www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Valašské Meziříčí – pokojná moravská sila – VIDEO

ČR: Valašské Meziříčí – pokojná moravská sila – VIDEO

Publikované: 21.6.2011
Významným moravským mestom Valašské Meziříčí pretekajú dve rieky, a obe sa volajú Bečva - Vsetínská a Rožnovská. A obe sa ešte vo ValMeze alebo Valašských Benátkach, ako sa Valašské Meziřící prezýva, spoja v jednu jedinú – Bečvu. ValMez má teda vlastne rieky tri.

 

V smere od Prahy víta návštevníkov mesta nehostinná priemyselná zóna a tiež kvantum sterilných panelových domov. Len kúsok od nich a rušnej cesty stojí Hotel Pineta, vo ValMeze jeden z lepších. Pred ním parkuje niekoľko áut s pražskou ŠPZ, ale tiež autá s označením D –Deutschland. Hotel pre nenáročných sa tentoraz zapáčil páru postarších, pravdepodobne bývalých východných Nemcov. Tým paneloví „krásavci“ zas až tak nevadia, pretože sú na nich zvyknutí z domova.

Bohužiaľ, skoro každé väčšie mesto zasiahla táto kedysi moderná vášeň pre panely. A ani Valašské Meziříčí nie je výnimkou. Záchranou a lákadlom pre turistov, ktorých zaujíma aj podstatne staršia história, býva historické jadro mesta.

Valašské Meziříčí

Valašské MeziříčíValašské MeziříčíValašské Meziříčí

O ValMeze sa hovorí ako o perle Valašska. Centrum mesta zdobí mnoho historických domov, kolonády a arkády, socha a mariánsky stĺp. Všade okolo je počuť tak typický moravský prízvuk a nad tým všetkým sa týči veža kostola Nanebovzatia Panny Márie. Námestie a niekoľko uličiek okolo neho je dnes bohužiaľ už len mizivou spomienkou na pôvodné stredoveké mesto.

Vo Valašskom Meziříčí môžete navštíviť hneď dva zámky – zámok Žerotínů (Žerotínovcov) a zámok Kinských. Prvý z menovaných, ten honosnejší, stojí len kúsok od námestia a kedysi tiež patril rodu Kinských. Ale ešte ďaleko predtým, ho roku 1538 nechal postaviť Jan z Perštýna a potom ho vlastnili Žerotínovci. Až potom prišiel na radu zmieňovaný rod Kinských. Tí zámok nakoniec predali Rakúsku. Dnes slúži zámok Žerotínovcov Valašskej kultúre – je tam divadelná sála a niekoľko spoločenských priestorov. V zadnej časti zámku stojí za návštevu zrekonštruovaná kaplnka, kde kedysi dávno bývalo väzenie. Ďalej sa oplatí vidieť napríklad jazdiareň pre kone a barokovú sýpku, v ktorej dnes sídli galéria a tiež „Íčko“.

Valašské MeziříčíValašské MeziříčíValašské Meziříčí

Valašské Meziříčí

Zámok Kinských nepôsobí na oko tak atraktívne a veľkolepo ako zámok Žerotínovcov. Je tiež podstatne mladší, bol vystavaný roku 1730 a slúžil ako správna budova. Na zámok bol prestavaný až roku 1854. Vo vnútri zámku sídli miestne múzeum, ktoré samo o sebe hovorí o minulosti ValMezu. Nájdete tam ale aj múzeum tamojších sklárov, drevárov a tkáčov gobelínov.

Mesto dneška, mesto športové aj kultúrne

Doba gobelínov je za nami, ale Valašské Meziříčí nespí. Raz za rok sa stáva mestom Rallye preteku, ktorý je súčasťou seriálu majstrovstiev Českej republiky. Na Valašsko tak každoročne prichádza elita českého aj zahraničného motošportu. ValMez sa rozkladá na úpätí beskydských a Vsetínskych vrchov. Mesto a jeho okolie je doslova rajom pre turistov a cyklistov. Najnovšia cyklotrasa nesie názov Bečva.

Valašské Meziříčí

Valašské MeziříčíValašské MeziříčíValašské MeziříčíValašské Meziříčí

Radnica nechala zrekonštruovať zámockú záhradu a amfiteáter. Vo ValMeze nechýba plavecký, zimný ani atletický štadión. Je tam tiež kolkáreň. Futbal je samozrejmosťou, rovnako tak aj tenis a kryté tenisové kurty.

Mesto sa chystá upraviť námestie tak, aby sa tam ľudia cítili príjemnejšie. Chýba mu ale inšpirácia, a tak radnica šalamúnsky vyzvala svojich občanov, aby posielali fotky miest, ktoré majú radi. Podľa nich budú potom hľadať nové riešenie.

Modrobiela svadba po Valašsky

V meste, kde žije viac než 27 tisíc ľudí, by bol cez víkend pokoj ako obvykle, nebyť však dvojice mladých ľudí, ktorí zrejme dospeli k názoru, že je lepšie vziať sa. Vďaka ich nápadu sa do ValMezu zišlo množstvo pozvaných hostí, ktorí boli všetci do jedného oblečený do námorníckych modrobielych úborov. Rev motoriek a klaksónov áut priviedol všetkých zvedavcov až ku rieke, do hostinca „V prístave“ . Nevesta na miesto dorazila na skútri, ženích na „čopri“. Mesto ožilo. Dokonca tak, že o tom písali miestne noviny.

Text/foto/video: Klára Svobodová

 

Preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Lukov - zrúcanina alebo hrad? - VIDEO
Publikované: 26.3.2010
Hrad Lukov – zospodu rovnomennej obce nie je vidieť, cesta k nemu vedie lesom. Na stromoch je tu a tam červeno-bielo nastriekaná ikona hradu – jediné vodidlo k cieľu. Medzi stromami sa po trojkilometrovej prechádzke rysujú kamenné hradby starovekej lukovskej zrúcaniny.

