www.infoglobe.sk » SR: Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

SR: Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

Publikované: 25.3.2010
Kultúrne a hospodárske sídlo severoslovenského regiónu Turiec bolo v roku 1994 zákonom vyhlásené za Centrum národnej kultúry Slovákov. Nielen preto si tradície a pozoruhodnosti mesta Martin zasluhujú pozornosť turistov.

Villa Sancti Martini – tak znie najstaršie zachované označenie osady z roku 1284, ktoré lokalitu pomenovalo podľa kostola zasväteného sv. Martinovi – biskupovi z francúzskeho Tours. Približne o polstoročie neskôr (1340) jej kráľ Karol Róbert udelil mestské práva a mesto sa postupne stalo prirodzeným centrom Turčianskej kotliny pozdĺž rieky Turiec, po stranách zovretej zalesnenými masívmi Malej FatryVeľkej Fatry. Mesto leží v nadmorskej výške približne 400 m n.m.

mesto Martin

História

Až do počiatku 20. storočia bol Martin svojou veľkosťou malé provinčné mestečko, ktoré sa napriek tomu výrazne a opakovane zapísalo do slovenských dejín. Od polovice 19. storočia sa stalo zázemím domácej inteligencie, ktorá z neho vybudovala stredisko kultúry, vedy, umenia, ale aj peňažníctva a politiky. Tu vznikali prvé slovenské spolky a najmä Matica slovenská (1863), ktorá sa postavila na čelo snáh o uznanie práv vyjadrených v Memorande slovenského národa z roku 1861 (autonómia, vlastný snem, vláda, univerzita ...), vyhlásenom práve v Martine. Druhýkrát sa mesto významne zapísalo do dejín na sklonku roku 1918, kedy tu vznikla Slovenská národná rada ako najvyššia predstaviteľka národných záujmov, ktorá sa Martinskou deklaráciou prihlásila k myšlienke spoločného česko-slovenského štátu. Dvadsiate storočie potom prinieslo veľký rozmach mesta vďaka najmä rozvoju priemyslu (strojárenský, zbrojný, polygrafický, automobilový, farmaceutický). V meste v súčasnosti žije na 60 000 obyvateľov.

mesto Martinmesto Martin

Pamätihodnosti

Historické centrum mesta nie je veľké a vymedzuje ho približne pešia zóna v okolí kostola sv. Martina a námestia Slovenského národného povstania, pričom väčšina pamiatok sa viaže k novodobým dejinám, zo starších čias sa tu zachovalo iba veľmi málo. Dominantou námestia je bývalý Župný dom z roku 1740, v ktorom sa nachádza Turčianska galéria s umeleckými zbierkami od gotiky po súčasnosť. V najstaršej budove Slovenského národného múzea (SNM) z roku 1908 je dnes Turčianske múzeum Andreja Kmeťa s prírodnými a vlastivednými zbierkami. V 30. rokoch 20. storočia SNM dostalo novú budovu, v ktorej sú dnes sprístupnené zbierky Etnografického múzea. Kto doň zavíta, nemal by vynechať ani najväčší skanzen ľudovej architektúry (vyše stovky stavieb na 28 ha) pod názvom Múzeum slovenskej dediny na južnom okraji mesta v lokalite Jahodnícke háje.

mesto Martinmesto Martin

Vráťme sa však ešte do centra mesta. V historickej prvej budove Matice slovenskej dnes sídli Slovenské národné literárne múzeum so stálou expozíciou dejín slovenskej literatúry a písomníctva od najstarších čias po súčasnosť. Ku kultúrnym a historickým pamätihodnostiam mesta patrí aj Národný cintorín, na ktorom sú pochovaní mnohé významné osobnosti slovenskej kultúry. Z ďalších múzeí spomeňme napríklad Múzeum Červeného kríža na Slovensku alebo Múzeum českej kultúry na Slovensku. Obidve majú určitú súvislosť s prvým československým prezidentom T. G. Masarykom. V neďalekej obci Bystrička možno vidieť dom, ktorý si tu TGM nechal postaviť (dom je v súkromnom vlastníctve, majiteľ umožňuje nahliadnuť do interiéru iba príležitostne po dohode vopred na Miestnom úrade: www.bystricka.sk).

