www.infoglobe.sk » SR, Orava: Jasenová – Kukučínova dedinka

SR, Orava: Jasenová – Kukučínova dedinka

Publikované: 11.10.2017
Našu púť po Orave zakončíme v obci Jasenová, ktorá leží v malej kotlinke, kúsok od Vyšného Kubína. Okrem domovej zástavby ponúka pohľad do histórie, a to prostredníctvom unikátnych pamiatok, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

Obec rozprestierajúca sa pod úbočím Chočský vrchov začala svoju históriu písať už od 14. storočia. V týchto dávnych časoch sa tu nachádzali lesy a lúky, ktoré postupne boli pretvorené na zemianske statky. Tie prerástli v osadu a napokon aj v malebnú dedinku.

JasenováJasenová

Rozrastajúce obyvateľstvo sa venovalo pastierstvu, poľovníctvu i obrábaniu pôdy a lesa. Zväčšovala sa zástavba územia dedinky, ktorú v roku 1718 postihol veľký požiar. Domy síce ľahli popolom, no miestny ľud sa postaral o jej znovu postavenie. S príchodom reformácie sa obec pripojila k evanjelickému vierovyznaniu, ktoré si zachovala dodnes.

Jasenová - Evanjelický kostol

Výstavba miestnej obecnej školy prispela k vzdelanosti a k obrodeniu duchovného aj náboženského života. Konali sa tu totiž aj celoobecné zhromaždenia a slúžili náboženské obrady. V roku 1836 bol posviackou odovzdaný nový kostol. O pár rokov neskôr bol založený Gazdovsko-potravný spolok, ktorý vybudoval prvý obecný obchod s vôbec prvým valcovým mlynom na Orave. Jasenová si, žiaľ, musela prejsť aj ťažkým obdobím svetových vojen, aby sa 5. apríla 1945 opäť stala slobodnou obcou. V povojnových rokoch bolo založené Jednotné roľnícke družstvo, neskôr vzniká poľnohospodárske družstvo. Z rozvojom priemyslu dochádza k miernemu vyľudňovaniu obce.

Kuria Antona Dobáka

V súčasnosti tu žije vyše 400 obyvateľov, ktorí sa môžu popýšiť nielen už spomínaným evanjelickým kostolom z roku 1836, starou obecnou školou či oravskými domami z 19. storočia, ale aj klasicistickým kaštieľom nazývaným tiež Kuria Antona Dobáka. Tento jednopodlažný objekt bol postavený v 19. storočí, má jedinečnú stĺpovitú predsieň (balkón) a jeho okolie tvorí pomerne veľký  park. Pamiatka je relatívne dobre zachovaná, avšak v súkromnom vlastníctve, a teda verejnosti neprístupná. To však neplatí pre múzeum v podobe rodného domu Martina Kukučína.

rodný dom Martina Kukučína

rodný dom Martina Kukučínarodný dom Martina Kukučína

Tento najvýznamnejší predstaviteľ slovenského literárneho realizmu a zakladateľ modernej slovenskej prózy sa tu narodil, v detstve pomáhal pri poľných prácach a študoval v obecnej škole. Martinovi Kukučínovi, vlastným menom Matejovi Bencúrovi je tu venovaná expozícia pojednávajúca o literátovi a jeho rodisku, kde sú okrem iného k dispozícii aj ukážky úchvatných diel, ako Rysavá Jalovica, Dom v stráni či Neprebudený. V dobovej dolnooravskej usadlosti s dvorom a hospodárskymi budovami si tak priblížite tradičný život nielen spisovateľa, ale aj tunajších ľudí v Jasenovej na prelome 19. a 20. storočia. Hneď vedľa usadlosti je park, kde uvidíte sochu slávneho autora v nadživotnej veľkosti, ktorej autorom je akademický sochár Ján Kulich.       

socha Martina Kukučína

Jasenová - Evanjelický kostolJasenová - Evanjelický kostol

Samozrejme Kukučín nie je jedinou veľkou osobnosťou spájajúcou sa s menom obce. Patria sem aj fyzik Ivan Branislav Zoch, herec Ján Jamnický, básnik, historik a verejný predstaviteľ Štefan Krčméry a mnohí ďalší.

oravské domy z 19. storočia

Dedinka  Jasenová je ozajstnou perlou Oravy. Zasadená je v nádhernej prírode, hrdí sa významnými osobnosťami, krásnou architektúrou a príjemnou atmosférou. Preto pokiaľ sa budete presúvať z Oravy na Liptov alebo opačne, tak sa tu určite zastavte!

 

GPS: 49°10'33.7"N 19°17'41.7"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Orava – Leštiny: obec s pamiatkou UNESCO
Publikované: 24.9.2017
Tentoraz nás túlavé topánky zaviedli na Oravu, presnejšie do okresu Dolný Kubín. Rozhodli sme sa ponavštevovať zopár krásnych dediniek, ktoré sú výnimočné buď vďaka pamiatkam alebo pôsobeniu významných osobností, či sú východiskovým bodom pre zaujímavú turistiku.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikované: 25.4.2013
V dnešnom článku vás zavedieme do malebnej oravskej obce Hruštín, ktorá v sebe skrýva jedinečnú architektúru, zaujímavé nárečie, množstvo športových atrakcií a v neposlednom rade krásnu okolitú prírodu oblasti Stredných Beskýd.

