www.infoglobe.sk » Nová Kaledónia, Nouméa – mesto, kde by ste chceli žiť

Nová Kaledónia, Nouméa – mesto, kde by ste chceli žiť

Publikované: 7.1.2019
Hlavné mesto súostrovia Nová Kaledónia, Nouméa (čítaj Numea), leží na hlavnom ostrove Grande Terre. Je to pobrežné mesto, kde život plynie v pokojnom plážovom duchu. O bývanie v hlavnom meste je veľký záujem, preto sa Nouméa neustále rozťahuje a zväčšuje.

Na počiatku 20. storočia odišlo do Tichomoria niekoľko Čechoslovákov. Jedného z nich, architekta Martina Boetchera, v Nouméi dodnes pripomínajú jeho stavby. Česi a Slováci tu však žijú aj dnes. Navštevujem vinotéku pána Igora z Olomouca a môj slovenský sprievodca Vladko mi pri tom rozpráva, ako vyzerala Nouméa v 70. rokoch, keď sem emigroval.

krásne pláže

Že by ste tu v tom čase chceli stráviť dovolenku v raji, na to rýchlo zabudnite. V tej dobe bol ostrov známy ako domov ľudožrútov, napriek tomu, že po príchode misionárov a po prechode domorodých obyvateľov na kresťanskú vieru kanibalizmus ustal. Asfaltová cesta viedla len medzi Nouméou a letiskom. A že by bolo letisko zrovna synonymom vľúdneho uvítania, sa tiež nedá povedať. Stará búda a oblasť plná komárov rozhodne nenasvedčovali tomu, že za pár rokov sem bude jazdiť na dovolenku najmä náročná klientela.

výhľad na lagúnu okolo mesta

tradičné kvetinové vence na privítanie

Dnes je však Nouméa mesto s príjemnou atmosférou. Okrem pláží, ktoré sú výborne dostupné pešky aj z centra mesta, tu nájdete aj katedrálu, prístav, typický tropický trh, mnoho kaviarní a barov, akvárium, kultúrne centrum domorodých Kanakov a mnoho ďalšieho.

Kultúrne centrum Tjibaou nesie meno po vodcovi domorodého povstania proti nadvláde Francúzska, na ktorého bol v roku 1989 spáchaný atentát. Ten sa totiž usiloval o založenie takého centra, kde by sa prezentovala kanacká kultúra a umenie. A budova tohoto centra, ktorá spája moderné aj tradičné prvky, sa po architektonickej stránke naozaj vydarila.

Aquarium de Lagoon je povinná zastávka pre milovníkov podmorského sveta. Nielen, že tu uvidíte pestrofarebné rybky, korytnačky, koraly (dokonca aj miestnu raritu – fosforeskujúce koraly), ale tiež sa mnoho dozviete o živote v mori.

podmorský svet v akváriu

Z pláží uvediem dve najznámejšie – Plage de la Baie des Citrons a Anse Vata. „Citrónka“ je lepšia pre šnorchlovanie, Anse Vata zas pre windsurfing. Dajte si však pozor – občas sa pri tunajších plážach objaví aj žralok. Útok na človeka tu nie je ojedinelý.

pohľad na Plage de la Baie des Citrons   dúha nad plážou v Nouméi

Rímskokatolícka katedrála sv. Jozefa z konca 19. storočia je jednou z ikon Nouméi. Nakatedrála Jozefa jej výstavbe sa podieľali vtedajší trestanci, ktorí si tu odpykávali svoje tresty. Vo vnútri má niekoľko oltárov a sú pre ňu typické dve 25metrové kamenné veže.

V nedeľu si rozhodne nenechajte ujsť tunajší trh, plný farieb, vôní, kvetín, ovocia a spevu. Môžete si tu nakúpiť aj pekné suveníry. Nouméu si jednoducho zamilujete.

GPS: (letisko) 22°15'34.0"S 166°28'23.2"E

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nová Kaledónia – tropický raj na druhom konci sveta
Publikované: 31.12.2018
Máte radi exotiku? Láka vás predstava dovolenky v tropickom raji s palmami, bielym pieskom na plážach a prekrásnymi koralmi? Chcete navštíviť vzdialené miesto, kam mnoho Čechov nezavíta? Tak je pre vás Nová Kaledónia správna voľba.

Nová Kaledónia, Amédée – pláže, potápanie a tahitský tanec
Publikované: 14.1.2019
Pretože Nová Kaledónia je súostrovím, rozhodne stojí za to navštíviť viacero z tunajších ostrovov. V tomto článku vás zavediem na ostrov Amédée, ktorý leží len 24 kilometrov od Nouméi. A že to nie je len tak nejaký ostrov, o tom svedčí fakt, že bol v roku 2009 zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Nová Kaledónia, Ile des Pins – miesto, kde ste najbližšie k raju
Publikované: 21.1.2019
V tomto dieli opustíme hlavný ostrov súostrovia Nová Kaledónia a z letiska Magenta, ktoré sa nachádza v centre Nouméi, si zaletíme na trojdenný výlet na ostrov Ile des Pins. A že to bude stáť za to, napovedá už titulok tohoto článku. Tunajší obyvatelia, ktorí sa nazývajú Kunié, o svojom domove s hrdosťou prehlasujú, že je to ostrov najbližšie k raju. A hneď po prílete je mi jasné, že pre toto tvrdenie majú veľmi pádne dôkazy.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

22.1.2019
Príďte v sobotu 26. januára do Národného poľnohospodárskeho múzea v Prahe zažiť atmosféru staročeskej zabíjačky a ochutnať zabíjačkové špeciality. Prehliadka múzea vrátane vstupu na akciu bude za znížené vstupné 50 Kč, deti do 140 cm a seniori majú vstup zdarma.
21.1.2019
Chceli by ste splavovať rieku Dunajec na raftových člnoch v zime? V piatok 25. a v sobotu 26. januára 2019 budete mať príležitosť, nakoľko sa uskutoční 11. ročník vodáckej verzie fašiangov - Zimný splav Dunajca.
20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 22. 1. 2019
sviatok:Zora
dnes:
utorok 22.1.
1 °C
zajtra:
streda 23.1.
0 °C