www.infoglobe.sk » Cyprus: Ostrov dvoch svetov I. - Nikózia

Cyprus: Ostrov dvoch svetov I. - Nikózia

Publikované: 15.5.2023
Ak ste ešte neboli na Cypre, mali by ste sa sem vydať, zaručene vás okúzli – možno svojimi horami, starobylosťami či pôvabom miest. Nech je to ako chce, takú rozmanitosť zážitkov hneď tak všade nezískate.

Jarné čítanie vám prináša::

spoločnosť V-spoj s.r.o.

karavanseráj

Priletela som na medzinárodné letisko Larnaka v gréckej časti, keby som totiž letela do tej tureckej, bolo by to aj s medzipristátím. Z letiska odchádzam do hlavného mesta Nikózie (turecky Lefkosia), čo znamená obľúbený. Ubytujem sa hneď, len čo prekročím hranice. Hneď na mňa dýchne taká turecká atmosféra a v tej sa odjakživa cítim ako doma. Mesto je rozdelené na grécku a tureckú časť. A v každej časti majú iný čas, pretože sú tu dve časové pásma! Takže inak vám idú hodinky na ruke a inak na mobile. Prehliadku začnem hneď od „karavanserája“ (prístrešie pre karavany na púšti), ktorý rozhodne nie je opustený a ponechaný napospas supom, ako to väčšinou býva. Má veľmi pôsobivé hradby a krásne podlubia.

karavanseráj slúžil ako orientálny hostinec na Hodvábnej ceste bolo takýchto miest nespočetne

Cyprus bol dobytý Osmanmi až za vlády Selima II. Mal na neho zálusk nielen kvôli jeho strategickej polohe, ale skôr kvôli výbornému cyperskému vínu. Stojím pri mešite Selimiye, kde bola pôvodne katedrála sv. Sofie, ale Selim pristaval dva minarety, odstránil vitráže s výjavmi z biblie, vyniesol sochy a hroby v podlahe, kde spočívali biskupi (dal ich premiestniť na cintorín niekde vonku). Takže teraz, keď vojdete dovnútra, máte pocit, že na vás celá budova padá. Páčila by sa architektovi Sinanovi, ktorý svoje mešity schválne príliš vo vnútri nezdobil, aby sa ľudia nerozptyľovali maličkosťami a plne si vychutnali krásu celej budovy.

mešita Selimiye bola predtým katedrálou sv. Sofie

Prechádzam sa maličkým centrom, kde na vás dýchne prievan stáročia. V jednom osemposchodovom hoteli vyjdem nahor výťahom a pozorujem, ako je mesto rozdelené. Grécku časť spoznáte hneď, tam začínajú moderné výškové budovy ako kdekoľvek v európskych mestách.

mešita Selimiye

Celá Nikózia bývala obklopená hradbami v tvare kruhu – s 11 baštami pomenovanými po 11 benátskych rodoch. Idem pomaly až k zelenej línii, čo je hranica, ktorá tento malinký ostrov rozdeľuje. Tiahne sa od Famagusty cez Nikóziu a ďalej na západ. Pozerám, že sa pri bývalom hoteli Ledra Palace koná automobilové revue a zúčastňujú sa ho Turci aj Gréci! No asi to s tými vzťahmi nebude také tragické. Prechádzam osmanskou štvrťou, kde mnohé domy zostali opustené, keď ich obyvatelia radšej vzali nohy na plecia a nečakali, až budú uprostred ruchu, ktorý vypukol v r. 1974 pri zabraní Cypru Turkami.

mešita Selimiye

Ďalej potom mierim za krásnou mešitou Araba Ahmeda. Nevznikla žiadnou prestavbou kostola, bola postavená ako mešita v 16. storočí. Nazýva sa podľa vojvodcu, ktorý pre sultána Selima mesto dobyl.

mešita Selimiye

No a teraz už som na Benátskom námestí. Uprostred je stĺp dovezený zo Salamíny, čo je historické mesto kúsok za Famagustou. Je tu veľa miest, kde sú stĺpy privezené práve z vydrancovaného Salamis. Teraz je na benátskom stĺpe umiestnená iba delová guľa, ale býval tu lev sv. Marka, symbol Benátčanov. Vedľa námestia je budova súdu, ale bývalo tu správne centrum najskôr Osmanov a následne Angličanov. Je to pôvabná osmanská stavba s cisternou v záhrade. A potom už idem stále rovno okolo Múzea Fazila Kučuka, ktorý bol premiérom za vlády gréckeho prezidenta Makaria (ešte pred rozdelením Cypru).

mešita Selimiye

Na konci mojej prehliadky Nikózie je Kyrénska brána - Teda jedna z 11 bášt - a sú tu aj vidieť mohutné hradby. Na bráne je arabský nápis, ktorý sem nechal zapísať osmanský sultán po dobytí mesta: Mohamed, daj veriacim túto zvesť: Víťazstvo prichádza od Boha a triumf je blízky. Ty, ktorý otváraš brány, otvor nám najlepšie z brán ... ". Tiež tu nájdete delá, tie však nemajú s históriou Cypru nič spoločné. Pochádzajú z doby Napoleona a doviezli si ich sem Angličania.

