www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Slovensko: Michalovce I. – Pohľad do histórie

Slovensko: Michalovce I. – Pohľad do histórie

Publikované: 1.12.2011
V trojdielnom seriáli si predstavíme metropolu regiónu Zemplín. Začneme chronologicky, a teda históriou Michaloviec, prejdeme na pamiatky a rozprávanie zavŕšime súčasnými Michalovcami.

Územie východoslovenských Michaloviec bolo vďaka svojej výhodnej polohe, na brehu Laborca a križovatke obchodných ciest, osídlené už v staršej dobe kamennej. V období mladšej doby bronzovej sa stali vďaka svojim surovinovým zdrojom severovýchodným centrom obchodu s mimokarpatskými oblasťami. Dejiny Michaloviec sú poznamenané prítomnosťou Keltov na tomto území a tiež rímskymi vplyvmi. Neskôr, v období sťahovania národov, presnejšie v 6. storočí, sa tu usídlili slovanské kmene, čo dokazujú mnohé archeologické nálezy. Obdobie ranného feudalizmu mapujú náleziská v lokalite Hrádok a na terajšom Kostolnom námestí.   


Z roku 1922Z 30-tych rokovStalinova ulica

 

Prvýkrát sa Michalovce spomínajú v privilégiu predstaveného budinského chrámu a kapituly v roku 1244 ako Myhal. Názov je zrejme odvodený od duchovného patróna kostola alebo šľachtického vlastníka. Neskôr sa mesto spomína ako Nogmihal, teda Veľký Michal, Nagymihály alebo Michalowcze. Výhodná poloha zabezpečila, že už v 15. storočí sa Michalovce stali mestom a postupne pribúdali výsady ako právo mýta, sobotné trhy a výročný jarmok. Michalovce boli v 15. storočí významným trhovým strediskom. Ďalšia história je vcelku jednotvárna až do začiatku 18. storočia, kedy nastalo obdobie úpadku. V tomto období zaniklo mnoho obcí, ba aj hrad, ktorý bol doteraz centrom mesta a sídlom rodiny Sztárayovcov. V roku 1766 prebehlo v Michalovciach sčítanie, z ktorého sa zachovali výsledky: 11 urodzených, 59 slobodných, 1752 poddaných, 6 vetrom hnaných a 16 Rómov.

 

Kostolné námestieŽelezničná stanica z 19. stor.Už neexistujúca synagóga

Z úpadku sa mesto dostalo až v 19. storočí najmä vďaka rozkvetu remesiel a priemyslu. Na začiatku 20. storočia už Michalovce úplne stratili charakter poľnohospodárskeho mesta. Nachádzali sa tu závody na spracovanie poľnohospodárskych produktov, textilu, strojárske a stavebné podniky.

Nabudúce: Historické stavby mesta 

 

Text: Zuzana Megerssová

Zdroj a foto: Mesto Michalovce



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Pozrime sa do minulosti: Ako vyzeral Trebišov v roku 1806?
Publikované: 21.10.2023
Pripravovaná novinka, porovnávacia mapa súčasného a historického Trebišova a jeho okolia, vytvára jedinečnú príležitosť vidieť, ako sa naše územie zmenilo v priebehu času. Toto dielo je výsledkom práce kartografického tímu z bývalého Vojenského kartografického ústavu v Harmanci, ktorý teraz pôsobí v Kynceľovej pri Banskej Bystrici.

SR: Drotárstvo je zapísané do svetového zoznamu UNESCO
Publikované: 16.12.2019
Pred pár dňami sa podarilo Slovenskej republike na 14. zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO konajúceho sa v kolumbijskej metropole – Bogote zapísať Drotárstvo do zoznamu svetového dedičstva.

Pre tých čo zaujíma história, katastrofy, adrenalín aj objavovanie. Cestovateľské kino sa vyberie do Černobyľu
Publikované: 3.2.2020
Mesto duchov. Míľnik novodobej histórie. Černobyľ, kedysi pýcha sovietskeho zriadenia a čulé moderné mesto, dnes strašiak celého sveta.

SR, ČR: Svetový deň cestovného ruchu 2020
Publikované: 23.9.2020
Svetový deň cestovného ruchu sa každoročne slávi 27. septembra a jeho cieľom je zvyšovať povedomie v rámci medzinárodného spoločenstva o význame cestovného ruchu, jeho sociálnych, kultúrnych, environmentálnych aj ekonomických hodnotách a prínose k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja.

