www.infoglobe.sk » Zomrela legenda F1 Niki Lauda

Zomrela legenda F1 Niki Lauda

Publikované: 15.5.2019
Niki Lauda bol práve na ceste za svojím druhým svetovým titulom F1, keď takmer zomrel pri jednej z najslávnejších nehôd v histórii motoristických športov. Keď v roku 1976 na nemeckej Veľkej cene jeho Ferrari začalo po náraze náhle horieť, Lauda zostal v bezvedomí v kokpite.

Lauda Niki, (c) PA

Ostatní pretekári zastavili a snažili sa mu pomôcť. Jeden z nich, Arturo Merzario, sa vrhol do plameňov, aby Rakúšanovi roztrhol bezpečnostný pás. Lauda bol nakoniec vykliesnený a prevezený do nemocnice. Jeho popáleniny boli tak rozsiahle, že mal len malú nádej na prežitie. 

Lauda Niki, Ferrari (c) Lothar Spurzem; en.wikipedia.org

Pretekal už po pár týždňoch

Vo veku 27 rokov bol Lauda mladý a fit. Ale jeho fyzická húževnatosť nebola ničím v porovnaní s mentálnou silou, ktorá mu umožnila prežiť nielen prvú noc po nehode, ale aj týždne liečby, ktoré zahŕňali aj rekonštrukciu jeho ťažko spálených viečok kožou spoza uší. Polovica jedného jeho ucha bola spálená tiež, ale Lauda odmietal operáciu, pretože by sa predĺžil čas, kým by sa znova mohol dostať do kokpitu. Na úžas celej verejnosti sa už o šesť týždňov neskôr bolestne vracal do svojho Ferrari, čo vtedy neuveriteľne ovplyvnilo fanúšikov i športové stávky. Rany mu stále mokvali, no chcel dokázať svojmu skeptickému zamestnávateľovi, ktorý zaňho medzičasom už najal náhradu, že by stále mohol bojovať o titul. Zmeškal len dvoje preteky a nakoniec stratil titul v súboji s Jamesom Huntom. No už počas ďalšieho roka sa do súťaže vrátil a svoj druhý titul vyhral. Ďalší sa mu podarilo získať v roku 1984. Lauda, ktorý zomrel vo veku 70 rokov, odišiel do športového dôchodku rok po získaní tretieho titulu, aby pokračoval vo svojom záujme prevádzkovať vlastnú leteckú spoločnosť. Lauda Air bol prvý z jeho počinov, neskôr pokračoval ako konzultant pre Scuderia Ferrari a pôsobil aj v tíme Jaguar a Mercedes. 

Lauda Niky, Dijk, (c) Hans van / Anefo / neg. stroken, 1945-1989, 2.24.01.05, item number 932-2315; en.wikipedia.org

Láska k autám ho sprevádzala od detstva

Lauda sa narodil do starej a veľkej viedenskej rodiny, ktorej patriarcha Hans Lauda, známy ako "Starý Lauda" dôrazne nesúhlasil s nezáujmom mladého Nikiho o formálne vzdelávanie a ani s jeho láskou k autám. Dlhý čas predtým, ako vôbec dostal vodičský preukaz, sa Lauda vyvážal na chátrajúcom VW Beetle. Neskôr auto vymenil za Mini Cooper a Porsche 911, pričom peniaze získaval od matky, dvoch babičiek a taktiež zo svojho platu mechanika. Jeho kariéra začala v roku 1968, kedy začal využívať pôžičky bánk, aby sa dostal do Formule. Keď sa dostal do Formule 3, bol až po uši v dlhoch. Hneď pri prvej tréningovej jazde navyše po prvých piatich minútach zničil svoju formulu. Všetko sa zmenilo, keď kontaktoval šéfa BMR tímu, Louisa Stanleyho, ktorý ho v roku 1973 zobral na preteky. Lauda uspel. A to upútalo Ferrari. Zvyšok príbehu už poznáme. 

Lauda Niki, (c) Waerfelu; en.wikipedia.org
Lauda bol autorom dvoch kníh a jeho príbeh bol v roku 2013 sfilmovaný v biografii Rivali. Lauda sa počas života rozviedol a znova oženil, pričom z oboch manželstiev po ňom zastali dve deti. Minulý rok musel podstúpiť závažnú transplantáciu pľúc a po zákroku bol opäť vo veľmi vážnom stave. Sám tvrdil, že to bolo oveľa horšie ako po nehode a po operácii už žil v podstate svoj tretí život. Niki Lauda zomrel 20. mája 2019. 

 

Foto: (c) pri fotografiáchDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:Hedviga
dnes:
štvrtok 17.10.
17 °C
zajtra:
piatok 18.10.
13 °C