www.infoglobe.sk » Pozrime sa do minulosti: Ako vyzeral Trebišov v roku 1806?

Pozrime sa do minulosti: Ako vyzeral Trebišov v roku 1806?

Publikované: 21.10.2023
Pripravovaná novinka, porovnávacia mapa súčasného a historického Trebišova a jeho okolia, vytvára jedinečnú príležitosť vidieť, ako sa naše územie zmenilo v priebehu času. Toto dielo je výsledkom práce kartografického tímu z bývalého Vojenského kartografického ústavu v Harmanci, ktorý teraz pôsobí v Kynceľovej pri Banskej Bystrici.

Originálne dielo bude porovnávať súčasnú mapu Trebišova a jeho okolia s mapou Jána Lipského z roku 1806, a to nielen na papieri, ale aj prostredníctvom aplikácie s rozšírenou realitou.

Porovnávacia mapa -  Trebišov a jeho okolie

Mappa generalis regni Hungariae – Generálna mapa Uhorska

Ján Lipský bol popredný slovenský, uhorský a aj európsky kartograf. Rodák zo Sedličnej pri Trenčíne je autorom kartografického diela zloženého z deviatich listov, ktoré sa považuje za najpresnejšiu mapu Uhorska v 19. storočí. Originálny výtlačok kolorovanej medirytiny Generálnej mapy Uhorska z roku 1806 si nadšenci máp a histórie môžu detailne prezrieť v Slovenskom múzeu máp v Kynceľovej. Vzhľadom na pozoruhodnú presnosť a podrobnosť tejto mapy, ju kartografický tím zvolil za najvhodnejšiu pre porovnanie so súčasnou mapou.

 

História a súčasnosť vedľa seba

Mapa z tvorby kartografického ústavu VKÚ Harmanec v Kynceľovej pri Banskej Bystrici vám umožní presne vidieť a porovnať zmeny, ktorými mesto Trebišov prešlo za posledné dve storočia. Obidve mapy budú v mierke 1:76 000 umiestnené vedľa seba a budú doplnené o textovú časť, ktorá upriamuje pozornosť užívateľa na najzaujímavejšie zmeny v regióne za viac ako 200 rokov. Budeme môcť porovnať napríklad zmeny v tokoch riek, v cestných komunikáciách, vo veľkosti a dôležitosti sídel, v zmenách miestnych názvov a iných dôležitých prvkov.

Porovnávacia mapa -  Trebišov a jeho okolie

"Porovnávacia mapa Trebišov a okolie kedysi a dnes je súčasťou ucelenej edície porovnávacích máp jednotlivých regiónov Slovenska. Prostredníctvom nej chceme verejnosti predstaviť zmeny na Slovensku za viac ako 200 rokov. Mapy majú vzdelávací charakter a sú vhodným doplnkom do škôl, no veľkú obľubu majú aj u širokej verejnosti. Pri príležitosti tejto edičnej činnosti sme v našom Slovenskom múzeu máp v Kynceľovej pripravili 6-mesačnú expozíciu starých vzácnych máp Uhorska. Medzi nimi nájdete aj spomínaný originál Lipského mapy Uhorska z 19. storočia," dopĺňa Milan Paprčka, riaditeľ VKÚ Harmanec a Slovenského múzea máp v Kynceľovej.

 

Objavujte s Map Explorerom

Nad touto mapou bude fungovať aj nová mobilná aplikácia CBS Map Explorer. Tá na displeji smartfónu nad rozprestretou mapou zobrazí informácie o konkrétnych miestach, na ktoré užívateľ namieri, a povie mu, čím sú tieto lokality zaujímavé.

map explorer

Mapa ako didaktická pomôcka pre študentov

Keďže túžbou kartografov z Kynceľovej nie je len osloviť s týmto dielom nadšencov do máp, ale aj študentov, môžeme považovať toto dielo za skvelú didaktickú pomôcku, ktorá priblíži žiakom ich okolie. Dozvedia sa niečo o histórii svojho regiónu a zároveň môžu sledovať, ako sa krajina od roku 1806 zmenila. Toto porovnanie môže pomôcť žiakom a študentom pochopiť geografické a historické koncepty, ktoré sa v mape nachádzajú.

 

Redakčná práca priamo v regióne

Pre úspech projektu je nutná aj práca v teréne, priamo v regióne. To, ako sa región zmenil, vedia totiž najlepšie miestni obyvatelia. Podrobnosti o zmenách v Piešťanoch a okolí pomáha zisťovať regionálny projektový manažér– Ing. Ján Mihalus

" Prvá svojho druhu - Porovnávacia historická mapa okresu Trebišov a okolie na báze rokov 1806, časov, kedy starý svet si podával ruku s novým moderným svetovým poriadkom ako ho poznáme dne. Časov kedy veľkú rybu Habsburského impéria, v ktorej bruchu Slováci sedeli ako v žalári národov, na krátky čas zjedla ešte väčšia ryba Francúzskeho cisára slávneho Napoleona Bonaparte. Tam niekde začína príbeh Lipského mapy a vlastne aj príbeh nášho jedinečného kartografického diela, ďalšej časti mapovej edície, ktorú VKÚ Harmanec s radosťou uvádza na slovensky trh, tentokrát pre okres Trebišov a okolie," uzatvára Ján.

