www.infoglobe.sk » SR, Bratislava – Kamzík symbol mesta

SR, Bratislava – Kamzík symbol mesta

Publikované: 3.3.2016
Keď sa povie slovo kamzík, hneď si predstavíme dve veci. Prvou je zviera žijúce vysoko v horách a tou druhou je televízny vysielač, ktorý sa roky hrdo týči nad hlavným mestom Slovenska. A práve tento symbol Bratislavy sme sa rozhodli navštíviť.

Cesta k technickej dominante je veľmi jednoduchá. Stačí využiť mestskú hromadnú dopravu, napr. z Hodžovho námestia na konečnú zastávku Koliba alebo vlastné auto. Ale pokiaľ ste turisti tak ako my, dáte prednosť nenáročnému výstupu. Značené cesty vedú z Koliby, Devína, Slavína aj z mestskej časti Lamač. Zaujímavá je aj cesta okolo Partizánskej lúčky, nasledujúc Železnou studničkou a napokon vedúcou asfaltovým chodníkom alebo lanovkou na rovnomenný vrch Kamzík.

televízna veža na Kamzíku

Samotný vrch, v ktorého tesnej blízkosti sa televízny vysielač nachádza, dosahuje 439 metrov nad morom a je súčasťou pohoria Malé Karpaty. Ako sme už v Karpatoch zvyknutý, vďaka výraznému zalesneniu bukovými lesmi, je len málo miest poskytujúcich krásne panoramatické výhľady na Bratislavu. A preto návšteva tejto najvyššej „rozhľadne“ na Slovensku predčí všetky vaše očakávania.

televízna veža na Kamzíku

televízna veža na Kamzíkutelevízna veža na Kamzíku

Názov vrchu bol najskorej odvodený z nemeckého pomenovania Gemsenberg, čo v preklade značí Vrch divých kôz. Tie sa údajne zdržiavali na jeho úbočiach. Nech je tomu už akokoľvek, Kamzík je významnou turistickou oblasťou, kde sa nachádzajú ubytovacie a reštauračné zariadenia, lanové centrum, lyžiarsky vlek aj bobová dráha. Našli by ste tu aj vojnové pamätníky a rozľahlé parkoviská.

televízna veža na Kamzíku

Ale naším cieľom bola televízna veža na Kamzíku. Táto najvyššia stavba Bratislavy bola postavená v roku 1975 (výstavba začala v roku 1967) a jej celková výška je 194 metrov (najvyšší bod veže siaha do výšky 635 m n. m.). Približne vo výške 70 metrov sa nachádza luxusná dvoj reštaurácia  a vyhliadková plošina, ktorá je už istý čas verejnosti neprístupná. Pri pohľade zdola pôsobí stavba fascinujúco a nadčasovo. Ani po mnohých desaťročiach nestratila svoje čaro. Pri jej opise nás napadá tvar štvorstenného zrkadlového ihlana, ktorý je zakončený ihlicou predstavujúcou anténu. Vyššie konštrukčné časti sú doplnené o rádiokomunikačné zariadenia. Veža slúži na šírenie televízneho aj rozhlasového signálu, ale aj ako centrálne pracovisko monitorovacieho systému, ktoré nepretržite sleduje  kvalitu vysielania všetkých televíznych vysielačov na Slovensku.

televízna veža na Kamzíku

Pokiaľ by ste sa chceli dostať do veže, tak môžete. Verejnosť má samostatný vstup s malou kaviarňou a vlastným výťahom, ktorým sa presuniete buď do reštaurácie s domácou atmosférou alebo do luxusnej reštaurácie s najvyšším a vďaka 360° točni, aj panoramatickým výhľadom na Bratislavu a jej okolie. Dokonca za veľmi dobrej viditeľnosti budete môcť obdivovať aj krásu Álp. Keďže sme neboli uspôsobení na návštevu reštaurácie, tak sme si krásu veže vychutnali len zdola.

televízna veža na Kamzíku

Televízna veža na Kamzíku je azda najvýraznejším orientačným bodom nielen pre domácich obyvateľov. Už z diaľky je symbolom prítomnosti malého veľkého mesta, ako sa familiárne Bratislave hovorí. Je technickým spojením architektúry a inžinierstva. Zaujímavosťou je, že výstavba veže prebiehala súbežne so stavbou vysielača a horského hotela Jěštěd pri Liberci, ktorý je považovaný za českú stavbu storočia. Každopádne kolektívu šikovných autorov môžeme ešte aj dnes ďakovať za dielo, ktoré každodenne priláka mnoho návštevníkov. Jej návštevu a zaslúžený obdiv môžeme len odporučiť.

 

GPS: 48°10'56.9"N 17°05'41.2"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Oľga Maňáková (úvodná), Oskár Mažgút 

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Bratislava: BRAK 2016
Publikované: 29.5.2016
Od 2. do 5. júna 2016 bude v bratislavskom Zichyho paláci prebiehať Bratislavský knižný festival (BRAK), kde sa predstaví takmer štyridsať malých vydavateľov zo Slovenska a okolitých krajín.

