www.infoglobe.sk » Lichtenštajnsko - nielen daňový raj I.

Lichtenštajnsko - nielen daňový raj I.

Publikované: 14.7.2010
Lichtenštajnsko je jedným z európskych miništátov, ktorý láka nielen turistov, ale i firmy vďaka svojim výhodným podmienkam pre podnikateľov. V našom novom seriáli sa o krajine dozviete viac.

LichtenštejnskoLichtenštajnské kniežactvo je štát strednej Európy s rozlohou 160 km², ležiaci medzi Rakúskom a Švajčiarskom.

Hlavným mestom je Vaduz. Kniežactvo obýva 34,761 osôb ( 2009). Hustota obyvateľstva dosahuje 201 osôb/km². Najvyšším bodom je vrch Grauspitz (2599 m. n. m.). Úradným jazykom mini štátu je nemčina. Najrozšírenejším náboženstvom je katolicizmus. Administratívno-správne členenie delí kniežactvo na 2 krajiny a 11 obcí. Menová jednotka: švajčiarsky frank. Národný sviatok: Narodenie kniežaťa – 14. februára (1945).

 

LichtenštejnskoPríroda

Lichtenštajnsko je horský štát. Pohoria, ktoré zaujímajú tri štvrtiny územia štátu, sú predstavené výbežkami pohoria Rätikon, ktoré geologicky patrí pod Alpy. Sú zložené z dolomitov, vápencov, slieňov a sú veľmi členité. Hlavný hrebeň pohoria je dlhý 40 km a prakticky kopíruje štátnu hranicu Rakúska a Švajčiarska. Na hranici so Švajčiarskom sa nachádza najvyšší bod vrch (2599 m. n. m.) a Mount Falknis (2560 m. n. m.). Na hranici s Rakúskom sú vrchy Naafkopf  (2571 m. n. m.), Augsternberg (2359 m. n. m.), Ochsenkopf  (2286 m. n. m.), Galinakopf (2198 m. n. m.), Garsellikopf (2105 m. n. m.), Drei Schwestern  (2052 m. n. m.). Východné hrebene, ktoré sú nižšie, na severe sa striedajú s pahorkovitými predhoriami. Lichtenštejnsko

Skoro štvrtinu územia štátu tvorí dolina Horného Rýnu vytvárajúce západnú hranicu so Švajčiarskom. Šírka jeho toku v Lichtenštajnsku je okolo 50 m. Rýn má prísun vody z ľadovcov (zvýšenie vodného stavu v júni a júli) a rýchly tok. Na niektorých miestach je riečisko ohradené hrádzami pre ochranu údolia pred povodňami, pozdĺž veľkej časti riečiska vedie odvodňovací kanál.

Podnebie v údolí Rýnu je mierne, pretože zo všetkých strán pred Lichtenštejnskostudenými vetrami je chránené vrchmi. Priemerná ročná teplota je 9,5° С, priemerná teplota v januári činí 0°С, v júni +18° С. Vo výnimočných prípadoch v zime teplota padá na –20° С a v lete sa zvyšuje až na +30° С. Podnebie v horách je drsnejšie. Priemerná teplota v januári je tam –6 až –10° С, v júni  potom +12 až 14° С. V zime je na horách dlho sneh.

Kedysi močaristé údolie Rýnu je v súčasnej dobe takmer celé osušené a používa sa ako poľnohospodárska plocha takmer do 800 m. n. m. Od 800 do 1800 m. n. m. sú lesy. Dolné pásmo je predstavené listnatými lesmi z dubu, buku, javoru, lipy, jaseňa, brestu, v hornom pásme rastú ihličnaté lesy, hlavne smreky. Lesné pásmoLichtenštejnsko striedajú malebné alpské lúky.

Ešte nedávno v horských lesoch Lichtenštajnska bolo mnoho vzácnych priemyselných druhov živočíchov, ktoré vo veľkej miere boli v povojnovom období vyhubené poľovníkmi. V súčasnej dobe sa v horách vyskytujú kamzíky, srny, lesné jelene, kozy, medvedíky čistotné, v rovinách – zajace, líšky, pri vodojemoch -  vydry.  Vtáctvo zastupujú jastraby, jarabice, prepelice, žeriavy, sluky, volavky, sojky, orly a iné. Vo vodojemoch sa chovajú napríklad pstruhy, lipne a kapre.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: samous, Liechtenstein Touris…, javier herranz, javier herranz, ronan robert.Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Andorra - horský štát I.
Publikované: 2.7.2011
Andorra patrí popri Monaku, Lichtenštajnska, Vatikáne a San Maríne k najmenším štátom Európy. V našom seriáli do neho nahliadneme.

Lichtenštajnsko, Vaduz – hlavné mesto kniežatstva
Publikované: 17.10.2018
Tentoraz navštívime malú európsku krajinu, ktorej bezprostrednými susedmi sú Rakúsko a Švajčiarsko. Pokiaľ si myslíte, že sa jedná o Lichtenštajnsko, domnievate sa správne. Toto kniežatstvo sa rozprestiera v Rýnskom údolí, v obklopení majestátnych Álp.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

26.3.2019
Portmoneum v Litomyšli na Svitavsku tento rok skráti kvôli rekonštrukcii výstavnú sezónu. Tá potrvá len od konce marca do začiatku júna. Preto neváhajte s návštevou unikátnej európskej pamiatky – domu Josefa Portmana s originálnou výmaľbou a interiérovým nábytkom maľovaným Josefom Váchalom.
25.3.2019
Nenechajte si ujsť 72. ročník najstaršieho atletického podujatia na Slovensku: Národný beh Devín – Bratislava, ktorý sa uskutoční v nedeľu 14. apríla 2019.
24.3.2019
Milujete more a slnkom zaliate pláže? Celosvetovo známy cestovateľský portál zostavil rebríček tých najobľúbenejších pláži na svete a my vám prinášame ich prehľad.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LICHTENŠTAJNSKO a LUXEMBURSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 26. 3. 2019
sviatok:Emanuel