www.infoglobe.sk » SR, Orava – Vyšný Kubín: rodisko P.O. Hviezdoslava

SR, Orava – Vyšný Kubín: rodisko P.O. Hviezdoslava

Publikované: 1.10.2017
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili a zároveň spoznávali malebnú obec Leštiny, ktorá sa hrdí pamiatkou zapísanou v svetovom dedičstve UNESCO, sa dnes presunieme len o necelý kilometer ďalej do oravskej dedinky Vyšný Kubín.

Ostrá a Tupá skala

Táto obec v údolí Chočských vrchov a Oravskej vrchoviny má vyše 500 obyvateľov a je rodiskom významných slovenských osobností, ako aj miestom nevšednej architektúry či pamiatok. Pokým sa vydáme na prechádzku jej zákutiami, zaujala nás geomorfologická vyvýšenina v podobe dvoch skalných zlepencových brál napravo od obce. Jednalo sa o Ostrú a Tupú skalu, ktoré sú prírodným chráneným areálom. Nachádza sa tu viacero menších jaskýň i archeologické nálezisko starého hradiska. Na Tupej skale sa týči vysielač a kúsok od neho Pamätník slovenského cyrilo-metodského kríža ekumenickej jednoty. Lokalita síce nie je značená žiadnou turistickou značkou, no napriek tomu je vyhľadávaným turistickým cieľom, keďže poskytuje nádherné pohľady na okolitú krajinu – dolnú Oravu, Malú Fatru, Chočské vrchy, Západné Tatry atď.

Ostrá a Tupá skala

Vráťme sa však späť do Vyšného Kubína, ktorého dejiny siahajú do obdobia tzv. Lužickej kultúry, ktorá sa zaoberala prevažne poľnohospodárstvom či chovom dobytka. Túto dávnu atmosféru tu možno badať dodnes. Samotná obec je spomínaná už v roku 1325 a podobne ako Leštiny patrila pod Oravské panstvo, ale v priebehu časov sa v jej správe striedali aj viaceré zemianske rodiny.

Kubíniovský renesančný kaštieľ

Obec je tvorená zástavbou zemianskych a sedliackych domov situovaných štítom do ulice, ako aj novšími murovanými stavbami. Z pamiatok spomenieme Kubíniovský renesančný kaštieľ neskôr upravený na klasicistický s rozsiahlym parkom z prvej polovice 17. storočia, ktorý sa nachádza na okraji obce pri ceste spájajúcej okresné mestá Dolný Kubín s Ružomberkom. Táto pamiatka je nádhernou ukážkou ľudskej šikovnosti. Jednopodlažná obdĺžniková budova s nárožnými vežami a manzardovou strechou s cibuľovými baňami na vežiach je skvostom pre oko. Natáčali sa tu aj viaceré filmy, ako napríklad Námestie svätej Alžbety či Cársky kuriér. V súčasnosti prebieha komplexná oprava kaštieľa.

pamätník – Priadka

Hneď oproti kaštieľu môžete zhliadnuť pamätník – Priadka, ktorý je venovaný matke najväčšieho slovenského básnika Pavla Országha Hviezdoslava. Monument zhotovil Fraňo Štefunko. Zaujímavý je aj Rímskokatolícky kostol sv. Trojice z 15. storočia, ktorý obkolesuje cintorín s veľkým kamenným pomníkom rodiny spomínaného básnika.    

Ľudový drevený dom č. 39 

Ďalšou dominantou obce je Arpádovský kaštieľ z 18. storočia, kde sídli obecný úrad. V prízemí stavby je situovaná trvalá expozícia venovaná slávnemu básnikovi, ďalším dejateľom, ktorí boli počas svojho života výrazne spätí s obcou i jej historickému vývoju. Zabudnúť nemôžeme ani na pomník P. O. Hviezdoslava, najstarší Ľudový drevený dom č. 39 z  roku 1699 reprezentujúci spôsob života oravských ľudí v minulosti, Pamätník SNP na rázcestí pri vstupe do obce a v neposlednom rade na Pamätnú tabuľu venovanú spisovateľke Margite Figuli, ktorá je umiestnená na objekte, kde prežila svoju mladosť. Zaujímavosťou je, že spisovateľka sa narodila v tom istom dome, v ktorom sa narodil aj P. O. Hviezdoslav.

Rímskokatolícky kostol sv. Trojice

pamätná tabula venovaná Margite FiguliPamätník SNP

Pokiaľ sa Vám zdá, že meno Pavla Országha Hviezdoslava spomíname často, máte pravdu. Pre Vyšný Kubín je predsa jej najvýznamnejším rodákom. Tento najväčší slovenský básnik vytvoril diela, ktoré predstavujú celú epochu vo vývine slovenskej literatúry. Prebásnil do slovenčiny i významné diela svetových básnikov a hlavne obrátil sa k slovenskému ľudu ako k jadru národa a bojoval proti jeho utlačovaniu. Nemenej významnou osobnosťou obce bola aj Margita Figuli, ktorá tvorila tzv. lyrizovanú prózu a natrvalo sa tak zapísala do slovenskej literatúry. Samozrejme toto neboli jediné skutočné osobnosti dedinky. Rodákom bol aj Anton Vojtech Gazda, zakladajúci člen Bernolákovho učeného Tovarišstva, krátky úsek života pobudol vo Vyšnom Kubíne i Štefan Krčméry, literárny kritik, historik, básnik a mnohí ďalší.

pamätník na rodný dom Pavla Országha Hviezdoslava

Ak by ste chceli zažiť atmosféru minulosti uprostred nádhernej prírody so štipkou národnej hrdosti, tak návšteva Vyšného Kubína bude pre vás ako stvorená. My vám ju môžeme len a len odporučiť.

