www.infoglobe.sk » Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto

Publikované: 15.8.2016
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu – si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas stojí cca 3000 Kč. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom cez deň (spiatočný lístok stál cca 1400 Kč).

Pred stanicou sme sa s priateľmi viacmenej zhodli, že Varšavu si predstavujeme ako mesto plné sídlisk z obdobia komunizmu, preto sme sa potom naozaj nestačili diviť. Zo staničnej budovy vstupujete priamo do moderného centra plného výškových budov a o kúsok ďalej vykúka aj Palác kultúry, ktorý je v noci farebne osvetlený. Poľsko sme skutočne extrémne podcenili, čo nám potvrdili aj nasledujúce dni.

Staré Mesto   Zámok Królewski

Čo nám teda môže Varšava ponúknuť? Za návštevu rozhodne stojí už zmienený Palác kultúry. Za 15 zlotých sa môžete výťahom dostať až hore, kde sa vám naskytne úplne skvelý výhľad na celú Varšavu. Dole pod palácom a vlastne po celom meste je zas plno malých letných kaviarničiek, kde si môžete dať pivo či jednu z výborných domácich limonád a relaxovať na pohodlných plážových sedadlách. Varšava navyše skutočne nie je preľudnená, takže pokiaľ hľadáte miesto, kam by ste išli na predĺžený víkend a nechcete ani davy ľudí, ani prírodu, môžem vám návštevu Varšavy jedine doporučiť. Rozhodne si tu odpočiniete.

na hranici moderného centra  pohľad na výškové budovy z Paláca kultúry  Palác kultúry

pohľad z Paláca kultúry   pohľad z Paláca kultúry

Ďalším miestom, kam musíte určite zavítať, je Staré Mesto, ktoré bolo počas druhej svetovej vojny prakticky celé zničené. Po vojne bolo obnovené a v roku 1980 bolo zapísané do zoznamu UNESCO. Teraz slúži ako hlavný turistický cieľ. V jeho centre sa nachádza kráľovský palác (Zamek Królewski) z 13. storočia, ktorý je obklopený malými príjemnými uličkami s farebnými historickými domami. Počas našej návštevy tu prebiehalo plno koncertov a večer potom dokonca aj maratón. Je odtiaľ príjemný výhľad cez rieku Vislu na obrovský Národný štadión, vybudovaný predovšetkým pre ME vo futbale (2012) a finále 6. ročníka Európskej ligy UEFA. V noci je navyše krásne osvetlený. Pokiaľ sa navečer vydáte smerom k rieke, každú sobotu tu o 21.30 hod. nájdete spievajúcu fontánu v Park Fontann (predstavenie je zdarma).

Národný štadión

spievajúca fontána   spievajúca fontána

Za návštevu určite stojí aj najväčší varšavský park – Łazienki, kde sa v lete konajú napr. obľúbené koncerty vážnej hudby či iné akcie. V centre parku nájdete romantický kráľovský palác na jazere.

koncert v parku Łazienki   kráľovský palác, park Łazienki

Varšava je veľmi úzko spätá s druhou svetovou vojnou. Milovníci vojnovej tematiky isto ocenia krásne moderné Múzeum varšavského povstania, ktoré sa nachádza asi dvadsať minút chôdze od Paláca kultúry. Vo vnútri sa dá vidieť napr. vojnové lietadlo, plno interaktívnych exponátov a vojnových zbraní. V nedeľu dopoludnia je vstup zdarma, ale počítajte s vysokou návštevnosťou.

GPS: 52°14'51.7"N 21°00'49.0"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poľsko, Kolobrzeg: Na víkend k moru
Publikované: 15.10.2017
Radi by ste sa prešli pozdĺž mora, ale nechce sa vám ďaleko cestovať? Pokiaľ áno, máme tu dnes pre vás tip na miesto, ktoré je Čechmi (ale aj Slovákmi) dosť opomínané. Nemusíte ísť tisíce kilometrov, nemusíte prekonávať svoj strach z lietania. Stačí, keď sadnete do auta a môžete si urobiť krásny predĺžený víkend v Kolobrzegu.

Poľsko: Krakov, židovské mesto Kazimierz
Publikované: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charizmatické a historické mesto má pre návštevníkov toľko lákadiel, že vyraziť tam iba na víkend je jedným slovom škoda. Pokiaľ ste to ešte nepočuli – Krakov sa stáva hlavným mestom barovej zábavy. Reštaurácie, kluby, cukrárne, pijalnie wódky… jeden podnik vedľa druhého a všetky skvelé. A keď sa dostatočne občerstvíte, rozhliadnite sa po meste. Židovské mesto Kazimierz, stredoveké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, najposvätnejšie poľské miesto. To všetko sa tu nachádza na pár kilometroch štvorcových, práve tak akurát poznateľných počas víkendu.

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 24.10.2014
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc II.
Publikované: 17.10.2014
Dnes se ešte raz vraciame do tretieho najväčšieho poľského mesta, do mesta Lodž.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv
Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.

Poľsko, Osvienčim II: riešenie židovskej otázky
Publikované: 22.11.2010
„Židia sú rasa, ktorá musí byť úplne vyhladená.“ To je citát Hansa Franka, generálneho guvernéra v Poľsku okupovanom nacistami, ktorý hovorí za všetko. Úplné vyhladenie, to bol hlavný cieľ koncentračných táborov. Iba v Osvienčime nacisti zavraždili milión Židov. Preto Židia patria k častým návštevníkom.

Poľsko, Poznaň: mesto na rieke Varte II.
Publikované: 31.10.2014
Bol by to hriech venovať takému mestu akým je Poznaň iba jeden článok. Dnes sa sem preto vraciame, bližšie spoznať toto hlavné mesto Veľkopoľského vojvodstva.

Poľsko, Poznaň – mesto na rieke Varte III.
Publikované: 7.11.2014
Z Poznane sme už niekoľko pamiatok spoznali, ale tým nekončíme, pretože dnes sa sem pozrieme po tretíkrát a naposledy.

Poľsko,Tešín: Zámocký vrch
Publikované: 19.3.2015
Pôvodne slovanské hradisko, potom obranný hrad, dnes pamätné miesto s parkom a výhľadom na Český Těšín, Sliezske a Moravskosliezske Beskydy.

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

22.7.2018
Koncom júla sa Námestie sv. Trojice už tradične mení na zónu bez áut. Historické námestie obsadí jarmok s remeselnými a umeleckými výrobkami. Celkovú atmosféru podujatia dotvoria vystúpenia folklórnych súborov.
21.7.2018
Barokové pútnické miesto na vrchu Homol sa 1. júla oficiálne stalo národnou kultúrnou pamiatkou. Homol sa zaradil na zoznam ako 23. národná kultúrna pamiatka v Královéhradeckom kraji.
20.7.2018
Turistická informačná kancelária v Skalici vás pozýva na nočnú prehliadku s názvom "Noc strašidiel", ktorá sa uskutoční v sobotu 28. júla 2018 o 19-tej hodine.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALAJZIA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 22. 7. 2018
sviatok:Magdaléna
dnes:
nedeľa 22.7.
26 °C
zajtra:
pondelok 23.7.
28 °C