www.infoglobe.sk » Hodvábna cesta

Hodvábna cesta

Publikované: 29.5.2009
Žiadna trasa v dejinách ľudstva snáď neznamenala toľko ako Hodvábna cesta. Dokázala spojiť kontinenty nielen obchodne, ale ľudia, ktorí ňou prechádzali, šírili tiež kultúru a poznanie.

Trasy na prepravu hodvábu neslúžili len preň, ale aj pre ďalšie významné produkty. Boli to veľmi dôležité cesty, ktoré tritisíc rokov spájali kupcov, pútnikov, misionárov, vojakov, nomádov a obyvateľov miest medzi Čínou, Indiou, Perziou a Stredomorím a dovoľovali im medzi sebou zdieľať kultúru a technológie.

Cesta, s úctyhodnou dĺžkou viac ako 6400 kilometrov, ľuďom umožňovala prepravu celej škály rozmanitého zbožia, nech už to boli otroci, hodváb, satén a ďalšie luxusné látky, pižmo či iné parfumy, korenie, medicína, šperky, sklo, rebarbora, tak cesta bola kanálom pre šírenie znalostí, ideí, nápadov, kultúry, ale aj chorôb. Hodvábna cesta dávala impulz k rozvoju veľkých civilizácií – Číny, Indie, Egypta, Perzie a Ríma – a dá sa povedať, že položila jeden zo základných kameňov pre tvár dnešného sveta.

Hodvábna cesta bola tvorená dvoma hlavnými časťami – západnou a východnou. Obe boli veľmi nebezpečné. Východná časť prechádzala púšťou, takže ľudia na prepravu tovaru používali ťavy a združovali sa do karaván a často museli čeliť banditom, piesočným búrkam a museli si dávať pozor, aby nepodľahli fatamorgáne.

Západná časť trasy sa naopak vinula predovšetkým v horách a niekde stúpala až k šiestim tisícom metrov nad morom. Cestujúci vymenili ťavy za jaky, pretože tie boli lepšie prispôsobené na kruté počasie. Kvôli vysokej nadmorskej výške a riedkemu vzduchu často trpeli bolesťami hlavy, malátnosťou a zvonením v ušiach. Táto časť cesty si vyslúžila prezývku „cesta kostí“, pretože na nej umieralo veľké množstvo ľudí a zvierat.

Tvár cesty sa tvorila postupne – spájaním menších kupeckých ciest. Staroveký Egypt už od doby 4. tisícročia pred n. l. obchodoval s blízkymi krajinami – dovážal obsidián z Etiópie a zo Stredomoria alebo hrnčiarske výrobky z Levantu, egyptské produkty sa našli v Kanaáne a vo významných mestách Blízkeho východu ako Uruk alebo Susa v Mezopotámii.

V druhej polovici 4. tisícročia pred n. l. sa obchodníckym „hitom“ stal drahokam lapis lazuli alebo lazurit. Jediným známym miestom antického sveta, kde sa nachádzal, bol Badakshán (dnes severovýchodný Afganistan). Počas tretieho milénia pred Kristom sa obchod s lazuritom rozšíril do Harrapy a Mohendžodara (dnešný Pakistan a severozápadná India). Počas 2. tisícročia sa začalo obchodovať s nefritom, ktorý sa ťažil v oblasti Ujguru a dovážal sa do Číny. 

Avšak najdôležitejším obchodným artiklom neboli ani nerasty, ale hodváb. Číňania ho vynašli už v 3. tisícročí p. n. l. a čoskoro sa táto látka stala významným zdrojom príjmov Krajín stredu. Najprv sa odbytiskom stala stredná Ázia a potom sa obchod rozširoval ďalej na západ. V Egypte boli nájdené zvyšky ujgurského hodvábu pochádzajúceho z 11. storočia. Číňania svoje výrobné tajomstvo starostlivo strážili a tak vznikali rôzne mýty o pôvode tejto vzácnej látky. Rimania napríklad dospeli k záveru, že skrátka rastie na stromoch. Hodvábne šaty boli známkou bohatstva a nejeden patricij ich chcel nosiť a bol ich ochotný vyvažovať zlatom. Rímsky Senát kvôli odlivu peňazí vyhlásil, že hodvábne šaty sú dekadentné a nemorálne.

V 5. storočí nášho letopočtu sa v strednej Ázii objavili Turkiti a iránski Sogduovia, ktorí sami seba pasovali za priekupníkov a vodcov karaván. Vzhľadom k tomu, že brali vysoké poplatky, zákonite stúpla aj cena prevážaného tovaru. Táto skutočnosť donútila západných obchodníkov, aby nachádzali iné spôsoby prepravy – more.

Hodvábna cesta medzitým umožnila vznik množstva nomádskych vojenských štátov, ktoré sa postupne zliali do najväčšej kontinentálnej ríše, akú kedy svet videl – Mongolskú ríšu. Počas mongolskej nadvlády (cca 1215-1360) sa v oblasti Ázie na čas obnovila politická stabilita, z čoho ťažili aj obchodníci využívajúci Hodvábnu cestu. Na konci 13. storočia ako jeden z prvých Európanov absolvoval celú trasu cesty až do Číny Benátčan Marco Polo, ktorého neskôr cestopis „Milión“ potom fascinoval celý západný svet.

Život slávnej obchodnej trasy sa však blížil ku koncu. V 15. storočí s nástupom lodí jej význam postupne upadal, až skoro takmer zanikla v zabudnutí.

 

 

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.orgDiskusia k článku (0)


Súvisiaca fotogaléria

Yangshuo a okolie - Čína
Foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hurá prázdniny

1. 7. – 31. 8. 2014
1. cena:
Rodinná vstupenka do Atlantis Centers
2. cena:
Kurz splavovania na Aničke pre 2 osoby od Splavujeme.sk
1. cena redakcie:
Wellness relax pobyt s plnou penziou a procedúrami v hoteli Ozón*** pre 2 osoby od piatka do nedele od Bardejovských kúpeľov a.s.
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na legendárny muzikál Na skle maľované v divadle Tower Stage
3. cena redakcie:
Krásny šperk od spoločnosti Milishop.eu

Aktuality:

29.8.2014
Letná sezóna v Bardejovských kúpeľoch sa skončí v nedeľu 31. augusta Alžbetínskym dňom, čo je  tradičné podujatie, ktoré sa koná na počesť cisárovnej Alžbety, manželky cisára Františka Jozefa, známej ako Sisi.  
28.8.2014
Polnočný výstup na v tomto roku otvorenú rozhľadňu sa koná v piatok 29. augusta 2014 od 19-tej hodiny.
27.8.2014
Desaťtisíce návštevníkov sa aj tento rok môžu tešiť na Medzinárodné letecké dni SIAF 2014, ktoré sa uskutočnia v dňoch 30. a 31. augusta 2014 na leteckej základni Sliač.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Krajina mesiaca - GRÉCKO:

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o knižné ceny! Pridajte sa a súťažte!

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:piatok 29. 8. 2014
sviatok:Nikola
dnes:
piatok 29.8.
24 °C
zajtra:
sobota 30.8.
24 °C