www.infoglobe.sk » Brazília, Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Brazília, Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Publikované: 19.11.2018
Manaus je hlavným mestom štátu Amazonas a je prirodzeným východiskovým miestom pre návštevníkov, ktorí túžia vidieť amazonský prales. Má asi 1,5 miliónu obyvateľov a je medzinárodným prístavným miestom. Počasie tu je horúce a vlhké, priemerná ročná teplota dosahuje 27 °C. Obdobie dažďov je od decembra do mája, kým obdobie sucha od júna do novembra.

Mesto Manaus založili Portugalci v 17. storočí so strategickým cieľom kolonizácie oblasti Amazonky. Prvou stavbou v histórii Manaus bola pevnosť Forte da Barra de São José, navrhnutá Franciscom da Mota Falcãa a postavená s podporou domorodých kmeňov v roku 1669. A tak bolo rozhodnuté, že tento rok sa bude považovať za vznik mesta. V roku 1695 bola za účelom evanjelizácie veľkej indiánskej komunity v regióne postavená kaplnka s názvom Nuestra Señora de la Concepción.

Manaus   Manaus

Názov Manaus získalo mesto oficiálne 4. septembra 1856 a pochádza od indiánskeho kmeňa Manaos, ktorý tento región obýval. Medzi rokmi 1890 až 1920 zažilo vďaka kaučukovému boomu svoj najväčší ekonomický rozkvet. Manaus sa stalo mestom s najvyššou technológiou v celej Brazílii. Malo elektrické električky, veľké a prepychové budovy a stalo sa prvým mestom v krajine, kde bolo zavedené pouličné osvetlenie. Bohatí obchodníci si tu užívali svoje luxusné sídla a snívali o vybudovaní európskeho mesta v amazonskom pralese. V tom čase sa mesto Manaus prezývalo dokonca Paríž Južnej Ameriky.

Palácio da Justiça   Palacete Provincial

Catedral Metropolitana de Manaus

Vďaka rozmachu získalo krásne budovy postavené z materiálov privezených z Európy a jedným z najväčších symbolov hospodárskeho boomu je divadlo Teatro Amazonas, kde sa konali slávne európske operné predstavenia. Jeho výstavba začala v roku 1882 a slávnostne ho otvorili 31. decembra 1896. Takmer všetky materiály použité pri stavbe pochádzali z Európy, vrátane dekorácií, mramorových ozdôb, svetiel a krištáľu. Len drevo použité na podlahy a stoličky pochádzalo z Bahia v Brazílii. Ružovú neoklasicistickú fasádu dopĺňa kopula, ktorá je zložená z 36 tisíc smaltových keramických doštičiek vo farbách brazílskej vlajky. Kapacita sály je 700 ľudí a divadlo Amazonas patrí k najkrajším na svete.

Teatro Amazonas

Pred divadlom, na námestí San Sebastian (Praça São Sebastião), sa nachádza pamätník k „Otvoreniu prístavov“ Monumento à Abertura dos Portos. Postavený bol na počesť otvorenia prístavov a riek v Amazónii v roku 1866. Súčasný pamätník však nie je pôvodný. Pôvodný bol iba obelisk zaznamenávajúci dátum historickej udalosti, avšak s príchodom bohatstva z kaučuku bol vytvorený nový, slávnostnejší monument (otvorený v roku 1900), ktorý symbolizuje štyri „kúty sveta“: Áziu, Ameriku, Afriku a Európu. Všetky materiály, ktoré boli pri jeho výrobe použité, boli privezené z Európy, najmä z Talianska. Dlaždice na námestí s vlnitými čiernobielymi vzormi symbolizujú stretnutie riek Rio Negro a Solimões.

kostol a monument

Pri divadle sa nachádza aj Palácio da Justiça, jedna z najvýznamnejších budov v meste. Stavba paláca v neoklasicistickom slohu bola dokončená v roku 1900 a má bohatý kultúrny program – od umeleckých výstav, hudobných koncertov až po divadlo.

K najstarším budovám v meste patrí Palacete Provincial z roku 1875. V tomto vládnom paláci dnes sídli päť múzeí uchovávajúcich mnoho zbierok. Z kostolov v meste si prejdeme ešte Catedral Metropolitana de Manaus a neoklasicistickú budovu so stredovekými prvkami, kostol São Sebastião.

kostol São Sebastião

Za návštevu rozhodne stojí mestské trhovisko v secesnom štýle – Mercado Municipal Adolpho Lisboa, ktoré bolo oficiálne otvorené v roku 1883. Považuje sa za jedno z najdôležitejších obchodných centier s typickými produktmi amazonského regiónu a dá sa tu nakúpiť množstvo suvenírov.

Mercado Municipal Adolpho Lisboa   suveníry

GPS: 3°08'22.7"S 60°01'20.6"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Brazília: Z Uruguaja do Porto Alegre
Publikované: 12.11.2018
Do Brazílie sa dostávame pri hraničnom meste Chui. Prechod hraníc do Brazílie je úplne bez problémov, skoro nikto tu nie je, dostaneme len pečiatku a ideme stopovať. Na stopovaní je najťažšie dohovoriť sa brazílskou portugalčinou, tak si pomáhame angličtinou. Hlavná cesta z mesta Chui k mestu Rio Grande vedie okolo veľkých lagún a mokradí, takže okolo cesty vidíme množstvo vtákov, viaceré kapybary, dokonca aj krokodíly.

Brazília, Amazónia – cesta do pralesa
Publikované: 26.11.2018
Na amazonský prales sme boli obzvlášť zvedaví. Stihli sme si ho prehliadnuť už zhora, a to keď sme vyše pol hodiny krúžili nad letiskom kvôli silnému dažďu a nemohli sme pristáť.

Brazília, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže
Publikované: 3.12.2018
Pohľad na mesto Rio de Janeiro ponúka jedinečnú kombináciu mesta a divokej prírody. Jednoduché domčeky aj mrakodrapy orámované skalnými útvarmi na kopcoch, biele pláže a modré more s tropickými lesmi v pozadí, to všetko je Rio de Janeiro. A k tomu cestovný ruch povzbudia aj každoročné karnevalové sprievody samby, na ktoré sa príde pozrieť až 700 tisíc turistov.

Brazília, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže II
Publikované: 10.12.2018
Mesto je rozdelené do niekoľko štvrtí, my v centre prechádzame tie najznámejšie a ľahko dostupné metrom či autobusom. Botofago a Flamengo boli prvými oblasťami v južnej zóne, ktoré boli obývané rezidentmi. Botofago bolo pomenované podľa jedného z prvých obyvateľov João Pereira de Souza Botafogo. Nachádza sa tu mnoho múzeí, divadiel a kín, ale tiež pestrý nočný život. Štvrť Flamengo je naproti tomu pokojnejšia s veľkými koloniálnymi a bytovými domami.

Brazília, Paraty – bez áut
Publikované: 17.12.2018
Paraty je krásne historické mesto, ktoré sa nachádza na brehu Atlantického oceána. Od svojho počiatku je jedinečné, pretože stále zostáva takmer ako v sedemnástom storočí. Pre zachovanie tejto autentickej atmosféry tu sú zakázané automobily, čo z neho robí zvláštne miesto pre prechádzky a poznávanie.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 5. 2019
sviatok:Urban