www.infoglobe.sk » SR, Košice – mesto so zlatým pokladom

SR, Košice – mesto so zlatým pokladom

Publikované: 24.12.2015
Veľmi dlho sme neboli na návšteve druhého najväčšieho mesta Slovenska - Košíc. Rozhodli sme sa to napraviť a počas jedného víkendu sme si zbalili veci, sadli do auta a vyrazili smer východ.

Po piatich hodinách v celku príjemnej cesty sme dorazili na miesto. Po ubytovaní sa a obede sme si zvolili svoj prvý cieľ. Bolo ním Východoslovenské múzeum a konkrétne legendárny Košický zlatý poklad. Veľmi nás lákala predstava, ako vyzerá nález, ktorý je považovaný v európskom, dokonca aj v svetovom meradle za jeden z najvýznamnejších.

Východoslovenské múzeum

Po zakúpení lístka sme čuduj sa svete sami vstúpili do podzemných častí múzea. V jemnom prítmí nás vítali informačné tabule aj s popismi a fotografiami výnimočného nálezu. Začítali sme sa...

Východoslovenské múzeum - interiér

Košický zlatý poklad - informačné tabuleKošický zlatý poklad

Košický zlatý poklad bol objavený 24. augusta 1935, a to pri stavebných prácach v budove č. 68 na Hlavnej ulici v Košiciach. Zaujímavý je nielen svojim rozsahom, ale aj tým, že napriek snahe objaviteľov ukoristiť si aspoň pár „zlatiek“ sa podarilo zachovať ho v celku a nepoškodený. Celý nález tvorí 2920 zlatých mincí, dukátov a dvojdukátov, tri zlaté medaile a neskutočná renesančná zlatá reťaz o dĺžke 2,14 metra. Poklad bol uložený v tepanej medenej schránke s rytinami zvieracích motívov a jeho celková hmotnosť dosahuje 11,5 kilogramu.  

Košický zlatý poklad

Na základe datovania najmladších mincí (Leopolda I.) sa predpokladá, že bol uložený resp. ukrytý niekedy po roku 1679 v budove, kde sídlila vtedajšia Spišská komora. Dôvod úschovy bol prozaický. Zámožný majiteľ sa bál jeho zhabania Imrichom Thökölym a jeho prívržencami, ktorí v rámci protihabsburgských povstaní obsadili Košice. To sa udialo v roku 1682, takže k uloženiu došlo rok, dva predtým. Od uloženia po objavenie bol poklad viac než dobre uschovaný, no kým sa vrátil takpovediac opäť domov (do Košíc) prebehlo ešte veľa rokov. 

Košický zlatý poklad - vstup do trezoru

Po objavení putoval poklad do Slovenského vlastivedného múzea v Bratislave, následne do Ústrednej štátnej pokladnice v Prahe. V rokoch 1941 až 1942 bol spracovaný numizmatičkou Emanuelou Nohejlovou-Prátrovou v Národnom múzeu v Prahe. Osud pokladu zamiešala aj druhá svetová vojna, kedy oň prejavila záujem vtedajšia Slovenská republika, Maďarské kráľovstvo aj Tretia ríša, preto bol ukrytý na neznáme miesto údajne mimo Prahu. V roku 1953 bola uskutočnená jeho prvá verejná výstava v Prahe, v roku 1956 sa vrátil poklad do Košíc, ale len v rámci výstavy a následne aj v roku 1967.

Košický zlatý poklad

Keďže Východoslovenské múzeum nemalo vhodné priestory na jeho trvalé umiestnenie, začala v roku 1969 výstavba mohutného a priestranného trezoru v podzemnej časti hlavnej budovy múzea. Po jej dokončení bola stála expozícia verejnosti sprístupnená v roku 1970. Zaujímavosťou je, že putovanie pokladu týmto ešte neskončilo. Od roku 2009 sa Košický zlatý poklad presúval po mestách ako Bratislava, Praha, Budapešť, Krakov, Ostrava až napokon sa opäť vrátil v roku 2013 do priestorov novo zrekonštruovanej hlavnej budovy múzea a jej trezorovej časti na Námestí Maratónu mieru č. 2.

