www.infoglobe.sk » Francúzsko, departement Gard – Nîmes

Francúzsko, departement Gard – Nîmes

Publikované: 21.4.2017
Záver pracovného týždňa dnes strávime v ďalšom malebnom francúzskom meste, v Nîmes. Nachádzajú sa v ňom skvelo zachované antické pamiatky. Tou najdôležitejšou je bezpochyby amfiteáter z 1. storočia nášho letopočtu. Jeho rozmery sú impozantné 133 na 101 metrov a naraz sa doň mohlo vojsť až 21 tisíc divákov. Divadlo bolo navrhnuté pre veľké davy skutočne dômyselne. Je tu 124 vchodov, takže všetci diváci sa mohli do divadla dostať v priebehu niekoľkých minút.

Nîmes

V 5. storočí n. l. však bolo divadlo prestavané na pevnosť a v stredoveku dokonca na hrad. Našťastie však bola veľkolepá rímska stavba navrátená do svojej pôvodnej podoby a dnes opäť slúži ako miesto, kde sa konajú kultúrne udalosti. Napríklad v máji sa stáva amfiteáter dejiskom Les Grands Jeux Romains – cirkusových hier, ktoré boli populárne pred 2 tisíc rokmi. Súčasná podoba sa snaží držať svojej historickej predlohy, takže účastníci nosia dobové kostýmy. V lete sa zas v amfiteátri koná Festival de Nîmes, séria koncertov a ďalších kultúrnych udalostí.

amfiteáter

Druhou antickou pamiatkou, ktorá vám jednoznačne nesmie uniknúť, je Maison Carrée. Ide o jediný kompletne dochovaný rímsky chrám na svete. Postavený bol medzi rokmi 20 a 12 pred n. l.  Chrám bol zasvätený Caiusovi a Luciusovi. V priebehu rokov 2006 a 2008 prešiel dôkladnou rekonštrukciou a dnes funguje ako múzeum.

Maison Carrée

Jardins de la Fontaine sú nádherné a pokojné záhrady z prvej polovice 18. storočia, ktoré nájdete na mieste starobylého prameňa západne od Maison Carrée. Záhrady sú osadené masívnymi kamennými vázami a barokovými sochami. V parku isto narazíte aj na staroveký Dianin chrám, ktorý bol zrejme súčasťou starovekých kúpeľov. Za záhradami nájdete kopec Mont Cavalier, kde rastú subtropické rastliny. Na vrchole kopca stojí tridsať metrová veža Tour Magne z roku 15 nášho letopočtu, ktorá je pôvodnou súčasťou starovekého opevnenia.

Tour Magne

K zavŕšeniu historickej časti našej prehliadky Nîmes vás zavedieme do Archeologického múzea, ktoré sídli v pôvodne jezuitskom kláštore zo 17. storočia. Svojimi zbierkami sa zaraďuje medzi popredné múzea svojho druhu vo Francúzsku. Vystavené predmety pochádzajú z rôznych období počínajúc dobou železnou. Exponáty z rímskeho obdobia zahŕňajú prevažne predmety každodennej potreby, ako je keramika, bronzové príbory, lampy alebo doplnky oblečenia.

Dianin chrám

Západne od Maison Carrée sa nachádza ďalšie zaujímavé múzeum, ktoré sa zameriava na moderné umenie. Musée d'Art Contemporain sa nachádza v štýlovej budove, ktorú navrhol svetoznámy architekt Norman Foster, ktorý je napríklad aj autorom rekonštrukcie nemeckého Reichstagu, londýnskeho mostu Millennium Bridge alebo newyorskej Hearst Tower. Múzejná zbierka zahŕňa približne štyri stovky diel – od 60. rokov 20. storočia po súčasnosť.

GPS: 43°50'19.2"N 4°20'56.7"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons, Wikipedia: Ncadene, Jjonathan, Ericsfr, Ji-Elle, Daniel Villafruela, Daniel Villafruela (2)

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko: departement Hérault – Montpellier
Publikované: 17.2.2017
Keď sa budete prechádzať po historickom centre, všimnite si pouličné umenie. Na rozdiel od iných miest, kde umenie v sebe často nesie politický podtext, tu pôsobí skôr veselo a uvoľnene. Nedivte sa, keď narazíte na obrázok pandy s revolverom alebo na polovicu bicykla, ktorá trčí z múru niektorého z domov.

Francúzsko: departement Hérault – návšteva mesta Montpellier
Publikované: 10.2.2017
Centrom juhofrancúzskeho departmentu Hérault je Montpellier. Toto štvrťmiliónové mesto sa rozkladá v kopcovitom teréne na brehoch Stredozemného mora.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko, Azúrové pobrežie – v srdci Provensalska
Azúrové pobrežie alebo tiež francúzska Riviéra je jednou z najatraktívnejších rekreačných oblastí...

Francúzsko – len čriepky z tejto krásnej krajiny
Francúzsko (oficiálne Francúzska republika) je štát, ktorého väčšina územia sa nachádza v západne...

Francúzsko: Paríž – perla na Seine
Paríž, hlavné mesto Francúzska, sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Seina a patrí k najkrajším...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Poslovia jari

1. 3. – 30. 4. 2017
1. cena:
Bajkerský balíček od Bikes UnLtd. s.r.o.
1. cena redakcie:
Pobyt v hoteli Dům B. Smetany**** pre 2 osoby s polpenziou a kúpeľnými službami od Kúpeľov Luhačovice
2. cena redakcie:
Krásny šperk od spoločnosti Milishop.sk
3. cena redakcie:
Kniha a cestovateľské katalógy od portálu Infoglobe

Aktuality:

27.4.2017
Olomoucký tvarôžkový festival sa koná v dňoch 28. a 29. apríla
na Hornom i Dolnom námestí v Olomouci.
26.4.2017
Aj tento rok sa môžete tešiť na súťažnú prehliadku najlepších inscenácií súčasnej drámy realizovaných za posledný rok v divadlách na celom Slovensku.
25.4.2017
Krajské múzeum Karlovarského kraja na „Novej louce“ prešlo stavebnými úpravami a pri príležitosti 150 výročia svojej existencie predstaví od 20. apríla novú podobu stálej expozície, ktorá približuje dejiny mesta a regiónu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KOLUMBIA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:štvrtok 27. 4. 2017
sviatok:Jaroslav
dnes:
štvrtok 27.4.
12 °C
zajtra:
piatok 28.4.
11 °C