www.infoglobe.sk » Belgicko, Gent – starobylé mesto na sútoku Šeldy a Leie

Belgicko, Gent – starobylé mesto na sútoku Šeldy a Leie

Publikované: 4.12.2013
Belgicko - malý štát ležiaci v západnej Európe na brehu Severného mora, ktorý preslávila lahodná čokoláda, diamanty, nádherné historické budovy, romantické starobylé mestá plné života so spletitými tajuplnými uličkami, očarujúce dedinky s krásnymi zákutiami, či pozoruhodné vodné mestské kanály, ktoré sú pre návštevníkov balzamom na dušu, každoročne priláka množstvo turistov.

Spoločne sme navštívili belgické mesto Bruggy, ktoré mnohí cestovatelia označujú za najromantickejšie miesto na svete, zavítali sme tiež do Antverp, ktoré sa stali centrom svetového diamantového priemyslu, a dnes naše kroky nasmerujeme do druhého najväčšieho flámskeho mesta Gent, v ktorom žije bezmála štvrť milióna ľudí a ktoré nám za pár hodín stihlo učarovať natoľko, že už teraz plánujeme, kedy sa sem aspoň na pár dní vrátime. Verím, že už čoskoro.

Gent – starobylé mesto na sútoku Šeldy a Leie

Gent – klenot medzi európskymi mestami

Mimoriadne krásne miesto s romantickou atmosférou a štýlovou starobylou architektúrou ležiace na sútoku Šeldy a Leie, aj tak by sa dalo v stručnosti opísať mesto Gent.

Gent a jeho zákutiaGent a jeho zákutia

Už v stredoveku bolo toto malebné miesto významným a prosperujúcim centrom celého regiónu, v ktorom kedysi žilo len o čosi menej obyvateľov ako v Paríži a dokonca viac ako v Londýne. Dnes je Gent predovšetkým univerzitným a prístavným mestom, ktoré je vďaka vodným kanálom spojené s morom. Každoročne sem prichádzajú mnohí návštevníci z celého sveta. Jedných láka história, iní sa tu zastavia počas svojich ciest nakríž Európou, a niekoho sem jednoducho priláka tá neskutočne romantická atmosféra, ktorá tu všade navôkol panuje.

Gent - romatická kaviarnička nad mestským kanálom

My sme v Gente strávili len pár hodín, takže na hlbšie spoznávanie mesta sme bohužiaľ nemali čas. Človek tu môže obdivovať nespočetné množstvo kláštorov, kostolov a iných historických pamiatok a múzeí, ktoré sú roztrúsené po celom meste. Stihli sme si však vychutnať aspoň krátku prechádzku po neskutočne zachovalom historickom centre, ktoré je najväčšou pešou zónou v celom Belgicku, do ktorej však majú neobmedzený prístup cyklisti. Bezcieľne sme sa potulovali po spletitých uličkách, obdivovali krásne námestia so starobylými domami a nemohli sme si nechať ujsť ani návštevu hradu Gravensteen, ktorý je situovaný priamo v centre mesta. Celý Gent je podobne ako napríklad Bruggy popretkávaný vodnými kanálmi, ktoré návštevníka priam lákajú na vyhliadkovú okružnú plavbu. Počas návštevy mesta sme nevynechali ani nábrežia Graslei a Korenlei. Nachádzajú sa tu veľmi pekné cechové domy, pričom niektoré z nich pochádzajú už z 12. storočia. Tie sa spolu s modernými reštauráciami a kaviarničkami, ktoré sú veľmi citlivo zasadené do tohto prostredia, krásne odrážajú na vodnej hladine. K ďalším pamiatkam, ktoré by pozorný návštevník mesta isto nemal obísť patrí napr. radnica, Katedrála sv. Bavona (Sint – Baafskathedraal) so svetoznámym oltárom bratov van Eyckovcov, zvonica či Kostol sv. Mikuláša.

hrad Gravensteen

Nech už sa do Gentu vyberiete na pár dní alebo len na pár hodín, isto by ste sa mali niekde zastaviť aspoň na jedno pivko. Belgicko je krajinou pivárov a belgické pivá sú preslávené po celom svete. Každý región má svoje obľúbené značky, ale aj tu, podobne ako inde v Belgicku, bolo najviac vídať pivo Leffe, ktoré nielen domáci ale aj turisti pijú s mimoriadnou obľubou. Nám však nijak extra nechutilo. My sme si s priateľmi vyskúšali hneď viacero belgických pív, každý si objednal iné a navzájom sme si ich nechali kolovať. Pre našinca je azda najväčší zážitok objednať si pivo Kwak, ktoré vám načapujú do pohára so zaobleným dnom, aby ste si ho nemohli len tak položiť na stôl, a tak ho museli vypiť v podstate na ex. Až neskôr si uvedomíte, že vám ho podali na špeciálnom drevenom podstavci, takže ste sa s jeho pitím nemuseli až tak ponáhľať, to si už ale pravdepodobne objednávate nejaké ďalšie pivko na ochutnávku.

