www.infoglobe.sk » Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara – VIDEO

Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara – VIDEO

Publikované: 24.2.2015
Konečne zasa more! Po mnohohodinovej vyčerpávajúcej ceste autobusom z hôr som vystúpil v mestečku Mirissa, a hneď som zamieril na krásnu pláž, ktorej niekoľko častí sa tiahne v diaľke asi dva kilometre. Po ceste som si ešte kúpil „king coconut“ (mladý kokos, ktorý ma vo vnútri veľmi osviežujúcu vodu), a potom už sa len v tieni palmy zotavoval z cesty.

Neskôr poobede sa mi podarilo nájsť krásne ubytovanie priamo pri pláži za necelých 300 korún (cca 8€) za noc. Niekoľko, až neuveriteľne pohodových dní mohlo začať...

Mirissa a Matara

Mirissa patrí medzi letoviská, ktoré turisti objavili relatívne nedávno, preto si stále zachováva príjemný pokoj a pohodu. Na hlavnej pláži, ale pritom už stihlo vyrásť okolo desiatky barov a reštaurácií, v samotnom mestečku potom nájdeme ďalšie. Južná časť mestečka je naopak relatívne pokojná a ideálna k relaxácii.

Mirissa a MataraMirissa a MataraMirissa a Matara

Mirissa a Matara

Okrem nádhernej pláže je Mirissa známa hlavne vďaka pozorovaniu veľrýb a delfínov. V priebehu jari ich vraj môžete zbadať aj priamo pri pláži. Celoročne odtiaľto však každý deň odpláva niekoľko lodí, z ktorých veľryby či delfíny uvidíte s takmer 100% istotou. Ja som bohužiaľ na plavbu nevyrazil a radšej som surfoval či uskutočňoval krátke výpravy do okolia. Niekoľko ľudí mi ale hovorilo, že išlo o jeden z najlepších zážitkov ich života.

Mirissa a Matara Mirissa a MataraMirissa a Matara

Vrelo doporučujem aj návštevu tunajšieho Čajového centra – malého obchodíku kúsok od hlavnej ulice, kde vám predstavia tajomstvá cejlónskeho čaju, dajú vám ochutnať niekoľko rôznych druhov a ešte si môžete kúpiť čaj domov za veľmi prijateľnú cenu. Príjemná je aj večerná prechádzka medzi ryžovými políčkami, ktoré sa rozprestierajú všade naokolo.

Mirissa a MataraMirissa a MataraMirissa a Matara

Mirissa a Matara

Pokiaľ vás už omrzí slnenie sa na pláži, môžete začať objavovať zaujímavé miesta v okolí. Asi kilometer od mestečka v smere na Mataru nájdete na kopci malý budhistický chrám, kde sa môžete porozprávať s veľmi priateľskými mníchmi v oranžových habitoch a zapáliť vonné sviečky. Niektorí z mníchov sú ešte malí chlapci, ktorí sa ma síce zo začiatku báli, potom sa ale tiež začali vypytovať na všetko možné a sami mi rozprávali, aké je to žiť v chráme.

Mirissa a Matara

Mirissa a MataraMirissa a MataraMirissa a Matara

Zaujímavý malý chrám potom nájdete aj zhruba rovnako ďaleko druhým smerom, taktiež takmer priamo pri hlavnej ceste. Môžete si pri ňom potom zastaviť niektorý z autobusov, ktoré tu jazdia zhruba po desiatich minútach a ísť sa pozrieť do susedného mestečka Weligama, ktoré tiež ponúka krásnu pláž.

Mirissa a Matara      Mirissa a Matara

Jedno popoludnie som využil k návšteve väčšieho mesta Matara, ktoré leží o niečo viac na juhu a pôvodne som cez neho autobusom prešiel. Hneď v prvej chvíli ma doslova pohltil tunajší veľký trh, kde sa predáva nespočetne veľa druhov ovocia a zeleniny, ďalej ryby, orechy, betel, ryža a strukoviny a ešte mnoho ďalších vecí, ktoré som nebol schopný rozpoznať. Jeden vtipný pán mi predvádzal, ako dokáže ošúpať kapustu vo vzduchu a vypadal pritom skôr ako žonglér.

