www.infoglobe.sk » Španielsko, Costa Brava – po stopách Salvadora Dalího

Španielsko, Costa Brava – po stopách Salvadora Dalího

Publikované: 29.4.2019
Salvador Dalí. Meno, ktoré aj 30 rokov po úmrtí jeho vlastníka žije vlastným životom. Tento excentrický umelec zanechal nezmazateľnú surrealistickú stopu nielen v maľbe, sochárstve, fotografii a literatúre, ale tiež v architektúre. A práve v tejto oblasti sa najviac realizoval vo svojej domovine, na tzv. Divokom pobreží (Costa Brava) autonómneho spoločenstva Katalánsko na severe Španielska.

Divoké pobrežie svoj český názov nedostalo len tak náhodou, jedná sa o približne 220 km dlhú prímorskú oblasť, kde sa členité skalnaté útesy dramaticky striedajú s piesočnými plážami (Costa Brava v preklade znamená Skalnaté pobrežie). Asi najimpozantnejšia ukážka rázovitosti miestnej krajiny sa dá nájsť na najvýchodnejšom výbežku Iberského polostrova, v prírodnej rezervácii Cap de Creus.

Costa Brava

Načervenalé skalné útvary tohoto mysu a všadeprítomný prudký vietor spoločne s kľukatou a nepredvídateľnou cestou vytvárajú prekvapujúce obrazy, ktoré akoby ani nepatrili do tohoto sveta. Nie je teda ťažké práve tu si predstaviť mladého Salvadora (ktorého rodina mys pravidelne navštevovala počas letných prázdnin) s ceruzkou a náčrtníkom. Traduje sa, že práve tu sa Dalí vyznal zo svojich romantických citov svojej budúcej žene a celoživotnej múze, Gale Éluard.

Cadaqués   cestou na Cap de Creus

maják na Cap de Creus

Cap de Creus Dalího okúzlil až tak veľmi, že si v neďalekej rybárskej dedinke Cadaques postavil dom, v ktorom so svojou ženou trávil podstatnú časť roku. Niet divu, Cadaques je aj v súčasnosti malebnou perlou španielskeho pobrežia. Neveľkú azúrovú zátoku tu lemujú bielym vápnom nahodené domy v čele s impozantným katalánskym kostolom. V zátoke sa kolíšu mnohé farebne natrené rybárske lodičky. Neďaleko Cadaques sa nachádza dedinka Portlligat, v ktorej stojí neprehliadnuteľný dom s obrovskými vajcami na streche, jasná známka toho, že sa jedná práve o sídlo kontroverzného umelca.

Dalího dom v Cadaqués

surrealistická výzdoba múzea s pre Dalího typickými vajcami   chlieb je hlavným vonkajším výzdobným prvkom Dalího múzea

Pokiaľ sa však chceme pozrieť až k úplným koreňom Salvadora Dalího, tak sa musíme vypraviť do Figueres, mesta, v ktorom sa v roku 1904 narodil. Práve tu totiž postavil svoje známe múzeum a divadlo surrealizmu a taktiež práve tu v roku 1989 zomrel. Múzeum bolo postavené z budovy bývalého mestského divadla, v ktorom mal Dalí v roku 1919 jednu zo svojich prvých výstav a tiež je v jeho krypte pochovaný. Stavbu zdobí ružová omietka s plastikami v tvare chleba a veža osadená gigantickými vajcami. Vďaka tomuto poznávaciemu bodu sa vo Figueres návštevník nikdy nestratí, no stratiť sa vo vnútri múzea je kvôli labyrintu miestností viac než ľahké.

priečelie Dalího múzea vo Figueres

GPS: 42°17'19.7"N 3°16'42.0"E

Text a foto: Barbara Nováková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko I.: Barcelona – katalánske centrum - VIDEO
Publikované: 21.4.2015
Druhé najväčšie mesto Španielska, katalánske centrum, veľmi obľúbený cieľ digitálnych nomádov a hlavne miesto, odkiaľ si priveziete nespočetne veľa krásnych zážitkov. Barcelona je veľmi ústretová pre všetky typy cestovateľov a môžete ju navštíviť v ktoromkoľvek ročnom období.

Španielsko III.: Barcelona – stovky rokov histórie alebo kam za pamiatkami - VIDEO
Publikované: 5.5.2015
V úzkych uličkách historického centra Barcelony je až neuveriteľne jednoduché zablúdiť. Vždy máte ale istotu, že po chvíli narazíte na katedrálu alebo aspoň menší chrám. Z diaľky ich nie je vidieť, jednoducho sa pri nich zrazu vynoríte. Naopak slávnu Sagrada Família je vidieť už dlho pred tým, než k nej dorazíte.

Španielsko IV.: Barcelona – rušný život na uliciach - VIDEO
Publikované: 12.5.2015
Do katalánskeho hlavného mesta som prišiel s rodinou na týždeň cez vianočné sviatky. A pretože rád spoznávam kultúru danej krajiny, strávil som hromadu času blúdením po uliciach a parkoch, chodil som raňajkovať do malých zapadnutých kaviarničiek spolu s miestnymi, užíval si niekoľko hodinové večere s výborným tapas a ešte lepším vínom a snažil sa spoznať čo najviac nových ľudí. Len škoda, že neviem ani španielsky, nieto katalánsky.

Španielsko, Girona – malý bonus na ceste do Barcelony
Publikované: 26.3.2014
Určite nie som jediná, ktorá na výlet do Barcelony využila služby nízkonákladovej leteckej spoločnosti. Musím povedať, že som tento krok nikdy neoľutovala, skôr naopak. Bola som milo prekvapená viacerými zážitkami, ktoré mi táto cesta ponúkla ako bonus.


Súvisiaca fotogaléria

Španielsko: Barcelona – prímorská kráska
Mesto, ktoré nikdy nespí, asi tak by sme veľmi v skratke charakterizovali druhé najväčšie španiel...

Španielsko: Figueres
Štyridsaťtisícové Figueres sa stalo rodiskom jedného z najväčších svetových umelcov - Salvadora D...

Španielsko: Barcelona - mesto snov
Barcelona je hlavným mestom Katalánska, autonómnej španielskej provincie ležiacej na severovýchod...


Súvisiace video

Španielsko IV.: Barcelona – rušný život v uliciach
Barcelona je ideálnou destináciou asi úplne pre každého. Môžete tu chodiť po pamiatkach a galériá...

Španielsko III.: Barcelona - pamiatky
V historickom centre Barcelony je neuveriteľne jednoduché zablúdiť. Vždy sa ale ocitnete pri neja...

Španielsko I.: Barcelona – katalánske centrum
Barcelona leží na pobreží Stredozemného mora v samotnom srdci španielskej provincie Katalánsko. Z...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. júna 2019 sa Svätoplukovo námestie v Nitre opäť stane dejiskom obľúbeného už tradičného podujatia Festival chutí Nitrianskeho kraja. Na námestí a v priľahlých uličkách vyrastú stánky plné gastronomickým špecialít z nitrianskeho regiónu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 24. 5. 2019
sviatok:Ela