SR, Bratislava – náučný chodník Rusovce
Publikované: 20.4.2016
Pozývame vás stráviť niektorý z príjemných slnečných jarných dní prechádzkou napríklad po bratislavskej mestskej časti Rusovce, kde okrem kaštieľa či archeologického náleziska (Gerulata) nájdete aj prekrásnu prírodu.

Bratislava: výstava Starý most v novom šate
Publikované: 11.4.2016
Nenechajte si ujsť fotografickú výstavu Starého mosta v Bratislave očami Miroslava Pokorného, ktorá prebieha v Múzeu dopravy.

SR: Národný beh Devín – Bratislava 2016
Publikované: 4.4.2016
Nenechajte si ujsť v poradí už 69. ročník najstaršieho atletického podujatia na Slovensku - Národný beh Devín – Bratislava, ktorý sa uskutoční 10. apríla 2016.

Bratislava: Dni zdravia 2016
Publikované: 30.3.2016
Nenechajte si ujsť prestížny festival Dni zdravia, ktorý sa uskutoční 9. a 10. apríla 2016 v Dome kultúry Ružinov - Bratislava.

Bratislava: Výstava UNESCO – Česká republika na letisku
Publikované: 23.3.2016
Autorská výstava českého fotografa Libora Sváčka v týchto dňoch skrášľuje verejnú časť príletovej haly Letiska M. R. Štefánika v Bratislave.

Bratislava: Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov
Publikované: 25.3.2016
Po úspešných výstavách v európskych prírodovedných múzeách pripravilo Slovenské národné múzeum - Prírodovedné múzeum novú výstavu živých pavúkov a škorpiónov aj v Bratislave.

SR: Bratislava - malé veľké mesto - VIDEO
Publikované: 12.1.2016
Hlavné mesto Slovenska vidí väčšina ľudí len z okna vlaku, autobusu alebo auta pri ceste medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. Bola by ale veľká škoda sa aspoň na chvíľku v takmer polmiliónovej metropole na brehoch Dunaja nezastaviť. Bratislava sa zmenila, jej povesť niekdajšieho nudného mesta už dávno neplatí. Pomaly, ale isto sa darí napraviť to, čo na pamiatkach napáchali komunisti. S novou generáciou sa do Bratislavy vracia život.

SR: Bratislava - Modrý kostolík
Publikované: 12.12.2011
V Českej Republike majú svoj orloj, vo Viedni svetoznámu katedrálu Sv. Štefana a u nás na Slovensku sa pýšime jedinečným Modrým kostolíkom, ktorý patrí medzi pozoruhodné lákadla Bratislavy.

SR: Bratislava - Prírodné a historické zaujímavosti Štokeravskej vápenky a okolia
Publikované: 29.8.2013
Bratislava a jej okolie ponúka viacero nevšedných turistických lokalít. Na severozápadnom okraji Bratislavy sa rozprestiera oblasť Devínskych Karpát, ktorá je vyhľadávaným cieľom turistov. Medzi mestskými časťami Dúbravka a Devínska Nová Ves, na úpätí vrchu Devínska Kobyla sa nachádzajú pozoruhodné lokality, ktoré sú obľúbenými miestami pre nenáročnú turistiku, či aktívne športové vyžitie.

SR: Bratislava - Prírodné zákutia a zaujímavosti Petržalky
Publikované: 8.8.2013
Petržalka je najväčšou a najhustejšie obývanou mestskou časťou Bratislavy, zároveň je najväčším sídliskom v strednej Európe. Mnohí ju často v minulosti označovali prívlastkom “betónová džungľa“. V súčasnosti sa však táto mestská časť môže pýšiť nielen bohatou zeleňou, ale i viacerými zaujímavými prírodnými zákutiami rozprestierajúcimi sa priamo medzi zástavbou, ale i v jej blízkom okolí.

SR: Bratislava - Stará radnica opäť krásna ako za mladi
Publikované: 4.8.2011
Od začiatku júla 2011 sa pre všetkých opäť otvorila brána bratislavskej Starej radnice, ktorá v posledných rokoch prechádzala kompletnou rekonštrukciou. Radnica a jej priestory sú pre verejnosť otvorené každý deň okrem pondelka.

SR: Bratislava – Múzeum dopravy
Publikované: 22.5.2014
Počas podujatia Noc v múzeu navštívila naša redakcia Slovenské technické múzeum – Múzeum dopravy Bratislava, ktoré sa nachádza v priestoroch koľajiska prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z 19. storočia.

SR: Bratislava – únik do prírody
Publikované: 3.5.2012
Jar je v plnom prúde, všetko navôkol sa začína pekne zelenať, a aj ľudia žijúci v hlavnom meste čoraz častejšie opúšťajú svoje príbytky, utekajú skôr z kancelárií, či namiesto siahodlhých potuliek po nákupných centrách, ktoré často krát navštívili aj tak bezdôvodne, hľadajú útočisko v prebúdzajúcej sa prírode.

