www.infoglobe.sk » SR: Mošovce – turčianska kráľovská dedinka I.

SR: Mošovce – turčianska kráľovská dedinka I.

Publikované: 21.8.2014
Turčianska záhradka, ako sa familiárne nazýva oblasť regiónu Turca, skrýva v sebe krásy prírody, ľudových tradícií aj zachovalých pamätihodností. Dnes sa vydáme do jednej z najväčších turčianskych obcí - do Mošoviec, ktoré ponúkajú spojenie všetkých troch krás dokopy.

Obec Mošovce začala písať svoju históriu už pred viac ako 770 rokmi, o čom vypovedá aj donačná listina kráľa Ondreja II. z roku 1233. Za ten dlhý čas sa z malej dedinky stalo významné miesto kultúry, histórie, ale aj spoločenského života. Sami sme sa o tom presvedčili pri našej tohtoročnej letnej návšteve.

Mošovce

Táto bývala kráľovská osada, ktorá v dávnych časoch spadala pod neďaleký hrad Blatnica a bola známa svojou významnou remeselníckou výrobou (pôsobilo tu až 15 cechov), nám už pri vstupe do centra ukazovala svoju spätosť s prírodou. Zreteľné to bolo už od hlavnej cesty, ktorú lemovali nádherné historické stromoradia, či doslova panenská členitá krajina s dominantnými vrcholmi Veľkej Fatry.

KaštieľKaštieľ

Prechádzka obcou

Po príchode na námestie, ktorého dominantu  tvorila jedna z najkrajších budov obce – mošovský révaiovský rokokovo-klasicistický kaštieľ postavený v 2. polovici 18. storočia, sme sa vydali na prechádzku. Najskôr sme si obišli samotný kaštieľ, v ktorom sa natáčala aj legendárna sága o turčianskych zemanoch - Alžbetin dvor. Vskutku nádherná stavba, na ktorej sa zub času vôbec neprejavil, dnes slúži ako hotel a s obľubou sa využíva taktiež k svadobným obradom.  Hneď oproti kaštieľu sa rozprestiera pekne upravený park s fontánou a lavičkami. Na jeho okraji sa nachádza pamätná socha Jána Kollára, ktorej autorom je známy umelec Fraňo Štefunko.

pamätná socha Jána Kollárapark s fontánou

Po vzdaní obdivu tomuto významnému literátovi sme sa vydali napravo od parku, kde sa nachádzala zrekonštruovaná budova Základnej školy Jána Kollára, ktorej otvorenia sa v roku 1932 zúčastnil aj sám vtedajší prezident T. G. Masaryk.  Keď sme podišli trochu ďalej, natrafili sme na pamätník Slovenského národného povstania, ako aj na pôvodné mošovské domy. Všade navôkol bolo čisto a v uliciach panoval pokoj, ktorý sme si užívali.

Základná škola Jána Kollárapamätník Slovenského národného povstania

Prechádzaním jednotlivých zákutí tejto malebnej obce sme narazili aj na rodný dom Miloslava Schmidta, ktorý bol veľkým budovateľom dobrovoľného hasičstva na Slovensku. Kúsok opodiaľ stála azda najznámejšia stavba Mošoviec -  rodný dom Jána Kollára aj zo známou tabuľou hlásajúcou: „Slávme slávne slávu Slávov slávnych.“ V jeho interiéri je zriadená expozícia , ktorá zachytáva stručne dejiny obce, významné osobnosti a hlavne v chronologickom usporiadaní život a dielo významného mošovského rodáka. Za rodným domom je stromová aleja s lavičkami. Nakoľko sme prehliadku obce zvolili v neskorých poobedných hodinách, dnu sme sa žiaľ nedostali.

rodný dom Jána Kollárarodný dom Jána Kollárarodný dom Miloslava Schmidta

Na malom kopci pár metrov od Kollárovho rodného domu  sme zas obdivovali sakrálny skvost -  gotický katolícky Kostol Najsvätejšej Trojice s vežou, resp. v súčasnosti len s  jej torzom, na ľavej strane. Pred kostolom sú umiestnené tri zvony pod prístreškom a hneď po jeho boku zas stojí kaplnka resp. mauzóleum, ktoré dali postaviť Révayovci v roku 1911. Dnes je táto stavba zrekonštruovaná a slúži ako Múzeum mošovských remesiel. A práve táto kaplnka bola pre nás vstupnou bránou do anglického parku, ktorý je od druhej polovice 18. storočia neodmysliteľnou súčasťou Mošoviec.

