www.infoglobe.sk » Francúzsko, departement Gard – Nîmes

Francúzsko, departement Gard – Nîmes

Publikované: 21.4.2017
Záver pracovného týždňa dnes strávime v ďalšom malebnom francúzskom meste, v Nîmes. Nachádzajú sa v ňom skvelo zachované antické pamiatky. Tou najdôležitejšou je bezpochyby amfiteáter z 1. storočia nášho letopočtu. Jeho rozmery sú impozantné 133 na 101 metrov a naraz sa doň mohlo vojsť až 21 tisíc divákov. Divadlo bolo navrhnuté pre veľké davy skutočne dômyselne. Je tu 124 vchodov, takže všetci diváci sa mohli do divadla dostať v priebehu niekoľkých minút.

Nîmes

V 5. storočí n. l. však bolo divadlo prestavané na pevnosť a v stredoveku dokonca na hrad. Našťastie však bola veľkolepá rímska stavba navrátená do svojej pôvodnej podoby a dnes opäť slúži ako miesto, kde sa konajú kultúrne udalosti. Napríklad v máji sa stáva amfiteáter dejiskom Les Grands Jeux Romains – cirkusových hier, ktoré boli populárne pred 2 tisíc rokmi. Súčasná podoba sa snaží držať svojej historickej predlohy, takže účastníci nosia dobové kostýmy. V lete sa zas v amfiteátri koná Festival de Nîmes, séria koncertov a ďalších kultúrnych udalostí.

amfiteáter

Druhou antickou pamiatkou, ktorá vám jednoznačne nesmie uniknúť, je Maison Carrée. Ide o jediný kompletne dochovaný rímsky chrám na svete. Postavený bol medzi rokmi 20 a 12 pred n. l.  Chrám bol zasvätený Caiusovi a Luciusovi. V priebehu rokov 2006 a 2008 prešiel dôkladnou rekonštrukciou a dnes funguje ako múzeum.

Maison Carrée

Jardins de la Fontaine sú nádherné a pokojné záhrady z prvej polovice 18. storočia, ktoré nájdete na mieste starobylého prameňa západne od Maison Carrée. Záhrady sú osadené masívnymi kamennými vázami a barokovými sochami. V parku isto narazíte aj na staroveký Dianin chrám, ktorý bol zrejme súčasťou starovekých kúpeľov. Za záhradami nájdete kopec Mont Cavalier, kde rastú subtropické rastliny. Na vrchole kopca stojí tridsať metrová veža Tour Magne z roku 15 nášho letopočtu, ktorá je pôvodnou súčasťou starovekého opevnenia.

Tour Magne

K zavŕšeniu historickej časti našej prehliadky Nîmes vás zavedieme do Archeologického múzea, ktoré sídli v pôvodne jezuitskom kláštore zo 17. storočia. Svojimi zbierkami sa zaraďuje medzi popredné múzea svojho druhu vo Francúzsku. Vystavené predmety pochádzajú z rôznych období počínajúc dobou železnou. Exponáty z rímskeho obdobia zahŕňajú prevažne predmety každodennej potreby, ako je keramika, bronzové príbory, lampy alebo doplnky oblečenia.

Dianin chrám

Západne od Maison Carrée sa nachádza ďalšie zaujímavé múzeum, ktoré sa zameriava na moderné umenie. Musée d'Art Contemporain sa nachádza v štýlovej budove, ktorú navrhol svetoznámy architekt Norman Foster, ktorý je napríklad aj autorom rekonštrukcie nemeckého Reichstagu, londýnskeho mostu Millennium Bridge alebo newyorskej Hearst Tower. Múzejná zbierka zahŕňa približne štyri stovky diel – od 60. rokov 20. storočia po súčasnosť.

GPS: 43°50'19.2"N 4°20'56.7"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons, Wikipedia: Ncadene, Jjonathan, Ericsfr, Ji-Elle, Daniel Villafruela, Daniel Villafruela (2)

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko: departement Hérault – Montpellier
Publikované: 17.2.2017
Keď sa budete prechádzať po historickom centre, všimnite si pouličné umenie. Na rozdiel od iných miest, kde umenie v sebe často nesie politický podtext, tu pôsobí skôr veselo a uvoľnene. Nedivte sa, keď narazíte na obrázok pandy s revolverom alebo na polovicu bicykla, ktorá trčí z múru niektorého z domov.

Francúzsko, departement Isere – Grenoble
Publikované: 28.4.2017
Dnes sa pozrieme do Grenoble. Toto menej známe francúzske mesto sa nachádza na juhovýchode krajiny. Obklopené je horami, čo je isto jeden z hlavných dôvodov, prečo sa jedná o veľmi atraktívne miesto, ktoré sa prezýva hlavné mesto Álp.

Francúzsko – Perpignan a stredoveké Carcassonne
Publikované: 5.5.2017
Od Álp, kde sme minule zavítali do mesta Grenoble, poputujeme ďaleko na juhovýchod Francúzska – až takmer k hraniciam so Španielskom.

Francúzsko, Bouches-du-Rhône – Arles
Publikované: 16.6.2017
Čítali ste Smäd po živote od Irvinga Stonea? Alebo aspoň trošku lepšie poznáte život Vincenta van Gogha? Arles je totiž mesto, ktoré je so životom slávneho maliara úzko späté. Van Gogh tu strávil posledné roky svojho života a vy môžete ísť po jeho stopách.

Francúzsko: departement Hérault – návšteva mesta Montpellier
Publikované: 10.2.2017
Centrom juhofrancúzskeho departmentu Hérault je Montpellier. Toto štvrťmiliónové mesto sa rozkladá v kopcovitom teréne na brehoch Stredozemného mora.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko, Azúrové pobrežie – v srdci Provensalska
Azúrové pobrežie alebo tiež francúzska Riviéra je jednou z najatraktívnejších rekreačných oblastí...

Francúzsko – len čriepky z tejto krásnej krajiny
Francúzsko (oficiálne Francúzska republika) je štát, ktorého väčšina územia sa nachádza v západne...

Francúzsko: Paríž – perla na Seine
Paríž, hlavné mesto Francúzska, sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Seina a patrí k najkrajším...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

20.3.2018
Múzeum mesta Brna vydalo novú publikáciu VILA TUGENDHAT. ZÁHRADA. Publikácia je v dvoch jazykoch – česky a anglicky. Predstavuje vývoj záhrady od prvopočiatku až po rekonštrukciu v rokoch 2010–2012.
19.3.2018
V Trnave sa už túto jeseň začne s budovaním vôbec prvej cykloveže na Slovensku slúžiacej, ako automatický parkovací dom pre bicykle, ktorý by mal skoncovať s kradnutím a poškodzovaním dvojkolesových tátošou.
18.3.2018
Aj tento rok nás čaká najväčšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien, ktorá nesie názov Hodina Zeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 20. 3. 2018
sviatok:Víťazoslav
dnes:
utorok 20.3.
3 °C
zajtra:
streda 21.3.
4 °C