SR, Orava – Hruštínska prevodovka
Publikované: 22.8.2013
Pred pár týždňami sa konalo v malebnej oravskej obci Hruštín zaujímavé podujatie pod názvom Hruštínska prevodovka, ktoré sme si ako redakcia nenechali ujsť. Čo sme zažili a videli, o tom vám povieme v nasledujúcich riadkoch.

SR, Orava – obec Hruštín: lyžovačka na Vasiľovskej holi
Publikované: 29.1.2015
Malebnú oravskú dedinu Hruštín, ktorá sa nachádza v pomyselnom strede medzi Námestovom a Dolným Kubínom, určite netreba našim verným čitateľom predstavovať.

SR, Orava – sedlo Príslop, vajcovka a krásne lúky
Publikované: 23.8.2017
Jedného slnečného dňa sme sa rozhodli, že letných horúčav máme už dosť, zbalili sme si pár vecí a vybrali sme sa z Bratislavy na sever krajiny, konkrétne na Oravu. Keďže sme neoplývali bohvie akou kondíciou a zároveň sme nechceli stretávať húfy turistov, vybrali sme sa do sedla Príslop.

SR, Orava – výlet na najvyšší vrch
Publikované: 12.10.2016
Jesenné obdobie je najfarebnejším obdobím roka a zároveň aj turisticky tým najvhodnejším. Treba síce rátať so skorým stmievaním, ale na druhej strane dotyky slnka už nie sú také horúce. Preto sme sa rozhodli absolvovať výlet do hôr.

SR, Orava – Vyšný Kubín: rodisko P.O. Hviezdoslava
Publikované: 1.10.2017
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili a zároveň spoznávali malebnú obec Leštiny, ktorá sa hrdí pamiatkou zapísanou v svetovom dedičstve UNESCO, sa dnes presunieme len o necelý kilometer ďalej do oravskej dedinky Vyšný Kubín.

SR, Orava: Puchmajerovej jazierko – prírodný klenot medzi stromami
Publikované: 15.5.2014
Naše kroky dnes nasmerujeme do oblasti Hornej Oravy, konkrétne k jednému malému rašelinovému jazierku, ktoré ma veľký prírodný aj kultúrny význam.

SR, Región Orava: Víkend plný zážitkov
Publikované: 4.3.2013
Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Tohtoročná zima je štedrá nielen čo sa týka snehovej nádielky, ale aj pekných slnečných dní. A tak, len čo sme mali voľný víkend, vybehli sme aspoň na pár dní do prírody. Tentoraz naše kroky viedli na Oravu, ktorá patrí k najkrajším regiónom Slovenska.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvelá rodinná lyžovačka
Publikované: 30.1.2014
Aj vy patríte k milovníkom zimných športov? Tiež si neviete predstaviť zimnú dovolenku bez poriadnej snehovej nádielky a dobre upravených zjazdoviek? Aj keď musím priznať, že v posledných rokoch chodíme s partiou na týždňové lyžovačky predovšetkým do zahraničia, ale na slovenské hory sme nezanevreli. Mojimi srdcovkami sú už dlhé roky regióny Orava a Kysuce.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Orava – cesta na najvyšší vrchol
V dnešnej fotogalérii vás zavedieme na najvyšší vrchol Oravskej Magury – Minčol (1 394 m n. m.). ...

SR, Orava – Kráľovná regiónu
Majestátna Babia hora je právom nazývaná „Kráľovnou Oravy“. Leží na slovensko – poľskej štátnej h...

SR: Hruštín, Orava žila Off Roadom
V poradí už druhý ročník súťaže podomácky vyrobených traktorov a Off Road áut sa uskutočnil prvú ...

SR: Orava, Kysuce – symfónia čiernobielej
V najsevernejších častiach Slovenska sa rozprestierajú dva rázovité regióny Orava a Kysuce. Vďaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

17.3.2018
Za svetový deň vody bol vyhlásený 22. marec, 23. marec zas patrí Svetovému dňu meteorológie. Pri príležitosti osláv vody sa každoročne konajú akcie, počas ktorých môžete navštíviť inak pre verejnosť neprístupné miesta spojené s vodou.
16.3.2018
Festival Crème de la Crème vám už po piatykrát predstaví to najlepšie z francúzskej kinematografie. Tešiť sa môžete na „bouquet“ súťažných a ocenených filmov z áčkových festivalov.
15.3.2018
Horná Malá Úpa usporadúva v areáli Pomezky v sobotu 17. marca deviaty ročník pretekov na historických lyžiach a saniach, ďalej preteky v ladnom skoku a súťaž o najlepší historický kostým.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 3. 2018
sviatok:Ľubica
dnes:
sobota 17.3.
6 °C
zajtra:
nedeľa 18.3.
1 °C