www.infoglobe.sk » Cyprus: Ostrov dvoch svetov I - Nikózia

Cyprus: Ostrov dvoch svetov I - Nikózia

Publikované: 18.3.2017
Ak ste ešte neboli na Cypre, mali by ste sa sem vydať, zaručene vás okúzli – možno svojimi horami, starobylosťami či pôvabom miest. Nech je to ako chce, takú rozmanitosť zážitkov hneď tak všade nezískate.

karavanseráj

Priletela som na medzinárodné letisko Larnaka v gréckej časti, keby som totiž letela do tej tureckej, bolo by to aj s medzipristátím. Z letiska odchádzam do hlavného mesta Nikózie (turecky Lefkosia), čo znamená obľúbený. Ubytujem sa hneď, len čo prekročím hranice. Hneď na mňa dýchne taká turecká atmosféra a v tej sa odjakživa cítim ako doma. Mesto je rozdelené na grécku a tureckú časť. A v každej časti majú iný čas, pretože sú tu dve časové pásma! Takže inak vám idú hodinky na ruke a inak na mobile. Prehliadku začnem hneď od „karavanserája“ (prístrešie pre karavany na púšti), ktorý rozhodne nie je opustený a ponechaný napospas supom, ako to väčšinou býva. Má veľmi pôsobivé hradby a krásne podlubia.

karavanseráj slúžil ako orientálny hostinec na Hodvábnej ceste bolo takýchto miest nespočetne

Cyprus bol dobytý Osmanmi až za vlády Selima II. Mal na neho zálusk nielen kvôli jeho strategickej polohe, ale skôr kvôli výbornému cyperskému vínu. Stojím pri mešite Selimiye, kde bola pôvodne katedrála sv. Sofie, ale Selim pristaval dva minarety, odstránil vitráže s výjavmi z biblie, vyniesol sochy a hroby v podlahe, kde spočívali biskupi (dal ich premiestniť na cintorín niekde vonku). Takže teraz, keď vojdete dovnútra, máte pocit, že na vás celá budova padá. Páčila by sa architektovi Sinanovi, ktorý svoje mešity schválne príliš vo vnútri nezdobil, aby sa ľudia nerozptyľovali maličkosťami a plne si vychutnali krásu celej budovy.

mešita Selimiye bola predtým katedrálou sv. Sofie

Prechádzam sa maličkým centrom, kde na vás dýchne prievan stáročia. V jednom osemposchodovom hoteli vyjdem nahor výťahom a pozorujem, ako je mesto rozdelené. Grécku časť spoznáte hneď, tam začínajú moderné výškové budovy ako kdekoľvek v európskych mestách. Celá Nikózia bývala obklopená hradbami v tvare kruhu – s 11 mešita Selimiyebaštami pomenovanými po 11 benátskych rodoch. Idem pomaly až k zelenej línii, čo jemešita Selimiye hranica, ktorá tento malinký ostrov rozdeľuje. Tiahne sa od Famagusty cez Nikóziu a ďalej na západ. Pozerám, že sa pri bývalom hoteli Ledra Palace koná automobilové revue a zúčastňujú sa ho Turci aj Gréci! No asi to s tými vzťahmi nebude také tragické. Prechádzam osmanskou štvrťou, kde mnohé domy zostali opustené, keď ich obyvatelia radšej vzali nohy na plecia a nečakali, až budú uprostred ruchu, ktorý vypukol v r. 1974 pri zabraní Cypru Turkami. Ďalej potom mierim za krásnou mešitou Araba Ahmeda. Nevznikla žiadnou prestavbou kostola, bola postavená ako mešita v 16. storočí. Nazýva sa podľa vojvodcu, ktorý pre sultána Selima mesto dobyl.

No a teraz už som na Benátskom námestí. Uprostred je stĺp dovezený zo Salamíny, čo je historické mesto kúsok za Famagustou. Je tu veľa miest, kde sú stĺpy privezené práve z vydrancovaného Salamis. Teraz je na benátskom stĺpe mešita Selimiyeumiestnená iba delová guľa, ale býval tu lev sv. Marka, symbol mešita SelimiyeBenátčanov. Vedľa námestia je budova súdu, ale bývalo tu správne centrum najskôr Osmanov a následne Angličanov. Je to pôvabná osmanská stavba s cisternou v záhrade. A potom už idem stále rovno okolo Múzea Fazila Kučuka, ktorý bol premiérom za vlády gréckeho prezidenta Makaria (ešte pred rozdelením Cypru).

Na konci mojej prehliadky Nikózie je Kyrénska brána - Teda jedna z 11 bášt - a sú tu aj vidieť mohutné hradby. Na bráne je arabský nápis, ktorý sem nechal zapísať osmanský sultán po dobytí mesta: Mohamed, daj veriacim túto zvesť: Víťazstvo prichádza od Boha a triumf je blízky. Ty, ktorý otváraš brány, otvor nám najlepšie z brán ... ". Tiež tu nájdete delá, tie však nemajú s históriou Cypru nič spoločné. Pochádzajú z doby Napoleona a doviezli si ich sem Angličania.

