánskom hrdinovi Skanderbegovi, šľachticovi, ktorý žil v 15. storočí a preslávil sa svojimi taktickými schopnosťami, ktoré dokázali brzdiť rozpínavosť Osmanskej ríše bažiacej po expanzii do Európy. Skanderbeg sa stal hrdinom ešte za svojho života a tiež symbolom vzdoru kresťanského sveta voči moslimskému. Na Skanderbegovom námestí stojí tiež jedenásť metrov vysoký monument tohto albánskeho hrdinu. Slávnostne bol odhalený v roku 1968, 500 rokov po Skanderbegovej smrti.

Bulvár národných mučeníkov

Keby sme sa vydali južne od Skanderbegového námestia, dostaneme sa na Bulvár národných mučeníkov (Dëshmorët e Kombit Boulevard). Bol postavený talianskymi architektmi a pôvodne niesol názov Mussoliniho bulvár. Nájdete tu napríklad Národnú galériu umenia, kam by ste určite mali zájsť. Galéria vystavuje ikony slávneho Onufriho, kňaza, ktorý žil v 16. storočí na juhu dnešného Albánska. Onufri priniesol významné zmeny do maľby ikon, napríklad prvý raz použil ružovú farbu alebo maľoval oveľa realistickejšie tváre, než bolo do tej doby zvykom. Ďalej tu môžete vidieť maľby v štýle socialistického realizmu.

Tirana

Tirana možno nie je nablýskaným veľkomestom ako hlavné mesta strednej a východnej Európy, napriek tomu si rozhodne zaslúži aspoň krátku zastávku pri vašich cestách po Balkáne.

GPS: 41°19'40.6"N 19°49'09.2"E

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Clay Gilligand, Joergsam, Dritan Mardodaj, Römert, Alban1989Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Macedónsko VII: Svätý Naum a výlet do Albánska
Publikované: 8.8.2012
Vrele odporúčané miesto, ktoré som nesmela pri svojej návšteve oblasti Ochridského jazera v Macedónsku vynechať, leží 28 km južne od Ochridu, v blízkosti hraníc Macedónska s Albánskom. Je to kláštor svätého Nauma, jedného z významných nasledovníkov a spolupracovníkov Cyrila a Metoda.

Albánsko: Krajina, ktorej krásy ešte len čakajú na objavenie – VIDEO
Publikované: 17.10.2017
Nádherné pláže, vysoké hory, krásne národné parky, jazerá, tradičné poľnohospodárstvo či majestátne hrady. Albánsko ponúka naozaj mnoho, a pritom ho turizmus zatiaľ takmer nepobozkal. V nasledujúcom seriáli sa postupne pozrieme na niekoľko miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

Albánsko, Tirana – pulzujúce centrum – VIDEO
Publikované: 24.10.2017
Albánsko je malá a pokojná krajina, dokonca aj jej hlavné mesto Tirana pôsobí v porovnaní s európskymi metropolami veľmi kľudným dojmom. Veď je pravda, že má len okolo pol milióna obyvateľov. Ulice sú ale plné života a Tirana má svoje nezameniteľné kúzlo.

Albánsko, Berat – romantický výlet do stredoveku – VIDEO
Publikované: 31.10.2017
Drsná príroda, hory, priezračne čistá rieka a majestátny hrad, ktorý stráži stredoveké mesto. Tak by sa dal v skratke popísať albánsky Berat, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a právom sa vyníma na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Poďme sa do neho na chvíľu preniesť.

Albánsko, Durrës – gastronomický raj – VIDEO
Publikované: 7.11.2017
Len zhruba 30 kilometrov od hlavného mesta Tirany leží pokojné prímorské mesto Durrës (slovensky Drač), o ktorom vám väčšina Albáncov povie, že tam vlastne nenájdete nič zaujímavého. Trochu aj majú pravdu, no napriek tomu sa v Drači určite zastavte. Prečo? Čaká tam na vás geniálna stredomorská kuchyňa za ešte geniálnejšie ceny.

Albánsko – národný park Llogara – VIDEO
Publikované: 14.11.2017
Neďaleko mesta Vlorë na juhu Albánska leží na prvý pohľad nenápadný horský národný park Llogara. Pri plánovaní cesty po Albánsku som si na neho nechal len pol dňa, ale už ako som sa k nemu z diaľky blížil, som to ľutoval. Patrí totiž medzi najkrajšie miesta celej krajiny a ponúka možnosti pre nezabudnuteľné treky do hôr.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. júna 2019 sa Svätoplukovo námestie v Nitre opäť stane dejiskom obľúbeného už tradičného podujatia Festival chutí Nitrianskeho kraja. Na námestí a v priľahlých uličkách vyrastú stánky plné gastronomickým špecialít z nitrianskeho regiónu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 24. 5. 2019
sviatok:Ela