www.infoglobe.sk » Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite I.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite I.

Publikované: 13.3.2016
Cyprus je po talianskych ostrovoch tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Nachádza sa južne od Turecka. Od roku 1974 je rozdelený na dve časti, a to tzv. Zelenou líniou. Na severnej časti ostrova sa rozkladá Severocyperská turecká republika a na juhozápade Cyperská republika, ktorá je členom EU.

Zimná dovolenka už bola za nami a tá letná ďaleko pred nami. Náhodou sme si všimli akčnú ponuku do Paphosu, mesta na juhozápadnom pobreží ostrova, a tak sme ani chvíľu neváhali.

v Paphose je príjemné počasie 8 mesiacov v roku

Paphos (alebo tiež Pafos) je prístavné mestečko, ktoré je veľmi významné z hľadiska gréckej mytológie. Svojho času bol Paphos dokonca hlavným mestom celého ostrova. Nachádza sa tu mnoho archeologických nálezísk, katakomb a pevností. Môžete tu tiež navštíviť niekoľko múzeí, v ktorých sa viac priblížite minulosti. Vďaka týmto historickým pokladom je Paphos na zozname UNESCO.

hrad Paphos

Medzinárodné letisko sa nachádza len pár km od centra, takže je turistom dobre dostupné. Paphos patrí medzi najnavštevovanejšie a najkrajšie letoviská na Cypre, pretože návštevníkom môže ponúknuť jednak históriu, ale tiež skalnaté pobrežie, malebné zákutia piesčitých pláží, či dokonca plantáže s ovocím alebo tradičnú kultúru v dedinkách.

ulica Paphosu

Vďaka miernemu subtropickému pásmu je v meste veľmi príjemne v priebehu väčšiny mesiacov v roku. Najväčším lákadlom sú ale samozrejme pláže, kde je kúpanie príjemné až v letných mesiacoch. Samotné mesto návštevníkom ponúkapláž Pachyammos, kde sa môžu kúpať aj ľudia so zníženou pohyblivosťou. Najkrajšou piesčitou plážou v okolí mesta je asi Korálová zátoka, kde nájdete aj luxusné hotely a reštaurácie. Ďalšou hojne navštevovanou plážou je Yeroskipou, ktorá je vhodná predovšetkým pre rodiny s deťmi, pretože vstup do mora je tu veľmi pozvoľný.

pobrežie lemujú skalnaté veže príroda v okolí mesta

Pokiaľ sa do Paphosu vydáte, určite by ste nemali obísť pláž, ktorá ukrýva legendu bohyne krásy – Petra tou Romiou, ďalej Kráľovské hrobky, ruiny Afroditinho chrámu a archeologické nálezisko s mozaikami, ktoré sú jedny z najkrajších na svete. To všetko sa nachádza v jednej oblasti.

pláž Petra tou Romiou pláž Petra tou Romiou

Pláž Petra tou Romiou je prekrásne miesto. Niet divu, že je súčasťou legendy o bohyni krásy, lásky a plodnosti Afrodite. Legenda vraví, že práve na tejto pláži s okruhliakmi sa zrodila Afrodita z morskej peny. Je to krásne miesto, kde sa dá dlho rozjímať, relaxovať a nasávať jedinečnú atmosféru.

Po ďalších cyperských pamiatkach sa s nami môžete vydať už budúcu nedeľu.

