www.infoglobe.sk » Brazília, Paraty – bez áut

Brazília, Paraty – bez áut

Publikované: 17.12.2018
Paraty je krásne historické mesto, ktoré sa nachádza na brehu Atlantického oceána. Od svojho počiatku je jedinečné, pretože stále zostáva takmer ako v sedemnástom storočí. Pre zachovanie tejto autentickej atmosféry tu sú zakázané automobily, čo z neho robí zvláštne miesto pre prechádzky a poznávanie.

Dedina bola založená v roku 1667 okolo kostola Nossa Senhora dos Remedios. Vtedy malo Paraty ekonomický význam vďaka cukrovej trstine. Meno „Paraty“ bolo v určitej dobe synonymom pre veľmi dobrý rum z cukrovej trstiny. V 18. storočí bol prístav Paraty dôležitým odbytom pre zlato a vzácne kamene z oblasti Minas Gerais, ktoré mali byť dopravované do Portugalska. Neustále útoky pirátov, ktorí sa ukrývali na plážach, viedli k ukončeniu tejto zlatej cesty a veľkej hospodárskej izolácii mesta. Po otvorení ciest v sedemdesiatych rokoch sa mesto stalo atraktívnym miestom pre brazílskych aj medzinárodných turistov.

Paraty

Paraty   Paraty

V meste bola výstavba domov a ulíc jasne plánovaná, museli byť postavené od východu k západu a zo severu na juh. Všetky výstavby boli regulované zákonom, kto ho nedodržal, mohol zaplatiť pokutu alebo ísť do väzenia. Väčšina ulíc historického centra má dve mená, jedno oficiálne a druhé podľa tradície.

Igreja de Santa Rita   Igreja do Rosário e São Benedito

Z pamiatok v centre zmienime napr. kostol Igreja de Santa Rita s prvkami barokového štýlu postavený v roku 1722, ktorý dnes slúži ako múzeum. Stavba kostola Igreja do Rosário e São Benedito začala v roku 1725 a kostol bol určený pre otrokov, ktorí pomohli pri jeho výstavbe. Prestavaný bol v roku 1757. Je to jediný kostol v Paraty, ktorý si zachováva svoje pôvodné zlatené oltáre od počiatku minulého storočia. V meste sú ešte ďalšie dva kostoly – Nossa Senhora das Dores a Igreja Matriz Nossa Senhora dos Remédios.

Nossa Senhora das Dores   Igreja Matriz Nossa Senhora dos Remédios

Okrem prechádzania uličiek mesta a nakupovania suvenírov rozhodne stojí za to zavítať do prístavu, kde sa dá zaplatiť za výletnú plavbu, počas ktorej si môžete prehliadnuť aj okolité ostrovy a pláže. Výlet naozaj stojí za to, pokiaľ je pekné počasie, len pozor, že počas plavby loďou vám môže byť zima.

 plavba po mori

Miestna pláž Praia do Jabaquara nie je príliš pekná a na kúpanie sa nám zdala skôr ako bahnitý rybník. Preto sme sa vydali autobusom do Trindade, čo je jedno z najobľúbenejších tunajších miest na kúpanie. Obec Trindade si získala pozornosť v 60. rokoch ako obľúbené miesto pre schádzanie mladých ľudí. Od tej doby vzrastal aj záujem turistov. Oblasť je veľmi rušná a aj v noci to tu žije. Zamierime na pláž Cachadaço, najviac nás však zaujíma „prírodné kúpalisko“ Piscina do Cachadaço, ku ktorému sa ideme pozrieť. Bohužiaľ je práve víkend, a tak sme prúdia davy ľudí, a keď tam dôjdeme, je to tam preplnené. Brazílčania si navyše vedia užívať, takže so sebou ťahajú aj chladiace boxy a basy pív.

pláže Trindade   Piscina

Paraty je jedno z najkrajších koloniálnych miest, ktoré sme na našej ročnej ceste navštívili. Pre odpočinok a nakúpenie suvenírov pred cestou domov je to ideálne miesto. Autobusom sa vydávame na letisko do São Paula, odkiaľ nás čaká dlhý let späť do Čiech.