mesto Martin

mesto Martinmesto Martin

Príroda a okolie

Okrem kultúrnych pamätihodností do mesta priťahuje turistom – tak v letnom ako aj v zimnom období – bohatá ponuka prírodných atraktivít. Martinské hole sú vďaka svojej polohe známe tým, že často sa na nich lyžuje až do neskorej jari, kedy už iné strediská ostali bez snehu. V lete zasa ponúkajú jedinečné turistické zážitky pre peších aj cykloturistov, vrátane neopakovateľných výhľadov na Turčiansku dolinu. V okolí mesta a celej oblasti Turca je na 400 kilometrov značených cyklotrás rôznej náročnosti, vrátane horskej cykloturistiky až do nadmorskej výšky 1400 m. V rámci blízkeho okolia mesta stoja za pozornosť turistov napríklad Turčianske Teplice – kúpele a aquapark, lyžiarske strediská WinterPark Martinky, Jasenská dolina a Snowland – Valčianska dolina, zrúcaniny hradov Sklabiňa, Blatnica či Zniev, kaštiele Blatnica a Mošovce. Z hľadiska prírodných hodnôt sú príťažlivé Gaderská a Blatnická dolina vo Veľkej Fatre, rezervácie Kláštorské lúky, Mošovské aleje alebo chránený areál Jazierko v Jazernici.

mesto Martin

Text: Jiří Výborný

Foto: Oskár Mažgút

späťDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Martin: výstava Kremeň - kráľ minerálov
Publikované: 14.4.2019
Svet minerálov oplýva takmer neobmedzenou paletou farieb, veľkostí a tvarov kryštálov. K najrozšírenejším patrí kremeň, ktorého rozmanité podoby, farby a odrody prezentuje výstava Kremeň – kráľ minerálov, ktorú v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu Andreja Kmeťa môžu návštevníci vidieť do 30. júna 2019.

SR, Kláštor pod Znievom: obec s kráľovským hradom Zniev - VIDEO
Publikované: 10.10.2017
Pod najsevernejším vrchom pohoria Žiar sa rozprestiera významná a krásna dedinka Kláštor pod Znievom. V dnešnom článku vám ju predstavíme a zároveň sa vydáme aj na malú turistickú vychádzku do jej okolia.

SR, Martin: ferrata na Martinské hole – VIDEO
Publikované: 15.12.2015
Po dlhšom čase opäť zavítame do malebnej Turčianskej záhradky, ktorá je obklopená mocnými horami Malej a Veľkej Fatry. Vydáme sa do martinskej mestskej časti Stráne, kde na konečnej zástavke MHD začína jedna nádherná zaistená cesta.

SR: Malá Fatra – vrch Minčol
Publikované: 30.7.2015
Pohorie Malá Fatra, ktoré sa rozprestiera v severnej časti Slovenska, patrí medzi často navštevované a turistami obľúbené cieľové lokality. Malú Fatru tvoria predovšetkým husto zalesnené oblasti, hôľny charakter majú hlavne najvyššie vrchy tohto pohoria. Jedným zo známejších vrchov Malej Fatry je aj Minčol, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou lúčanskej časti Malej Fatry.

SR: Turčianska záhradka – vzácny raj na severe Slovenska
Publikované: 26.7.2012
Jeden z najkrajších kútov Slovenska sa rozprestiera medzi pohorím Malej a Veľkej Fatry. Zo severu ho ohraničuje národné kultúrne mesto Slovákov Martin a z juhu kúpeľné mesto Turčianske Teplice. Ten kút, či kraj, sa nazýva Turčianska kotlina, v starších prameňoch označovaná aj ako Turčianska záhradka.