Košický zlatý poklad

Po získaní obšírnych vedomostí sme vstúpili dvoma trezorovými dverami do tmavo čiernej miestnosti, ktorú tvorili vitríny s mincami, interaktívne obrazovky, kde bolo možné si jednotlivé mince zväčšiť a dozvedieť sa ďalšie informácie. Zo stropu viseli priesvitné valce, v ktorých sa nachádzali tie najvzácnejšie exponáty vrátane zlatej reťaze. Najpočetnejšiu skupinu mincí tvorili mince uhorské a holandské (nizozemské provincie). Medaile pochádzali z kremnickej mincovne. Z nich vynikala jazdecká medaila kráľa Ferdinanda I. z roku 1541, ktorej autorom je významný kremnický medailér Krištof Fuessel. Medaila je výnimočná zlatým prevedením, ktoré je svetovým unikátom. Je to jediná takáto medaila na svete! Okrem spomínaných území sa v poklade nachádzajú mince z Rakúska, Českých krajín, Poľska, Dánska, Anglicka, Francúzska, Španielska atď.

Košický zlatý poklad

Oslnení žiarivým leskom zlata sme o poznanie bohatší pokračovali v prehliadke múzea. Aké expozície sme ešte videli a kam sme sa potom vydali si ale povieme nabudúce.

 

GPS: 48°43'38.2"N 21°15'12.2"E (Východoslovenské múzeum)

Text a foto: Oskár Mažgút

     

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Košice: Authentic Tours
Publikované: 1.1.2017
Pre všetkých milovníkov netradičných zážitkov ponúka mesto Košice unikátnu prehliadku mesta, v ktorej sa vrátite v čase.

SR: TOP podujatia Košického kraja 2017
Publikované: 27.3.2017
Košický kraj v sebe ukrýva nádhernú architektúru, úžasnú prírodu a jedinečné podujatia, ktoré umocňujú výnimočnosť tejto časti Slovenska a my vám prinášame ich prehľad.

Košice: Steel Arena 11 Fest
Publikované: 24.3.2017
Aj tento rok sa môžete tešiť na 11. narodeniny STEEL ARÉNY v Košiciach, ktoré vám prinesú dva dni skvelej zábavy.

Košice: výstava Vysoko na krídlach
Publikované: 11.3.2018
Východoslovenské múzeum v Košiciach vás pozýva na výstavu Vysoko na krídlach – čo vieme o orlovi krikľavom, ktorá potrvá do 27. mája 2018.

Košice: Top podujatia roku 2018
Publikované: 19.2.2018
Pri príležitosti udelenia titulu UNESCO CITY OF MEDIA ARTS mestu Košice sa budú počas tohto roka konať jedinečné podujatia, ktorých prehľad prinášame v nasledujúcich riadkoch.

SR, Prešov – drahokam Šariša
Publikované: 11.5.2016
Dnes sa vydáme do tretieho najväčšieho mesta Slovenska, aby sme spoznali jeho krásy, pamiatky aj zaujímavosti. Nachádza sa v kraji, ktorý nesie po ňom pomenovanie, je známe vďaka soli, i turínskemu plátnu a v neposlednom rade je vstupnou bránou do rázovitého regiónu Šariš. Ak ste tipovali, že je reč o Prešove, tak ste uhádli.

SR, Košice – prehliadka múzea
Publikované: 31.12.2015
Metropola východu – Košice nás privítala s otvorenou náručou a hneď nám ponúkla to najvzácnejšie, pohľad na Košický zlatý poklad. Dôkladne a s nadšením sme si ho prezreli a pokračovali sme prehliadkou ďalších zaujímavých muzeálnych zákutí.

SR, Košice – Hlavná ulica II.
Publikované: 21.1.2016
Po tom, čo sme si povedali o parkoch, spievajúcej fontáne či podzemí košickej Hlavnej ulice, sa dnes prejdeme po jej najvýznamnejších pamiatkach.