SR, Bratislava: Slavín - pamätník a vyhliadka v jednom
Publikované: 22.1.2015
Počas pekného slnkom zaliateho dňa sme sa vybrali na malú prechádzku hlavným mestom Slovenska - Bratislavou. Za cieľ nášho výletu sme si zvolili jednu z dominánt mesta, ktorou je pamätník na Slavíne.

SR, Bratislava: Ulica svetla
Publikované: 20.3.2014
V jednu marcovú sobotu sme sa vydali v ústrety poznávaniu nášho hlavného mesta – Bratislavy. Dozvedeli sme sa totiž, že má novú atrakciu nielen pre návštevníkov zo zahraničia, ale hlavne pre domácich. Tou atrakciou je tzv. Ulica svetla.

SR, Bratislava – Most SNP a jedinečná vyhliadka na jeho vrchole
Publikované: 25.7.2013
Jedinečný most SNP s neprehliadnuteľnou stavbou pripomínajúcou ufo na vrchole pylónu jednoznačne patrí k najznámejším a najfotografovanejším dominantám Bratislavy. Dnes už akosi prirodzene patrí k tvári hlavného mesta, no vždy to tak nebolo.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Bratislava – mesto pod snehom
V posledných rokoch nebýva zvykom, aby naše hlavné mesto pokryla snehová nádielka. No tento raz s...

SR, Bratislava – Hlboká cesta a Horský park
Hlboká cesta spolu so svojimi zákutiami ukrýva nejedno zaujímavé miesto, ktoré rozhodne stojí za ...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalke je oázou zelene uprostred najväčšieho slovenského sídliska. Les, kde na kon...

SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvátskeho ramena
Chorvátske rameno je kanál, ktorý vedie bratislavskou mestskou časťou Petržalka. Je vybudovaný v ...

SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Dnešnej kolosálnej stavbe predchádzalo mnoho podôb – od pôvodného keltského oppida cez hradisko, ...

ZOO Bratislava – expozície plné života
V bratislavskej zoologickej záhrade, ktorá svoje brány pre návštevníkov otvorila už v roku 1960, ...

SR: Bratislava - Stará radnica a výhľad z jej veže
Bratislavská Stará radnica sa nachádza v historickom jadre mesta. Z jej veže sa naskytá krásny kr...


Súvisiace video

SR, Bratislavský hrad –  majestátna legenda nad Dunajom
Bratislavský hrad prešiel v r. 2010 rozsiahlou rekonštrukciou a od tej doby robí česť svojmu mest...

SR, Bratislava – malé veľké mesto
Hlavné mesto Slovenska malo dlhú dobu povesť nudného miesta. To už ale neplatí. Do Bratislavy sa ...

Bratislava: súlad histórie s modernou
Bratislava je krásne mesto s bohatou históriou, ktoré leží na Dunaji a je obklopené panorámou Mal...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kvetena

1. 5. – 30. 6. 2016
1. cena:
Encyklopedická publikácia o Slovensku - One Thousand And Twenty Years Of Young Slovakia od vydavateľa Dušana Kutáleka
2. cena:
Turistický balíček od Hory.sk
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt s raňajkami, so vstupom do relax centra (sauna + vírivka) a vstupom do múzea Čičmany pre 2 osoby od penziónu Javorina
2. cena redakcie:
Splav Hornádu z Družstevnej pri Hornáde do Košíc pre 2 osoby od Splavujeme.sk
3. cena redakcie:
Dve vstupenky na nový slovenský muzikál s pesničkami Mira Žbirku - ATLANTÍDA v divadle Tower Stage

Aktuality:

29.5.2016
Od 2. do 5. júna 2016 bude v bratislavskom Zichyho paláci prebiehať Bratislavský knižný festival (BRAK), kde sa predstaví  takmer štyridsať malých vydavateľov zo Slovenska a okolitých krajín.
28.5.2016
Čo sa skrýva pod názvom spoločnej výstavy Ondřeja a Magdalény Radostových?
Fotografie z ciest po USA a početná zbierka exemplárov kôrovcov z celého sveta. Od 2. do 30. júna bude možné v Kultúrnom centre Chaberský dvor túto divokú a krásnu prírodu obdivovať.
27.5.2016
Zažite 28. a 29. mája 2016 rytierske turnaje na koňoch, bláznivú jazdeckú šou, stredovekú akrobaciu, sokoliarov, šermiarske, hudobné, kaukliarske či tanečné vystúpenia na historickom festivale Rotenstein.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Krajina mesiaca - IZRAEL:

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

 

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:nedeľa 29. 5. 2016
sviatok:Vilma
dnes:
nedeľa 29.5.
30 °C
zajtra:
pondelok 30.5.
34 °C