www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Rozdelenie Prahy a mená ulíc

Rozdelenie Prahy a mená ulíc

Publikované: 5.11.2007
Od roku 1920 do roku 1947 sa Praha delila na devätnásť okresov označených rímskymi číslicami I až XIX. V roku 1949 bolo mesto opätovne rozdelené na šestnásť administratívnych okresov-Praha 1 až 16. Rok 1960, 1968 a 1974 znamenal ďalšie rozšírenie Prahy o 55 obcí. V roku 1960 sa Praha opäť prerozdelila na desať obvodov-Praha 1 až 10.

 V rokoch 1946-1947 bolo vystavané prvé pražské sídlisko-Solidarita v Strašniciach. Potom nasledovali Rybníčky vo Strašniciach, v roku 1958 sídlisko Antala Staška v Krči, 1956-1959 Petřiny, 1959 sídlisko Invalidovňa, 1963 sídlisko na Pankráci. V roku 1961 sa začalo stavať
 Severné Mesto, ako prvé veľké sídlisko, ktoré zahŕňalo Prosek, Ďáblice, Kobylisy a Bohnice. V roku 1966 bolo postavané Južné Mesto a v oblasti Prahy 5 Juhozápadné Mesto (Stodůlky, Řepy ..).                                                                                   Václavské námestie
     Mená ulíc sa rodila súčasne s rozvojom mesta. Ľudia si pomenovávali ulice tak, aby sa v Prahe bezpečne vyznali. Najskôr ulice dostávali mená podľa brán, ku ktorým smerovali, podľa námestí (rynku) a trhovísk (Rybná, Ječná, Žitná, Masná, Uhoľný, Dobytčia, Konský trh ...). Ďalej potom to bolo podľa niektorých remesiel, ktoré sa tu sústreďovali-Platnéřská, Kožná, Celetná (podľa caletníků, ktorí piekli žemle a koláče, takže Caletka a Calty). Podľa rázu ulica dostala meno Dlhá, Spálená a napr. Dláždená, podľa významnej stavby napr. Havelská, Panská a Tomášova. Názvy sa tradovali ústne a až na konci 18. storočia boli ulice označené nemecko-českými nápismi. V roku 1888 boli zavedené liatinové tabuľky s čiernym písmom na žltom poli, a v roku 1893 len české názvy na čiernobielych tabuľkách. Najstaršie názvy, pochádzajúce zo 14. storočia, nesie Dlhá trieda a Celetná ulica. 

   Nerudova ulice  Keď boli k Prahe pripájané ďalšie a ďalšie obce, vznikol problém s označením ulíc. Najdôležitejšou zásadou bolo, aby sa meno ulice objavovalo len raz. V roku 1968 mala Praha napr. 12 ulíc Jana Nerudy, 9 ulíc a nádražie nieslo meno Bedřicha Smetanu, Jan Amos Komenský mal desať ulíc a dve námestia a Alois Jirásek dvanásť ulíc, dve námestia a navyše ešte most ... 
                                                                                     
     Podľa názvov ulíc možno pozorovať históriu mesta. Ku stredoveku sa viaže Karlovo námestie a Karlov most, k husitom Betlémské námestie, Husova ulica a ulica Jana Želivského. K boju proti fašizmu zase Fučíkova, Dukelských hrdinov, 17.listopadu a Sokolovská. Pre veľké sídliská boli vyberané mená ulíc podľa určitého systému. Zahradné Mesto nesie mená ulíc podľa rastlín (Jahodová, Pomněnková, Sněženková ...), v Hostivaři nájdeme ulice podľa pôvodného dedinského života (Chalupnická, Pri potoku, Selská ...), na Proseku zasa mená odvodené od severočeských miest (Jablonecká, Mimoňská, Českolipská, Harrachovská ...). Na Starom i Novom Meste prevažuje historické označenie ulíc. Najstaršie obdobie českých dejín pripomínajú ulice v Nuslích a na Vyšehrade (Boleslavova, Čestmírova, Křesomyslova, Ctiradova, Krokova, Vratislavova ...). A napríklad na Zlatá uličkabarrandovskom sídlisku nájdeme ulice s menami hercov a osobností českého i svetového filmu (Voskovcova, Werichova, Chaplinovo námestie, Wassermannova ...). 

     Domy sa spočiatku označovali podľa ich majiteľov, ale to nestačilo. Od 14.storočia sa začala objavovať domovské znamenia, takže miery. Boli maľované alebo vytesané do kameňa. Veľa z nich vznikla podľa zvieraťa, podľa vecí alebo erbov. K najznámejším patrí dom U Dvoch sĺnc, U Troch husličiek, U Modreho Jelínka, U Bieleho leva, U Troch pštrosov ... číslovať sa začali domy v roku 1770. Číslovanie má svoj poriadok - základ tvorí smer toku Vltavy od juhu k severu, v priečnych uliciach od toku rieky a na ľavej strane sú čísla nepárne a na pravej strane čísla párne.

Katedrála sv. Víta

Text: Markéta Randová (pri písaní tohto článku boli použité informácie z knihy Václava Cibuly "Objevujeme Prahu")
Foto: Wikimedia Commons, Beentree, Wiki-vr, Patrick-Emil Zorner, Maros Mraz, Estec 

Preklad: Waniová Stanislava



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Praha: Staronová synagóga – perla Josefova – VIDEO
Publikované: 19.8.2014
Židovské mesto by malo byť povinnou zastávkou nielen pre turistov, ale tiež pre domorodcov. Práve mnoho Pražanov chodí okolo neho so zatvorenými očami, akoby zaslepení všednými povinnosťami a pravdepodobne nevedomky prehliada historicky veľmi cennú časť svojho mesta.

Praha: Týždeň športu zdarma
Publikované: 22.12.2011
A je tu opäť veľmi obľúbená, každoročná ponuka pre športuchtivých. Hlavné mesto Praha pripravilo spolu s prevádzkovateľmi pražských športových zariadení „Týždeň športu zdarma“.

Kráľovské Vinohrady I. – vznik
Publikované: 27.9.2010
„Tam ten Vinohrad, tam chodí každý rád, ať prší nebo ne, tam vždycky bláto je," znela pesnička, ktorá sa v 19. storočí vysmievala vtedy novovzniknutému pražskému mestu – Kráľovské Vinohrady. Dnes sú jednou z najkrajších pražských štvrtí.

Viete, že? - Najškaredšie stavby sveta
Publikované: 20.2.2011
Doposiaľ sa naše články o unikátnych miestach sveta venovali predovšetkým niečím uchvacujúcim či inak fascinujúcim lokalitám, stavbám či technickým unikátom. Samozrejme, milovníci prírody asi neocenia mohutnosť banských strojov, rovnako tak technokratom príliš nehovorí kúzlo dažďového pralesa, ale aj tak sme sa vždy zaoberali niečím úchvatným.

ČR: Staromestské námestie v Prahe
Publikované: 20.5.2011
Dnes sa vydáme do srdca Prahy na Staromestské námestie.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 27. 4. 2024
sviatok:Jaroslav
dnes:
sobota 27.4.
8 °C
zajtra:
nedeľa 28.4.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X