SR: Vrútky – dopravný uzol i vstupná brána Turčianskej záhradky
Publikované: 15.1.2015
Na sútoku riek Váh a Turiec sa rozprestiera mestečko Vrútky, ktoré síce nie je veľké rozlohou, ale za to ponúka nevšedné turistické možnosti i bohatú históriu. Poďte spolu s nami spoznať toto malebné mestečko na okraji Turčianskej kotliny.

Martin: Turčianske zimné radovánky
Publikované: 21.1.2015
Milujete zimné športy a ste súťaživý typ? Potom by ste si rozhodne nemali nechať ujsť zaujímavé lyžiarske a snowboardové preteky pre verejnosť, ktoré sa uskutočnia už tento víkend v lyžiarskom stredisku Winter Park Martinky.

SR, Martin: Lesopark Jedľoviny – zelený raj na okraji mesta
Publikované: 5.2.2015
Na okraji mesta Martin sa nachádza jedinečné miesto určené pre oddych i športovú rekreáciu. Je ním Lesopark Jedľoviny, ktorý už dlhé roky slúži verejnosti pre rodinné či firemné stretnutia, turistiku alebo na bezcieľne potulky prírodou. A tak sme sa vydali na návštevu lesoparku aj my.

SR: Martin – potulky mestom I.
Publikované: 19.2.2015
Dnes sa vydáme na potulky severoslovenským mestom Martin. V prvej časti si predstavíme miesta aktívneho života v meste a v druhej zas navštívime historické centrum, v ktorom sa pozrieme na pozoruhodné stavby a povieme si aj o histórií inštitúcií sídliacich v nich.

SR: Martin – potulky mestom II.
Publikované: 26.2.2015
Po tom, ako sme si minulý týždeň prešli trochu menej známe miesta Martina, sa dnes ocitneme v jeho samotnom historickom centre.

Martin: Láska na dedine
Publikované: 24.4.2015
Múzeum slovenskej dediny vás pozýva na putovanie láskou v časoch minulých. Podujatie Láska na dedine, ktoré sa uskutoční 26. apríla 2015, vám prostredníctvom vystúpení folklórneho súboru Lysec z Belej-Dulíc, ľúbostnej poradne "Nečarovaný ženích jak nemastený hrach" či výstavy Dary lásky pripomenie zvyky našich predkov spojené s láskou.

Žilina: 21. ročník Staromestských slávností
Publikované: 22.5.2015
Mesto Žilina vás pozýva na dvadsiaty prvý ročník Staromestských slávností, ktoré zaplnia ulice a námestia obyvateľmi a návštevníkmi mesta všetkých vekových kategórií, aby si z bohatého kultúrneho programu a rozmanitej ponuky výrobkov vybrali to, čo ich najviac zaujíma.

SR: Martin – Matica slovenská
Publikované: 4.12.2014
Hlavným centrom regiónu Turiec je mesto Martin, a práve tu má svoje sídlo inštitúcia, ktorá je pilierom kultúry a národného povedomia Slovákov. Je ňou celonárodná slovenská kultúrna ustanovizeň – Matica slovenská.

SR: Martin – Národný cintorín
Publikované: 13.11.2014
Len nedávno sme si pripomenuli Pamiatku všetkých zosnulých nazývanú aj ako Dušičky. Symbolickým zapaľovaním sviečok na cintorínoch, sme si v tichosti zaspomínali na ľudí, ktorých sme mali radi. Dnes zájdeme na cintorín aj my, no nie hocijaký, ale na Národný, ktorý sa nachádza v meste Martin.

SR: Znievsky hrad – strážca Turca
Publikované: 27.11.2014
Dnes sa vydáme na zrúcaninu druhého najvyššie položeného hradu na Slovensku. Povieme si čo-to o jeho histórii a poprechádzame sa aj okolím.

