www.infoglobe.sk » Lichtenštajnsko, Vaduz – hlavné mesto kniežatstva

Lichtenštajnsko, Vaduz – hlavné mesto kniežatstva

Publikované: 17.10.2018
Tentoraz navštívime malú európsku krajinu, ktorej bezprostrednými susedmi sú Rakúsko a Švajčiarsko. Pokiaľ si myslíte, že sa jedná o Lichtenštajnsko, domnievate sa správne. Toto kniežatstvo sa rozprestiera v Rýnskom údolí, v obklopení majestátnych Álp.

Štvrtá najmenšia krajina Európy ponúka nádhernú prírodu, malebné mestá, skvelú cestnú i vlakovú infraštruktúru a bohaté kultúrne vyžitie. Miništát je z politického hľadiska dedičnou konštitučnou monarchiou, na ktorej čele stojí knieža Hans Adam II. Lichtenštajnský. Aj keď vzťahy s našimi krajinami (Slovensko, Česko) boli donedávna napäté, z dôvodu tzv. Benešových dekrétov, postupne sa normalizujú a vytvárajú podmienky pre spoluprácu. Úradným jazykom je nemčina, ekonomika je úzko prepojená so susedným Švajčiarskom (platí sa tu švajčiarskymi frankami), štát je členom Európskeho združenia voľného obchodu (alternatíva EÚ) a súčasťou Schengenského priestoru. Krajina si zachováva nízke dane, neutralitu a bankové tajomstvo, preto je dlhodobo považovaná za raj pre finančníkov.

Vaduz, Lichtenštajnsko

Naše kroky nasmerujeme do hlavného mesta Vaduz, ktoré leží na pravom brehu jednej z najdlhších riek západnej Európy – Rýna. Mesto s vyše 5 000 obyvateľmi je sídlom kniežactva, ale aj mnohých zahraničných firiem. Zaujímavosťou je, že počet firiem prevyšuje počet obyvateľov krajiny. Z pohľadu histórie sa mestečko prvýkrát spomína v roku 1150. V roku 1342 sa stáva sídlom rovnomenného grófstva, v 1499 Vaduz dobývajú Švajčiari, od 18. storočia sa dostáva do rúk Lichtenštajnovcov a v roku 1719 je povýšené na hlavné mesto. Avšak samotná kniežacia rodina tu sídli len od roku 1938, keďže dovtedy žila vo Viedni či na Morave.

Vaduz, Lichtenštajnsko

Mesto ponúka návštevníkovi typickú regionálnu architektúru údolných miest. Dominantou je zámok (kniežacie sídlo) postavený na skale a hrdo dozerajúci na mesto pod ním. Žiaľ, táto stredoveká dominanta nie je verejnosti prístupná, nakoľko stále slúži na oficiálne štátne návštevy. V okolí hradu nájdete vyhliadkové plošiny ponúkajúce pohľad na mesto, vinice, Alpy - jednoducho na úchvatnú krajinu.   

Vaduz, Lichtenštajnsko

Pod hradom sa nachádza rušná hlavná ulica (Städtle), ktorá je plná obchodov, bánk, unikátnych múzeí (Zemské múzeum, Zemská knižnica, Múzeum umenia , Ski múzeum) a nájdete tu aj architektonicky zaujímavú budovu radnice či parlamentu. Pozoruhodná je i trojposchodová budova s vlajkou na vrchu, ktorá je sídlom všetkých štátnych inštitúcií. V hlavnom meste má svoje zastúpenie aj rímskokatolícky arcibiskup.

 Vaduz, Lichtenštajnsko

Vaduz, LichtenštajnskoVaduz, Lichtenštajnsko

Za návštevu dozaista stojí obrazová galéria, kde sa nachádza jedna z najväčších zbierok svetoznámych maliarov na svete. Nájdete tu diela od Rembrandta, Rubensa, van Dycka, Leonarda da Vinci atď. Vidieť musíte nádhernú katedrálu svätého Florina, ale aj miestny poštový úrad spojený s múzeom, kde je zachytená história nielen lichtenštajnskej filatelie.    

