www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Rozdelenie Prahy a mená ulíc

Rozdelenie Prahy a mená ulíc

Publikované: 5.11.2007
Od roku 1920 do roku 1947 sa Praha delila na devätnásť okresov označených rímskymi číslicami I až XIX. V roku 1949 bolo mesto opätovne rozdelené na šestnásť administratívnych okresov-Praha 1 až 16. Rok 1960, 1968 a 1974 znamenal ďalšie rozšírenie Prahy o 55 obcí. V roku 1960 sa Praha opäť prerozdelila na desať obvodov-Praha 1 až 10.

 V rokoch 1946-1947 bolo vystavané prvé pražské sídlisko-Solidarita v Strašniciach. Potom nasledovali Rybníčky vo Strašniciach, v roku 1958 sídlisko Antala Staška v Krči, 1956-1959 Petřiny, 1959 sídlisko Invalidovňa, 1963 sídlisko na Pankráci. V roku 1961 sa začalo stavať
 Severné Mesto, ako prvé veľké sídlisko, ktoré zahŕňalo Prosek, Ďáblice, Kobylisy a Bohnice. V roku 1966 bolo postavané Južné Mesto a v oblasti Prahy 5 Juhozápadné Mesto (Stodůlky, Řepy ..).                                                                                   Václavské námestie
     Mená ulíc sa rodila súčasne s rozvojom mesta. Ľudia si pomenovávali ulice tak, aby sa v Prahe bezpečne vyznali. Najskôr ulice dostávali mená podľa brán, ku ktorým smerovali, podľa námestí (rynku) a trhovísk (Rybná, Ječná, Žitná, Masná, Uhoľný, Dobytčia, Konský trh ...). Ďalej potom to bolo podľa niektorých remesiel, ktoré sa tu sústreďovali-Platnéřská, Kožná, Celetná (podľa caletníků, ktorí piekli žemle a koláče, takže Caletka a Calty). Podľa rázu ulica dostala meno Dlhá, Spálená a napr. Dláždená, podľa významnej stavby napr. Havelská, Panská a Tomášova. Názvy sa tradovali ústne a až na konci 18. storočia boli ulice označené nemecko-českými nápismi. V roku 1888 boli zavedené liatinové tabuľky s čiernym písmom na žltom poli, a v roku 1893 len české názvy na čiernobielych tabuľkách. Najstaršie názvy, pochádzajúce zo 14. storočia, nesie Dlhá trieda a Celetná ulica. 

   Nerudova ulice  Keď boli k Prahe pripájané ďalšie a ďalšie obce, vznikol problém s označením ulíc. Najdôležitejšou zásadou bolo, aby sa meno ulice objavovalo len raz. V roku 1968 mala Praha napr. 12 ulíc Jana Nerudy, 9 ulíc a nádražie nieslo meno Bedřicha Smetanu, Jan Amos Komenský mal desať ulíc a dve námestia a Alois Jirásek dvanásť ulíc, dve námestia a navyše ešte most ... 
                                                                                     
     Podľa názvov ulíc možno pozorovať históriu mesta. Ku stredoveku sa viaže Karlovo námestie a Karlov most, k husitom Betlémské námestie, Husova ulica a ulica Jana Želivského. K boju proti fašizmu zase Fučíkova, Dukelských hrdinov, 17.listopadu a Sokolovská. Pre veľké sídliská boli vyberané mená ulíc podľa určitého systému. Zahradné Mesto nesie mená ulíc podľa rastlín (Jahodová, Pomněnková, Sněženková ...), v Hostivaři nájdeme ulice podľa pôvodného dedinského života (Chalupnická, Pri potoku, Selská ...), na Proseku zasa mená odvodené od severočeských miest (Jablonecká, Mimoňská, Českolipská, Harrachovská ...). Na Starom i Novom Meste prevažuje historické označenie ulíc. Najstaršie obdobie českých dejín pripomínajú ulice v Nuslích a na Vyšehrade (Boleslavova, Čestmírova, Křesomyslova, Ctiradova, Krokova, Vratislavova ...). A napríklad na Zlatá uličkabarrandovskom sídlisku nájdeme ulice s menami hercov a osobností českého i svetového filmu (Voskovcova, Werichova, Chaplinovo námestie, Wassermannova ...). 