Katolícky kostol Najsvätejšej Trojice

zvony pred katolíckym Kostolom Najsvätejšej Trojice kaplnka - Múzeum mošovských remesiel

Okrem tuzemských drevín sme v ňom objavili aj vzácne ginko dvojlaločné. Park má rozlohu 16,5 hektára, čo ho radí medzi najväčšie parky na strednom Slovensku.  Krátkou prechádzkou po parku sme nielenže načerpali silu z prírody, ale aj zhliadli nádherný klasicistický záhradný pavilón, ktorý slúžil ako skleník, neskôr bol premenený na aquacentrum, no v čase našej návštevy bol už nefunkčný, mierne schátraný a opustený. Park nás vyviedol späť ku kaštieľu, odkiaľ sme našu prechádzku začali.

klasicistický záhradný pavilón

Nedá nám nespomenúť, že k Mošovciam sa viažu aj ďalšie významné mená, ako Štefan Krčméry, Frico Kafenda či Anna Lacková – Zora, no počas našej krátkej zastávky sme ich historické stopy v obci navštíviť nestihli. Napriek tomu v Mošovciach ešte ostaneme a už budúci týždeň si povieme čo to o spoločenskom živote, tajomnom Ostrove lásky, či o náučnom chodníku, ktorý vás za krátku dobu prevedie zaujímavosťami obce a jej okolia.

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mesto v kolíske prírody I.
Publikované: 7.8.2014
V dnešnom putovaní po Slovensku zavítame do mestečka ležiacom v oblasti Horného Turca, ktoré je okrem funkcie okresného mesta aj významným kúpeľným, kultúrnym a historickým centrom regiónu. Vydajte sa spolu s nami do Turčianskych Teplíc.

SR: Martin – potulky mestom II.
Publikované: 26.2.2015
Po tom, ako sme si minulý týždeň prešli trochu menej známe miesta Martina, sa dnes ocitneme v jeho samotnom historickom centre.

SR, obec Čičmany: nielen krása ľudovej architektúry– VIDEO
Publikované: 10.3.2015
Jednou z najkrajších dedín Slovenska sú dozaista malebné Čičmany. Široko ďaleko sú známe vďaka krásnym, dodnes veľmi dobre zachovaným dreveniciam, pre ktoré sú typické biele ornamenty podobné výšivke. No Čičmany toho domácim i návštevníkom dokážu ponúknuť omnoho viac.

SR, Gaderská dolina – klenotnica prírody
Publikované: 1.4.2015
Na našich potulkách Slovenskom sme opäť zavítali do Turčianskej záhradky. Tentoraz sme si za cieľ zvolili krásnu a jednu z najznámejších dolín Slovenska – Gaderskú dolinu.

Martin: Láska na dedine
Publikované: 24.4.2015
Múzeum slovenskej dediny vás pozýva na putovanie láskou v časoch minulých. Podujatie Láska na dedine, ktoré sa uskutoční 26. apríla 2015, vám prostredníctvom vystúpení folklórneho súboru Lysec z Belej-Dulíc, ľúbostnej poradne "Nečarovaný ženích jak nemastený hrach" či výstavy Dary lásky pripomenie zvyky našich predkov spojené s láskou.

SR, Čičmany – maľovaná krása
Publikované: 8.6.2016
Po dlhšom čase opäť navštívime obec Čičmany známu svojimi jedinečnými maľovanými zrubovými drevenicami, vďaka ktorým bola v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Samozrejme to nie je ani zďaleka všetko čo táto obec obklopená Strážovskými vrchmi ponúka.

SR, Kláštor pod Znievom: obec s kráľovským hradom Zniev - VIDEO
Publikované: 10.10.2017
Pod najsevernejším vrchom pohoria Žiar sa rozprestiera významná a krásna dedinka Kláštor pod Znievom. V dnešnom článku vám ju predstavíme a zároveň sa vydáme aj na malú turistickú vychádzku do jej okolia.

SR: Martin – potulky mestom I.
Publikované: 19.2.2015
Dnes sa vydáme na potulky severoslovenským mestom Martin. V prvej časti si predstavíme miesta aktívneho života v meste a v druhej zas navštívime historické centrum, v ktorom sa pozrieme na pozoruhodné stavby a povieme si aj o histórií inštitúcií sídliacich v nich.

SR, Martin: Lesopark Jedľoviny – zelený raj na okraji mesta
Publikované: 5.2.2015
Na okraji mesta Martin sa nachádza jedinečné miesto určené pre oddych i športovú rekreáciu. Je ním Lesopark Jedľoviny, ktorý už dlhé roky slúži verejnosti pre rodinné či firemné stretnutia, turistiku alebo na bezcieľne potulky prírodou. A tak sme sa vydali na návštevu lesoparku aj my.

SR: Vrútky – dopravný uzol i vstupná brána Turčianskej záhradky
Publikované: 15.1.2015
Na sútoku riek Váh a Turiec sa rozprestiera mestečko Vrútky, ktoré síce nie je veľké rozlohou, ale za to ponúka nevšedné turistické možnosti i bohatú históriu. Poďte spolu s nami spoznať toto malebné mestečko na okraji Turčianskej kotliny.

SR: Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov
Publikované: 25.3.2010
Kultúrne a hospodárske sídlo severoslovenského regiónu Turiec bolo v roku 1994 zákonom vyhlásené za Centrum národnej kultúry Slovákov. Nielen preto si tradície a pozoruhodnosti mesta Martin zasluhujú pozornosť turistov.

