www.infoglobe.sk » Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)

Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Niečo z histórie

Sochy znázorňujúce pracujúcich baníkovŤažiť kamennú soľ v nej začali v 13. storočí a už v 15. storočí sa tu objavili prvé náznaky podzemnej turistiky. Neskôr, v 18. storočí, aj keď sa v bani naplno pracovalo na ťažbe soli, sa začalo s organizovanou prehliadkou. Navštívilo ju tiež veľa historicky významných ojedno z mnohých jazier vo Veličkesobností, spomeňme napríklad Mikuláša Kopernika, Johanna Wolfganga Goethe či Frederika Chopina. Len málokto vie, že sa soľ celé storočia považovala za biele zlato, fungovala dokonca ako platidlo, a preto bola pre Poľsko mimoriadne dôležitým exportným artiklom. Od roku 1992 sa soľ vo Wieliczke už komerčne neťaží, pretože historická hodnota je podstatne vyššia ako hospodársky význam. Aj keď s ťažbou úplne neskončili, zostala už len akási symbolická. Táto svetoznáma soľná baňa bola v roku 1978 zapísaná do Prvého zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Sochy znázorňujúce pracujúcich baníkov vystavený exponát v soľnej bani Veličkatrasa prehliadky vo Veličke vyzrážaná soľ

Slané pokušenie

Každý rok sem zavítajú státisíce návštevníkov z celého sveta, aby na vlastné očpápež Ján Pavol II.i uvideli slané podzemné jazierka, ťažobné komory, banské stroje a zariadenia, stáročné drevené konštrukcie, ktoré zakonzervoval chladný banský vzduch, či sochy a reliéfy vytesané zo soli. Nachádzajú sa tu úžasné podzemné kaplnky so sochami a reliéfmi, ktoré sú vyhotovené – ako už ináč – zo soli. Niektorí návštevníci počas prehliadky jaskyne neodolajú a na vlastnej koži, presnejšie povedané jazyku, si overujú, či sú sochy vyrobené naozaj zo soli. Samozrejme, že si neoblížu priamo sochu , ale iba prsty, ktorými sa jej predtým dotkli. Zaujímavé je, že pri našej návšteve sme toto videli spraviť iba dospelých, jedna mamička dokonca sama nabádala svoje dieťa aby ochutnalo. Do najväčšej kaplnky sv. Kingy, ktorá sa njedno z mnohých jazier vo Veličkeachádza 101 meter pod zemou, sa  zmestí až neuveriteľných 500 osôb. Je plná sôch a reliéfov. Asi najzaujímavejší je reliéf Posledná večera, vytesaný podľa fresky Leonarda da Vinciho. Pútavé sú aj sochy pápeža Jána Pavla II., ktorý bol kedysi krakovským arcibiskupom, či sochy Mikuláša Kopernika, alebo kráľa Kazimíra Veľkého, ktorý v roku 1368 uzákonil prvý banícky kódex na svete, v ktorom boli spísané všetky práva a povinnosti baníkov. Najstaršia kaplnka, ktorú môžete vidieť na sprístupnenej prehliadkovej trase, je kaplnka sv. Antona, ktorú vytesal do soli neznámy baník. Soľná baňa vo Veličke tvorí akési podzemné mesto, či lepšie povedané, pamätník vytesaný v soli. Teplota vzduchu sa tu celý rok drží okolo 13 až 16 stupňov Celzia. V podzemí je priaznivá mikroklíma s vysokým obsahom vlhkosti a jódu. Treba však spomenúť, že bez prítomnosti baktérií, preto sa tu nachádza aj ozdravné sanatórium pre pacientov s respiračnými chorobami a alergiami.

kaplnka sv. Kingi

kaplnka vo VeličkeBiela nádhera pod zemou

Soľná baňa je pre verejnosť prístupná len so sprievodcom. Výklad si môžete vypočuť snáď vo všetkých svetových jazykoch. Samotná prehliadka sa začína zostupom 380 schodov, ktorými sa dostanete na prvé poschodie, 64 metrov pod povrch. Baňa má 9 podzemných poschodí, ktoré siahajú až do hĺbky 327 metrov. Pre verejnosť sú sprístupnené len tri z nich. Správcom bane slúži ku cti, že  mysleli aj na menej pohyblivých návštevníkov a osoby na invalidných vozíkoch, ktorým umožnili bezbariérový vstup do podzemia.

