www.infoglobe.sk » ČR, Třeboň: Náučné chodníky pre každého

ČR, Třeboň: Náučné chodníky pre každého

Publikované: 9.8.2018
Okolie Třebone ponúka hneď niekoľko náučných chodníkov, väčšina je vhodná ako pre peších, tak aj pre cyklistov.

Cesta okolo Sveta

Jedna z najznámejších třeboňských ciest vedie okolo rybníka Svet a meria 12 kilometrov. Začína pri hoteli Bohemia v kúpeľnom areáli Aurora. Z kúpeľného parku sa vydáva cez zachovalý úsek lužného lesa k Spolskému mlynu a lesnou cestou pokračuje do miesta nazvaného Odmeny. Poeticky znejúci názov miesta vznikol tak, že tunajšie pozemky dostali poľnohospodári ako náhradu za parcely zatopené pri výstavbe rybníku Svet. Z Odmien vedie cesta po lúke a okolo rybníka Svet až ku kúpalisku Ostende. Ďalej pokračuje okolo domanínskeho kostolíka sv. Egídia, zachádza k Schwarzenberskej hrobke a končí pri pomníku rybnikára Josefa Šustu na hrádzi rybníka Svet na dohľad zámockému parku a pivovaru Regent.

na hrádzi rybníku Svet   Spolský mlyn

Schwarzenberská hrobka

Schwarzenberská hrobka sa nachádza v parku medzi Domanínom a rybníkom Svet a je predposlednou zastávkou náučného chodníka. Na prvý pohľad vyzerá skoro ako zmenšenina nejakej gotickej katedrály, v skutočnosti je však podstatne mladšia. Pochádza až z 19. storočia a je vystavaná vo vtedy pomerne módnom novogotickom slohu. Vzorom bola talianska hrobka Campo Santo, ktorú okrem iného pripomína aj osemuholníkový pôdorys. Kaplnka je zasvätená Božskému Vykupiteľovi a v jej krypte je uložených 26 rakví s ostatkami príslušníkov schwarzenberského rodu.

Schwarzenberská hrobka   kostol v Domaníne

Chodník Třeboň – Hradeček

Tento náučný chodník, ktorý je dlhý 3,6 km, vedie z časti po panelovej a z časti po asfaltovej ceste a nečaká vás na ňom žiadne zvláštne prevýšenie. Zvládnu ho tak nielen peší, ale aj cyklisti či dokonca maminky s detskými kočíkmi. Náučný chodník vychádza z Masarykovho námestia a okolo Zlatej stoky a pivovaru Regent sa dostáva až k miestam, kde stával rybník Hradeček, potom sa vracia po lesnej asfaltke a okolo záhradiek sa vracia späť do mesta. Zo zaniknutého rybníka tu dnes zostala len hrádza a tiež niekoľko mohutných dubov pamätníkov, najvýraznejší je „Krčínův dub“. Slávny rybnikár sa pokúšal rybník zachrániť, vodné dielo ale bolo založené na veľmi podmáčanom teréne a hrádza nebola príliš stabilná, takže ani Jakub Krčín s rybníkom nakoniec nič nezmohol. Podľa jednej z povestí to vraj bola pomsta diabla, s ktorým sa Krčín spolčil, aby mu pomáhal stavať rybníky.

bývalý rybník Hradeček

Chodník dopĺňajú cvičebné prvky z agátového dreva a tiež panely, ktoré návštevníkov zoznamujú s miestnymi druhmi stromov.

Okolo Třebone

Túto trasu tvorí takmer 40kilometrový okruh a je určená pre cyklistov. Začína na hrádzi rybníka Svet a je na nej rozmiestnených 22 náučných panelov. Návštevníkov zoznamuje predovšetkým so zaujímavými prírodnými prvkami třeboňskej krajiny, ale tiež so zaujímavými výtvormi ľudskej ruky. Jedným z nich je napríklad hať Pilař na rieke Lužnici neďaleko obce Majdalena, považovaná za jednu z najnebezpečnejších hatí v Čechách. Späť do Třebone sa cesta vracia z druhej strany cez kaplnku sv. Víta, pri ktorej sa nachádza obľúbené občerstvenie Pergola a cez štvrť Na Kopečku, ktorú krášli Kotěrova vodárenská veža. V súčasnosti je vo veži umiestnená expozícia budhistického umenia.

kaplnka sv. Víta kaplnka pri Spolskom mlyne lužný les Krčínův dub

GPS: 48°59'46.2"N 14°45'41.6"E

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Třeboň - Historické mesto obklopené rybníkmi
Publikované: 10.8.2017
Malebné mesto so zachovalým historickým jadrom leží v juhočeskej krajine plnej rybníkov, no nielen tie ho preslávili.

ČR: Hluboká nad Vltavou - kus Anglicka na juhu Čiech - VIDEO
Publikované: 12.7.2011
Ďalšie z miest na juhu Čiech, kde stojí za to zastaviť. Dôvodom je snehobiely palác nad Vltavou, pri ktorého stavbe sa českí panovníci nechali inšpirovať Anglickom.

ČR: České Budějovice – mesto neprávom opomínané - VIDEO
Publikované: 11.11.2014
Takmer stotisícové mesto na juhu Čiech by si možno zaslúžilo výrazne viac pozornosti, než iba „turistické predmestie“ Českého Krumlova, ako je tomu dnes. Kráľovské mesto na sútoku Malše a Vltavy nadchne hlavne svojim rozsiahlym historickým centrom, ktorému dominuje námestie Přemysla Otakara II. s barokovou Samsonovou fontánou a radnicou.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

23.10.2018
Masarykova stanica (Masarykovo nádraží) a jej okolie sa v budúcnosti zmení na nepoznanie. Do konečnej podoby bude môcť prehovoriť aj verejnosť. V týždni od 22. októbra začínajú konzultácie o návrhu pre verejnosť. Môžete tak ovplyvniť podobu verejného priestranstva, občianskej vybavenosti a zelene.
22.10.2018
Plynulé prepojenie Bardejovských kúpeľov s mestom Bardejov prinesie nový turistický singletrack HERKULES pre cyklistov i peších, ktorý dokončuje v týchto dňoch miestna oblastná organizácia cestovného ruchu.
21.10.2018
Nenechajte si ujsť nočné prehliadky Beckovského hradu, ktoré budú prebiehať v utorok 30. a stredu 31. októbra, vždy o 18:00, 19:00, 20:00 a 21:00.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MJANMARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 23. 10. 2018
sviatok:Alojza
dnes:
utorok 23.10.
14 °C
zajtra:
streda 24.10.
13 °C