Košice: Nová atrakcia pre turistov – fotopoint
Publikované: 1.2.2016
Metropola východu prináša domácim, ale hlavne zahraničným turistom novú atrakciu v podobe fotopointu, ktorá dopomôže k zviditeľneniu mesta v zahraničí.

Košice: výstava Dalí – Zhmotnenie surreálneho
Publikované: 28.2.2016
Do 21. marca 2016 prebieha vo Východoslovenskom múzeum Košice výstava jedného z najvýznamnejších predstaviteľov surrealizmu, a to prostredníctvom dvoch cyklov nazvaných "Autobiografia Benvenuta Celliniho" a "Dvanásti apoštoli alebo Rytieri okrúhleho stola".

SR, Košice – Hlavná ulica I.
Publikované: 14.1.2016
Po návšteve Východoslovenského múzea a prezretí si jeho okolia sme sa vydali na prechádzku pýchou Košíc - Hlavnou ulicou, kde sa nachádza väčšina najvýznamnejších historických pamiatok.

SR, Galmus: unikátna Šikľavá skala - VIDEO
Publikované: 12.4.2016
Pokiaľ máte radi menej známe prírodné miesta, tak práve v dnešnom článku vás zavedieme do horskej oblasti Galmus, ktorá sa rozprestiera na severe Volovských vrchov približne 20 kilometrov od mesta Spišská Nová Ves alebo kúsok od Krompách.

Košice: Rušňoparáda 2016
Publikované: 28.3.2016
Metropola východu - Košice už po 16-ty krát privíta prehliadku historických aj moderných rušňov na podujatí Rušňoparáda. Aj tento rok budú mať návštevníci možnosť vidieť unikátne parné rušne a mnoho ďalšej železničnej techniky.

SR: Košice – Východoslovenské múzeum
Publikované: 5.6.2014
Dnes zavítame do metropoly východu – do Košíc, aby sme spoločne navštívili jedno z najstarších a najvýznamnejších múzeí na Slovensku - Východoslovenské múzeum. Povieme si čo-to o jeho vzniku a jednotlivých expozíciách.

Slovensko: Košice – Kaplnka svätého Michala
Publikované: 11.8.2011
V centre východoslovenského mesta Košice sa hneď vedľa Dómu sv. Alžbety nachádza v neďalekom parku ďalší gotický skvost. Je ním kaplnka sv. Michala. Mnohí Košičania ju donedávna mohli poznať prevažne z jej vonkajšej strany, interiér bol sprístupnený iba zriedkavo. Aká je však jej história a čím všetkým prešla, aby nadobudla súčasnú podobu?

Východné Slovensko, Bukovské vrchy I. – putovanie divočinou
Publikované: 15.11.2015
Bukovské vrchy je nevysoké pohorie ležiace na úplnom východe Slovenska s presahom do susedného Poľska zo severu a do Ukrajiny na východe. Prevažná časť územia je pod záštitou UNESCO a spadá do oblasti národného parku Poloniny, ktorý tu bol vyhlásený v roku 1997.

Východné Slovensko, Vihorlat I – putovanie divočinou
Publikované: 6.12.2015
Vihorlat (alebo Vihorlatské vrchy) je pohorím vulkanického pôvodu smerom na juh od Bukovských vrchov. Prevažná časť pohoria bola formovaná v období neogénu (mladšie treťohory) a geomorfologický vývoj bol dokončený zhruba pred 9 miliónmi rokov.

Východné Slovensko: Hrad Krásna Hôrka
Publikované: 22.3.2012
V 13. storočí sa začala písať história národnej kultúrnej pamiatky, hradu Krásna Hôrka, ktorý je v dnešnej dobe súčasťou SNM - Múzea Betliar. V roku 2011 prešli priestory hradu rekonštrukciou a návštevníci tu mali možnosť zhliadnuť mimoriadne cenné zbierky. No v sobotu 10. marca 2012 vypukol na hrade rozsiahli požiar, ktorý zničil všetky strechy, vrátane interiéru horného gotického hradu.