     Domy sa spočiatku označovali podľa ich majiteľov, ale to nestačilo. Od 14.storočia sa začala objavovať domovské znamenia, takže miery. Boli maľované alebo vytesané do kameňa. Veľa z nich vznikla podľa zvieraťa, podľa vecí alebo erbov. K najznámejším patrí dom U Dvoch sĺnc, U Troch husličiek, U Modreho Jelínka, U Bieleho leva, U Troch pštrosov ... číslovať sa začali domy v roku 1770. Číslovanie má svoj poriadok - základ tvorí smer toku Vltavy od juhu k severu, v priečnych uliciach od toku rieky a na ľavej strane sú čísla nepárne a na pravej strane čísla párne.

Katedrála sv. Víta

Text: Markéta Randová (pri písaní tohto článku boli použité informácie z knihy Václava Cibuly "Objevujeme Prahu")
Foto: Wikimedia Commons, Beentree, Wiki-vr, Patrick-Emil Zorner, Maros Mraz, Estec 

Preklad: Waniová StanislavaDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Praha: Svatovítsky poklad je späť
Publikované: 30.12.2011
Na Pražský hrad, do Kaplnky sv. Kríža sa po dlhých 21 rokoch vrátil Svatovítský poklad. Kaplnka bola v roku 1990 uzavretá a poklad bol z nevyhovujúceho prostredia odvezený. Po kompletnej rekonštrukcii kaplnky sa do nej vracia expozícia pokladu.

Praha: Novoročný koncert 2012  
Publikované: 1.1.2012
Pražský Novoročný koncert má už šestnásťročnú tradíciu. Každoročný obľúbený koncert prináša milovníkom vážnej hudby jedinečný kultúrny zážitok.

Praha: Výstava umeleckých diel svetových hudobníkov
Publikované: 15.1.2012
V pražskej galérii Dvorak Sec Contemporary v Prahe 1 v Dlouhej ulici, neďaleko Staromestského námestia, začala výstava 40 umeleckých diel svetových hudobníkov.

Praha: Na Štvanici sa opäť korčuľuje
Publikované: 19.1.2012
Provizórne malé klzisko na pražskej Štvanici vzniklo presne na mieste pôvodného pamiatkovo chráneného štadiónu, ktorý chátral a minulý rok bol nakoniec zbúraný. Otvorené by malo byť do konca marca.

Praha: Nová sezóna pražskej zoo
Publikované: 14.4.2012
Pri príležitosti zahájenia 81. sezóny predstavila pražská zoologická záhrada farebné, sympatické a pritom jednoduché logo z dielne renomovaného zahraničného štúdia. Nové logo je variabilné a hlavne „ich“.

Praha: Nové Múzeum gastronómie
Publikované: 10.4.2012
Nové Múzeum gastronómie vzniklo v Jakubskej ulici 12 v Prahe 1. Časť múzea bola otvorená na Veľkú noc, zatiaľ iba pre školy a ohlásené skupiny, pre širokú verejnosť sa brány múzea otvoria okolo 10. mája.

Praha: Nová in-line dráha
Publikované: 20.4.2012
Milovníci jazdy na in-line korčuliach sa môžu tešiť na novú dráhu, ktorá vznikne na Sokolovskej ulici v Karlíne, v Prahe 8. Vyskúšať si ju budú môcť už pred letnými prázdninami.

Praha: Múzeum českého kubizmu v dome U Čiernej Matky Božej sa sťahuje
Publikované: 21.8.2012
Už len do 2. septembra máte možnosť navštíviť expozície v Múzeu českého kubizmu v Celetnej ulici, ktoré tu sú rozložené do troch poschodí.

Praha: Slávnosť Národného poľnohospodárskeho múzea
Publikované: 15.11.2012
Tato slávnosť sa koná v poradí už po šiestykrát pod názvom „Letenská husa a Košt svatomartinského vína“ (Letenská hus a ochutnávka svätomartinského vína). Prebieha v dňoch 17. - 18. 11. 2012, vždy od 10:00 do 18:00 hod. v Prahe 7, v Kostelnej ulici č. 44 (Kastoláná ulica).

Praha: Týždeň športu zdarma
Publikované: 22.12.2011
A je tu opäť veľmi obľúbená, každoročná ponuka pre športuchtivých. Hlavné mesto Praha pripravilo spolu s prevádzkovateľmi pražských športových zariadení „Týždeň športu zdarma“.

Praha: Vianočné Sviatky hudby
Publikované: 20.12.2011
Jubilejný 20. ročník festivalu Sviatky hudby v Prahe začína 21. decembra o 19.30 hod. v kostole sv. Šimona a Judy (Dušní ul., Praha1). Hudobný program bude plný kúzelnej vianočnej atmosféry.

