www.infoglobe.sk » Port Elizabeth - perla Východného Kapska

Port Elizabeth - perla Východného Kapska

Publikované: 6.12.2010
Južná Afrika je plná zaujímavostí a miest, o ktorých stojí za to vedieť niečo viac. V dnešnom článku vám ponúkame rozprávanie o jednom z najstarších z nich - o Port Elizabeth.

Hurá na fotbal!Port Elizabeth sa nachádza v provincii Východné Kapsko. Podľa rozlohy je druhým najväčším mestom a podľa počtu obyvateľov je piatym najľudnatejším mestom medzi mestami JAR (1,3 mil. obyvateľov).  

Kedysi dávno územie Algoa Bay, kde sa dnes nachádza Port Elizabeth, obývali starodávne africké kmene a až do 15. storočia tu žili izolovane bez cudzích vplyvov. Prvými Európanmi, ktorí navštívili toto územie, boli portugalskí moreplavci: Bartolomeu Dias, ktorý sa vylodil roku 1488 na ostrove St Croix v zátoke Na rybáchAlgoa Bay a Vasco da Gama, ktorý so svojou loďou pristál v roku 1497 na neďalekom ostrove Bird. Roky bolo toto územie na mapách označované ako miesto so zásobami sladkej vody vhodné na vylodenie sa. Neskôr sa toto teritórium stalo súčasťou kolónie Kapsko. Samotná história mesta začína v roku 1820, kedy sem priplávalo okolo 4000 Britov, aby založili osadu, ktorá mala byť hlavným bodom obrannej línie medzi kolóniou Kapsko a územím bojovného kmeňa Kosa. V roku 1825 získala zátoka status prístavu a o rok neskôr tu vznikol colnýPohled z výšky úrad. Zakladateľom prímorskej osady sa stal Rufane Shaw Donkin, správca kolónie Kapsko, ktorý ju pomenoval na počesť svojej poslednej ženy – Elizabeth. Neskôr sa mesto vyvíjalo vďaka rýchlemu rastu obyvateľstva z Európy, Malajzie a iných oblastí. Počas druhej búrskej vojny hral Port Elizabeth v tranzite vojakov, koní a zásob potravín, ktoré sa prepravovali po železnici dôležitú úlohu. V novodobej histórii bolo mesto, rovnako ako celá krajina, postihnuté apartheidom, kedy bolo černošské obyvateľstvo prinútené vysťahovať sa do špeciálne postavených predmestí. V poslednej dobe sa tu Port Elizabethintenzívne rozvíja cestovný ruch, trh s nehnuteľnosťami a tiež priemysel, ktorého hlavným ťahúňom je montáž automobilov takých svetových gigantov ako General Motors, Volkswagen, Ford, a tiež výroba automobilových komponentov.

Veľmi atraktívnymi miestami na trávenie voľného času je prekrásne miestne oceanárium, Sloní park, múzejný komplex Port Elizabeth alebo viktoriánske štvrte Starého Mesta. V okolí mesta sa nachádza napríklad ekologická rezervácia Recife a Shamwari so skutočnou tradičnou dedinou a tiež národný park Port ElizabethAddo Elefant, jedna z najväčších a najobľúbenejších turistických atrakcií.

Pamätné múzeum židovských priekopníkov (The Jewish Pioneers' Memorial Museum) sa nachádza v židovskej synagóge, ktorá bola využívaná miestnou židovskou komunitou v rokoch 1912-1954. Je to originálna zbierka pamätných vecí, ceremoniálnych predmetov a historických fotografií ilustrujúcich svadobný rituál, memoriál bývalých židovských vojakov a iné.

 

Přístav v nociKam sa pozrieť? 

Pamiatka Prester John Memorial je pamiatkou mýtickému kráľovi a duchovnému menom Prester John a tiež prvým portugalským prieskumníkom. Pamiatka bola otvorená roku 1986 portugalským veľvyslancom.

 

Známa je tiež Zvonica s výškou 55,3 m, ktorá bola postavená na pamiatku prvých osadníkov Port Elizabeth roku 1920. Má hodiny s najväčším počtom zvonov v Južnej Afrike.

 

Starobylú pevnosť Fort Frederick dali postaviť na konci 18. storočia Angličania a mala zaisťovať Radniceobranu ústia rieky Baakens River pred prípadným výsadkom francúzskeho vojska počas napoleonských vojen


Pamätník koňom (The Horse Memorial) sa nachádza na rohu ulíc Russell a Cape, je venovaný koňom zabitým počas juhoafrickej vojny v rokoch 1899-1902. Majestátny monument je jedným z troch pamätníkov na svete, ktorý zvečnil tieto zvieratá.

 

Na turistov, ktorí si chcú užiť sladké ničnerobenie, tu čaká okolo 40 kilometrov prekrásnych pláží so zlatým pieskom, množstvom prepychových barov, reštaurácii a komfortných hotelov, ktoré robia z tohto mesta prekrásne miesto na rodinnú dovolenku, kde každý pre seba nájde vhodnú zábavu: vodné športy, divokú prírodu, prírodne rezervácie, históriu a kultúru alebo tiež kasína a ďalšie a ďalšie možnosti, ako a kde si užiť dovolenku.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: schums, Ian Donald, benkim, Graham Hobbs, Adnew, Draken, MorcoFalco

Preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Kaňon rieky Blyde
Publikované: 13.5.2009
Dnešné putovanie po menej známych krásach sveta nás zavedie do kaňonu rieky v Juhoafrickej provincii Mpumalanga. Pokojný prúd rieky Blyde si počas miliónov rokov hĺbi cestu náhornou plošinou blízko hranice s Mozambikom.

Kapské mesto
Publikované: 17.1.2010
Kapské Mesto je druhé najväčšie mesto Juhoafrickej republiky, hlavné mesto provincie Western Cape a zároveň tu sídli juhoafrický parlament a ďalšie vládne inštitúcie. Vďaka svojim prírodným scenériám je označované ako jedno z najkrajších miest sveta.

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

Durban - zlaté piesky mesta pri prístave
Publikované: 20.12.2010
Najväčší prístav Južnej Afriky nie je cieľom lodí každého druhu, ale pre svoje zlaté piesky, pamiatky alebo kasína, aj miestom odpočinku ľudí z celého sveta.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

22.7.2018
Koncom júla sa Námestie sv. Trojice už tradične mení na zónu bez áut. Historické námestie obsadí jarmok s remeselnými a umeleckými výrobkami. Celkovú atmosféru podujatia dotvoria vystúpenia folklórnych súborov.
21.7.2018
Barokové pútnické miesto na vrchu Homol sa 1. júla oficiálne stalo národnou kultúrnou pamiatkou. Homol sa zaradil na zoznam ako 23. národná kultúrna pamiatka v Královéhradeckom kraji.
20.7.2018
Turistická informačná kancelária v Skalici vás pozýva na nočnú prehliadku s názvom "Noc strašidiel", ktorá sa uskutoční v sobotu 28. júla 2018 o 19-tej hodine.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALAJZIA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 22. 7. 2018
sviatok:Magdaléna
dnes:
nedeľa 22.7.
26 °C
zajtra:
pondelok 23.7.
28 °C