 

380 schodov na začiatku prehliadkovej trasy
Podzemné chodníky, ktoré kedysi využívali baníci, merajú úctyhodných 259 kilometrov, avšak pre verejnosť je sprístupnených iba asi 2,5 kilometra, čo však vôbec nie je málo. Zaberie vám to niečo vyše 2,5 hodiny. Jedna z podzemných komôr dnes slúži ako kino. V nej si v rámci návštevy podzemných priestorov pozriete film o miestach, ktoré nie sú pre bežných návštevníkov prístupné. Zaujímavé je, že okrem už spomínaného sanatória tu nájdete aj reštauráciu s výbornou kuchyňou, múzeum, miestnosť na bankety, plesy, zábavy, ale i na športové aktivity – tenis, volejbal, futbal. Pravidelne sa tu v najväčšej podzemnej kaplnke konajú aj svadby, avšak ich rezervácia je už na niekoľko rokov dopredu obsadená. V závere prehliadky vás čaká pomerne adrenalínová jazda starodávnym výťahom, ktorú absolvujete v úplnej tme. Keďže steny na ňom nie sú plné, cez škáry v nich budete cítiť prúdenie vzduchu, čo adrenalínovú jazdu ešte viac vystupňuje. Každopádne môžem návštevu tohto dych vyrážajúceho miesta vrelo odporúčať.

trasa prehliadkytrasa prehliadkykrásy v útrobách bane

jedno z mnohých jazier vo Veličke

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Text /Foto: O.KubáčkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

V lete na vodu do Poľska?
Publikované: 14.9.2007
Prečo nie? Do Poľska sa kedysi jazdilo aj na nákupy. Menej už k moru, hoci aj to má svoje čaro, no kto by mal rád studený Balt, že? V ostatnom čase sa čoraz viac jazdí do Poľska s pádlom. Najskôr turisti objavili kraj jazier, z ktorých najznámejšie sú Mazurské jazerá na severovýchode krajiny.

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 10.1.2019
To, že poľské hory sú Čechmi dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!

Poľsko: Krakov, židovské mesto Kazimierz
Publikované: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charizmatické a historické mesto má pre návštevníkov toľko lákadiel, že vyraziť tam iba na víkend je jedným slovom škoda. Pokiaľ ste to ešte nepočuli – Krakov sa stáva hlavným mestom barovej zábavy. Reštaurácie, kluby, cukrárne, pijalnie wódky… jeden podnik vedľa druhého a všetky skvelé. A keď sa dostatočne občerstvíte, rozhliadnite sa po meste. Židovské mesto Kazimierz, stredoveké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, najposvätnejšie poľské miesto. To všetko sa tu nachádza na pár kilometroch štvorcových, práve tak akurát poznateľných počas víkendu.

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 15.8.2016
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu – si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas stojí cca 3000 Kč. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom cez deň (spiatočný lístok stál cca 1400 Kč).

Poľsko – sviatky, kuchyňa a tradície
Publikované: 17.1.2019
Chystáte sa do Krakova, Varšavy alebo na poľskú stranu Krkonôš? Pozrite sa najskôr, aké tradície sa tu dodržiavajú a čo dobrého musíte isto ochutnať. Naši susedia majú mnohé tradície a sviatky podobné ako my, aj kuchyňa je dosť podobná, ale určité rozdiely sa tam nájdu.