Mirissa a Matara

Kúpil som si v pouličnom stánku niečo malé na jedenie (výborné vyprážané zeleninové závitky s rybou a vajíčkom, mango a banány) a vydal sa na prieskum bývalej koloniálnej pevnosti, ktorá je od zvyšku mesta oddelená veľkým múrom. Nie je síce tak dobre zachovaná a rozsiahla ako Galle, no aj vďaka nej si ale môžete urobiť dobrý obrázok o vplyve Európanov na tunajšiu kultúru a architektúru.

Mirissa a MataraMirissa a MataraMirissa a Matara

Veľké rušné mestá ma často ohromne vyčerpávajú a Matara nebola výnimkou. Preto som si zastavil tuk – tuk a nechal sa odviesť k obrovskému chrámu asi 3 kilometre za mesto. Okrem niekoľkých mníchov, psov a dvoch turistov som tam nestretol vôbec nikoho, a tak som si mohol naplno vychutnávať posvätnú atmosféru miesta.

Mirissa a Matara

Chrámu Weherahena panuje jedna z najväčších sôch Budhu na ostrove – meria 39 metrov a až relatívne nedávno bola jej výška prekonaná. Na mňa však najviac zapôsobil rozsiahly podzemný komplex, ktorý je plný krásnych budhistických malieb a pokračuje nahor až takmer k hlave Budhu. Dostal som tu požehnanie od mnícha a niekoľko hodín si pozeral namaľované príbehy z mytológie. Výhľad na okolité ryžové políčka z vrchu sochy bolo už len príjemným bonusom. V súčasnej dobe sa chrám celý opravuje, a to hlavne vďaka dotáciám cudzincov. Taktiež som im rád niekoľko sto rupií prispel, pretože zachovanie tohto nádherného chrámu pre budúce generácie rozhodne stojí za to...

Mirissa a Matara

Text/foto/video. Matouš Vinš

Preklad: Oskár Mažgút

Hudba: Kevin MacLeod



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Srí Lanka I.: výprava za teplom, čajom, korením a úžasnou kultúrou - VIDEO
Publikované: 13.1.2015
Jedna z najobľúbenejších exotických destinácií, ktorej popularita raketovo rastie. Z tropických destinácií ponúka najlacnejšie letenky a možnosť cesty so zastávkou v Dubaji a na Maledivách. Aj miestne ceny sa držia na veľmi priaznivej hladine, a čo viac, spolu s malými ostrovnými štátmi ide asi o najbezpečnejšiu krajinu z celých trópov.

Srí Lanka VII.: Slávnosti Poya a budhistické chrámy - VIDEO
Publikované: 3.3.2015
Posledný deň na srílanskom vidieku mi vyšiel akurát na slávnosť posledného splnu roka. Rozhodol som sa oslavu aspoň z časti zažiť s miestnymi. Bol som v úplne neturistickej oblasti, a tak som si mohol najať tuk-tuk na celý deň za krásnu cenu a spolu s veľmi milým vodičom som vyrazil do prvého veľkého chrámu. Uvítali ma stovky ľudí v bielom, tisíce vonných sviečok a nespočetne veľa kvetín...

Srí Lanka II.: Kandy - rušná križovatka a posvätné miesto Budhistov - VIDEO
Publikované: 20.1.2015
Chaos, ruch, nekonečné davy ľudí, a do toho zopár zmätených turistov. Všade sa niečo ponúka, predáva, zjednávajú sa najlepšie ceny. A ako bohatého cudzinca vás tu chcú všade ošklbať. Snažím sa čo najrýchlejšie predrať centrom a dostať sa k jazeru, ktoré tu nechal vedľa svojho paláca vybudovať posledný kráľ Srí Lanky. Dúfam, že tam bude aspoň trochu pokoj...

