www.infoglobe.sk » Rakúsko: Hintertux - l'adovcové lyžovanie

Rakúsko: Hintertux - l'adovcové lyžovanie

Publikované: 10.3.2008
Pani zima v ostatných dňoch síce vystrčila pazúriky, no aj tak sa jej tohoročné predstavenie dá považovať za veľmi chabé. Milovníci zimných radovánok sa už druhý rok po sebe poriadne nezviezli a už je tu jar. Za snehom sa teda budeme musieť tentoraz vydať na juh, do 550 km vzdialeného strediska Hintertux na hranici Rakúska a Talianska.

Ak chceme vyskúšať ľadovcové lyžovanie, začnime rovno tým „naj“, čo nám náš sused ponúka. Reč bude o najrozsiahlejšom rakúskom ľadovci Hintertux, ktorý je právom nazývaný kráľ medzi ľadovcami. Samozrejmosťou je celoročná prevádzka s univerzálnou ponukou svahov, na ktorých si na svoje prídu amatéri aj experti.

Večný sneh pokrýva hneď niekoľko trojtisícoviek, z ktorých čnie majestátna hora nazvaná Gefrorene Wand. Tu si na svoje prídu najmä tí zdatnejší lyžiari a nie nadarmo sa tunajší terén stal domovom pretekárskych tímov, ktoré však počas tréningu zmenšujú priestor pre verejnosť predovšetkým na hlavnom slalomovom svahu. Za komfort širokých ľadovcových svahov sa platí cena v podobe obrovských davov lyžiarov, ktorí sú sto vyraziť na svah aj začiatkom leta v najparnejších dňoch. Hoci je tento jav, teda fronty pri vlekoch, v ostatných rokoch už úplne bežný, rozhodne by som tento unikátny kus Álp nezavrhoval, ba naopak. Únikom od svištiacich pretekárov môžu byť svahy hory naproti Olperer, a tiež úplne stranou ležiace stredisko Kaserer, široké pozvoľné svahy ktorého lákajú najmä k pokojnému carvingu. Lyžiarske podmienky sú tu skutočne výborné, problémom teda ostáva ona sezónna rušnosť na svahoch, nakoľko Tux slúži aj ako poistka pre prípad, že by v ostatných strediskách rozsiahleho údolia Zillertal (celá oblasť nesie označenie Zillertal 3000) bol nedostatok snehu. Dopravnú os ľadovcového strediska tvoria tri úseky veľkokapacitných kabínkových lanoviek. Prvá začína pri parkovisku v Hintertuxe, odkiaľ stúpajú dve gondoly na Sommerbergalm (2100 m). Odtiaľ pokračuje výkonný funitel, teda priestranná kabínka pre 24 osôb istená dvojitým ťažným lanom, ktoré odolá aj častému ľadovcovému vetru nad 100 km/h. Z prestupnej stanice Fernerhaus vo výške 2660 m, pre ktorú už zľudovel názov „fernethouse“, sa dá ďalším funitelom či dvojsedačkovou lanovkou dosiahnuť ostrejších, no aj širokých svahov pod Gefrorene Wand. Spleť tratí v okolí „fernethausu“ núka rôzne kombinácie zjazdových trás zostupujúcich až k prvej prestupnej stanici lanovky – teda k Sommerbergalm. Červené a modré zjazdovky ponúka už spomenutý protiľahlý svah Olperer, kde premávku zabezpečujú klasické kotvy. „Profíci“ tieto svahy niekedy posmešne nazývajú diaľnice, avšak tým si rozhodne nenechajte tunajšie lyžovanie znechutiť.            

Na prvý pohľad priehľadný ľadovcový areál núka aj freeridové vyžitie v podobe vyhradených chodníkov určených pre vyznávačov prašanu. Freeride je v Rakúsku úplne legálny, avšak za prísnejších bezpečnostných podmienok, nehovoriac o vašich schopnostiach. Snowboardistov poteší najvyššia európska half pipe a na svoje si prídu aj milovníci romantických zimných prechádzok, nakoľko okolie ľadovca núka až 250 km peších túr, z ktorých počas jednej návštevy nestihnete poznať ani desatinu, čo je škoda, ale od toho v zime do hôr predsa nejazdíme. Iné to je v lete, kedy sa v horných partiách areálu do sýtosti vyšantíte a o nejaký ten  kilometer nižšie si prechádzkou spríjemníte večer. Pokoj na získavanie nových skúseností si tu nájdu aj začínajúci lyžiari, a to najmä na modrých svahoch pod Tux Jochem (2460m), ku ktorým vedie expresná štvorsedačka zo Sommerbergalm. Odporúčam aj záverečný zjazd do údolia po päťkilometrovej zasnežovanej trati Schwarze Pfanne, ktorá svojím terénom láka k bezpečným Freeridovým skratkám.

Verím, že po tom, čomu sme predtým hovorili zima, si tu radi zalyžujete aj napriek hrozbe čakania v radoch, ktoré sú však s ohľadom na ponúkaný komfort ešte veľmi znesiteľné.