Gent - raj pivárov

Aj keď sme sa tu príliš dlho nezdržali, a preto je aj opis tohto prekrásneho miesta skôr akýmsi prejavom pocitov a sympatii, než verným turistickým sprievodcom, verím, že priložené fotografie budú pre vás dostatočným lákadlom pre návštevu tohto nevšedného miesta.

Text a foto: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Belgicko: Antverpy – mesto prívlastkov
Publikované: 20.11.2013
Na našich potulkách zahraničím sa dnes vydáme do prístavného mesta Antverpy, ktoré je druhým najväčším mestom v Belgicku a zároveň aj druhým najväčším prístavom Európy. Pozrieme sa bližšie na dejiny mesta, kde žil a pôsobil svetoznámy maliar Peter Paul Rubens, a taktiež ktoré sa stalo centrom svetového diamantového priemyslu a obdivuhodnej architektúry.

Belgicko: Brusel - najzaujímavejšie hlavné mesto Beneluxu
Publikované: 16.4.2017
Keď sa povie Brusel, každý si predstaví niečo iné. Mnohým však ako prvý napadne Európsky parlament. To však ani zďaleka nie je všetko. Brusel je mesto mnohých prekvapení. Je to síce hlavné mesto Belgicka, no zároveň je to aj najväčšia aglomerácia krajiny. Pod Bruselom teda rozumieme celú oblasť, aj keď samotné mesto má iba niečo cez stoštyridsať tisíc obyvateľov, celý Bruselský región má okolo milióna. Cítite ten rozdiel?

Belgicko: Bruggy – Benátky severu
Publikované: 9.4.2017
Jedným z pokladov Belgicka sú Bruggy. Nachádzajú sa na severozápade krajiny a sú najdôležitejším mestom západného Flámska. Nie nadarmo dostali prívlastok Benátky severu. Pýtate sa prečo?

Belgicko: Antverpy – „hlavné“ mesto krajiny
Publikované: 2.4.2017
Z pomedzi známych belgických miest, jedine Antverpy si vás získajú už v prvých minútach vášho času stráveného v meste. Prečo? Uchváti vás už vlaková stanica. Hneď ako vystúpite z vlaku sa vám naskytne pohľad na interiér vlakovej stanice, ktorú môžeme bez váhania považovať za architektonický skvost.

Belgicko: Gent – rozprávkové mesto krajiny
Publikované: 26.3.2017
Z pomedzi všetkých belgických miest práve Gent pôsobí najkrajším dojmom. Nachádza sa na východe Flámska, teda na severe krajiny. Jeho atmosféra vás ihneď prenesie niekoľko storočí do minulosti. Okraj mesta nie je samozrejme ničím výnimočný, na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o obyčajné mesto ako každé iné. No opak je pravdou.

Belgicko: Mons – Európske hlavné mesto kultúry
Publikované: 25.2.2015
Pre rok 2015 bol udelený titul Európske hlavné mesto kultúry dvom mestám, a to českej Plzni a belgickému Monsu. My dnes navštívime druhé menované mesto a predstavíme si ho nielen z hľadiska kultúry, ale aj histórie a odporučíme vám aj zopár jeho turistických zaujímavostí.

Belgicko: Brusel - raj pre lenivých cestovateľov II.
Publikované: 26.5.2014
Po ceste „domov“ ešte vyzdvihneme Zuzku, Áninu kamarátku, ktorá práve prišla z Francúzska. Druhý deň nás okolo desiatej budí slnko na úplne jasnej oblohe. A vzhľadom na to, že slnka nie je nikdy dosť, obzvlášť v našich končinách, poriadne si ho užívame celý deň na deke v parku zhruba 200 metrov od miesta, kde bývame. Najlepší spôsob ako spoznať cudziu krajinu, vrelo odporúčam!