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mesto v kolíske prírody I.
Publikované: 7.8.2014
V dnešnom putovaní po Slovensku zavítame do mestečka ležiacom v oblasti Horného Turca, ktoré je okrem funkcie okresného mesta aj významným kúpeľným, kultúrnym a historickým centrom regiónu. Vydajte sa spolu s nami do Turčianskych Teplíc.

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mesto v kolíske prírody II.
Publikované: 14.8.2014
Po týždňovej prestávke sa opäť vraciame do Turčianskych Teplíc. Potom, čo našu prechádzku prerušila silná prietrž mračien, sme si za útočisko vybrali miestne kino. O chvíľu nebolo po daždi ani chýru a my sme mohli ďalej pokračovať v objavovaní krás mesta.

SR: Mošovce – turčianska kráľovská dedinka I.
Publikované: 21.8.2014
Turčianska záhradka, ako sa familiárne nazýva oblasť regiónu Turca, skrýva v sebe krásy prírody, ľudových tradícií aj zachovalých pamätihodností. Dnes sa vydáme do jednej z najväčších turčianskych obcí - do Mošoviec, ktoré ponúkajú spojenie všetkých troch krás dokopy.

SR: Mošovce – turčianska kráľovská dedinka II.
Publikované: 28.8.2014
Po minulotýždňovom putovaní obcou Mošovce, kde sme spoločne navštívili pamätihodnosti, rodné domy či anglický park sa dnes vydáme po stopách spoločenského života miestnych obyvateľov, navštívime jeden veľmi pekne spracovaný náučný chodník a pozrieme sa aj na výlety do čarokrásneho okolia obce.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Turiec: Cyklotúra z obce Vrícko
Cyklistická sezóna začína a my vás pozývame na malý výlet. Cyklotúru začíname neďaleko obce Vríck...

SR, Malá Fatra – zamrznutý Kľacký vodopád
Vychutnajte si spolu s nami zimný výstup k národnej prírodnej pamiatke – ku Kľackému vodopádu. Pr...

SR: Turiec - zimný výstup na Zniev
Dnes vás pozveme na fotoprechádzku k možno menej známemu kopcu v Turčianskej kotline s pozostatka...

SR, Martin: Výlet náučným chodníkom a ferratou
Celoslovensky známej lokalite Martinské hole v pohorí Malá Fatra pribudla ďalšia turisticky vyhľa...

SR: túra z Višňového cez Minčol až do Strečna
V pohorí Malá Fatra, ktoré sa rozprestiera v severnej časti Slovenska, sa nachádza veľa turistick...

SR: Martin a Vrútky
Dve mestá v jednom, aj tak nejako by sa dalo pomenovať spojenie dvoch historicky významných miest...

SR: Martin – večerná prechádzka mestom
Mesto Martin sa nachádza v severnej časti Turčianskej kotliny. Zo všetkých strán ho obklopujú nád...


Súvisiace video

SR, Zniev – stredoveký strážca
Najsevernejší vrchol pohoria Žiar – Zniev ukrýva pod korunami stromov stredoveký klenot v podobe ...

SR, Martin – ferrata, na ktorú nezabudnete
Nie je tomu až tak dávno, kedy vznikla Ferrata Horskej záchrannej služby na Martinských holiach. ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

27.5.2019
Okrem športovania, turistiky, wellness a kúpeľných aktivít, ale aj atraktívnej histórie, je severovýchod Slovenska cieľom návštevníkov, ktorí si radi vychutnávajú kultúru. Zaujímavú paletu spoločenských podujatí, niektoré z nich s tradíciou už od stredoveku, vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.
26.5.2019
Od 30. mája do 1. júna vás čaká najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatie mesta Brezno, ktoré aj tento rok prinesie bohatý nielen hudobný program.
25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 27. 5. 2019
sviatok:Iveta