www.infoglobe.sk » Španielsko, Cuenca – jedno z najkrajších stredovekých miest

Španielsko, Cuenca – jedno z najkrajších stredovekých miest

Publikované: 10.8.2018
Na Cuencu je naozaj krásny pohľad, vypína sa nad tiesňavou, na dne ktorej tečie rieka Huecar. Poloha mesta má za následok špecifickú architektúru v podobe visiacich domov, ktoré sa vypínajú na príkrych skalách.

Tieto domy sa nazývajú Casas Colgadas a práve oni stoja za ikonickým vzhľadom Cuancy. K domom sa dostanete cez ulicu Calle Obispo Vallero. Sú tak tesne pri okraji skaly, že ich balkóny už visia nad samotnou priepasťou. Kedysi bolo takýchto domov v meste mnoho, no do dnešnej doby sa zachovali už len tri. Počas minulého storočia sa našťastie aspoň dočkali rozsiahlych rekonštrukcií, takže dnes je na ne radosť pozerať.

Cuenca

Cuenca je známa aj vďaka niektorým svojim múzeám. Jedným z nich je aj Museo de Arte Abstracto Espaňol alebo Múzeum abstraktného umenia. Nachádza sa v dome z 15. storočia. Aj keď sa dočkalo rozsiahlej rekonštrukcie, sú na ňom krásne viditeľné pôvodné architektonické prvky, napríklad časti pôvodných drevených trámov v interiéri.

Cuenca

Múzejná zbierka obsahuje predovšetkým abstraktné maľby a sochy od španielskych maliarov, a to od 50. rokov minulého storočia až do 90. rokov. Rôznorodosť zbierky a jej rozsah znamená, že sa v múzeu rozhodne nebudete nudiť. Je tu totiž vystavených okolo sedemsto umeleckých diel, čo z neho robí jedno z najväčších múzeí moderného umenia v Španielsku.

Neďaleko „visiacich“ domov nájdete aj Museo de Cuenca, ktoré sa sústreďuje na mesto a jeho okolie. Sú tu vystavené archeologické nálezy z obdobia Rímskej ríše, pretože Rimania tu mali významné osídlenie. Počas prehliadky uvidíte napríklad rekonštrukciu rímskej kuchyne alebo zbierku iberských bábik. Azda najvzácnejším predmetom je mramorová busta Luciusa Caesara.

Cuenca

Kláštor Convento de las Carmelitas Descalzas je malebnou barokovou stavbou pre rád karmelitánok. Bol postavený v 17. storočí a nachádza sa na najvyššom mieste v meste, vďaka čomu je odtiaľ nádherný výhľad na údolie rieky Huecar. V súčasnosti sídli v kláštore univerzita Menendez Pelayo a každoročne sa tu koná mnoho kultúrnych akcií.

Posledným miestom, kam sa na dnešnom výlete pozrieme, je kostol Nusetra Senora de las Angustias. Do tohoto kostola zo 17. storočia sa dostanete v rámci prechádzky po malebnej ulici Calle Pillares. Kostol je vystavaný v barokovom slohu, ale stojí na základoch staršej stavby. Je zvykom, že návštevníci pobozkajú plášť miestnej sochy Panny Márie.

Cuenca

Atmosféra mesta je skrátka fantastická. Budete sa prechádzať po dláždených uliciach, pôjdete okolo honosných domov a preskúmate úzke bočné uličky a rôzne skryté miesta. Skrátka takmer na každom rohu sa vám naskytne pohľad na niečo zaujímavého. Takže sa niet čomu čudovať, že celá Cuenca je chránená medzinárodnou organizáciou UNESCO.

GPS: 40°04'17.0"N 2°08'11.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Tomas Fano, PMRMayeaert, Tomas Fano (2), PMRMayeaert, Mario modesto

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikované: 5.7.2015
Prechádzam parkom a okolo Múzea Prado. Je to veľkochrám umeleckých diel, ale aj najväčšiemu obdivovateľovi umenia sa po pár hodinách začnú robiť mžíky pred očami.

Španielsko: Madrid - Závan umenia v Museo del Prado
Publikované: 2.2.2013
„Venované Museo del Prado, ktorému vďačím za mnoho hodín šťastia.“ Touto úvodnou frázou sa začína kniha argentínskeho autora Manuel Mújica Laíneze. Je totiž pravdou, že od čias, kedy bola táto pokladnica španielskej estetiky objavená prvými turistami v 19. storočí, v období rozkvetu turistického priemyslu, sa šarm múzea čakajúceho na turistov nevyčerpal a v blízkej budúcnosti určite ani nevyčerpá.

Španielsko, Toledo – výlet za romantikou VI.
Publikované: 21.6.2015
Po ceste z Cádizu do Toleda som sa ešte išla na pár dní pozrieť do Lisabonu. Myslím, že si konečne zaslúžim trošku pohodlia a sprchu, tak sa tentokrát ubytujem v hosteli.

Španielsko, Toledo – výlet za romantikou VII.
Publikované: 28.6.2015
Od starej pevnosti San Servando hľadím hlboko dole do kaňonu medzi skalami, kde tečie rieka Tajo. Obdivujem panorámu mesta na skale obohnanej hradbami.


Súvisiaca fotogaléria

Španielsko – v rytme flamenca
Španielsko (oficiálne Španielske kráľovstvo) leží na Pyrenejskom polostrove, o ktorý sa delí s Po...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

18.8.2018
Na minuloročný prvý ročník detského festivalu nadväzuje pre veľký úspech druhý ročník. Ten sa koná v nedeľu 19. augusta v záhrade kláštora, kde miestni tráva voľný čas so svojimi ratolesťami.
17.8.2018
Najnavštevovanejšia akcia na severovýchode Slovenska - tradičný Bardejovský jarmok, privíta od štvrtka 23. do nedele 26. augusta 2018 tisícky návštevníkov. Pripravený je bohatý kultúrny program, v ktorom zažiaria fantastickí umelci a o spokojnosť návštevníkov sa postará viac ako 500 trhovníkov.
16.8.2018
Výber miesta pre bezpečné parkovanie bicyklov bol kľúčový. Autobusová a vlaková stanica sú v Litoměřiciach neďaleko centra mesta, takže voľba bola jednoduchá. Navyše k novému parkovaciemu domu vedie neďaleko cyklotrasa. Domy pre bicykle sú stále obľúbenejšie a rozširujú sa aj do ďalších českých miest.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARGENTÍNA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 18. 8. 2018
sviatok:Elena, Helena
dnes:
sobota 18.8.
32 °C
zajtra:
nedeľa 19.8.
33 °C