 

GPS: 35°10'36.2"N 33°21'53.8"E

Text a foto: Sylvie Halouzková

Preklad: Oľga Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Cyprus, Protaras – kedysi rybárska dedinka, dnes obľúbené turistické letovisko
Publikované: 26.6.2023
Pár dní pred dovolenkou sme stále netušili kam pocestujeme. Peňazí sme nemali nazvyš, a tak sme naozaj starostlivo zvažovali, kde si budeme môcť dovoliť nielen primerané ubytovanie, ale tiež dáku zábavu a nočný život tak, aby nás to úplne nezruinovalo. Aj keď by sa mohlo zdať, že pomerne vzdialený Cyprus asi nebude tou najsprávnejšou voľbou, opak bol pravdou.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov IV. – Salamína
Publikované: 5.6.2023
Z Famagusty sa tentokrát vydávam do asi 10 kilometrov vzdialenej Salamíny (Salamis). Jedná sa o zvyšky starovekého mesta. Už od hlavnej brány vidím krásne antické stĺpy a budovy. Po ľavej strane obmýva ruiny mesta more a ja sa prechádzam okolo krásnej fontány so sochami až na agoru. Na druhej strane je zachovalý bazénik a vedľa luxusné kúpele s mozaikami a freskami.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov III. – Famagusta
Publikované: 29.5.2023
Famagusta alebo Gazimagusa sa kedysi dávno nazývala Ammochostos, čo znamená „pochovaný v piesku“. Tunajšia krajina je celkom rovinatá, ale s úrodnými poliami, kde sú vidieť zelené potrubia. Tie privádzajú vodu z Turecka podmorským potrubím. Tu na Cypre je totiž nedostato vody.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov II. - Kyrenia
Publikované: 22.5.2023
Z hlavného mesta Nikózie vyrážam smer Kyrenia (Girne). Mierime do hôr, ktoré prejdeme a už je vidieť more a severné pobrežie Cypru. Pod nami je prívetivé mesto Kyrenia s malebným prístavom a pôsobivým hradom.

Cyprus: 4 hlavné dôvody, prečo by ste ho mali navštíviť
Publikované: 17.5.2021
Aj vy plánujete tohtoročnú dovolenku tak, aby ste nemuseli ďaleko a dlho cestovať? Aby ste pritom neboli ohrození na zdraví a zvládli všetko bez zbytočne komplikovaných potvrdení a karantény? V tom prípade si môžete začať plánovať dovolenku na Cypre, ktorý je turistami vyhľadávaný z mnohých ďalších zaujímavých dôvodov.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov VI. – Pafos a krátky výlet do hôr
Publikované: 19.6.2023
Cestou do mesta Pafos ešte odbočím z diaľnice na panoramatickú vyhliadku Petra tou Romiou – rímsky kameň… Tu vraj Afrodita po prvý raz vystúpila na pevninu. Vo vode je obria skala, ktorá je pozoruhodná tým, že je z rovnakého materiálu ako pohorie Bes Parmak, ktoré je odtiaľ vzdialené 3 hodiny cesty. Legenda vraví, že byzantský vojak Dienis Arkitas, čo tu strážil pobrežie pred nájazdmi Arabov, odišiel na sever k Bes Parmak a z diaľky uvidel, ako sem mieria arabské lode. A tak vzal kus skaly a tresol ňou až sem, aby ich odohnal…

Cyprus: Ostrov dvoch svetov V. – polostrov Karpaz
Publikované: 12.6.2023
Karpaz je odpočinkovou zastávkou sťahovavých vtákov a nachádza sa tu viac než 40 druhov orchideí. Vyskytuje sa tu tiež sedem druhov hadov, ale len 3 z nich sú jedovaté. Karpaz je tiež vyhlásené miesto korytnačiek a divokých somárov.

Cyprus, Ayia Napa – vychytené letovisko
Publikované: 3.7.2023
Naše cestovanie po Cypre zavŕšime návštevou obľúbeného turistického letoviska v regióne Famagusta, ktoré v preklade nesie názov sväté zalesnené údolie - Ayia Napa. Situované je na juhovýchodnom pobreží ostrova v oblasti Kokkinochoria.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite I.
Publikované: 13.3.2016
Cyprus je po talianskych ostrovoch tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Nachádza sa južne od Turecka. Od roku 1974 je rozdelený na dve časti, a to tzv. Zelenou líniou. Na severnej časti ostrova sa rozkladá Severocyperská turecká republika a na juhozápade Cyperská republika, ktorá je členom EU.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite II.
Publikované: 20.3.2016
Na pláži zasvätenej bohyni lásky a krásy Afrodite sme si dokonale odpočinuli, a tak môžeme pokračovať v objavovaní pamiatok a prírodných krás Cyperskej republiky.


Súvisiaca fotogaléria

Cyprus, Ayia Napa – najväčšie turistické letovisko
Navštívte spolu s nami najväčšie turistické letovisko na Cypre, ponúkajúce viac než tri desiatky ...

Cyprus: od dávnoveku po súčasnosť
Cyprus je tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori a je rozdelený na tureckú a grécku časť t...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
6 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X