Vaduz, Lichtenštajnsko

Pokiaľ by sa vám mestské radovánky zunovali, vydajte sa do niektorého z blízkych lyžiarskych stredísk alebo po stopách náučných chodníkov. Každopádne, vysokú životnú úroveň tohto miništátu badať nielen na čistote mesta, ale aj na spokojnosti miestneho obyvateľstva. Presvedčiť sa o tom ale musíte už sami.

 

GPS: 47°08'22.6"N 9°31'24.2"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária Ondrejková   Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Lichtenštajnsko - nielen daňový raj I.
Publikované: 14.7.2010
Lichtenštajnsko je jedným z európskych miništátov, ktorý láka nielen turistov, ale i firmy vďaka svojim výhodným podmienkam pre podnikateľov. V našom novom seriáli sa o krajine dozviete viac.

Lichtenštajnsko - nielen daňový raj II.
Publikované: 17.7.2010
Druhý diel o jednom z európskych miništátov a štáte s jednou z najvyšších životných úrovní na svete.

Lichtenštajnsko - nielen daňový raj III.
Publikované: 21.7.2010
Tretí diel o európskom miništáte je zameraný na dejiny krajiny a jej kultúru.

Lichtenštajnsko - nielen daňový raj IV.
Publikované: 24.7.2010
Štvrtý diel a posledný o malebnej európskej krajine.

ČR: Zámok Lednice – unikátny projekt rodu Lichtenštajnovcov – VIDEO
Publikované: 28.6.2016
Len málo miest sa môže svojou krásou vyrovnať Prahe. Lednicko-valtický areál – hlavne zámok Lednice a jeho záhrady – k nim určite patrí. Svoje miesto na zozname svetového dedičstva UNESCO si viac než zaslúži. Rod Lichtenštajnovcov tu v priebehu času realizoval skutočne unikátny projekt, ktorý vo svete takmer nemá obdoby. Poďte sa s nami pozrieť aspoň na malú časť toho, čo vás v Lednici čaká.

Európa, Švajčiarsko: Najdlhšie zjazdovky I.
Publikované: 24.2.2013
Pozrime sa na miesta, ktoré rozhodne stojí za to navštíviť s lyžami, snowboardom či inou zimnou výbavou. Aké najdlhšie svahy ponúkajú európske strediská? To je téma nášho ďalšieho putovania po zaujímavých miestach.

Švajčiarsko - atraktívna krajina pre zimnú dovolenku
Publikované: 23.11.2012
Tak ju tu máme, pani zimu. Teploty okolo bodu mrazu a sneh aj v nižších polohách, na cestách kalamity – to sú každoročne známe javy. Pokiaľ ste až doposiaľ ešte nepremýšľali kam na hory vyrazíte túto zimu , tak po dnešku možno otvoríte internet a budete hľadať zaujímavé lyžiarske pobyty v Alpách.

Švajčiarsko – výlet do Schwyzských Álp
Publikované: 14.1.2018
Dnes sa vydáme na krásny rodinný výlet, kde zažijeme fantastickú pešiu turistiku. Navštívime totiž úžasné horské stredisko Stoos, ktoré sa vypína nad Lucernským jazerom. Povozíme sa na komfortných lanovkách, vychutnáme si dychvyrážajúce panorámy a navštívime aj útulné reštaurácie.

Švajčiarsko, Engelberg: Mt. Titlis a život pod ním - VIDEO
Publikované: 29.1.2013
Engelberg, v preklade Anjelský vrch, je útulné horské mestečko ležiace v samotnom stredu Švajčiarska, v kantóne Obwalden. Kantónov alebo tiež regiónov s vlastnou samosprávou je v krajine helvétskeho kríža ešte ďalších 25.

