www.infoglobe.sk » ČR: Z Kamenného přívozu do Pikovic - prechádzka Posázavskou cestičkou

ČR: Z Kamenného přívozu do Pikovic - prechádzka Posázavskou cestičkou

Publikované: 25.10.2018
Pokiaľ sa chcete prejsť najkrajším a najromantickejším úsekom pozdĺž rieky Sázavy, potom je úsek z Kamenného Přívozu do Pikovic skvelá voľba. Nahliadneme do histórie trampingu, pozrieme sa na chaty a osady zasadené do skál, vyhliadky, vodopády, skalné útvary a mnohé ďalšie krásne miesta. Všetko umocní rieka, niekde dravá a niekde lenivo valiaca sa pozdĺž skál.

Auto môžete nechať pri železničnej zastávke Kamenný Přívoz, potom pôjdete z kopca po červenej značke, až dôjdete do rovnomennej obce. Prejdete cez most, chvíľku pôjdete po ceste a potom zahnete doprava do trampského a turistického raja. Cesta sa vinie nad riekou, v údolí uvidíte dedinu a hať Žampach. Dôjdete k Žampašskej vyhliadke, odkiaľ je krásny výhľad na žampašský železničný viadukt z roku 1900. Jedná sa o najvyšší kamenný železničný most v Českej republike, ktorý meria necelých 42 m, je žulový a má sedem oblúkov. Na stavbe sa podieľali robotníci z celej Európy, najmä z Talianska.

žampašský železničný viadukt

Potom dôjdete k Ovčínskym vodopádom. Ďalší vodopád sa volá Třebsínský podľa neďalekej dediny. Kúsok za ním sa nachádza nádherná Raisova vyhliadka. Tá je pomenovaná po spisovateľovi Karlovi Václavovi Raisovi, ktorý tieto miesta rád navštevoval. Nachádza sa tu aj krytý prístrešok, kde si môžete odpočinúť, a dokonca aj cestovný poriadok Posázavského pacifiku.

pohľad na rieku z Raisovej vyhliadky  krytý prístrešok pri Raisovej vyhliadke  Posázavský pacifik

A do tretice Klimentova vyhliadka. Z nej je asi najkrajší pohľad na rieku a trampskú osadu v Luke pod Medníkom. Potom už zídeme z kopcov, skál a budeme sa pohybovať nižšie, takmer na úrovni rieky, a to až do Pikovic. Jednou z posledných krás tejto trasy je skalný útvar Pikovická ihla týčiaca sa naproti nad riekou, ktorá je obľúbeným miestom horolezcov. Na jej vrchole sa nachádza kríž. V Pikoviciach sa môžete občerstviť v miestnej cukrárni. Potom už len prejdete most, pokocháte sa pohľadom na Sázavu a dôjdete na železničnú zastávku Petrov u Prahy. Odtiaľ sa vlakom dostanete späť do Kamenného Přívozu. Vlak jazdí pomerne často aj počas víkendu. 

rieka Sázava a osada v Luke pod Medníkom

Pikovická ihla  pamätná doska  pri Ovčínskych vodopádoch

Trasa meria 11 km a pokojnou chodzou sa dá prejsť za 3 až 3,5 hodiny. Terén nie je príliš náročný, vedie po rovine, občas stúpa a niekde sú schody. Cesta je vhodná aj pre deti a zdatnejších dôchodcov, pre detské kočíky však vhodná nie je. Cestou chýba občerstvenie, takže si nezabudnite pribaliť niečo pod zub. Najbližšie je až v Pikoviciach alebo na začiatku v K. Přívoze. Samozrejme môžete ísť aj opačne alebo nechať auto doma a z hlavnej stanice v Prahe sa vydať vlakom. 

GPS: (most) 49°52'24.1"N 14°29'17.5"E

 

Text a foto: Filip Dyršmíd

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Jílové pri Prahe – Borek: štôlňa Halíře
Publikované: 18.11.2014
V okolí Jílového sa nachádza jedna z najmladších z troch sprístupnených štôlní. Vedie pod rovnomenným kopcom a jej najkrajší úsek z obdobia stredoveku vás čaká až na konci.

ČR: rieka Sázava – z kempu Horka II do Českého Šternberka
Publikované: 27.7.2017
Vodácke kúzlo rieky Sázavy sme vám predstavili v minulom článku. Teraz ale poďte nasadnúť na lode – pred sebou máme dvojdennú plavbu z kempu Horka II do Českého Šternberka. Tento úsek je pokojný s občasnou haťou. Denné úseky sú pomerne dlhé kvôli občerstveniu a kempom, ktoré sú miestami pomerne vzdialené. Úsek je zjazdný aj v prípade nižšieho vodného stavu, ale len pre kánoe.

ČR, Mníšek pod Brdy: mesto na Zlatej ceste - VIDEO
Publikované: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležiaci na úpätí Brdského hrebeňa sa turistom ponúka ako ideálny východiskový bod po nádhernom okolí Brd. Zaujímavé je však aj samotné mesto.

ČR, Mníšek pod Brdy: zámok pre všetkých – VIDEO
Publikované: 22.4.2014
Kedy inokedy sa vypraviť na zámok než na jar, keď všetko kvitne? Aj štátny zámok v Mníšku pod Brdy je na jar výnimočný. Obzvlášť jeho zámocký park.

ČR, Pyšely: náučný chodník okolo golfu
Publikované: 16.7.2015
Južný okraj mesta Pyšel obklopuje porast zmiešaných lesov s názvom Obora. Tu bol vybudovaný krátky náučný chodník, ktorý bol ľuďmi v krajine Posázaví už aj tak vychodený.

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Jílové u Prahy: Regionálne múzeum
Jílovské múzeum nájdete v pamiatkovo chránenom objekte v dolnej časti námestia. V historickej bud...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

19.4.2019
Pozývame vás na výstavu bonsajov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach, ktorá sa uskutoční od 26. apríla do 1. mája 2019.
18.4.2019
Ornamentálne zdobená drevená chata Libušín na Pustevnách, ktorú v marci 2014 z veľkej časti zlikvidoval požiar, už získala svoju novú podobu. Do konca tohto roku má byť jej obnova úplne dokončená.
17.4.2019
Zveropark v Revištskom Podzámčí (okres Žarnovica) ožije veľkonočnými zvykmi a radostne privíta jar. Tešiť sa môžete na nové prírastky, súťaže i bohatý zábavný program.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2019
sviatok:Jela