Belgicko: Brusel - raj pre lenivých cestovateľov I.
Publikované: 12.5.2014
Stojím na diaľničnom nájazde, v ruke hrdo držím ceduľu s dvojjazyčným nápisom Brusel a nasávam vôňu čokolády, ktorá sa vinie z továrne, vedľa ktorej stojím. Pripadám si trochu ako Charlie, žalúdok mi jasne dáva najavo, že by sa mu nejaká strava hodila, a čokoláda je pre mňa v daný moment rovnako nedosiahnuteľná ako pre malého chlapca z knihy Charlie a továreň na čokoládu.

Belgicko, Brusel: Atómium - jedna z najpopulárnejších atrakcií mesta
Publikované: 25.12.2013
Na prehliadku hlavného mesta Belgicka, Bruselu, si je dobré vyčleniť aspoň niekoľko dní. V minulej časti sme spoločne navštívili zopár najznámejších pamiatok a dnes naše kroky nasmerujeme priamo k najpopulárnejšej atrakcii v meste – k obrovskému Atómiu.

Belgicko, Brusel – hlavné mesto Európy  
Publikované: 18.12.2013
Dnes budeme pokračovať v spoznávaní našej krásnej Európy. Svoje kroky opäť nasmerujeme do Belgicka. Tentoraz sa vyberieme do jeho hlavného mesta, do Bruselu. Turista tu môže obdivovať úchvatnú architektúru, zaujímavé múzeá, či ochutnať skvelú kuchyňu a nespočetné množstvo belgických pív.

Luxembursko – malá, ale bohatá krajina
Publikované: 28.1.2018
V našich cestovateľských potulkách svetom, tentokrát navštívime malý štátik v západnej časti Európy – Luxembursko. Na začiatku nášho výletu si túto bohatú krajinu predstavíme ako celok a neskôr navštívime aj niektoré z jej malebných miest.

Belgicko, Bruggy – jedno z najromantickejších miest na svete
Publikované: 27.11.2013
Dnes sa spoločne presunieme na severozápad Belgicka, do historického a správneho centra provincie Západné Flámsko – mesta Bruggy, ktoré mnohí cestovatelia označujú za najromantickejšie miesto na svete.


Súvisiaca fotogaléria

Belgicko – krajina čokolády, piva a srdce Európy
Belgicko je nepísaným srdcom Európy, veď tu sídlia tie najdôležitejšie inštitúcie Európskej únie....

Belgicko, Gent - mesto s romantickou atmosférou
Poďte sa spolu s nami aspoň na chvíľu preniesť do druhého najväčšieho flámskeho mesta Gent, v kto...

Belgicko, Brusel – križovatka kultúr
Brusel je nielen hlavným mestom Belgicka, ale aj hlavnou multikultúrnou metropolou Európskej únie...

Belgicko: Antverpy – Rubensovo mesto
Druhé najväčšie mesto Belgicka – prístavné mesto Antverpy leží na pravom brehu rieky Šeldy (Schel...

Belgicko, Bruggy – mesto s úchvatnou architektúrou
Preneste sa spolu s nami prostredníctvom dnešnej fotogalérie do prekrásneho belgického mesta Brug...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

24.4.2018
Tohtoročná jarná etapa Flory Olomouc zaháji oslavy 60. výročia kvetinových výstav v Olomouci a ponesie narodeninový názov Pugét pre Floru. Potrvá od štvrtka 23. do nedele 26. apríla. Kytice doslova zaplavia priestor celého pavilónu. V netradičných priestorových inštaláciách sa budú vznášať nad hlavami a umožnia vám tak jedinečný kontakt s exponátmi.
23.4.2018
Aj tento rok sa v Bratislave uskutoční mestský open air festival Bratislavský majáles, ktorý so sebou prinesie bohatý hudobno-kultúrny program s čerešničkou v podobe veľkolepého ohňostroja na Dunaji.
22.4.2018
Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ - Bardejov zaznamenala aj v roku 2017 rast návštevnosti turistických prevádzok a zariadení v regióne, kde pôsobí. Návštevnosť sa zvýšila o takmer 6 % a dosiahla 52 492 osôb. Počet prenocovaní týchto turistov sa zvýšil o 4,3 % a dosiahol 316 590 nocľahov. Priemerne tak strávil jeden turista v regióne šesť nocí.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAMBODŽA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 24. 4. 2018
sviatok:Juraj
dnes:
utorok 24.4.
23 °C
zajtra:
streda 25.4.
27 °C