SR: Turčianska záhradka – vzácny raj na severe Slovenska
Publikované: 26.7.2012
Jeden z najkrajších kútov Slovenska sa rozprestiera medzi pohorím Malej a Veľkej Fatry. Zo severu ho ohraničuje národné kultúrne mesto Slovákov Martin a z juhu kúpeľné mesto Turčianske Teplice. Ten kút, či kraj, sa nazýva Turčianska kotlina, v starších prameňoch označovaná aj ako Turčianska záhradka.

SR: Mošovce – turčianska kráľovská dedinka II.
Publikované: 28.8.2014
Po minulotýždňovom putovaní obcou Mošovce, kde sme spoločne navštívili pamätihodnosti, rodné domy či anglický park sa dnes vydáme po stopách spoločenského života miestnych obyvateľov, navštívime jeden veľmi pekne spracovaný náučný chodník a pozrieme sa aj na výlety do čarokrásneho okolia obce.

SR: Martin – Národný cintorín
Publikované: 13.11.2014
Len nedávno sme si pripomenuli Pamiatku všetkých zosnulých nazývanú aj ako Dušičky. Symbolickým zapaľovaním sviečok na cintorínoch, sme si v tichosti zaspomínali na ľudí, ktorých sme mali radi. Dnes zájdeme na cintorín aj my, no nie hocijaký, ale na Národný, ktorý sa nachádza v meste Martin.

SR: Znievsky hrad – strážca Turca
Publikované: 27.11.2014
Dnes sa vydáme na zrúcaninu druhého najvyššie položeného hradu na Slovensku. Povieme si čo-to o jeho histórii a poprechádzame sa aj okolím.

Bojnice: Vianoce v znamení lásky, krásy a nádeje
Publikované: 8.12.2014
Bojnický zámok sa po roku opäť odieva do vianočného rúcha. Už začiatkom decembra sa múzeum premení na ihličím prevoňaný svet plný trblietavých svetiel a tajomnej atmosféry očakávaných prekvapení.

SR: Martin – Matica slovenská
Publikované: 4.12.2014
Hlavným centrom regiónu Turiec je mesto Martin, a práve tu má svoje sídlo inštitúcia, ktorá je pilierom kultúry a národného povedomia Slovákov. Je ňou celonárodná slovenská kultúrna ustanovizeň – Matica slovenská.

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mesto v kolíske prírody II.
Publikované: 14.8.2014
Po týždňovej prestávke sa opäť vraciame do Turčianskych Teplíc. Potom, čo našu prechádzku prerušila silná prietrž mračien, sme si za útočisko vybrali miestne kino. O chvíľu nebolo po daždi ani chýru a my sme mohli ďalej pokračovať v objavovaní krás mesta.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Turiec: Cyklotúra z obce Vrícko
Cyklistická sezóna začína a my vás pozývame na malý výlet. Cyklotúru začíname neďaleko obce Vríck...

SR, Malá Fatra – zamrznutý Kľacký vodopád
Vychutnajte si spolu s nami zimný výstup k národnej prírodnej pamiatke – ku Kľackému vodopádu. Pr...

SR: Turiec - zimný výstup na Zniev
Dnes vás pozveme na fotoprechádzku k možno menej známemu kopcu v Turčianskej kotline s pozostatka...

SR, Kláštor pod Znievom a Znievsky hrad
Nasledujúce fotografie vás zavedú do malebnej Turčianskej kotliny, ktorá je popretkávaná nádherný...

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mestečko
V hornej časti Turca sa rozprestiera okresné mestečko Turčianske Teplice, ktorého dlhoročná kúpeľ...

SR: Mošovce – kráľovská dedinka
V lone Turčianskej kotliny sa nachádza malebná dedinka Mošovce, ktorá ponúka návštevníkom nevšedn...

SR: Martin a Vrútky
Dve mestá v jednom, aj tak nejako by sa dalo pomenovať spojenie dvoch historicky významných miest...

SR: Turiec a jeho zimná krása
Turčianska záhradka je krásna nielen v lete, ale aj v zime. Z vrcholov Malej Fatry sa ponúka unik...

SR: Turistika v Malej Fatre
Pohorie Mala Fatra, ktoré patrí k najnavštevovanejším pohoriam u nás, sa rozprestiera v severozáp...

SR: Turistika v Súľovských vrchoch
Súľovské vrchy ako aj okolité pohoria sú vyhľadávané milovníkmi turistiky ako aj hubármi. Nachádz...


Súvisiace video

SR, Zniev – stredoveký strážca
Najsevernejší vrchol pohoria Žiar – Zniev ukrýva pod korunami stromov stredoveký klenot v podobe ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

27.5.2019
Okrem športovania, turistiky, wellness a kúpeľných aktivít, ale aj atraktívnej histórie, je severovýchod Slovenska cieľom návštevníkov, ktorí si radi vychutnávajú kultúru. Zaujímavú paletu spoločenských podujatí, niektoré z nich s tradíciou už od stredoveku, vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.
26.5.2019
Od 30. mája do 1. júna vás čaká najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatie mesta Brezno, ktoré aj tento rok prinesie bohatý nielen hudobný program.
25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 27. 5. 2019
sviatok:Iveta