Cyprus, Protaras – kedysi rybárska dedinka, dnes obľúbené turistické letovisko
Publikované: 21.8.2013
Pár dní pred dovolenkou sme stále netušili kam pocestujeme. Peňazí sme nemali nazvyš, a tak sme naozaj starostlivo zvažovali, kde si budeme môcť dovoliť nielen primerané ubytovanie, ale tiež dáku zábavu a nočný život tak, aby nás to úplne nezruinovalo. Aj keď by sa mohlo zdať, že pomerne vzdialený Cyprus asi nebude tou najsprávnejšou voľbou, opak bol pravdou.

Poľsko, Poznaň: mesto na rieke Varte II.
Publikované: 31.10.2014
Bol by to hriech venovať takému mestu akým je Poznaň iba jeden článok. Dnes sa sem preto vraciame, bližšie spoznať toto hlavné mesto Veľkopoľského vojvodstva.

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 24.10.2014
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc II.
Publikované: 17.10.2014
Dnes se ešte raz vraciame do tretieho najväčšieho poľského mesta, do mesta Lodž.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko,Tešín: Zámocký vrch
Publikované: 19.3.2015
Pôvodne slovanské hradisko, potom obranný hrad, dnes pamätné miesto s parkom a výhľadom na Český Těšín, Sliezske a Moravskosliezske Beskydy.

Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov
Publikované: 4.9.2013
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do Poľska, konkrétne do dedinky Jablonka. Pre nás Slovákov je táto dedinka úzko spätá s výhodnými nákupmi, no v dnešnom článku si povieme aj čo-to o jej histórií a o turistických tipoch v jej okolí.

Poľsko: Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko
Publikované: 15.5.2013
Kto by nepoznal azda najznámejšie trhovisko v Poľsku v meste Nowy Targ?! Dva krát do týždňa sem smerujú tisíce ľudí za reálnou vidinou lacnejšieho nákupu. No my by sme vám, našim čitateľom, chceli predstaviť toto mesto nielen ako trhovisko, ale aj ako historické a atraktívne cestovateľské miesto s rušným každodenným životom.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Varšava
Publikované: 9.8.2010
Varšava je hlavným a zároveň hlavným mestom Poľska. Leží na brehoch rieky Visly a má necelé dva milióny obyvateľov.

Osvienčim - cesta do továrne na smrť
Publikované: 8.10.2009
Chcete navštíviť miesta, ktoré sa zapísali čiernym písmom do histórie moderných dejín? Máte pocit, že Holokaust je mýtus? Potom sa s nami vydajte do koncentračných táborov Osvienčim I a Osvienčim II - Birkenau, vyhladzovacích fabrík na smrť, ktoré sú od českých hraníc vzdialené necelých sto kilometrov ...

Krakov - mesto hovoriacich kameňov
Publikované: 28.7.2009
Univerzitné mesto Krakov je metropolou Malopoľského vojvodstva, v južnom Poľsku, s počtom obyvateľov necelých 800 000. Je nádherným historickým mestom priateľsky nakloneným k umelcom, s čulým kultúrnym životom a miestnymi ľuďmi, ktorí stále dodržiavajú staré zvyky a tradičné slávnosti.

Poľsko, Poznaň – mesto na rieke Varte III.
Publikované: 7.11.2014
Z Poznane sme už niekoľko pamiatok spoznali, ale tým nekončíme, pretože dnes sa sem pozrieme po tretíkrát a naposledy.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z najkrajších miest Európy
Krakov (Kraków), hlavné mesto Malopoľského vojvodstva, je rozhodne mestom, ktoré stojí za návštev...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
19.1.2019
Pri vstupe do historického centra talianskych Benátok turisti zaplatia od 2,50 do 10 eur. Nové opatrenie by sa malo dotknúť len jednodenných turistov, ktorí nebudú v meste ubytovaní.
18.1.2019
Pozývame vás stráviť podmanivý zimný večer v zubereckom Múzeu oravskej dediny v obklopení nádhernej prírody. Čakajú vás úchvatné zimné kulisy, ktoré sľubujú jedinečný zážitok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 1. 2019
sviatok:Dalibor
dnes:
nedeľa 20.1.
2 °C
zajtra:
pondelok 21.1.
2 °C