www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Zimbabwská republika
Hlavné mesto: Harare
Rozloha: 390 580 km2
Počet obyvateľov: 12 747 000
Oficiálny jazyk: Angličtina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: zmiešané (zmes Kresťanstva a miestnej viery) 50%, Kresťanstvo 25%, pôvodné náboženstvo 24%, Moslimovia a ďalší 1%
Čas: UTC+2

 

Zimbabwe, alebo Republika Zimbabwe je štát na juhovýchode Afriky. Susedí na severozápade so Zambiou, na východe s Mozambikom, na juhu s Juhoafrickou republikou a na juhozápade s Botswanou. V koloniálnej minulosti bola tato zem nazývaná Južná Rhodesia, nebo taktiež Republika Rhodesia či Zimbabwe Rhodesia. Do roku 1963 začlenená vo federácii Rhodesie a Ňaska, spoločne so Severnou Rodesiou (dnešná Zambia) a Ňaskem (dnešné Malawi). Meno Zimbabwe pochádza od predkov majoritného etnika Šona, z pôvodného slova „Ziimba Remambve“, v preklade znamená „skalnatý dom“, alebo „Dzimba Woye“, čo v preklade znamená „uctievaný dom“. 18. apríla 1980 sa miestni obyvatelia dočkali nezávislosti. Na území s rozlohou 390 580 km² žije 12,38 miliónov obyvateľov. Hlavným mestom je Harare. Takmer celé územie Zimbabwe zaujíma náhorná plošina Matabele s priemernou nadmorskou výškou 1000 až 1200 m. Východný okraj najvyššie čnie horou Inyangani (2592 m n. m.) Na severu sa plošina stupňovito znižuje k údolí rieky Zambezi, na západe spadá k bezodtokovej panve Makgadikgadi a na juhu klesá k riekam Limpopo a Sabi. Podnebie Zimbabwe je tropické, horúce. Na severe prevláda vplyv monzúnov, juh je prevažne v oblasti pasátov. Priemerná teplota najteplejšieho mesiaca októbra neprevyšuje väčšinou 23 °C, v najchladnejšom mesiaci, júni, kolíše medzi 2 °C až 15 °C, (Harare 22 °C a 14 °C). Zrážky prichádzajú väčšinou v lete v množstve 500 – 1000 mm za rok, (Harare 860 mm). Zimbabwské obyvateľstvo sa nábožensky orientuje na vlastné synkretické náboženstvo s prvkami kresťanstva a miestneho animizmu. Takto definované náboženstvo vyznáva asi polovica miestnych obyvateľov, ostatní vyznávajú buď kresťanstvo, alebo domorodé náboženstvo zvlášť.

 

späť

Lokácia:

Zimbabwe
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 19. 10. 2019
sviatok:
dnes:
sobota 19.10.
25 °C
zajtra:
nedeľa 20.10.
26 °C