 

Zdroj a foto: VKÚ Harmanec, s.r.o.



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Trebišov
Publikované: 29.8.2010
Mesto Trebišov sa rozkladá v juhovýchodnej časti Slovenska na rozhraní Trebišovskej tabule a Ondavskej vrchoviny, pri brehu potoka Trnávka.

Unikátna mapa porovná Hlohovec a jeho okolie z roku 1806 so súčasnosťou
Publikované: 20.3.2024
Mesto Hlohovec je známe predovšetkým vďaka svojmu bohatému kultúrnemu dedičstvu a prírodným krásam, ktoré ponúkajú obyvateľom aj návštevníkom. Novinka, porovnávacia mapa súčasného a historického Hlohovca a jeho okolia, vytvára jedinečnú príležitosť vidieť, ako sa územie zmenilo v priebehu času.

História a súčasnosť Piešťan: Porovnávacia mapa vám ukáže zmeny v regióne za posledných 200 rokov
Publikované: 21.10.2023
Pripravovaná novinka, porovnávacia mapa súčasných a historických Piešťan a ich okolia, vytvára jedinečnú príležitosť vidieť, ako sa územie zmenilo v priebehu času. Toto dielo je výsledkom práce kartografického tímu z bývalého Vojenského kartografického ústavu v Harmanci, ktorý teraz pôsobí v Kynceľovej pri Banskej Bystrici.

Vranov nad Topľou
Publikované: 15.7.2010
Mesto Vranov nad Topľou leží vo východnej časti Slovenska. Patrí do Prešovského kraja a má necelých 24 tisíc obyvateľov.

Slovensko: Košice – Kaplnka svätého Michala
Publikované: 11.8.2011
V centre východoslovenského mesta Košice sa hneď vedľa Dómu sv. Alžbety nachádza v neďalekom parku ďalší gotický skvost. Je ním kaplnka sv. Michala. Mnohí Košičania ju donedávna mohli poznať prevažne z jej vonkajšej strany, interiér bol sprístupnený iba zriedkavo. Aká je však jej história a čím všetkým prešla, aby nadobudla súčasnú podobu?

SR, Košice – Hlavná ulica I.
Publikované: 14.1.2016
Po návšteve Východoslovenského múzea a prezretí si jeho okolia sme sa vydali na prechádzku pýchou Košíc - Hlavnou ulicou, kde sa nachádza väčšina najvýznamnejších historických pamiatok.

SR, Košice – mesto so zlatým pokladom
Publikované: 24.12.2015
Veľmi dlho sme neboli na návšteve druhého najväčšieho mesta Slovenska - Košíc. Rozhodli sme sa to napraviť a počas jedného víkendu sme si zbalili veci, sadli do auta a vyrazili smer východ.

SR, Košice – prehliadka múzea
Publikované: 31.12.2015
Metropola východu – Košice nás privítala s otvorenou náručou a hneď nám ponúkla to najvzácnejšie, pohľad na Košický zlatý poklad. Dôkladne a s nadšením sme si ho prezreli a pokračovali sme prehliadkou ďalších zaujímavých muzeálnych zákutí.

SR: Košice – unikátna metropola východného Slovenska – VIDEO
Publikované: 29.8.2017
Predtým, než Košice získali v roku 2013 titul Európske hlavné mesto kultúry, takmer nikto ich vo svete nepoznal. Ich popularita ale neustále rastie a dnes patria Košice medzi najnavštevovanejšie mestá regiónu a postupne sa menia z industriálneho centra na centrum kultúry a vzdelanosti. Poďme sa do Košíc krátko pozrieť aj my.

SR: Košice – Východoslovenské múzeum
Publikované: 5.6.2014
Dnes zavítame do metropoly východu – do Košíc, aby sme spoločne navštívili jedno z najstarších a najvýznamnejších múzeí na Slovensku - Východoslovenské múzeum. Povieme si čo-to o jeho vzniku a jednotlivých expozíciách.

SR, Herľany – obec preslávená gejzírom
Publikované: 13.8.2015
Po dlhšej dobe sa vydáme na východné Slovensko, aby sme navštívili zopár jedinečných miest. Prvým z nich bude obec Herľany, ktorá sa nachádza približne 28 kilometrov od Košíc v malebnej krajine na úpätí Slanských vrchov a v údolí Herlianskeho potoka.

SR: Michalovce II. - Historické stavby mesta
Publikované: 8.12.2011
V druhom článku o metropole Zemplína si povieme niečo o historických budovách, ktoré sa v meste nachádzajú.

Slovensko: Michalovce I. – Pohľad do histórie
Publikované: 1.12.2011
V trojdielnom seriáli si predstavíme metropolu regiónu Zemplín. Začneme chronologicky, a teda históriou Michaloviec, prejdeme na pamiatky a rozprávanie zavŕšime súčasnými Michalovcami.

SR: Michalovce III. – Súčasnosť perly Zemplína
Publikované: 15.12.2011
Tretí diel o Michalovciach rozoberá, ako to v meste vyzerá v súčasnosti a čo sa tu dá robiť.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Košice – metropola východu
Perlou východného Slovenska sú dozaiste Košice. Druhé najväčšie mesto Slovenska ukrýva nielen pre...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 27. 4. 2024
sviatok:Jaroslav
dnes:
sobota 27.4.
7 °C
zajtra:
nedeľa 28.4.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X