www.infoglobe.sk » Rajecké Teplice

Rajecké Teplice

Publikované: 17.6.2010
Mesto Rajecké Teplice leží v Žilinskom kraji v malebnom údolí rieky Rajčianky. Preslávili ho najmä prírodné liečebné termálne kúpele, ktoré patria medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie na Slovensku.

Počet obyvateľov:
2 936 (2007)
Poloha:                         
49° 07´ 39´´ s. z. š.
18° 40´ 58´´ v. z. d.
Nadmorská výška:
420 m n. m.
 

História 
 
    Archeologické nálezy svedčia o tom, že územie Rajeckých Teplíc bolo osídlené už v praveku. Prvú spoľahlivú zmienku o meste však vydáva až listina uhorského kráľa Ľudovíta Veľkého z roku 1376 v súvislosti so zámenou majetkov medzi šľachticmi. Možno tak predpokladať, že Rajecké Teplice vznikli približne v polovici 14. storočia.
Územie Rajeckých Teplíc a ich okolia patrilo tým feudálom, ktorí vlastnili hrad Lietava. V listine z roku 1496 z doby Zápoľských sa ako súčasť lietavského panstva spomínajú Rajecké Teplice. Po Zápoľských sa majiteľmi lietavského panstva a s ním Rajeckých Teplíc stal Mikuláš Kostka a neskôr Thurzovci. Tí  dobre poznali liečivé účinky prameňov. Postavili prvý kúpeľný dom a začali so zveľaďovaním obce a okolia.  Smrť Juraja Thurzu priniesla dlho sa vlečúce spory o jeho majetok, čím trpelo mesto a kúpele. Oživenie prišlo až na konci 18. storočia, kedy boli kúpele obnovené. No v 19. storočí sa znovu objavili spory dedičov.
    Nové storočie prinieslo pre Rajecké Teplice ďalšie starosti. Pre zadlženie majiteľov sa kúpele dostali pod správu súdu a ich úpadok dovŕšili svetové vojny. Rozmach začal opäť v 50-tych rokoch 20. storočia. Rozvoju obce napomohli kúpele, ktoré poskytovali svoje služby pre široké vrstvy obyvateľov a stali sa čoraz navštevovanejšími. V roku 1959 dostali Rajecké Teplice štatút kúpeľného mesta. V ďalšom období boli k Rajeckým Tepliciam pripojené obce Stránske, Kunerad, Konská, Kamenná, Poruba a Poluvsie. Posledná menovaná obec patrí k Tepliciam dodnes. 8. februára 1989 získali Rajecké Teplice štatút mesta.
 

Kúpele
 
Prírodné liečebné kúpele Rajecké Teplice využívajú ako hlavný balneoterapeutický prostriedok termálne pramene 38ºC hydrouhličitanovo-vápenato-horečnatej vody. Liečia sa tu choroby pohybovej sústavy, stavy po úrazoch alebo operáciách kĺbov a chrbtice, nervové ochorenia, cievne choroby, Parkinsonova choroba a niektoré choroby z povolania. Okrem toho kúpele poskytujú vodoliečebné procedúry, masáže, elektroliečebné procedúry, parafínové zábaly, manipulačnú liečbu, plynové injekcie a mnoho ďalších liečebných a skrášľovacích procedúr. 
 

Okolie 
 
    Rajecké Teplice sa nachádzajú v obklopení krásnej prírody Súľovských vrchov, Strážovských vrchov a Malej Fatry. Cenné je najmä čisté ovzdušie bez exhalátov a takmer bez prašnosti. Rozprestiera sa tu NPR Kozol s rozlohou 91, 58 ha prístupná turistickým chodníkom.
Z kúpeľného lesoparku vedie náučný chodník do PR Slnečné skaly. Cez Skalky nad Rajeckými Teplicami sa zase ľahko dostanete k zrúcaninám hradu Lietava. Bohaté sú tiež možnosti zimnej rekreácie.
 
Kultúra

ČičmanyZ kultúrnych a historických pamiatok nachádzajúcich sa v Rajeckých Tepliciach je nutné spomenúť kaplnku Nanebovzatia Panny Márie, pomník padlým v 1. svetovej vojne, kostol Božského Srdca Ježišovho, či kúpeľné domy.
Veľký záujem pútajú každoročné podujatia tradičných júnových Hodových slávností a augustových Letných slávností. 

 

 

Zaujímavosti

    Rajecké Teplice a ich okolie majú rozhodne čo ponúknuť a čím zaujať. Presvedčiť sa o tom môže aj víťaz našej súťaže, ktorý prežije víkend v Campingu Slnečné skaly s množstvom atrakcií a bohatým programom. Pre neho, ale aj pre vás ostatných tu máme niekoľko tipov na výlet:

Kuneradský zámok

KuneradSecesný kaštieľ postavený v roku 1916, ktorý slúžil ako liečebné zariadenie, ale nedávno počas rekonštrukcie vyhorel.
Východisko peších túr na Martinské hole: Veterná hoľa (1440 m), Veľká lúka (1476 m) , Krížava (1457 m), Minčol (1364 m). 
 