Východné Slovensko – návšteva Morského oka aj ochutnávka vína
Publikované: 20.8.2015
Po tom, ako sme deň strávili v Herľanoch presunuli sme sa cestou E58 do obce Orechová, ktorá sa nachádza v okrese Sobrance. Okrem ochutnávky vína sme si naplánovali aj výlet na Morské oko, ktorý sme uskutočnili nasledujúci deň. Ako to dopadlo sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

SR: Slovenský kras, Gombasecká jaskyňa – výlet do podzemia
Publikované: 4.5.2014
Nielen krásne tiesňavy, horské chrbty ponúkajúce úžasné výhľady, či pestrofarebná kvetena a bohatá fauna dokážu vylákať ľudí do prírody. Mnohé zaujímavé miesta sú schované v podzemí. Nejednu podzemnú prírodnú zaujímavosť ukrýva aj Národný park Slovenský kras, kam sa dnes spoločne vyberieme.

SR, Krásnohorské Podhradie - Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov
Publikované: 27.4.2014
Naše malebné Slovensko v sebe ukrýva mnoho prírodných krás, za ktorými sa oplatí vycestovať aj na druhý koniec republiky. Rovnako je pretkané hustou sieťou historických pamiatok, ktoré každoročne prilákajú nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov. Dnes spoločne navštívime východ Slovenska, kde sa ukýva aj jedna unikátna pamiatka - Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov.

SR, Herľany – obec preslávená gejzírom
Publikované: 13.8.2015
Po dlhšej dobe sa vydáme na východné Slovensko, aby sme navštívili zopár jedinečných miest. Prvým z nich bude obec Herľany, ktorá sa nachádza približne 28 kilometrov od Košíc v malebnej krajine na úpätí Slanských vrchov a v údolí Herlianskeho potoka.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Košice – metropola východu
Perlou východného Slovenska sú dozaiste Košice. Druhé najväčšie mesto Slovenska ukrýva nielen pre...

SR: Kežmarok – kráľovské mesto východu
Vydajte sa prostredníctvom našej fotogalérie do okresného mesta Kežmarok. Toto kráľovské mesto op...

SR: Sabinov - mestečko na východnom Slovensku
Mestečko Sabinov, ktoré leží na rieke Torysa, sa nachádza na východnom Slovensku v Prešovskom kra...


Súvisiace video

SR, Galmus: zamrznutá Šikľavá skala
Dnes vás zavedieme do menej známej oblasti nazývanej Galmus, ktorá sa rozprestiera na severe Volo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

24.4.2018
Tohtoročná jarná etapa Flory Olomouc zaháji oslavy 60. výročia kvetinových výstav v Olomouci a ponesie narodeninový názov Pugét pre Floru. Potrvá od štvrtka 23. do nedele 26. apríla. Kytice doslova zaplavia priestor celého pavilónu. V netradičných priestorových inštaláciách sa budú vznášať nad hlavami a umožnia vám tak jedinečný kontakt s exponátmi.
23.4.2018
Aj tento rok sa v Bratislave uskutoční mestský open air festival Bratislavský majáles, ktorý so sebou prinesie bohatý hudobno-kultúrny program s čerešničkou v podobe veľkolepého ohňostroja na Dunaji.
22.4.2018
Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ - Bardejov zaznamenala aj v roku 2017 rast návštevnosti turistických prevádzok a zariadení v regióne, kde pôsobí. Návštevnosť sa zvýšila o takmer 6 % a dosiahla 52 492 osôb. Počet prenocovaní týchto turistov sa zvýšil o 4,3 % a dosiahol 316 590 nocľahov. Priemerne tak strávil jeden turista v regióne šesť nocí.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAMBODŽA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 24. 4. 2018
sviatok:Juraj
dnes:
utorok 24.4.
23 °C
zajtra:
streda 25.4.
27 °C