www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Najjužnejší bod Slovenska

Najjužnejší bod Slovenska

Publikované: 7.10.2010
Nie vždy je okrajový bod určitého územia bežne dostupný pre turistov, navyše málokedy býva aj označený napríklad turistickou značkou. Najjužnejší bod Slovenska je dobre prístupný, avšak označený zatiaľ nie je.

PatinceK turisticky atraktívnym lokalitám patria aj zaujímavé body určitého územia ako je napríklad najzápadnejší bod európskeho kontinentu – mys Capo da Roca na portugalskom území. Menej turisticky frekventovaný je najjužnejší, najsevernejší, prípadne najvýchodnejší bod starého kontinentu. A to nehovorím o jeho geografickom strede Európy, ktorých je niekoľko (v závislosti na metodike určenia), a tak nejaký nájdeme v takmer každej stredoeurópskej krajine. Nedávno sa mi podarilo navštíviť najjužnejší bod Slovenska.Patince

Nachádza sa v susedstve najjužnejšej obce Slovenska – chýrneho termálneho letoviska Patince, asi 15 km na východ od Komárna. Na začiatku obce pri uvítacej informačnej tabuli, ktorá nesie známky nepriazne prírodných živlov podobne ako polámaný strom za ňou, treba odbočiť doprava na mierne prašnú cestu. Je pomerne udržiavaná, takže opatrne sa po nej dá prejsť aj autom, koniec koncov vyjazdené koľaje svedčia o tom, že tadiaľ zrejme pravidelne jazdia nielen poľnohospodárske stroje, ale napríklad aj rybári, smerujúci k Dunaju. Mierny lesík čoskoro vystrieda pole a za ním ochranná protipovodňová dunajská hrádza, za ktorou je už Dunaj na dohľad.Patince

Mapa asi neukazuje presne

Podľa mapy by sme mali najjužnejší bod Slovenska hľadať voľakde doľava po vyjazdenej ceste. Starosta obce Patince Zoltán Németh nás však vedie presne na opačnú stranu proti prúdu rieky, kým po asi dve sto metroch prichádzame k malej pláži pod orientačnou riečnou tabuľou s číslami 17 a 56. Podľa jeho slov nedávno tu bola skupina geodetov, ktorí po premeraní pomocou moderných navigačných prístrojov určili, že práve tu leží najjužnejší bod Slovenska. Presnejšie povedané ten skutočne najjužnejší bod leží voľakde uprostred rieky, ktorou prechádza štátna hranica medzi Slovenskom a Maďarskom.Patince

Patince

Na prvý pohľad vidno, že aj bez takejto reklamy je toto miesto navštevované, či už vodákmi, rybármi alebo miestnymi, ktorí si sem vyrazia na piknik pri vode. Svedčí o tom nielen ohnisko, ale najmä neprehliadnuteľná kopa odpadkov pri neďalekej húštine. Starosta potvrdzuje, že ide o obľúbené miesto, kde sa dá v lete aj kúpať, lebo tok rieky tu pri brehu nie je až taký prudký a na plytčine sa voda počas horúcich letných dní dokáže rýchlo zohriať. Navyše, na rozdiel od termálneho kúpaliska sa tu za vstup neplatí. A ako sme cestou zistili, tiež sa tu dajú nazbierať chutné černice.

Text a foto: Jiří VýbornýDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovensko: Šoporňa – relax pri Váhu
Publikované: 14.2.2011
Vodné dielo Kráľová na rieke Váh na južnom Slovensku má relatívne krátku históriu a pre mnohých ešte nevstúpilo do povedomia, ako atraktívna turistická lokalita, v porovnaní so staršími priehradami. Pre tých, kto ho ešte neobjavili ako zaujímavé a pozoruhodné miesto na trávenie voľného času nielen počas horkých letných dní, prinášame tip odkiaľ začať – napríklad v obci Šoporňa.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

24.4.2019
Už 1. mája 2019 sa opätovne koná tradičné podujatie - Otvorenie turistickej sezóny v obci Topoľčianky, kde vás čaká obrovské množstvo atraktivít.
23.4.2019
V dňoch 26.–28. apríla vás na českobudějovickom výstavisku čakajú špeciality z celého sveta, súťaže o zaujímavé ceny a sprievodný program. Veľtrh Travel & Gastro ponúkne nové turistické destinácie a stretnutie odborníkov v cestovnom ruchu.
22.4.2019
Príďte zažiť Thurzove slávnosti a odomknúť Oravský hrad do novej letnej turistickej sezóny počas posledného aprílového víkendu, t. j. 27. a 28.4. 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 4. 2019
sviatok:Juraj