 

Budúcu sobotu už sa spolu s nami pozriete do krásneho letoviska Kyrenia.

 

GPS: 35°10'36.2"N 33°21'53.8"E

Text a foto: Sylvie Halouzková

Preklad: Oľga MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Cyprus, Protaras – kedysi rybárska dedinka, dnes obľúbené turistické letovisko
Publikované: 21.8.2013
Pár dní pred dovolenkou sme stále netušili kam pocestujeme. Peňazí sme nemali nazvyš, a tak sme naozaj starostlivo zvažovali, kde si budeme môcť dovoliť nielen primerané ubytovanie, ale tiež dáku zábavu a nočný život tak, aby nás to úplne nezruinovalo. Aj keď by sa mohlo zdať, že pomerne vzdialený Cyprus asi nebude tou najsprávnejšou voľbou, opak bol pravdou.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite I.
Publikované: 13.3.2016
Cyprus je po talianskych ostrovoch tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Nachádza sa južne od Turecka. Od roku 1974 je rozdelený na dve časti, a to tzv. Zelenou líniou. Na severnej časti ostrova sa rozkladá Severocyperská turecká republika a na juhozápade Cyperská republika, ktorá je členom EU.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite II.
Publikované: 20.3.2016
Na pláži zasvätenej bohyni lásky a krásy Afrodite sme si dokonale odpočinuli, a tak môžeme pokračovať v objavovaní pamiatok a prírodných krás Cyperskej republiky.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov II - Kyrenia
Publikované: 25.3.2017
Z hlavného mesta Nikózie vyrážam smer Kyrenia (Girne). Mierime do hôr, ktoré prejdeme a už je vidieť more a severné pobrežie Cypru. Pod nami je prívetivé mesto Kyrenia s malebným prístavom a pôsobivým hradom.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov III – Famagusta
Publikované: 1.4.2017
Famagusta alebo Gazimagusa sa kedysi dávno nazývala Ammochostos, čo znamená „pochovaný v piesku“. Tunajšia krajina je celkom rovinatá, ale s úrodnými poliami, kde sú vidieť zelené potrubia. Tie privádzajú vodu z Turecka podmorským potrubím, ktoré je funkčné len od minulého roku. Tu na Cypre je totiž nedostato vody.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov IV – Salamína
Publikované: 8.4.2017
Z Famagusty sa tentokrát vydávam do asi 10 kilometrov vzdialenej Salamíny (Salamis). Jedná sa o zvyšky starovekého mesta. Už od hlavnej brány vidím krásne antické stĺpy a budovy. Po ľavej strane obmýva ruiny mesta more a ja sa prechádzam okolo krásnej fontány so sochami až na agoru. Na druhej strane je zachovalý bazénik a vedľa luxusné kúpele s mozaikami a freskami.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov V – polostrov Karpaz
Publikované: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou sťahovavých vtákov a nachádza sa tu 40 druhov orchideí. Vyskytuje sa tu tiež druhov hadov, ale len 3 druhy sú jedovaté. Karpaz je tiež vyhlásené miesto korytnačiek a divokých somárov.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov VI – Pafos a krátky výlet do hôr
Publikované: 22.4.2017
Cestou do mesta Pafos ešte odbočím z diaľnice na panoramatickú vyhliadku Petra tou Romiou – rímsky kameň… Tu vraj Afrodita po prvý raz vystúpila na pevninu. Vo vode je obria skala, ktorá je pozoruhodná tým, že je z rovnakého materiálu ako pohorie Bes Parmak, ktoré je odtiaľ vzdialené 3 hodiny cesty. Legenda vraví, že byzantský vojak Dienis Arkitas, čo tu strážil pobrežie pred nájazdmi Arabov, odišiel na sever k Bes Parmak a z diaľky uvidel, ako sem mieria arabské lode. A tak vzal kus skaly a mrštil ňou až sem, aby ich odohnal…

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

14.12.2018
Aj tento rok sa môžu návštevníci Vysokých Tatier tešiť na zamrznuté kráľovstvo v podobe Tatranského ľadového dómu, ktorý je širokej verejnosti prístupný celú zimu.
13.12.2018
Aj tento rok sa budú dať vidieť v Kempe Sport v Rožnove pod Radhoštěm výtvory 21. ročníka medzinárodného sochárskeho sympózia Ľadové kráľovstvo. Navštíviť ho môžete od 15. decembra do 3. februára okrem zatváracích dní.
12.12.2018
Lesnícke a drevárske múzeu vo Zvolene vás pozýva na výstavu Obrázky Vianoc III.: Od Vianoc do Ducha, nespúšťaj sa kožucha, kde spoznáte zvyky, ktoré sa na vidieku tradične spájali s týmto výnimočným obdobím roka.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:piatok 14. 12. 2018
sviatok:Branislava, Bronislava
dnes:
piatok 14.12.
1 °C
zajtra:
sobota 15.12.
0 °C