www.infoglobe.sk » Cyprus: Ostrov dvoch svetov I - Nikózia

Cyprus: Ostrov dvoch svetov I - Nikózia

Publikované: 18.3.2017
Ak ste ešte neboli na Cypre, mali by ste sa sem vydať, zaručene vás okúzli – možno svojimi horami, starobylosťami či pôvabom miest. Nech je to ako chce, takú rozmanitosť zážitkov hneď tak všade nezískate.

karavanseráj

Priletela som na medzinárodné letisko Larnaka v gréckej časti, keby som totiž letela do tej tureckej, bolo by to aj s medzipristátím. Z letiska odchádzam do hlavného mesta Nikózie (turecky Lefkosia), čo znamená obľúbený. Ubytujem sa hneď, len čo prekročím hranice. Hneď na mňa dýchne taká turecká atmosféra a v tej sa odjakživa cítim ako doma. Mesto je rozdelené na grécku a tureckú časť. A v každej časti majú iný čas, pretože sú tu dve časové pásma! Takže inak vám idú hodinky na ruke a inak na mobile. Prehliadku začnem hneď od „karavanserája“ (prístrešie pre karavany na púšti), ktorý rozhodne nie je opustený a ponechaný napospas supom, ako to väčšinou býva. Má veľmi pôsobivé hradby a krásne podlubia.

karavanseráj slúžil ako orientálny hostinec na Hodvábnej ceste bolo takýchto miest nespočetne

Cyprus bol dobytý Osmanmi až za vlády Selima II. Mal na neho zálusk nielen kvôli jeho strategickej polohe, ale skôr kvôli výbornému cyperskému vínu. Stojím pri mešite Selimiye, kde bola pôvodne katedrála sv. Sofie, ale Selim pristaval dva minarety, odstránil vitráže s výjavmi z biblie, vyniesol sochy a hroby v podlahe, kde spočívali biskupi (dal ich premiestniť na cintorín niekde vonku). Takže teraz, keď vojdete dovnútra, máte pocit, že na vás celá budova padá. Páčila by sa architektovi Sinanovi, ktorý svoje mešity schválne príliš vo vnútri nezdobil, aby sa ľudia nerozptyľovali maličkosťami a plne si vychutnali krásu celej budovy.

mešita Selimiye bola predtým katedrálou sv. Sofie

Prechádzam sa maličkým centrom, kde na vás dýchne prievan stáročia. V jednom osemposchodovom hoteli vyjdem nahor výťahom a pozorujem, ako je mesto rozdelené. Grécku časť spoznáte hneď, tam začínajú moderné výškové budovy ako kdekoľvek v európskych mestách. Celá Nikózia bývala obklopená hradbami v tvare kruhu – s 11 mešita Selimiyebaštami pomenovanými po 11 benátskych rodoch. Idem pomaly až k zelenej línii, čo jemešita Selimiye hranica, ktorá tento malinký ostrov rozdeľuje. Tiahne sa od Famagusty cez Nikóziu a ďalej na západ. Pozerám, že sa pri bývalom hoteli Ledra Palace koná automobilové revue a zúčastňujú sa ho Turci aj Gréci! No asi to s tými vzťahmi nebude také tragické. Prechádzam osmanskou štvrťou, kde mnohé domy zostali opustené, keď ich obyvatelia radšej vzali nohy na plecia a nečakali, až budú uprostred ruchu, ktorý vypukol v r. 1974 pri zabraní Cypru Turkami. Ďalej potom mierim za krásnou mešitou Araba Ahmeda. Nevznikla žiadnou prestavbou kostola, bola postavená ako mešita v 16. storočí. Nazýva sa podľa vojvodcu, ktorý pre sultána Selima mesto dobyl.

No a teraz už som na Benátskom námestí. Uprostred je stĺp dovezený zo Salamíny, čo je historické mesto kúsok za Famagustou. Je tu veľa miest, kde sú stĺpy privezené práve z vydrancovaného Salamis. Teraz je na benátskom stĺpe mešita Selimiyeumiestnená iba delová guľa, ale býval tu lev sv. Marka, symbol mešita SelimiyeBenátčanov. Vedľa námestia je budova súdu, ale bývalo tu správne centrum najskôr Osmanov a následne Angličanov. Je to pôvabná osmanská stavba s cisternou v záhrade. A potom už idem stále rovno okolo Múzea Fazila Kučuka, ktorý bol premiérom za vlády gréckeho prezidenta Makaria (ešte pred rozdelením Cypru).

Na konci mojej prehliadky Nikózie je Kyrénska brána - Teda jedna z 11 bášt - a sú tu aj vidieť mohutné hradby. Na bráne je arabský nápis, ktorý sem nechal zapísať osmanský sultán po dobytí mesta: Mohamed, daj veriacim túto zvesť: Víťazstvo prichádza od Boha a triumf je blízky. Ty, ktorý otváraš brány, otvor nám najlepšie z brán ... ". Tiež tu nájdete delá, tie však nemajú s históriou Cypru nič spoločné. Pochádzajú z doby Napoleona a doviezli si ich sem Angličania.

