www.infoglobe.sk » ČR, Třeboň: Náučné chodníky pre každého

ČR, Třeboň: Náučné chodníky pre každého

Publikované: 9.8.2018
Okolie Třebone ponúka hneď niekoľko náučných chodníkov, väčšina je vhodná ako pre peších, tak aj pre cyklistov.

Cesta okolo Sveta

Jedna z najznámejších třeboňských ciest vedie okolo rybníka Svet a meria 12 kilometrov. Začína pri hoteli Bohemia v kúpeľnom areáli Aurora. Z kúpeľného parku sa vydáva cez zachovalý úsek lužného lesa k Spolskému mlynu a lesnou cestou pokračuje do miesta nazvaného Odmeny. Poeticky znejúci názov miesta vznikol tak, že tunajšie pozemky dostali poľnohospodári ako náhradu za parcely zatopené pri výstavbe rybníku Svet. Z Odmien vedie cesta po lúke a okolo rybníka Svet až ku kúpalisku Ostende. Ďalej pokračuje okolo domanínskeho kostolíka sv. Egídia, zachádza k Schwarzenberskej hrobke a končí pri pomníku rybnikára Josefa Šustu na hrádzi rybníka Svet na dohľad zámockému parku a pivovaru Regent.

na hrádzi rybníku Svet   Spolský mlyn

Schwarzenberská hrobka

Schwarzenberská hrobka sa nachádza v parku medzi Domanínom a rybníkom Svet a je predposlednou zastávkou náučného chodníka. Na prvý pohľad vyzerá skoro ako zmenšenina nejakej gotickej katedrály, v skutočnosti je však podstatne mladšia. Pochádza až z 19. storočia a je vystavaná vo vtedy pomerne módnom novogotickom slohu. Vzorom bola talianska hrobka Campo Santo, ktorú okrem iného pripomína aj osemuholníkový pôdorys. Kaplnka je zasvätená Božskému Vykupiteľovi a v jej krypte je uložených 26 rakví s ostatkami príslušníkov schwarzenberského rodu.

Schwarzenberská hrobka   kostol v Domaníne

Chodník Třeboň – Hradeček

Tento náučný chodník, ktorý je dlhý 3,6 km, vedie z časti po panelovej a z časti po asfaltovej ceste a nečaká vás na ňom žiadne zvláštne prevýšenie. Zvládnu ho tak nielen peší, ale aj cyklisti či dokonca maminky s detskými kočíkmi. Náučný chodník vychádza z Masarykovho námestia a okolo Zlatej stoky a pivovaru Regent sa dostáva až k miestam, kde stával rybník Hradeček, potom sa vracia po lesnej asfaltke a okolo záhradiek sa vracia späť do mesta. Zo zaniknutého rybníka tu dnes zostala len hrádza a tiež niekoľko mohutných dubov pamätníkov, najvýraznejší je „Krčínův dub“. Slávny rybnikár sa pokúšal rybník zachrániť, vodné dielo ale bolo založené na veľmi podmáčanom teréne a hrádza nebola príliš stabilná, takže ani Jakub Krčín s rybníkom nakoniec nič nezmohol. Podľa jednej z povestí to vraj bola pomsta diabla, s ktorým sa Krčín spolčil, aby mu pomáhal stavať rybníky.

bývalý rybník Hradeček

Chodník dopĺňajú cvičebné prvky z agátového dreva a tiež panely, ktoré návštevníkov zoznamujú s miestnymi druhmi stromov.

Okolo Třebone

Túto trasu tvorí takmer 40kilometrový okruh a je určená pre cyklistov. Začína na hrádzi rybníka Svet a je na nej rozmiestnených 22 náučných panelov. Návštevníkov zoznamuje predovšetkým so zaujímavými prírodnými prvkami třeboňskej krajiny, ale tiež so zaujímavými výtvormi ľudskej ruky. Jedným z nich je napríklad hať Pilař na rieke Lužnici neďaleko obce Majdalena, považovaná za jednu z najnebezpečnejších hatí v Čechách. Späť do Třebone sa cesta vracia z druhej strany cez kaplnku sv. Víta, pri ktorej sa nachádza obľúbené občerstvenie Pergola a cez štvrť Na Kopečku, ktorú krášli Kotěrova vodárenská veža. V súčasnosti je vo veži umiestnená expozícia budhistického umenia.

kaplnka sv. Víta kaplnka pri Spolskom mlyne lužný les Krčínův dub

GPS: 48°59'46.2"N 14°45'41.6"E

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Třeboň - Historické mesto obklopené rybníkmi
Publikované: 10.8.2017
Malebné mesto so zachovalým historickým jadrom leží v juhočeskej krajine plnej rybníkov, no nielen tie ho preslávili.

ČR: Hluboká nad Vltavou - kus Anglicka na juhu Čiech - VIDEO
Publikované: 12.7.2011
Ďalšie z miest na juhu Čiech, kde stojí za to zastaviť. Dôvodom je snehobiely palác nad Vltavou, pri ktorého stavbe sa českí panovníci nechali inšpirovať Anglickom.

ČR: České Budějovice – mesto neprávom opomínané - VIDEO
Publikované: 11.11.2014
Takmer stotisícové mesto na juhu Čiech by si možno zaslúžilo výrazne viac pozornosti, než iba „turistické predmestie“ Českého Krumlova, ako je tomu dnes. Kráľovské mesto na sútoku Malše a Vltavy nadchne hlavne svojim rozsiahlym historickým centrom, ktorému dominuje námestie Přemysla Otakara II. s barokovou Samsonovou fontánou a radnicou.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
19.1.2019
Pri vstupe do historického centra talianskych Benátok turisti zaplatia od 2,50 do 10 eur. Nové opatrenie by sa malo dotknúť len jednodenných turistov, ktorí nebudú v meste ubytovaní.
18.1.2019
Pozývame vás stráviť podmanivý zimný večer v zubereckom Múzeu oravskej dediny v obklopení nádhernej prírody. Čakajú vás úchvatné zimné kulisy, ktoré sľubujú jedinečný zážitok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 1. 2019
sviatok:Dalibor
dnes:
nedeľa 20.1.
2 °C
zajtra:
pondelok 21.1.
2 °C