GPS: (Petra tou Romiou) 34°39'51.5"N 32°37'38.7"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Treklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Cyprus, Protaras – kedysi rybárska dedinka, dnes obľúbené turistické letovisko
Publikované: 21.8.2013
Pár dní pred dovolenkou sme stále netušili kam pocestujeme. Peňazí sme nemali nazvyš, a tak sme naozaj starostlivo zvažovali, kde si budeme môcť dovoliť nielen primerané ubytovanie, ale tiež dáku zábavu a nočný život tak, aby nás to úplne nezruinovalo. Aj keď by sa mohlo zdať, že pomerne vzdialený Cyprus asi nebude tou najsprávnejšou voľbou, opak bol pravdou.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite II.
Publikované: 20.3.2016
Na pláži zasvätenej bohyni lásky a krásy Afrodite sme si dokonale odpočinuli, a tak môžeme pokračovať v objavovaní pamiatok a prírodných krás Cyperskej republiky.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov I - Nikózia
Publikované: 18.3.2017
Ak ste ešte neboli na Cypre, mali by ste sa sem vydať, zaručene vás okúzli – možno svojimi horami, starobylosťami či pôvabom miest. Nech je to ako chce, takú rozmanitosť zážitkov hneď tak všade nezískate.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov II - Kyrenia
Publikované: 25.3.2017
Z hlavného mesta Nikózie vyrážam smer Kyrenia (Girne). Mierime do hôr, ktoré prejdeme a už je vidieť more a severné pobrežie Cypru. Pod nami je prívetivé mesto Kyrenia s malebným prístavom a pôsobivým hradom.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov III – Famagusta
Publikované: 1.4.2017
Famagusta alebo Gazimagusa sa kedysi dávno nazývala Ammochostos, čo znamená „pochovaný v piesku“. Tunajšia krajina je celkom rovinatá, ale s úrodnými poliami, kde sú vidieť zelené potrubia. Tie privádzajú vodu z Turecka podmorským potrubím, ktoré je funkčné len od minulého roku. Tu na Cypre je totiž nedostato vody.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov IV – Salamína
Publikované: 8.4.2017
Z Famagusty sa tentokrát vydávam do asi 10 kilometrov vzdialenej Salamíny (Salamis). Jedná sa o zvyšky starovekého mesta. Už od hlavnej brány vidím krásne antické stĺpy a budovy. Po ľavej strane obmýva ruiny mesta more a ja sa prechádzam okolo krásnej fontány so sochami až na agoru. Na druhej strane je zachovalý bazénik a vedľa luxusné kúpele s mozaikami a freskami.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov V – polostrov Karpaz
Publikované: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou sťahovavých vtákov a nachádza sa tu 40 druhov orchideí. Vyskytuje sa tu tiež druhov hadov, ale len 3 druhy sú jedovaté. Karpaz je tiež vyhlásené miesto korytnačiek a divokých somárov.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov VI – Pafos a krátky výlet do hôr
Publikované: 22.4.2017
Cestou do mesta Pafos ešte odbočím z diaľnice na panoramatickú vyhliadku Petra tou Romiou – rímsky kameň… Tu vraj Afrodita po prvý raz vystúpila na pevninu. Vo vode je obria skala, ktorá je pozoruhodná tým, že je z rovnakého materiálu ako pohorie Bes Parmak, ktoré je odtiaľ vzdialené 3 hodiny cesty. Legenda vraví, že byzantský vojak Dienis Arkitas, čo tu strážil pobrežie pred nájazdmi Arabov, odišiel na sever k Bes Parmak a z diaľky uvidel, ako sem mieria arabské lode. A tak vzal kus skaly a mrštil ňou až sem, aby ich odohnal…


Súvisiaca fotogaléria

Cyprus: turistické letovisko Protaras
Mestečko Protaras, vzdialené asi 45 kilometrov od medzinárodného letiska v Larnake, bolo kedysi m...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

18.12.2017
Počas prvých troch mesiacov budúceho roka budú pobyty v Bardejovských kúpeľoch o 10% lacnejšie. Zľavy platia na všetky pobyty s výnimkou pobytov Senior špeciál a Prechodné ubytovanie s raňajkami.
17.12.2017
Nestihli ste nakúpiť darčeky? Ešte stále máte možnosť navštíviť Dni Vianoc na bratislavskom výstavisku Incheba, kde na vás čakajú tisíce tipov na tradičné i originálne vianočné prekvapenia.
16.12.2017
Počas adventnej nedele 17.12. môžete stráviť príjemné odpoludnie na Zámockom návrší v anjelskej spoločnosti. K tej správnej pohode prispeje vianočná hudba v podaní známych interpretov na pódiu pred Kostol nájdenia Svätého kríža, výstava betlehemov, dobré jedlo a pitie, vianočné trhy a sprievodný kultúrny program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 12. 2017
sviatok:Sláva, Slávka
dnes:
pondelok 18.12.
2 °C
zajtra:
utorok 19.12.
2 °C