 

Budúcu sobotu už sa spolu s nami pozriete do krásneho letoviska Kyrenia.

 

GPS: 35°10'36.2"N 33°21'53.8"E

Text a foto: Sylvie Halouzková

Preklad: Oľga MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Cyprus, Protaras – kedysi rybárska dedinka, dnes obľúbené turistické letovisko
Publikované: 21.8.2013
Pár dní pred dovolenkou sme stále netušili kam pocestujeme. Peňazí sme nemali nazvyš, a tak sme naozaj starostlivo zvažovali, kde si budeme môcť dovoliť nielen primerané ubytovanie, ale tiež dáku zábavu a nočný život tak, aby nás to úplne nezruinovalo. Aj keď by sa mohlo zdať, že pomerne vzdialený Cyprus asi nebude tou najsprávnejšou voľbou, opak bol pravdou.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite I.
Publikované: 13.3.2016
Cyprus je po talianskych ostrovoch tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Nachádza sa južne od Turecka. Od roku 1974 je rozdelený na dve časti, a to tzv. Zelenou líniou. Na severnej časti ostrova sa rozkladá Severocyperská turecká republika a na juhozápade Cyperská republika, ktorá je členom EU.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite II.
Publikované: 20.3.2016
Na pláži zasvätenej bohyni lásky a krásy Afrodite sme si dokonale odpočinuli, a tak môžeme pokračovať v objavovaní pamiatok a prírodných krás Cyperskej republiky.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov II - Kyrenia
Publikované: 25.3.2017
Z hlavného mesta Nikózie vyrážam smer Kyrenia (Girne). Mierime do hôr, ktoré prejdeme a už je vidieť more a severné pobrežie Cypru. Pod nami je prívetivé mesto Kyrenia s malebným prístavom a pôsobivým hradom.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov III – Famagusta
Publikované: 1.4.2017
Famagusta alebo Gazimagusa sa kedysi dávno nazývala Ammochostos, čo znamená „pochovaný v piesku“. Tunajšia krajina je celkom rovinatá, ale s úrodnými poliami, kde sú vidieť zelené potrubia. Tie privádzajú vodu z Turecka podmorským potrubím, ktoré je funkčné len od minulého roku. Tu na Cypre je totiž nedostato vody.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov IV – Salamína
Publikované: 8.4.2017
Z Famagusty sa tentokrát vydávam do asi 10 kilometrov vzdialenej Salamíny (Salamis). Jedná sa o zvyšky starovekého mesta. Už od hlavnej brány vidím krásne antické stĺpy a budovy. Po ľavej strane obmýva ruiny mesta more a ja sa prechádzam okolo krásnej fontány so sochami až na agoru. Na druhej strane je zachovalý bazénik a vedľa luxusné kúpele s mozaikami a freskami.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov V – polostrov Karpaz
Publikované: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou sťahovavých vtákov a nachádza sa tu 40 druhov orchideí. Vyskytuje sa tu tiež druhov hadov, ale len 3 druhy sú jedovaté. Karpaz je tiež vyhlásené miesto korytnačiek a divokých somárov.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov VI – Pafos a krátky výlet do hôr
Publikované: 22.4.2017
Cestou do mesta Pafos ešte odbočím z diaľnice na panoramatickú vyhliadku Petra tou Romiou – rímsky kameň… Tu vraj Afrodita po prvý raz vystúpila na pevninu. Vo vode je obria skala, ktorá je pozoruhodná tým, že je z rovnakého materiálu ako pohorie Bes Parmak, ktoré je odtiaľ vzdialené 3 hodiny cesty. Legenda vraví, že byzantský vojak Dienis Arkitas, čo tu strážil pobrežie pred nájazdmi Arabov, odišiel na sever k Bes Parmak a z diaľky uvidel, ako sem mieria arabské lode. A tak vzal kus skaly a mrštil ňou až sem, aby ich odohnal…

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

16.12.2017
Počas adventnej nedele 17.12. môžete stráviť príjemné odpoludnie na Zámockom návrší v anjelskej spoločnosti. K tej správnej pohode prispeje vianočná hudba v podaní známych interpretov na pódiu pred Kostol nájdenia Svätého kríža, výstava betlehemov, dobré jedlo a pitie, vianočné trhy a sprievodný kultúrny program.
15.12.2017
Blížia sa nám najkrajšie rodinné sviatky v roku. Aj mesto Nitra sa zaodeje do vianočného plášťa a ponúkne jedinečnú predvianočnú atmosféru plnú spevu a tancov.
14.12.2017
Väčšina lyžiarskych stredísk v Česku plánuje deň slávnostného zahájenia zimnej sezóny na sobotu 16. decembra. Medzi areály, kde bude už od rána prebiehať bohatý sprievodný program, patria napríklad Lipno nad Vltavou, Dolná Morava alebo Harrachov. Úplne prvá lyžovačka tejto sezóny bola ale na Monínci!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 16. 12. 2017
sviatok:Albína
dnes:
sobota 16.12.
4 °C
zajtra:
nedeľa 17.12.
4 °C