www.infoglobe.sk » Španielsko, Mérida – na výlet do staroveku II

Španielsko, Mérida – na výlet do staroveku II

Publikované: 5.10.2018
Prvý októbrový piatok opäť strávime v Méride, kde navštívime niektoré z ďalších antických pamiatok, napr. rímsky amfiteáter s obrovským hľadiskom pre 15 tisíc divákov, ktorí tu sledovali napríklad aj gladiátorské zápasy. Amfiteáter bol taký rozľahlý, že sa v ňom konali i námorné bitky, pretože javisko mohlo byť zaplavené a lode boli vpustené bránou.

Dnešní návštevníci síce gladiátorské zápasy neuvidia, ale vďaka vykopávkam, ktoré odkryli základy stavby, budú mať aspoň poňatie, o aké monumentálne architektonické dielo sa vlastne jednalo. Hneď vedľa divadla narazíte na dom Amfiteátru, čo sú pozostatky rímskej vily. Niektoré z miestností sú vcelku dobre zachovalé. Vďaka tomu uvidíte napríklad fresky, mozaiky na chodbách alebo mozaikovú podlahu v kuchyni, ktorá rozhodne stojí za pozornosť. Okrem toho boli vo vile termálne kúpele alebo odvodňovacie stoky.

amfiteáter

Pozrime sa však ešte do jednej rímskej vily, a to konkrétne do Casa del Mitreo, ktorá pôvodne patrila rímskej šľachtickej rodine. Súčasťou vily bolo aj mithraeum, teda podzemná jaskyňa zasvätená bohovi Mithrasovi, kde sa vykonávali mystické rituály. Hlavným cieľom kultu Mithrova mystéria bola spása duše a zaistenie večného života, čo sa dosahovalo postupným zasvätením do rôznych obradov kultu. Podobne ako v dome Amfiteátru očakávajte, že uvidíte nádherné mozaiky so zobrazením zrodu sveta, uvidíte, kde boli obytné miestnosti alebo termálne kúpele.

amfiteáter

Dnes vám ešte predstavíme ďalšiu monumentálnu stavbu slúžiacu pre pobavenie davov. Hipodrom Circo Romano bol v období staroveku miestom, kde sa stretávali jazdci na dvojkolesových vozoch. Neskôr sa v hipodrome odohrávali dokonca aj námorné bitky.

Celá stavba má obdĺžnikový pôdorys a je rozdelená na niekoľko častí. Hlavnú časť tvorí vyvýšená platforma uprostred hipodromu, ktorá bola pôvodne pokrytá mramorom. Stále môžete pomerne ľahko rozpoznať pôvodné hľadisko. Dokonca uvidíte aj carceres alebo bránu, skrz ktorú sa dostávali pretekári na miesto diania. Určite neľutujte čas, ktorý tu strávite, pretože zachovalejší hipodrom len ťažko niekde inde nájdete.

hipodrom

Poslednou antickou stavbou, ktorú vám dnes predstavíme, je Puente Romano. Most strategického významu bol kedysi spojnicou antických miest Emérita Augusta a Tarragona. Takmer 800 metrov dlhý most nechal postaviť cisár Augustus. Tento jeden z najväčších rímskych mostov na území Pyrenejského polostrova bol postavený zo žuly a prekračuje rieku Guadianu. Tvorí ho 60 polkruhových pilierov, ktoré sú navrhnuté tak, aby zmierňovali nátlak vody.

Puente Romano   Puente Romano

GPS: 38°55'14.2"N 6°20'00.3"W

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Caligatus, VonRalph, A Stray Sheep, VonRalph, Alonso De Mendoza

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko, Mérida – na výlet do staroveku I
Publikované: 21.9.2018
Na západe Španielska, čo by kameňom dohodil od portugalských hraníc, sa nachádza mesto Mérida s nádhernými archeologickými vykopávkami, ktoré sú chránené medzinárodnou organizáciou UNESCO. Mérida sa totiž pýši najzachovalejšími kúskami rímskej architektúry.

Španielsko, Sevilla: mesto zaujímavej farby
Publikované: 31.5.2013
Mnoho ľudí už možno o Seville kedysi čosi počulo. Mnohí sú zvyknutí vidieť ju spoločne s Giraldou. Z jej 94 metrov totiž môžete sledovať mesto a všetko, čo sa v ňom deje.

