www.infoglobe.sk » Kaňon rieky Blyde

Kaňon rieky Blyde

Publikované: 13.5.2009
Dnešné putovanie po menej známych krásach sveta nás zavedie do kaňonu rieky v Juhoafrickej provincii Mpumalanga. Pokojný prúd rieky Blyde si počas miliónov rokov hĺbi cestu náhornou plošinou blízko hranice s Mozambikom.

Toto miesto nesie mystický názov - Dračie hory, ktorých tvár zdrsnili stovky potokov, riečok a riek, ktoré rozčlenili svojimi hlbokými údoliami náhornú plošinu na takmer nepriechodný horský terén. Jednou z týchto riek bola aj nenápadná Blyde, ktorá svojou vytrvalou činnosťou vytvorila v horskom masíve veľmi nápadný, ba impozantní kaňon, ktorý ustupuje od okraja pohoria do vnútra skál v dĺžke 24 km. Rieka stratená hlboko vo svojom úzkom údolí míňa opustené základne prospektorov, mechom porastené strmé a rozoklané skalné steny, z ktorých je počuť piesne exotických vtákov, ukrývajú tisíce malých prameňov.  Z dávno rozpadnutých zlatokopeckých táborov sa ozýva už len rev paviánov. 

Tento výnimočný kaňon vyúsťuje spolu s riekou Blyde na okraji pohoria do vysokej zlomovej steny, zvanej tiež Veľký stupeň (Great Escarpment), ktorá ponúka jeden z najkrajších rozhľadov Afrického kontinentu. Ostrý zlom je zároveň bránou medzi dvoma úplne odlišnými svetmi: náhornou plošinou Highveld a prímorskou nížinou Lowveld, ktorá sa pozvoľna zvažuje k vodám teplého Indického oceánu. Ešte skôr než Blyde opustí horské zovretie a prerazí si cestu 1000 metrov vysokou stenou, preteká okolo množstva dominantných vrcholov. Najnápadnejšia z nich je trojica okrúhlych masívnych skalných veží, zvaných Tri rondavely (Three Rondawels). Svoj názov dostali pre podobnosť s tradičnými príbytkami Afričanov, ktorými sú takmer na celom kontinente hlinené stavby kryté rákosím alebo papyrom.

Z náhornej plošiny nad vysokou zlomovou stenou Dračích hôr sa ponúkajú úžasné výhľady na krajinu Lowveldu, ktorá sa rozkladá kdesi dole. Na tunajších trávnatých savanách sa tiež nachádza jedna z najznámejších afrických rezervácií – Krugerov národný park, ktorý sa svojou rozlohou 20 700 km štvorcových radí k najväčším prírodným rezerváciám sveta. Svoje útočisko tu našlo mnoho chránených druhov zvierat. Medzi vzácnych obyvateľov patria nosorožce, ale tiež hrochy, slony, niekoľko druhov antilop a skoro všetci zástupcovia veľkých mačkovitých šeliem – leopardy, levy a gepardy. Z troch druhov opíc sú najpočetnejšie paviány, ktorých tlupy nájdeme skoro vždy v tieni osamelých stromov a skalísk.

Z tejto pokojnej krajiny pobrežných saván mohli ľudia a zvieratá prenikať do Dračích hôr len tam, kde cesty v skalách vytvorila sama rieka. Archeologické výskumy preukázali, že prvými návštevníkmi kaňonu Blyde boli už pred 100 000 rokmi lovci doby kamennej. O mnoho tisíc rokov neskôr ich nasledovali Sanovia, známejší skôr pod pomenovaním Krováci, ktorí po sebe zanechali pozoruhodné kresby na skalných stenách a v jaskyniach. Ďalším, možno  morbídnejším odkazom histórie tohto miesta sú kosti svazijských bojovníkov, zabitých počas kmeňových vojen príslušníkmi kmeňa Pedi roku 1864. Horskými údoliami tiež často postupovali skupiny búrskych kolonistov. Dramatická cesta jednej z nich sa spája s menami dvoch riek. Muži vtedy zanechali vyčerpané ženy a deti pri jednej horskej rieke a sami sa vydali k oceánu. Konkrétne do miesta, ktoré je dnes známe ako prístav Maputo. Muži sa však nevrátili a tak ženy usúdili, že ich ochrancovia zahynuli. Nazvali teda rieku, pri ktorej stál ich tábor, Treur, teda „smútok“. Krátko nato sa ženy s mužmi skutočne stretli, avšak na inej rieke, ktorú pomenovali príznačne – Blyde, teda radosť. Od konca 19. storočia aj tu zavládla zlatá horúčka, ktorá sem priviedla celé kolónie zlatokopov, hľadajúcich v tejto krásnej a opustenej krajine svoje šťastie. Medzi takých šťastlivcov patril aj farmár Tom Bourke, vlastník pozemku pri sútoku riek Blyde a Treur. V tomto mieste sa vytvárajú silné vírivé prúdy, ktoré vymleli v skalnom dne oblé prehĺbeniny, zvané obrie hrnce, podobné tým šumavským na rieke Vydre. Vyhĺbili ich okruhliaky, ktoré uviazli v prvotnej priehlbine a vodný prúd nimi po tisíce rokov otáčal, až postupne do riečneho dna vymleli priehlbiny obrích rozmerov, niektoré plytké panvy dosahujú dĺžku až 6 m. Tom bol veľmi duchaprítomný, podobnosť vyhĺbených hrncov s náčiním zlatokopov, konkrétne s ryžovacími miskami, ho doviedla k rozhodujúcej myšlienke. Rovnako ako na dne misiek, tak aj v obrích hrncoch zostávajú na dne len tie najťažšie kamene, tie ľahké sú prúdom vody odplavené. S touto myšlienkou sa vydal preskúmať obsah priehlbín a skutočne tam našiel zlaté nugety. Od tej doby sa kamenným útvarom na sútoku riek hovorí Bourkeho šťastie - Bourke's Luck Potholes.

Romantické zátočiny a prítoky ponúkajú aj možnosť kúpania, čo nie je na Africkom kontinente, ani v Juhoafrickej republike práve obvyklé, keďže obyvateľom väčšiny pomalých a predovšetkým stojatých vôd je bilharzia, drobunký parazitický červík, ktorý sa vie prehrýzť tkanivami a uhniezdiť sa v cievach a niektorých vnútorných orgánoch. Napadnutie týmto parazitom je v súčasnosti liečiteľné, ale neverím, že by rande s touto potvorkou chcel niekto vyskúšať na vlastnej koži.

Tok rieky je na konci kaňonu regulovaný priehradou, ktorá zaisťuje rovnomernú distribúciu vody do priľahlých oblastí a Krugerovho parku.

 

spracoval Jan Chaloupka

foto archív a kruger2canyons.com



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Durban - zlaté piesky mesta pri prístave
Publikované: 20.12.2010
Najväčší prístav Južnej Afriky nie je cieľom lodí každého druhu, ale pre svoje zlaté piesky, pamiatky alebo kasína, aj miestom odpočinku ľudí z celého sveta.

Port Elizabeth - perla Východného Kapska
Publikované: 6.12.2010
Južná Afrika je plná zaujímavostí a miest, o ktorých stojí za to vedieť niečo viac. V dnešnom článku vám ponúkame rozprávanie o jednom z najstarších z nich - o Port Elizabeth.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
4 °C
zajtra:
piatok 26.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X