www.infoglobe.sk » Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza pokoja a pohody – VIDEO

Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza pokoja a pohody – VIDEO

Publikované: 3.2.2015
Z autobusu vystupujem v maličkej surferskej dedinke Midigama, hneď vedľa mňa začína nádherná ľudoprázdna pláž a len kúsok od nej sa zdvíhajú veľmi pekné vlny. Cítim, že som vystúpil v raji.

Ubytovávam sa v milom rodinnom penzióne priamo pri mori, na uvítanie dostávam kokos, majiteľka sama so sebou zjednáva cenu (navrhnutých v prepočte asi 250 Kč/noc sa jej zdá priveľa, takže mi do toho aspoň zahrnie večeru), na záhrade na mňa čaká hojdacia sieť a hneď za plotom súkromná pláž s korálovým pieskom. Je mi jasné, že tu zostanem o čosi dlhšie, než len plánované dve noci. Toto je totiž raj.

Na pobreží južne od mesta Galle síce nenájdete mnoho hotelov s bazénmi a vírivkami, barov, diskoték ani drahých reštaurácií, za to tu na vás ale čakajú nádherné pláže, vynikajúce vlny pre menej pokročilých surferov, výborné miestne jedlo, a hlavne úžasný pokoj a veľmi priateľskí ľudia. Aj v prepočte s 500 českými korunami na deň sa tu budete cítiť ako boháči.

Midigama a Ahangama

Midigama a Ahangama Midigama a Ahangama Midigama a Ahangama

Každý deň vstávam pred šiestou, aby som sa mohol dívať na východ slnka nad morom, a potom si ešte pred raňajkami chvíľu zaplávať. Na raňajky dostávam kokosové placky rotti, mliečnu ryžu alebo palacinky v tvare misky - takzvané hoppers, a k tomu štipľavú zmes chilli a kokosu, zvanú sambul, zmes smaženej cibuľky, curry listov a opäť chilli, a samozrejme trs čerstvých banánov, alebo mango.

Midigama a Ahangama Midigama a Ahangama Midigama a Ahangama

Ráno väčšinou niekoľko hodín pracujem, a potom sa vydávam na krátky výlet po okolí. Smerom do vnútrozemia sa rozkladá veľká lagúna, kde poletuje nespočetné množstvo exotických vtákov, plávajú tam krokodíly a na brehu sa vyhrievajú nebezpečne vyzerajúce varany. Okolo sa zas striedajú kokosové háje a malé dedinky, pričom každá z nich má svoj budhistický chrám. Práve malé dedinské chrámy a kláštory sa mi zdajú najzaujímavejšie, pretože majú skutočne "ľudskú" atmosféru, a ľahšie sa môžete pustiť do rozhovoru s miestnym mníchom či vidieť, ako skutočne kláštory fungujú. Tie veľké sú totiž skôr turistické atrakcie a dnes už s duchovnom nemajú veľa spoločného.

Midigama a Ahangama

Asi päť kilometrov smerom na sever nájdete o čosi väčšiu dedinu Ahangama, ktorá je slávna hlavne vďaka tradičným rybárom na tyčiach. Ako sa neskôr dozvedám od miestneho kamaráta, tento spôsob rybolovu sa na Srí Lanke stále používa, avšak iba na jar a v lete. Teraz síce práve v Ahangame na tyčiach stále sedí niekoľko rybárov, no tí fungujú len ako turistická atrakcia a ja musím zaplatiť za to, aby som si ich mohol vyfotografovať.

Midigama a Ahangama

Na rozdiel od Midigamy v Ahangame nájdete aj niekoľko reštaurácií, bankomat, väčšie obchody aj stanicu, kde zastavuje väčšina vlakov (v Midigame to sú iba 3 denne v každom smere). Tunajšia pláž patrí k tým najkrajším, na akých som kedy v živote bol, a pritom je taktiež takmer bez ľudí. Na obed, ktorý ma v prepočte stojí asi dvadsať českých korún, sa zastavujem v malej miestnej jedálni. Jedlo je pritom omnoho lepšie než v turistickej reštaurácii, ktorú som skúšal pred niekoľkými dňami v Mirisse, a zaplatil za ňu takmer desaťnásobok.

Midigama a Ahangama   Midigama a Ahangama   Midigama a Ahangama

Midigama a Ahangama

Vraciam sa späť do svojho penzión v Midigame, kde opäť dostávam kokos grátis s krásnym úsmevom navrch, a po krátkom odpočinku v hojdacej sieti sa idem potápať k miestnemu korálovému útesu. Ešte stále je síce na ňom dosť vidieť, že pred desiatimi rokmi bol takmer úplne zničený tsunami, postupne sa ale prebúdza k životu a už je pri ňom opäť vidieť množstvo pestrofarebných rýb, morské sasanky, a niekde sa podarí spozorovať aj živý korál. Verím, že keď sa na Srí Lanku nabudúce vrátim, opäť bude výrazne živší a farebnejší.

Midigama a Ahangama Midigama a Ahangama Midigama a Ahangama

Ďalší deň vyrážam hneď ráno na výlet do bývalého holandského koloniálneho mesta Galle, o ktorom sa dočítate v ďalšej časti. Odpoludnia mi ešte zostáva čas, a tak sa vlakom presúvam až do mestečka Hikkaduwa, ktoré už patrí k najturistickejším oblastiam na západnom pobreží. Pláž tu je síce opäť krásna, ale aj mimo sezóny je tu mnoho turistov a ľudia ani zďaleka nie sú takí priateľskí ako na juhu. Na miestnom trhovisku si na neskorší obed kupujem banány, malý vodný melón a avokádo a vďaka jednému z miestnych (našťastie aj tu sa ešte nájdu milí ľudia) dostávam zľavu na tuktuk, ktorý ma berie pozdĺž pobrežia do korytnačej záchrannej stanice a k múzeu tsunami.