Švajčiarsko, Luzern – štyri krátke, ale zaujímavé zastávky
Publikované: 9.9.2016
Po Ženeve zavítame do ďalšieho zaujímavého švajčiarskeho mesta – do Luzernu. Nájdete ho v strede Švajčiarska v rovnomennom kantóne (v celom kantóne žije podobný počet obyvateľov ako v Brne). Aké sú jedny z najzaujímavejších miest v tomto malebnom meste ležiacom na Vierwaldstattskom jazere (zriedkavo nazývanom aj Luzernské)?

Švajčiarsko, Luzern: mesto s mnohými naj… - VIDEO
Publikované: 12.2.2013
Hlavné mesto rovnomenného kantónu Luzern, bolo už v stredoveku nazývané mestom mostov. Ani dnes to nie je inak, našťastie. Všetko zostalo pri starom. A tak prvé čo vás pri prechádzke mestom napadne je, že na nedostatok mostov sa miestni obyvatelia nemôžu sťažovať. Ale takisto vás môže napadnúť aj to, že krajšie mesto ste ešte nevideli.

Švajčiarsko, Winterthur – návšteva Technorami a zámku Hegi
Publikované: 26.11.2017
Pár kilometrov juhozápadne od Zürichu (cca 30 km) sa nachádza počtom obyvateľstva šieste najväčšie mesto Švajčiarska - Winterthur. V súčasnosti je mesto považované za centrum služieb a špičkových technológií. Tento prívlastok nás zaujal natoľko, že sme sa tam vybrali.

Švajčiarsko, Ženeva – hlavné mesto mieru I
Publikované: 26.8.2016
Pri našom cestovaní po celom svete dnes zostaneme v Európe. Naším konkrétnym cieľom bude Ženeva, ktorá sa často označuje ako hlavné mesto mieru. Ženeva je druhým najväčším mestom Švajčiarska (po Zürichu). Známa je ako domov mnohých medzinárodných organizácií (WHO, CERN, OSN atd.) a medzi jej ikonické dominanty patrí Palác národov (Palais des Nations), o ktorom si porozprávame v druhom dieli nášho cyklu.


Súvisiaca fotogaléria

Švajčiarsko – krajina hôr, pamiatok a nevšednej prírody
Pozývame vás na malý výlet po Švajčiarsku. Navštívime zámok Hegi, ktorý je považovaný za typický ...

Švajčiarsko: Zürich – helvétsky klenot
Najväčšie švajčiarske mesto Zürich ponúka návštevníkovi mnoho nádherných miest na prechádzky či z...

Švajčiarsko: Cestou na horu Jungfrau
Krásna krajina a dych vyrážajúce vrcholky hôr nás sprevádzajú cestou na najvyššie položenú železn...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

17.11.2018
Projekt „Česko-poľská Hrebeňovka – východná časť“ je zameraná na obnovenie historickej hrebeňovej trasy v česko-poľskom pohraničí. Trasa z veľkej časti kopíruje hranicu a v niekoľkých miestach prechádza do druhého štátu. Na najvyššom vrchole Wlodzickej vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Poľsku bola koncom októbra otvorená nová rozhľadňa, ako prvá z jedenástich plánovaných.
16.11.2018
Nenechajte si ujsť možnosť priblížiť si rôzne jazyky sveta, naučiť sa slovíčka, stretnúť native speakrov z rôznych jazykových škôl, ochutnať tradičné jedlá a dozvedieť sa mnoho o zvykoch typických pre krajiny, ktorých jazyky sa budú prezentovať na jedinečnom Vianočnom festivale jazykov.
15.11.2018
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, sa každoročne tretiu novembrovú sobotu prezentuje verejnosti divadlo v netradičnej forme. Tento rok sa Noci divadiel, ktorá pripadá na sobotu 17. novembra, zúčastní takmer stovka divadiel.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - URUGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 17. 11. 2018
sviatok:Klaudia
dnes:
sobota 17.11.
7 °C
zajtra:
nedeľa 18.11.
6 °C