Španielsko, Málaga – La Cala de Mijas a Marbella
Publikované: 26.8.2018
Letné obdobie je časom dovoleniek a my vás dnes na jednu pozveme. Vyberieme sa do slnkom zaliateho Španielska, presnejšie do Andalúzie. Zakotvíme v provincii Málaga, aby sme si vychutnali tzv. slnečné pobrežie – Costa del Sol.

Španielsko, Malaga – mesto, ktoré žije
Publikované: 18.7.2016
Malaga (španielsky napísané Málaga) je druhým najväčším mestom v španielskej oblasti Andalúzia. Rozkladá sa na pobreží stredozemného mora a je centrom známeho letoviska Costa del Sol alebo tiež Pobrežie slnka.

Španielsko: Cádiz - malý hrnček zo striebra
Publikované: 4.5.2013
V južnom Španielsku, ktoré vyzerá ako by chcelo objať Afriku, je nezabudnuteľné miesto plné teplých farieb a strhujúcich, živých zážitkov. Tým miestom je Cádiz, „malý hrnček zo striebra (la tacita de plata)“, ako sa mu tiež hovorí.

Španielsko, Cordoba – mesto dvoch kultúr
Publikované: 25.7.2016
V južnej časti Španielska zvanej Andalúzia leží krásne mestečko voňajúce pomarančovníkmi – Cordoba (španielsky písané Córdoba), zapísané do zoznam UNESCO. Turistov láka predovšetkým svojou arabskou architektúrou, ktorú toto mesto pochytilo okolo roku 1000, kedy bolo zásadným bodom islamskej kultúry.

Španielsko, Toledo – výlet za romantikou VII.
Publikované: 28.6.2015
Od starej pevnosti San Servando hľadím hlboko dole do kaňonu medzi skalami, kde tečie rieka Tajo. Obdivujem panorámu mesta na skale obohnanej hradbami.

Španielsko, Toledo – výlet za romantikou VI.
Publikované: 21.6.2015
Po ceste z Cádizu do Toleda som sa ešte išla na pár dní pozrieť do Lisabonu. Myslím, že si konečne zaslúžim trošku pohodlia a sprchu, tak sa tentokrát ubytujem v hosteli.

Španielsko, Granada: Okamžik v nekonečnom tichu Alhambry I.
Publikované: 13.7.2013
“Verím vo večnosť,“ povedal veľký americký mysliteľ Ralph Waldo Emerson, keď tvrdil, že uzrel genialitu Grécka, Talianska a Španielska. Emerson bezpochyby poznal Granadu, alebo aspoň vedel, ako by to tam mohlo vyzerať.

Španielsko, Granada: Okamžik v nekonečnom tichu Alhambry II.
Publikované: 22.7.2013
V Patio de Los Leones sa návštevník bude cítiť ako doma. Tamojšie fontány, ktoré sú obklopené kolonádou so 124 stĺpmi, tvoria architektonický priestor, ktorý má slúžiť ľuďom. Je to zázračná kombinácia geometrie, svetla a rytmu.


Súvisiaca fotogaléria

Španielsko – v rytme flamenca
Španielsko (oficiálne Španielske kráľovstvo) leží na Pyrenejskom polostrove, o ktorý sa delí s Po...

Španielsko: Cordoba
Mesto ležiace na juhu Španielska, kde okrem iného stojí slávna kresťansko-moslimská Mezquita. ...

Španielsko: V uliciach Granady
Tretia a posledná výprava do ulíc bohatého španielskeho mesta. Foto: Maxim Kucer

Španielsko:  Hor sa do Granady! II.
Pokračovanie prechádzky po jednom z najúžasnejších miest Pyrenejského polostrova. Foto: Maxim...

Španielsko: Hor sa do Granady!
Granada je centrom rovnomennej provincie a v minulosti bola významná aj ako hlavné mesto granadsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. júna 2019 sa Svätoplukovo námestie v Nitre opäť stane dejiskom obľúbeného už tradičného podujatia Festival chutí Nitrianskeho kraja. Na námestí a v priľahlých uličkách vyrastú stánky plné gastronomickým špecialít z nitrianskeho regiónu.
21.5.2019
Hořice na Jičínsku otvorili po 3,5 roku opravené múzeum s novou expozíciou o ťažbe, spracovaní a využití pieskovca. Oprava novorenesančnej budovy z roku 1877 bola súčasťou česko-poľského projektu. Múzeum je otvorené denne okrem  pondelka.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 5. 2019
sviatok:Želmíra