www.infoglobe.sk » Bhután - krajina hromových drakov I.

Bhután - krajina hromových drakov I.

Publikované: 27.7.2011
Tento štát veľkosti Slovenska žil dlhú dobu v úplnej izolácii od okolitého sveta, ktorá skončila až nedávno, čo z neho robí atraktívne miesto pre turistov z celého sveta.

BankovkaKráľovstvo Bhután sa nachádza v juhovýchodnej Ázii na južných svahoch východných Himalájí. Na severe a severovýchode štát susedí s Čínou, na juhu, východe a juhozápade s Indiou. Bhután je štát vo vnútrozemí, nemá žiadny prístup k oceánu. Jeho celková územná plocha činí 46,5 tisíc km². Hlavné mesto je Thimphu

Celkový počet obyvateľov Bhutánu je podľa odhadu 708 tisíc osôb, Factbook CIA uvádza, že tento odhad je v súlade s údajmi z prvého sčítania ľudu v moderných dejinách Bhutánu.

Bhutánska thanka - zobrazenie budhistického univerzuObyvateľstvo Bhutánu tvorí prevažne národ Bhote (50%) - mongoloidná etnická skupina blízka Tibeťanom. V západných a centrálnych oblastiach Bhutánu žijú Naglong, čo sú potomkovia Tibeťanov, žijúci na území Bhutánu od 9. storočia. Na východe krajiny žije etnická skupina Sharchop, ktorá je považovaná za pôvodné obyvateľstvo Bhutánu. V západných a juhozápadných oblastiach žijú Lhotshampa - národnosť nepálskej skupiny, ku ktorej patrí približne  35% obyvateľstva.  Úradný jazyk dzongkä (v preklade jazyk pevností), alebo tiež známy bhote, sa považuje za jeden z dialektov tibetského jazyka. Na periférii a východe krajiny je rozšírený iný dialekt, bumthang.  Nositelia oboch dialektov sa veľmi líšia vo svojich zvykoch, a preto sa často hovorí, že väčšina obyvateľstva sa skladá z dvoch národností. Dzongkä a bumthang nemajú stanovené normy svojejStavba cesty písomnej podoby. Vo vládnych a náboženských kruhoch sa oddávna široko používa tibetčina.   V školstve sa v posledných desaťročiach rozmáha výučba angličtiny.

Väčšina obyvateľstva (75%) vyznáva tibetský budhizmus - lamaizmus, ktorý v štáte zaviedol v 9. storočí kráľ Singh.  V Bhutáne je veľa lamaistických mníchov, ktorí žijú v ústraní v kláštoroch. Ostatní obyvatelia vyznávajú hinduizmus (25%) a kresťanstvo.   

 

VlajkaPolitický systém

Kráľovstvo Bhután alebo Druk Gyalkhap a  Druk Yul (Krajina hromových drakov) - je konštitučná monarchia. Hlavou štátu je kráľ Jigme Khesar Namgyel Wangchuck (od r. 2006). Výkonná moc je zastúpená Radou ministrov a Kráľovským poradným zborom. Rada ministrov je menovaná kráľom a následne schválená parlamentom - Národným zhromaždením, na dobu 5 rokov.

Roku 1953 kráľ Jigme Dorji Wangchuck (1928-1972) v rámci demokratických reforiemTypický zástupca miestnej fauny ustanovil stotridsaťčlenné Národné zhromaždenie a roku 1968 nasledovalo vytvorenie kabinetu. Posledné voľby do Národného zhromaždenia sa konali v roku 2008. Po kráľovej smrti nastúpil na trón jeho šestnásťročný syn Singye, ktorý počas svojej vlády prišiel s dôležitými reformami, ktoré veľkú časť jeho moci predali kabinetu ministrov.

V roku 1999 vláda zrušila zákaz televízie a internetu, čo z Látka, ktorá pokrýva trónBhutánu robí jednu z posledných krajín na svete, kam sa dostala televízia, čo bol jeden z dôležitých krokov na ceste k modernizácii krajiny a tiež významný príspevok k národnému šťastiu, ako sa vyjadril kráľ.

Právny systém v Bhutáne je založený na civilnom práve, ktoré pramení z budhistického náboženského práva. Najvyšším odvolacím súdom je kráľ, sudcu Najvyššieho súdu vymenúva sám monarcha.

Administratívne je štát rozdelený na 20 okresov - dzongkhagov, ktoré sú: Bumthang, Chhukha, Chirang, Daga, Gasa, Geylegphug, Ha, Lhuntshi, Mongar, Paro, Pemagatsel, Punakha, Samchi, Samdrup Jongkhar, Shemgang, Tashigang, Tashi Yangtse, Thimphu, Tongsa, Wangdi Phodrang.

Bhutánčania patria medzi jedno z najsvojbytnejších etník na Zemi, zachovali si totiž rysy najstarších horských ázijských kmeňov, kočovných národov Indočíny a početných národov indického kontinentu. Ako štát sa Bhután formoval pod vplyvom tibetských lámov, preto náboženské inštitúcie a moc sú dominantné tiež v súčasnosti.  

 

Nabudúce: bhutánske pozoruhodnosti

Text: Maxim Kucer

Preklad: Zuzana Megerssová

Foto: Wikipedia, Wikimedia Commons - Tillman, Stephen Shepard, Antho0603, BetaCommandBot, Reiner Haessner



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bhután - krajina hromových drakov II.
Publikované: 3.8.2011
V dnešnom diele o tejto veľmi zaujímavej krajine vás začneme zoznamovať s jej najzaujímavejšími miestami.

Bhután - krajina hromových drakov III.
Publikované: 10.8.2011
V dnešnom diele budeme pokračovať v rozprávaní o bhutánskych pozorhodnostiach.

Bhután - krajina hromových drakov IV.
Publikované: 17.8.2011
Posledný diel o tomto nedotknutom kúte Ázie sa zaoberá jeho zaujímavými miestami.

Bhután – pozvoľne odhaľované tajomstvá
Publikované: 26.3.2015
Bolo nebolo jedno ázijské kráľovstvo. Štátik na svahoch Himalájí zovretý zo severu Čínou a z juhu Indiou. Divoká nedotknutá príroda s množstvom doposiaľ neopísaných zvieracích a rastlinných druhov a pár sto tisíc obyvateľov žijúcich striedmo a skromne podľa starých tradícií tibetského budhizmu v harmónii s okolím i so sebou.

SVET: Spoznajte krajiny roka 2020
Publikované: 26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 28. 4. 2024
sviatok:Jarmila
dnes:
nedeľa 28.4.
11 °C
zajtra:
pondelok 29.4.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X