 

GPS: 49°10'58.1"N 19°18'58.1"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Orava – Leštiny: obec s pamiatkou UNESCO
Publikované: 24.9.2017
Tentoraz nás túlavé topánky zaviedli na Oravu, presnejšie do okresu Dolný Kubín. Rozhodli sme sa ponavštevovať zopár krásnych dediniek, ktoré sú výnimočné buď vďaka pamiatkam alebo pôsobeniu významných osobností, či sú východiskovým bodom pre zaujímavú turistiku.

SR, Orava: Jasenová – Kukučínova dedinka
Publikované: 11.10.2017
Našu púť po Orave zakončíme v obci Jasenová, ktorá leží v malej kotlinke, kúsok od Vyšného Kubína. Okrem domovej zástavby ponúka pohľad do histórie, a to prostredníctvom unikátnych pamiatok, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikované: 25.4.2013
V dnešnom článku vás zavedieme do malebnej oravskej obce Hruštín, ktorá v sebe skrýva jedinečnú architektúru, zaujímavé nárečie, množstvo športových atrakcií a v neposlednom rade krásnu okolitú prírodu oblasti Stredných Beskýd.

SR, Orava – obec Hruštín: lyžovačka na Vasiľovskej holi
Publikované: 29.1.2015
Malebnú oravskú dedinu Hruštín, ktorá sa nachádza v pomyselnom strede medzi Námestovom a Dolným Kubínom, určite netreba našim verným čitateľom predstavovať.

SR, Orava – sedlo Príslop, vajcovka a krásne lúky
Publikované: 23.8.2017
Jedného slnečného dňa sme sa rozhodli, že letných horúčav máme už dosť, zbalili sme si pár vecí a vybrali sme sa z Bratislavy na sever krajiny, konkrétne na Oravu. Keďže sme neoplývali bohvie akou kondíciou a zároveň sme nechceli stretávať húfy turistov, vybrali sme sa do sedla Príslop.

SR, Orava – výlet na najvyšší vrch
Publikované: 12.10.2016
Jesenné obdobie je najfarebnejším obdobím roka a zároveň aj turisticky tým najvhodnejším. Treba síce rátať so skorým stmievaním, ale na druhej strane dotyky slnka už nie sú také horúce. Preto sme sa rozhodli absolvovať výlet do hôr.

SR, Orava: Puchmajerovej jazierko – prírodný klenot medzi stromami
Publikované: 15.5.2014
Naše kroky dnes nasmerujeme do oblasti Hornej Oravy, konkrétne k jednému malému rašelinovému jazierku, ktoré ma veľký prírodný aj kultúrny význam.

SR, Región Orava: Víkend plný zážitkov
Publikované: 4.3.2013
Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Tohtoročná zima je štedrá nielen čo sa týka snehovej nádielky, ale aj pekných slnečných dní. A tak, len čo sme mali voľný víkend, vybehli sme aspoň na pár dní do prírody. Tentoraz naše kroky viedli na Oravu, ktorá patrí k najkrajším regiónom Slovenska.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvelá rodinná lyžovačka
Publikované: 30.1.2014
Aj vy patríte k milovníkom zimných športov? Tiež si neviete predstaviť zimnú dovolenku bez poriadnej snehovej nádielky a dobre upravených zjazdoviek? Aj keď musím priznať, že v posledných rokoch chodíme s partiou na týždňové lyžovačky predovšetkým do zahraničia, ale na slovenské hory sme nezanevreli. Mojimi srdcovkami sú už dlhé roky regióny Orava a Kysuce.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Orava – cesta na najvyšší vrchol
V dnešnej fotogalérii vás zavedieme na najvyšší vrchol Oravskej Magury – Minčol (1 394 m n. m.). ...

SR, Orava – Kráľovná regiónu
Majestátna Babia hora je právom nazývaná „Kráľovnou Oravy“. Leží na slovensko – poľskej štátnej h...

SR: Hruštín, Orava žila Off Roadom
V poradí už druhý ročník súťaže podomácky vyrobených traktorov a Off Road áut sa uskutočnil prvú ...

SR: Orava, Kysuce – symfónia čiernobielej
V najsevernejších častiach Slovenska sa rozprestierajú dva rázovité regióny Orava a Kysuce. Vďaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

16.12.2017
Počas adventnej nedele 17.12. môžete stráviť príjemné odpoludnie na Zámockom návrší v anjelskej spoločnosti. K tej správnej pohode prispeje vianočná hudba v podaní známych interpretov na pódiu pred Kostol nájdenia Svätého kríža, výstava betlehemov, dobré jedlo a pitie, vianočné trhy a sprievodný kultúrny program.
15.12.2017
Blížia sa nám najkrajšie rodinné sviatky v roku. Aj mesto Nitra sa zaodeje do vianočného plášťa a ponúkne jedinečnú predvianočnú atmosféru plnú spevu a tancov.
14.12.2017
Väčšina lyžiarskych stredísk v Česku plánuje deň slávnostného zahájenia zimnej sezóny na sobotu 16. decembra. Medzi areály, kde bude už od rána prebiehať bohatý sprievodný program, patria napríklad Lipno nad Vltavou, Dolná Morava alebo Harrachov. Úplne prvá lyžovačka tejto sezóny bola ale na Monínci!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 16. 12. 2017
sviatok:Albína
dnes:
sobota 16.12.
4 °C
zajtra:
nedeľa 17.12.
4 °C