ČR, Velké Karlovice – Valašský horský raj
Publikované: 6.1.2021
Velké Karlovice sú obcou s pozoruhodnými prírodnými krásami, pamiatkami a stavbami pôvodnej zrubovej architektúry a rozsiahlou ponukou služieb pre turistov. Dnes túto malebnú dedinku s približne 2400 obyvateľmi navštívime.

ČR: Východná Morava – tento rok ešte príťažlivejšia I.
Publikované: 25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pre návštevníkov Východnej Moravy mimoriadne bohatá. Programová ponuka pritom neoplýva len mnohými, časom preverenými tromfmi. Región opierajúci sa o stáročnú ľudovú kultúru, stále živú folklórnu tradíciu a gastronómiu, o početné prírodné či duchovné pamiatky bude teraz vďaka novinkám turisticky ešte atraktívnejší.

ČR, Blansko – Skalní mlýn
Publikované: 7.10.2015
Potom, ako sme si predstavili novú interaktívnu expozíciu v Dome prírody Moravského krasu, sa presunieme o pár metrov ďalej. Povieme si o našej východiskovej lokalite nazývanej Skalní mlýn (Skalný mlyn), ktorá je výnimočná hneď z viacerých hľadísk.

ČR, Luhačovice – krásne kúpele a zaujímavé okolie II.
Publikované: 16.8.2017
Po minulotýždňovom predstavení Luhačovíc a ich svetoznámych kúpeľov sa dnes vydáme za krásnymi prírodnými, kultúrnymi i historickými pamiatkami okolia. Pohybovať sa budeme po oblasti svojrázneho Valašska, pohostinného Slovácka a úrodnej Hanej.

ČR, Zlín – unikátna zoologická záhrada
Publikované: 26.7.2017
Dnes vás zavedieme na jedno úžasné miesto, ktoré sa nachádza približne 10 kilometrov od centra Zlína. Miesto, ktoré v roku 1930 založil nepísaný kráľ obuvi Tomáš Baťa. Asi už tušíte, že reč bude o Zoologickej záhrade Zlín, ktorú miestni nazývajú aj Zoo Lešná.

ČR, Svatý Hostýn – pútnické miesto
Publikované: 25.1.2017
Tentokrát sa vydáme k najvyššie položenému mariánskemu pútnickému miestu na Morave, ktoré už celé storočia priťahuje pútnikov nielen z blízkeho okolia, ale aj ďalekých krajov. Tým miestom bude Svatý Hostýn.

Javorníky: Horský hotel Portáš – romantika uprostred hôr
Publikované: 15.6.2012
Posledný májový víkend sme sa s manželom vybrali do turisticky mimoriadne atraktívnej lokality ležiacej na hranici Českej a Slovenskej republiky – do pohoria Javorníky. Našim útočiskom sa na niekoľko nocí stal útulný Horský hotel Portáš.

Zlín – topánky a veľké športové talenty
Publikované: 13.4.2010
Keď sa povie Zlín, každému sa najskôr vybaví silný príbeh klanu podnikateľov Baťových. Ten z útrob mesta dýcha ďalej. Odráža sa na múroch starých tovární, na menách ulíc alebo v názve miestnej univerzity.

ČR: Luhačovice - Valašsko pravé – kúpeľné
Publikované: 9.9.2011
Aj keď naše zastavenia v niekoľkých kúpeľných mestách vypovedali skôr o tom, že kúpeľníctvo v Česku upadá, Luhačovice sú v tomto ohľade výnimočné.

Morava: Nové cyklotrasy
Publikované: 3.10.2011
Na východnej a južnej Morave neďaleko slovenských hraníc sa v tomto roku opäť rozrástla sieť zaujímavých cyklotrás s dobudovanou infraštruktúrou pre všetky kategórie milovníkov pohybu na čerstvom vzduchu – od rodín s deťmi a seniorov až po náročných vyznávačov horskej cyklistiky.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Hranice – križovatka ciest
V dnešnej fotogalérii sa vydáme na prechádzku po meste Hranice, ktoré sa nachádza v okrese Přerov...

Znojmo: Poklad južnej Moravy
Historické mesto Znojmo na vysokom brehu nad údolím rieky Dyje patrí k najpozoruhodnejším pamiatk...


Súvisiace video

ČR, Valašské Klobouky – mestečko z nadhľadu
Pri našich potulkách Českou republikou sme sa zastavili aj v malebnom mestečku Valašské Klobouky,...

ČR: Valašské Meziříčí alebo tiež ValMez
Valašské Meziříčí, ktorému sa však nepovie inak ako ValMez. Mesto, ktoré má dve rieky a dva zámky...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

13.8.2022
Európske letiská sú túto dovolenkovú sezónu nevídane vyťažené! Nápor, ktorý zažívajú je spôsobený rekordným dopytom cestujúcich, nedostatkom personálu a rušením letov zo strany aerolínií.
10.8.2022
Počas 11., 18. a 25. augusta 2022 sa môžete zúčastniť nočnej prehliadky Kutnej Hory a spoznávať tak jej romantické či až mystické uličky a zákutia. Dozviete sa nielen to, ako to vlastne bolo s kutnohorským striebrom, ale aj to či tu bola alebo nebola pekelná pobočka a koľko práce vie urobiť jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
Počas 19. až 20. augusta 2022 sa v heľpianskom amfiteátri uskutoční festival starých tradícií v novom kroji zvaný Horehronské MECHECHE. V troch festivalových zónach vás čaká bohatý program dekorovaný nádherným prírodným prostredím.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 14. 8. 2022
sviatok:Mojmír

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X