Fotopublikácia predstaví Michalovce a ich okolie netradičnou formou
Publikované: 6.10.2020
Vydanie ojedinelej publikácie má za cieľ podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu v michalovskom regióne. Mesto Michalovce, pomenované po synovi kráľovského palatína Rajnolda, je centrom vzdelanosti, obchodu a turistiky na Zemplíne.

Východné Slovensko – návšteva Morského oka aj ochutnávka vína
Publikované: 20.8.2015
Po tom, ako sme deň strávili v Herľanoch presunuli sme sa cestou E58 do obce Orechová, ktorá sa nachádza v okrese Sobrance. Okrem ochutnávky vína sme si naplánovali aj výlet na Morské oko, ktorý sme uskutočnili nasledujúci deň. Ako to dopadlo sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

SR: Michalovce II. - Historické stavby mesta
Publikované: 8.12.2011
V druhom článku o metropole Zemplína si povieme niečo o historických budovách, ktoré sa v meste nachádzajú.

SR: Michalovce III. – Súčasnosť perly Zemplína
Publikované: 15.12.2011
Tretí diel o Michalovciach rozoberá, ako to v meste vyzerá v súčasnosti a čo sa tu dá robiť.

SR: Bánovce nad Ondavou – rodisko významného literáta
Publikované: 29.12.2011
Názov obce Bánovce prešiel počas jej histórie mnohými podobami. Od Banoch (1342), Banowsze (1773), Bánovce (1920), až po Bánovce nad Ondavou (1927).

SR: Gelnica – kráľovské banské mesto
Publikované: 5.1.2012
Gelnica je mesto s bohatou baníckou históriou, ktorá tu číha na každom kroku z múrov starých stavieb a štítov banských štôlní. To však nie je jediné, čo môže ponúknuť. Jej okolitá príroda je jednoducho očarujúca a ponúka mnoho spôsobov využitia pre turistov.

SR: Dolný Zemplín – Viniansky hrad
Publikované: 6.6.2013
Viniansky hrad, z ktorého sa do dnešných dní dochovali už len ruiny, stále priťahuje množstvo turistov.

SR, Herľany – obec preslávená gejzírom
Publikované: 13.8.2015
Po dlhšej dobe sa vydáme na východné Slovensko, aby sme navštívili zopár jedinečných miest. Prvým z nich bude obec Herľany, ktorá sa nachádza približne 28 kilometrov od Košíc v malebnej krajine na úpätí Slanských vrchov a v údolí Herlianskeho potoka.

SR, Smolník – kráľovské banské mestečko
Publikované: 7.5.2015
Na východnom Slovensku sa nachádza mnoho krásnych miest a my jedno z nich dnes navštívime. Zastavíme sa v obci Smolník v okrese Gelnica, ktorý má bohatú banskú minulosť, nevšedné architektonické pamiatky a je obklopený nádhernou prírodou ideálnou pre turistické vychádzky.

Slovensko: Košice – Kaplnka svätého Michala
Publikované: 11.8.2011
V centre východoslovenského mesta Košice sa hneď vedľa Dómu sv. Alžbety nachádza v neďalekom parku ďalší gotický skvost. Je ním kaplnka sv. Michala. Mnohí Košičania ju donedávna mohli poznať prevažne z jej vonkajšej strany, interiér bol sprístupnený iba zriedkavo. Aká je však jej história a čím všetkým prešla, aby nadobudla súčasnú podobu?

Košice: Európske hlavné mesto kultúry 2013
Publikované: 12.9.2010
Pred dvomi rokmi východoslovenská metropola vybojovala titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. Prípravy na toto celoeurópske prestížne podujatie sa dostávajú do tempa a potvrdil to aj slávnostný koncert na oslavu druhého výročia tejto udalosti.

Zemplín: Propagácia regiónu aj v zahraničí
Publikované: 21.11.2011
Odborníci, ktorí sa zúčastnili druhého ročníka konferencie Cestovný ruch na Zemplíne sa zhodli, že tento región má čo ponúknuť turistom nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia.

Sobrance: V meste pribudla národná kultúrna pamiatka
Publikované: 11.11.2011
V meste na východe Slovenska sa môžu pochváliť prvou národnou kultúrnou pamiatkou – budova sídla tunajšej Základnej umeleckej školy.

Trebišov
Publikované: 29.8.2010
Mesto Trebišov sa rozkladá v juhovýchodnej časti Slovenska na rozhraní Trebišovskej tabule a Ondavskej vrchoviny, pri brehu potoka Trnávka.


Súvisiace video

SR: Najkrajšie zábery na Slovensko
Piloti a fotografi zo skupiny Slovensko z neba dali dohromady svoje najkrajšie zábery na Slovensk...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X