GPS: 23°13'07.7"S 44°42'46.9"W

 

Text a foto:Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Brazília, Amazónia – cesta do pralesa
Publikované: 26.11.2018
Na amazonský prales sme boli obzvlášť zvedaví. Stihli sme si ho prehliadnuť už zhora, a to keď sme vyše pol hodiny krúžili nad letiskom kvôli silnému dažďu a nemohli sme pristáť.

Brazília, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže II
Publikované: 10.12.2018
Mesto je rozdelené do niekoľko štvrtí, my v centre prechádzame tie najznámejšie a ľahko dostupné metrom či autobusom. Botofago a Flamengo boli prvými oblasťami v južnej zóne, ktoré boli obývané rezidentmi. Botofago bolo pomenované podľa jedného z prvých obyvateľov João Pereira de Souza Botafogo. Nachádza sa tu mnoho múzeí, divadiel a kín, ale tiež pestrý nočný život. Štvrť Flamengo je naproti tomu pokojnejšia s veľkými koloniálnymi a bytovými domami.

Brazília, Manaus: Paríž Južnej Ameriky
Publikované: 19.11.2018
Manaus je hlavným mestom štátu Amazonas a je prirodzeným východiskovým miestom pre návštevníkov, ktorí túžia vidieť amazonský prales. Má asi 1,5 miliónu obyvateľov a je medzinárodným prístavným miestom. Počasie tu je horúce a vlhké, priemerná ročná teplota dosahuje 27 °C. Obdobie dažďov je od decembra do mája, kým obdobie sucha od júna do novembra.

Brazília, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže
Publikované: 3.12.2018
Pohľad na mesto Rio de Janeiro ponúka jedinečnú kombináciu mesta a divokej prírody. Jednoduché domčeky aj mrakodrapy orámované skalnými útvarmi na kopcoch, biele pláže a modré more s tropickými lesmi v pozadí, to všetko je Rio de Janeiro. A k tomu cestovný ruch povzbudia aj každoročné karnevalové sprievody samby, na ktoré sa príde pozrieť až 700 tisíc turistov.

Brazília: Z Uruguaja do Porto Alegre
Publikované: 12.11.2018
Do Brazílie sa dostávame pri hraničnom meste Chui. Prechod hraníc do Brazílie je úplne bez problémov, skoro nikto tu nie je, dostaneme len pečiatku a ideme stopovať. Na stopovaní je najťažšie dohovoriť sa brazílskou portugalčinou, tak si pomáhame angličtinou. Hlavná cesta z mesta Chui k mestu Rio Grande vedie okolo veľkých lagún a mokradí, takže okolo cesty vidíme množstvo vtákov, viaceré kapybary, dokonca aj krokodíly.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

18.3.2019
Ochutnajte dobrodružstvo na koľajniciach križujúcich mestá Petrohrad, Moskva, Novosibirsk, Jekaterinburg, Irkutsk a Bajkal. Zúčastnite sa pútavých prednášok v Bratislave, Banskej Bystrici alebo v Poprade.
17.3.2019
Verejné a školské knižnice na Slovensku a v Česku vás pozývajú stráviť noc medzi knihami, a to 29. marca 2019.
16.3.2019
Deviaty ročník rovnodennosti je pomyselným zahájením turistickej sezóny sedleckých pamiatok. Putovanie lúčov zapadajúceho slnka, ktoré v dňoch jarnej a jesennej rovnodennosti dopadajú najväčším oknom priamo na hlavný oltár, môžete pozorovať v stredu 20. marca od 17. hodiny v chráme Nanebovzatia Panny Márie a sv. Jána Krstiteľa.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LICHTENŠTAJNSKO a LUXEMBURSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 3. 2019
sviatok:Eduard