Midigama a Ahangama

Midigama a Ahangama Midigama a Ahangama Midigama a Ahangama

Po návrate do Midigamy si pripadám ešte viac ako v raji a najradšej by som tu zostal až do konca svojho pobytu. Chcem však ešte pred odletom navštíviť kamaráta v Kandy a pozrieť sa do úplne neturistickej oblasti medzi Kandy a Colombom, takže po piatich krásnych dňoch opúšťam penzión a vlakom odchádzam do Colomba. Pokiaľ máte radi pokojné dovolenky pri mori a nepotrebujete utrácať nekresťanské peniaze v drahých reštauráciách a luxusných hoteloch, potom je pre vás oblasť medzi Welligamou a Galle úplne ideálna. Ponúka dostatok možností na aktívny odpočinok, spoznáte tu miestnu kultúru a som si istý, že sa vám nebude chcieť odchádzať späť domov...

Midigama a Ahangama

Text/foto/video: Matouš Vinš

Hudba: Coldnoise

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Srí Lanka I.: výprava za teplom, čajom, korením a úžasnou kultúrou - VIDEO
Publikované: 13.1.2015
Jedna z najobľúbenejších exotických destinácií, ktorej popularita raketovo rastie. Z tropických destinácií ponúka najlacnejšie letenky a možnosť cesty so zastávkou v Dubaji a na Maledivách. Aj miestne ceny sa držia na veľmi priaznivej hladine, a čo viac, spolu s malými ostrovnými štátmi ide asi o najbezpečnejšiu krajinu z celých trópov.

Srí Lanka II.: Kandy - rušná križovatka a posvätné miesto Budhistov - VIDEO
Publikované: 20.1.2015
Chaos, ruch, nekonečné davy ľudí, a do toho zopár zmätených turistov. Všade sa niečo ponúka, predáva, zjednávajú sa najlepšie ceny. A ako bohatého cudzinca vás tu chcú všade ošklbať. Snažím sa čo najrýchlejšie predrať centrom a dostať sa k jazeru, ktoré tu nechal vedľa svojho paláca vybudovať posledný kráľ Srí Lanky. Dúfam, že tam bude aspoň trochu pokoj...

Srí Lanka III.: Kandy - vlakom skrz celé hory až do Badully - VIDEO
Publikované: 27.1.2015
Cestovanie vlakom v horách medzi čajovými plantážami - pre mňa jeden z najlepších zážitkov na Srí Lanke. Po krátkej zastávke v Kandy som nasadol na iba asi 20 minút omeškaný modrý vlak a vydal sa do mestečka Ella v južnej časti tunajších hôr. Cesta síce trvá vyše 6 hodín a priemernú rýchlosť vlaku odhadujem na max. 15 km/h, ale stojí za to.

Srí Lanka V.: Ella – najlepšia základňa k výletom do hôr – VIDEO
Publikované: 10.2.2015
Ospalé mestečko v južnej časti srílanských hôr pôsobí doslova ako magnet na turistov. Ponúka totiž nie len ideálnu pozíciu k výletom do okolia, ale aj milú domácku atmosféru, veľa rodinných penziónov s vynikajúcim jedlom, a v neposlednom rade tiež ideálnu klímu. Keď som vystupoval z vlaku, ktorý ma doviezol z Kandy, plánoval som tu zostať jednu noc, nakoniec som ale zostal skoro týždeň.

Srí Lanka VI.: Galle – pozostatok najväčšej slávy holandských kolónií - VIDEO
Publikované: 17.2.2015
Pripadám si, ako by som sa preniesol do Európy niekoľko sto rokov späť. Len tie kokosové palmy, opice a tridsať stupňov mi tu moc nehrajú. Áno, a v tej dobe asi tiež v Európe nebolo toľko ľudí s tmavou pleťou. Celá pevnosť Galle pôsobí trochu ako obrovský skanzen, stará portugalská a holandská koloniálna architektúra je tu totiž takmer dokonalo zachovaná.

Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara – VIDEO
Publikované: 24.2.2015
Konečne zasa more! Po mnohohodinovej vyčerpávajúcej ceste autobusom z hôr som vystúpil v mestečku Mirissa, a hneď som zamieril na krásnu pláž, ktorej niekoľko častí sa tiahne v diaľke asi dva kilometre. Po ceste som si ešte kúpil „king coconut“ (mladý kokos, ktorý ma vo vnútri veľmi osviežujúcu vodu), a potom už sa len v tieni palmy zotavoval z cesty.

Srí Lanka VII.: Slávnosti Poya a budhistické chrámy - VIDEO
Publikované: 3.3.2015
Posledný deň na srílanskom vidieku mi vyšiel akurát na slávnosť posledného splnu roka. Rozhodol som sa oslavu aspoň z časti zažiť s miestnymi. Bol som v úplne neturistickej oblasti, a tak som si mohol najať tuk-tuk na celý deň za krásnu cenu a spolu s veľmi milým vodičom som vyrazil do prvého veľkého chrámu. Uvítali ma stovky ľudí v bielom, tisíce vonných sviečok a nespočetne veľa kvetín...


Súvisiaca fotogaléria

Srí Lanka – tropický raj
Srí Lanka sa nachádza na ostrove Cejlón, ktorý leží niekoľko desiatok kilometrov južne od Indie. ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. júna 2019 sa Svätoplukovo námestie v Nitre opäť stane dejiskom obľúbeného už tradičného podujatia Festival chutí Nitrianskeho kraja. Na námestí a v priľahlých uličkách vyrastú stánky plné gastronomickým špecialít z nitrianskeho regiónu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 24. 5. 2019
sviatok:Ela