Praha: Masarykovo nádraží sa pýši novou strechou
Publikované: 8.12.2011
Odjazdová hala Masarykoho nádražia v Prahe sa po rekonštrukcii slávnostne otvorila cestujúcim. Zásadná oprava, ktorá stanici zachovala pôvodný vzhľad, spĺňa tie najprísnejšie bezpečnostné normy.

Praha: Výstava ruských skvostov
Publikované: 12.12.2011
V Cisárskej koniarni Pražského hradu, pri návšteve Českej republiky, otvoril ruský prezident Dmitrij Medvedev výstavu pokladov z kremeľských zbierov.

Praha: Poškodené sochy ohrozovali okoloidúcich
Publikované: 26.12.2011
Sochy Viktorií (víťazstva), ktoré zdobia pražský Čechův most, boli postupne odmontované a prevezené do depozitára Galérie hlavného mesta Prahy. Kvôli poškodeným úchytom ohrozovali chodcov aj vodičov.

ČR, Praha: Staronová synagóga – perla Josefova – VIDEO
Publikované: 19.8.2014
Židovské mesto by malo byť povinnou zastávkou nielen pre turistov, ale tiež pre domorodcov. Práve mnoho Pražanov chodí okolo neho so zatvorenými očami, akoby zaslepení všednými povinnosťami a pravdepodobne nevedomky prehliada historicky veľmi cennú časť svojho mesta.

Kráľovské Vinohrady I. – vznik
Publikované: 27.9.2010
„Tam ten Vinohrad, tam chodí každý rád, ať prší nebo ne, tam vždycky bláto je," znela pesnička, ktorá sa v 19. storočí vysmievala vtedy novovzniknutému pražskému mestu – Kráľovské Vinohrady. Dnes sú jednou z najkrajších pražských štvrtí.

Viete, že? - Najškaredšie stavby sveta
Publikované: 20.2.2011
Doposiaľ sa naše články o unikátnych miestach sveta venovali predovšetkým niečím uchvacujúcim či inak fascinujúcim lokalitám, stavbám či technickým unikátom. Samozrejme, milovníci prírody asi neocenia mohutnosť banských strojov, rovnako tak technokratom príliš nehovorí kúzlo dažďového pralesa, ale aj tak sme sa vždy zaoberali niečím úchvatným.

ČR: Staromestské námestie v Prahe
Publikované: 20.5.2011
Dnes sa vydáme do srdca Prahy na Staromestské námestie.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

 

Sprievodca:

OZNAM:

Milí priaznivci portálu Infoglobe,

dňa 27.11. 2015 sa od 15 do 17 hod. nebude možné z dôvodov plánovanej údržby pripojiť na stránky Infoglobe.

Ďakujeme za pochopenie.

redakcia Infoglobe

Fotosúťaž:

Odfoť sa s pamiatkou

1. 11. – 31. 12. 2015
1. cena:
DVD V žiari ohňa s hrejivým vankúšikom od Tiger Stores
2. cena:
Súprava kancelárskych potrieb od Tiger Stores
3. cena:
Štýlová minútka – pomôcka na varenie i pečenie od Tiger Stores
1. cena redakcie:
Pobyt v hoteli Ozón s polpenziou pre 2 osoby a so vstupom do wellness spa - bazénovej časti od Bardejovských kúpeľov a.s.
2. cena redakcie:
2x celodenný skipass od SKI Zábava - Hruštín
3. cena redakcie:
Lyžiarska čiapka Eisbaer a sladký hrnček

Aktuality:

26.11.2015
Dňa 29. novembra bude v Zlíne zahájený jarmok Adventný čas a zároveň sa rozsvieti vianočný strom.
25.11.2015
Najväčší vidiecky zámocký areál v Rakúsku – zámok Schloss Hof vás pozýva na návštevu Vianočnej dedinky, v ktorej nájdete vynikajúce inšpirácie na vianočné darčeky.
24.11.2015
Vďaka českým video trasám si môžete prehliadnuť Ameriku, Honduras alebo Mexiko. Video trasy sú unikátnym spojením videa a mapy. Teraz si môžete prehliadnuť turistické trasy aj zo vzdialených krajín. Môžete vyraziť do sveta prostredníctvom monitoru svojho počítača z pohodlia domova. Umožnia vám to technológie video trás.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Krajina mesiaca - FÍNSKO:

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

 

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:štvrtok 26. 11. 2015
sviatok:Kornel
dnes:
štvrtok 26.11.
3 °C
zajtra:
piatok 27.11.
3 °C