Kežmarský hrad - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Hrady, zámky, tvrdze

V tejto sekcii nájdete hrady,zámky i tvrdze. Na Slovensku sa nachádza množstvo historických architektonických skvostov. V ponuke katalógu Infoglobe nájdete nielen hrady, zámky, menej známe tvrdze, ale aj zrúcaniny a kaštiele. Za návštevu určite stoja Hrad Červený Kameň, Čachtický hrad, Zámok Bojnice alebo Zrúcanina hradu Lietava, ale aj menej známe ako napríklad zrúcaniny hradov Branč a Dobrá voda

Kežmarský hrad
Druh lokality: Hrady, zámky, tvrdze
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: Prešovský kraj, okres Kežmarok

Pri rieke: Poprad

Kežmarský hrad sa nachádza na okraji historického centra kráľovského mesta Kežmarok. Výnimočný je z hľadiska umiestnenia, ktorým sa radí k jedným z mála pevností na svete, ktoré nestoja na kopci.

Kežmarský hrad

Vznik hradu sa datuje približne na rok 1463. Spájaný je so šľachtickou rodinou Zápoľských, ktorým vtedajší kráľ Matej daroval cenzus (príjem z dane), z ktorého bolo možné postaviť dodnes majestátne pôsobiaci hrad.

Kežmarský hrad - erb

Hrad bol typovo navrhnutý ako mestský, aby chránil mesto pred útokom nepriateľov. No jeho účel bol v skutočnosti presne opačný. Hrad mesto nechránil, ale bojoval proti nemu. Pýtate sa ako je to možné? Vysvetlenie je jednoduché. Kežmarský ľud sa nechcel vzdať práv slobodného kráľovského mesta. Pokiaľ by o tento štatút Kežmarok prišiel, stal by sa len obyčajným poddanským mestečkom, čo nebolo výhodné pre ľud, ale pre hradných pánov, ktorí by mali z takéhoto usporiadania väčší osoh. Štatút mesta sa napriek snahám rodiny Zápoľských nezmenil, teda až do roku 1528, kedy táto rodina hrad aj s mestom darovala spriatelenej poľskej rodine Lasky. Tá trpela večnou finančnou tiesňou, ktorá sa prejavovala mnohonásobným zvyšovaním daní. Vplyvom týchto okolností prešiel hrad neskôr do zábezpeky rodiny Thőkölyovcov. Tá sa postupom času stala novým vlastníkom hradu. Rodina Thőkölyovcov sa zaslúžila o prestavbu pôvodne gotického hradu na prepychové renesančné sídlo. Postavila aj barokovú kaplnku a budovu koniarni. V čase kraľovania tejto rodiny dochádzalo k častým ozbrojeným stretom s mestom a dokonca aj k zákerným vraždám. Kežmarčanom sa napokon podarilo vykúpiť spod tyranie hradných pánov , a to za pomoci Cisára, ktorý skonfiškoval majetok hradu. Inventár hradu bol odvezený do Levoče a do Viedne. Až v roku 1702 sa stal hrad majetkom miestneho ľudu.

Kežmarský hrad - expozícieKežmarský hrad - expozície

Hrad začal ľud využívať na podradné účely. Slúžil ako sýpka obilia, kasárne, dielne či špitál. V 18. storočí hrad niekoľkokrát vyhorel a o storočie neskôr nastali prvé snahy o zriadenie hradného múzea.  Tieto snahy sa naplnili až v roku 1931, kedy boli vo vstupnej veži hradu nainštalované zbierky dokumentujúce život mesta a jeho blízkeho okolia. Druhá svetová vojna rozvoj múzea pribrzdila. Do hradu sa nasťahovalo nemecké komando a po potlačení Slovenského národného povstania sa časť hradu stala väzením pre partizánov a civilov. Ešte smutnejšie sa hrad zapísal do dejín, keď sa stal akousi prípravňou  na deportácie židov. V 46. roku minulého storočia sa zase časť hradu stala zberným táborom občanov nemeckej národnosti , ktorí museli odísť v rámci odsunu. O rok neskôr sa opäť konečne otvorilo múzeum. Začiatkom 50. rokov  sa v hrade sprístupnilo 9 tematických miestností. V rokoch 1962 až 1985 prebehla generálna oprava hradu a pod správu ho prevzalo múzeum.  Od tých čias až dodnes je v jeho vlastníctve 5 objektov. Sú to hrad s expozíciami, prístavba hradu (tzv. koniarne), dva meštianske domy – dom na Hlavnom námestí  č. 55 s expozíciou Meštianska bytová kultúra na Spiši a dom na Ul. Dr. Vojtecha Alexandra č. 11 využívaný na príležitostné výstavy a posledným objektom je bašta slúžiaca ako depozitár múzea.

Kežmarský hrad - expozícieKežmarský hrad - expozície

Múzeum v objekte Kežmarského hradu ponúka návštevníkom každú hodinu v rámci otváracích hodín vstup do tajuplného stredovekého komplexu. Celá prehliadka trvá približne hodinku a pozostáva z viacerých expozícii.

Kežmarský hrad - expozície

Praveké a stredoveké osídlenie Kežmarku a okolia predkladá nálezy z rôznych kežmarských lokalít od doby kamennej po stredovek, a taktiež mapuje bádateľov, ktorí sa zaslúžili o prieskum Kežmarku. Ďalšia expozícia je venovaná rodine Thőkölyovcov, po nej nasledujú Cechy a remeslá, kde návštevník môže obdivovať množstvo exponátov, medzi ktoré patria aj rarity ako napríklad kniha strihov z roku 1641, drevený bicykel z roku 1888 či súbor gotických výrobkov. Nemenej zaujímavé sú aj expozície, ktoré mapujú Kežmarok, ako stredoveké mesto, jeho historické zbrane, strelecké spolky či spolky spišských lekárov a lekárnikov. Posledná menovaná expozícia púta azda najväčšiu pozornosť spomedzi výstavných miestností, nakoľko je tu zriadená a liekmi vybavená lekáreň z prelomu 19. a 20. storočia. Prechádzka po múzeu pokračuje miestnosťami venovanými životu a dielu Dr. Vojtecha Alexandra s exponátmi fotografií, röntgenových snímkou, ktoré sú od roku 1988 vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku alebo aj s najstarším röntgenovým prístrojom. Nevšedná je aj vyhliadková veža (hladomorňa), ktorá vám poskytne krásne pohľady na mesto a za dobrého počasia aj na majestátne Tatry. Zvyšné expozície dokumentujú 19. a 20. storočie mesta, historické portréty a vzťah Kežmarku k Vysokým Tatrám.

Kežmarský hrad - expozície

Vrelo tiež odporúčame aj prehliadku expozície historických áut, ktorá sa taktiež nachádza v areáli hradu a rozhodne stojí za videnie. Kežmarský hrad je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši a ponúka veľa zaujímavých zákutí a miest na poznávanie, preto by ste jeho návštevu určite nemali nevynechať.

Text a foto: Oskár Mažgút


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 10. 5. 2024
sviatok:Viktória
dnes:
piatok 10.5.
10 °C
zajtra:
sobota 11.5.
13 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X