www.infoglobe.sk » Španielsko, Cuenca – jedno z najkrajších stredovekých miest

Španielsko, Cuenca – jedno z najkrajších stredovekých miest

Publikované: 10.8.2018
Na Cuencu je naozaj krásny pohľad, vypína sa nad tiesňavou, na dne ktorej tečie rieka Huecar. Poloha mesta má za následok špecifickú architektúru v podobe visiacich domov, ktoré sa vypínajú na príkrych skalách.

Tieto domy sa nazývajú Casas Colgadas a práve oni stoja za ikonickým vzhľadom Cuancy. K domom sa dostanete cez ulicu Calle Obispo Vallero. Sú tak tesne pri okraji skaly, že ich balkóny už visia nad samotnou priepasťou. Kedysi bolo takýchto domov v meste mnoho, no do dnešnej doby sa zachovali už len tri. Počas minulého storočia sa našťastie aspoň dočkali rozsiahlych rekonštrukcií, takže dnes je na ne radosť pozerať.

Cuenca

Cuenca je známa aj vďaka niektorým svojim múzeám. Jedným z nich je aj Museo de Arte Abstracto Espaňol alebo Múzeum abstraktného umenia. Nachádza sa v dome z 15. storočia. Aj keď sa dočkalo rozsiahlej rekonštrukcie, sú na ňom krásne viditeľné pôvodné architektonické prvky, napríklad časti pôvodných drevených trámov v interiéri.

Cuenca

Múzejná zbierka obsahuje predovšetkým abstraktné maľby a sochy od španielskych maliarov, a to od 50. rokov minulého storočia až do 90. rokov. Rôznorodosť zbierky a jej rozsah znamená, že sa v múzeu rozhodne nebudete nudiť. Je tu totiž vystavených okolo sedemsto umeleckých diel, čo z neho robí jedno z najväčších múzeí moderného umenia v Španielsku.

Neďaleko „visiacich“ domov nájdete aj Museo de Cuenca, ktoré sa sústreďuje na mesto a jeho okolie. Sú tu vystavené archeologické nálezy z obdobia Rímskej ríše, pretože Rimania tu mali významné osídlenie. Počas prehliadky uvidíte napríklad rekonštrukciu rímskej kuchyne alebo zbierku iberských bábik. Azda najvzácnejším predmetom je mramorová busta Luciusa Caesara.

Cuenca

Kláštor Convento de las Carmelitas Descalzas je malebnou barokovou stavbou pre rád karmelitánok. Bol postavený v 17. storočí a nachádza sa na najvyššom mieste v meste, vďaka čomu je odtiaľ nádherný výhľad na údolie rieky Huecar. V súčasnosti sídli v kláštore univerzita Menendez Pelayo a každoročne sa tu koná mnoho kultúrnych akcií.

Posledným miestom, kam sa na dnešnom výlete pozrieme, je kostol Nusetra Senora de las Angustias. Do tohoto kostola zo 17. storočia sa dostanete v rámci prechádzky po malebnej ulici Calle Pillares. Kostol je vystavaný v barokovom slohu, ale stojí na základoch staršej stavby. Je zvykom, že návštevníci pobozkajú plášť miestnej sochy Panny Márie.

Cuenca

Atmosféra mesta je skrátka fantastická. Budete sa prechádzať po dláždených uliciach, pôjdete okolo honosných domov a preskúmate úzke bočné uličky a rôzne skryté miesta. Skrátka takmer na každom rohu sa vám naskytne pohľad na niečo zaujímavého. Takže sa niet čomu čudovať, že celá Cuenca je chránená medzinárodnou organizáciou UNESCO.

GPS: 40°04'17.0"N 2°08'11.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Tomas Fano, PMRMayeaert, Tomas Fano (2), PMRMayeaert, Mario modesto

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikované: 5.7.2015
Prechádzam parkom a okolo Múzea Prado. Je to veľkochrám umeleckých diel, ale aj najväčšiemu obdivovateľovi umenia sa po pár hodinách začnú robiť mžíky pred očami.

Španielsko: Madrid - Závan umenia v Museo del Prado
Publikované: 2.2.2013
„Venované Museo del Prado, ktorému vďačím za mnoho hodín šťastia.“ Touto úvodnou frázou sa začína kniha argentínskeho autora Manuel Mújica Laíneze. Je totiž pravdou, že od čias, kedy bola táto pokladnica španielskej estetiky objavená prvými turistami v 19. storočí, v období rozkvetu turistického priemyslu, sa šarm múzea čakajúceho na turistov nevyčerpal a v blízkej budúcnosti určite ani nevyčerpá.

Španielsko, Toledo – výlet za romantikou VI.
Publikované: 21.6.2015
Po ceste z Cádizu do Toleda som sa ešte išla na pár dní pozrieť do Lisabonu. Myslím, že si konečne zaslúžim trošku pohodlia a sprchu, tak sa tentokrát ubytujem v hosteli.

Španielsko, Toledo – výlet za romantikou VII.
Publikované: 28.6.2015
Od starej pevnosti San Servando hľadím hlboko dole do kaňonu medzi skalami, kde tečie rieka Tajo. Obdivujem panorámu mesta na skale obohnanej hradbami.


Súvisiaca fotogaléria

Španielsko – v rytme flamenca
Španielsko (oficiálne Španielske kráľovstvo) leží na Pyrenejskom polostrove, o ktorý sa delí s Po...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
19.1.2019
Pri vstupe do historického centra talianskych Benátok turisti zaplatia od 2,50 do 10 eur. Nové opatrenie by sa malo dotknúť len jednodenných turistov, ktorí nebudú v meste ubytovaní.
18.1.2019
Pozývame vás stráviť podmanivý zimný večer v zubereckom Múzeu oravskej dediny v obklopení nádhernej prírody. Čakajú vás úchvatné zimné kulisy, ktoré sľubujú jedinečný zážitok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 1. 2019
sviatok:Dalibor
dnes:
nedeľa 20.1.
2 °C
zajtra:
pondelok 21.1.
2 °C