Stredisko a ľadovec sa nachádza v lokalite Zillertalské Alpy (nemecky Zillertaler Alpen) na hraniciach Rakúska a Talianska. Tvorí súčasť hlavného hrebeňa Východných Álp. Zillertalské Alpy sú mohutne zaľadnené s najväčším ľadovcom Schlegeiskees, ktorý má rozlohu 4,5 km2. Celá oblasť je od Čiech vzdialená zhruba 5,5 hod. pri odporúčanej trase cez Mníchov a Kufstein.

 

86 km zjazdových tratí 

ľahké zjazdovky 23km stredne ťažké zjazdovky 47km ťažké zjazdovky 16km

5gondola6sedačková lanovka10poma

 

nadmorská výška 1500 - 3250 m n.m.

 

sezóna  je celoročná 

Vzdialenosti:

od Prahy 550 km, od Brna 596 km

 

 

viace na: www.hintertux.com

snehový servis: www.tiscover.at 

spracoval Jan Chaloupka , foto archív a hintertux.com

 

späťDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? Najväčší ľadovec sveta
Publikované: 11.9.2011
Putovanie za najväčším ľadovcom sveta nás tentoraz zavedie do Patagónskych Ánd, kde sa nachádza vskutku impozantný prírodný útvar hodný pripomenutia.

Rakúsko: Raj lyžiarov
Publikované: 28.11.2011
Kým v slovenských lyžiarskych strediskách ešte len pripravujú snehové delá, v rakúskych sa už naplno lyžuje. Vďačiť za to naši susedia môžu geologickým pomerom, prírodným podmienkam a počasiu.

Viete, že? Rakúsko: Jazero Achensee – perla tirolských Álp
Publikované: 5.8.2012
Tirolské jazero Achensee je pokojný kút prírody len kúsok od hlavného dovolenkového koridoru smerom do Talianska. Ideálne romantické miesto na prenocovanie počas dlhej cesty k moru.

Valčianska dolina: Silvestrovská noc na svahu
Publikované: 29.12.2014
Ak aj vy patríte k vášnivým vyznávačom zimných športov a ešte stále sa rozhodujete, kde strávite Silvester, tak už ďalej váhať nemusíte.

Rakúsko: Lyžovanie v Alpách I. – lyžiarske stredisko vidieckeho typu Dachstein West
Publikované: 31.1.2016
Zima je v plnom prúde a snehu je bohužiaľ v našej krajine každým rokom menej. Pokiaľ sa neuspokojíte s veľkosťou našich svahov a ich umelým snehom, nezostáva vám nič iné, než sa vydať do Álp.

Rakúsko: Lyžovanie v Alpách II. – nekonečné zjazdovky lyžiarskeho strediska Skicircus – Saalbach
Publikované: 7.2.2016
V minulom článku sme si predstavili lyžiarske stredisko rodinného typu. Pokiaľ vám jeho červené zjazdovky nestačili a pre kvalitný pôžitok z jazdy potrebujete poriadne čierne zjazdovky, zavezte sa ešte o sto kilometrov juhozápadnejšie do malebného lyžiarskeho mestečka Saalbach (460 km z Prahy).

Rakúsko, Lyžovanie v Alpách III. – nekonečné zjazdovky lyžiarskeho strediska Skicircus – Leogang, Hinterglemm
Publikované: 14.2.2016
Po prejdení zjazdoviek v okolí mestečka Saalbach sa nachádzame na severnom hrebeni na hore Wildenkarkogel a vydávame sa po smere šípky s nápisom Leogang.

Rakúsko: Skvelá lyžovačka za rohom
Publikované: 18.12.2016
Upravené svahy, zasnežená krajina s nádherným výhľadom, horský vzduch a útulné chaty - to všetko sú ingrediencie na nezabudnuteľnú zimnú dovolenku.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Ischgl – Tirolský lyžiarsky klenot
Tentoraz vás zavedieme do malebnej rakúskej obce Ischgl v spolkovej krajine Tirolsko, ktorá sa ro...

Hintertux - ľadovcové lyžovanie
Ak chceme vyskúšať ľadovcové lyžovanie, tak začneme rovno tým „naj“, čo nám naši susedia ponúkajú...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

22.4.2019
Príďte zažiť Thurzove slávnosti a odomknúť Oravský hrad do novej letnej turistickej sezóny počas posledného aprílového víkendu, t. j. 27. a 28.4. 2019.
21.4.2019
Hlavné mesto Slovenska vás pozýva na 16. ročník obľúbeného podujatia s bohatým programom pre všetkých, ako aj na mestský open air festival Bratislavský majáles.
20.4.2019
Zahájenie v poradí už ôsmej litomyšlskej kúpeľnej sezóny prebehne od stredy 24. do nedele 28. apríla. Po roku opäť kúpeľná promenáda ožije slávnostným sprievodom, ale tiež hudobnou a divadelnou produkciou. Chýbať nebudú ani obľúbené kúpeľné pramene, kúpeľné lavičky, výstava historických vozidiel a prvorepublikové žandárstvo.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 22. 4. 2019
sviatok:Slavomír