Mestské múzeum v Rajci

Sídli v budove pivovarského domu zo 17. storočia. Má dve stále expozície – národopisnú a prírodovednú a malú galériu. 

Slovenský drevený betlehem v Rajeckej Lesnej

Unikátne dielo majstra Jozefa Pekaru, rodáka z Rajeckých Teplíc. Dielo dĺžky 8,5 metra a šírky 3 metre je jedným z najväčších vyrezávaných betlehemov v Európe. Majster nádherne vyrezal do lipového dreva celé Slovensko, zobrazil symbolizujúci život, kultúru, remeslá a spôsob života slovenského národa. Všetky postavy sa pohybujú, pracujú a aj sa zabávajú.

Lietavský hrad v Lietavskej Svinnej

Lietavský hrad je druhá najväčšia zrúcanina na Slovensku, ktorá bola postavená pravdepodobne po roku 1241. História hradu sa spája s postavou Matúša Čáka, neskôr patril kráľovi Žigmundovi. Neskôr pre majetkové spory strácal hrad význam a postupne chátral.
Na hrad možno vystúpiť po zelenej turistickej značke z obce Lietavská Svinná za 30 minút, alebo po modrej turistickej značke z obce Lietava za 45 minút.
Z Rajeckých Teplíc vedie turistický chodník po zelenej značke – dĺžka trasy cca 2,5 hod..

Ekoskanzen – Gazdovský dvor  v Lietavskej Svinnej

Menší neobvyklý Ekoskanzen svojho druhu na Slovensku. Nájdete v ňom ukážky - prvkov Plte na Váhuľudovej architektúry, starých vozov, strojov na spracovanie obilia, kováčskej vyhne, tkáčskej výroby, mlynských vodných kolies, živých hospodárskych zvierat a iné.
V dvore Ekoskanzenu máte možnosť uvidieť 3 svetové unikáty zapísané aj v Guinessovej knihe rekordov: najväčšie ručne dlabané koryto, najväčší kutý meč a najväčší kravský zvonec. 

Plte na Váhu

Strečiansky prielom znamenal od nepamäti dobrodružstvo, ale tiež nezvyčajné zážitky prvých cestovateľov – pltníkov na najdlhšej a najznámejšej slovenskej pltníckej rieke. Hlboký priesmyk s množstvom meandrov, vymyslených i skutočných nástrah a panenskej prírody Malej Fatry. Obídenie brál Margita a Besná znamenalo už bezproblémovú púť pltí do Dunaja a až do Čierneho mora.
Strečno
Hrad Strečno

Tristoročná zrúcanina hradu Strečno dominuje nad riekou Váh ako symbol feudálnej moci na strednom Považí. Na hrade sa nachádzajú expozície dejín: Odkrytá minulosť - archeológia, Hradná kaplnka - venované Žofii Bosniakovej.

Text: Zuzana Megerssová

Foto: camping-raj.sk



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Rajecké Teplice alebo ako chutia slovenské kúpele - VIDEO
Publikované: 10.5.2011
Kto si v Čechách zvykol na veľkoleposť a pohostinnosť kúpeľných miest, ten by mal na Slovensku zo svojich nárokov trochu zľaviť. Jedným z príkladov rozdielnosti česko – slovenského kúpeľníctva môžu byť aj Rajecké Teplice, ležiace neďaleko od Žiliny.

SR, Rajecké Teplice: Prírodné zaujímavosti okolia
Publikované: 29.11.2012
Rajecká kotlina a jej okolie oplýva množstvom turistických atrakcií, prírodných krás a zaujímavostí. Mestečko Rajecké Teplice je síce známe hlavne svojou tradíciou kúpeľníctva, no okrem termálnych prameňov sa môže pýšiť aj ďalšími prírodnými zaujímavosťami.

SR, obec Čičmany: nielen krása ľudovej architektúry– VIDEO
Publikované: 10.3.2015
Jednou z najkrajších dedín Slovenska sú dozaista malebné Čičmany. Široko ďaleko sú známe vďaka krásnym, dodnes veľmi dobre zachovaným dreveniciam, pre ktoré sú typické biele ornamenty podobné výšivke. No Čičmany toho domácim i návštevníkom dokážu ponúknuť omnoho viac.

SR: Zrúcanina hradu Lietava
Publikované: 16.6.2011
Rozľahlú zrúcaninu Lietavského hradu nájdeme na rozhraní Súľovských vrchov a údolia Rajčanky. Ruiny hradu, nachádzajúce sa medzi Žilinou a Rajeckými Teplicami v katastri rovnomennej obce Lietava, dnes navštevujú turisti, ktorým sa ako odmena za ich výstup naskytne nádherný výhľad na okolitú krajinu.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 28. 4. 2024
sviatok:Jarmila
dnes:
nedeľa 28.4.
11 °C
zajtra:
pondelok 29.4.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X