Srí Lanka III.: Kandy - vlakom skrz celé hory až do Badully - VIDEO
Publikované: 27.1.2015
Cestovanie vlakom v horách medzi čajovými plantážami - pre mňa jeden z najlepších zážitkov na Srí Lanke. Po krátkej zastávke v Kandy som nasadol na iba asi 20 minút omeškaný modrý vlak a vydal sa do mestečka Ella v južnej časti tunajších hôr. Cesta síce trvá vyše 6 hodín a priemernú rýchlosť vlaku odhadujem na max. 15 km/h, ale stojí za to.

Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza pokoja a pohody – VIDEO
Publikované: 3.2.2015
Z autobusu vystupujem v maličkej surferskej dedinke Midigama, hneď vedľa mňa začína nádherná ľudoprázdna pláž a len kúsok od nej sa zdvíhajú veľmi pekné vlny. Cítim, že som vystúpil v raji.

Srí Lanka V.: Ella – najlepšia základňa k výletom do hôr – VIDEO
Publikované: 10.2.2015
Ospalé mestečko v južnej časti srílanských hôr pôsobí doslova ako magnet na turistov. Ponúka totiž nie len ideálnu pozíciu k výletom do okolia, ale aj milú domácku atmosféru, veľa rodinných penziónov s vynikajúcim jedlom, a v neposlednom rade tiež ideálnu klímu. Keď som vystupoval z vlaku, ktorý ma doviezol z Kandy, plánoval som tu zostať jednu noc, nakoniec som ale zostal skoro týždeň.

Srí Lanka VI.: Galle – pozostatok najväčšej slávy holandských kolónií - VIDEO
Publikované: 17.2.2015
Pripadám si, ako by som sa preniesol do Európy niekoľko sto rokov späť. Len tie kokosové palmy, opice a tridsať stupňov mi tu moc nehrajú. Áno, a v tej dobe asi tiež v Európe nebolo toľko ľudí s tmavou pleťou. Celá pevnosť Galle pôsobí trochu ako obrovský skanzen, stará portugalská a holandská koloniálna architektúra je tu totiž takmer dokonalo zachovaná.

Srí Lanka: Kolombo – koloniálna pevnosť
Publikované: 19.7.2013
Na Srí Lanke žije cez dvadsať miliónov ľudí, z toho 750 tisíc obyvateľov žije v najväčšom meste Kolombo. Mesto, ktoré je na severovýchode ohraničené riekou Kelani, leží na západnom pobreží Srí Lanky. Ako mnoho dnešných štátov v Afrike, Ázii a Južnej Amerike má aj Srí Lanka koloniálne skúsenosti, konkrétne s portugalskou, holandskou a nakoniec aj britskou nadvládu.


Súvisiaca fotogaléria

Srí Lanka – tropický raj
Srí Lanka sa nachádza na ostrove Cejlón, ktorý leží niekoľko desiatok kilometrov južne od Indie. ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

22.10.2018
Plynulé prepojenie Bardejovských kúpeľov s mestom Bardejov prinesie nový turistický singletrack HERKULES pre cyklistov i peších, ktorý dokončuje v týchto dňoch miestna oblastná organizácia cestovného ruchu.
21.10.2018
Nenechajte si ujsť nočné prehliadky Beckovského hradu, ktoré budú prebiehať v utorok 30. a stredu 31. októbra, vždy o 18:00, 19:00, 20:00 a 21:00.
20.10.2018
V industriálnom areáli ostravských Dolných Vítkovic sa začala stavať pobočka Národného poľnohospodárskeho múzea. Rekonštrukcia dvoch bývalých továrenských hál potrvá 15 mesiacov. Ostrava tak získa prvé štátne múzeum.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MJANMARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 22. 10. 2018
sviatok:Sergej
dnes:
pondelok 22.10.
16 °C
zajtra:
utorok 23.10.
13 °C