www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Zimbabwská republika
Hlavné mesto: Harare
Rozloha: 390 580 km2
Počet obyvateľov: 12 747 000
Oficiálny jazyk: Angličtina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: zmiešané (zmes Kresťanstva a miestnej viery) 50%, Kresťanstvo 25%, pôvodné náboženstvo 24%, Moslimovia a ďalší 1%
Čas: UTC+2

 

Zimbabwe, alebo Republika Zimbabwe je štát na juhovýchode Afriky. Susedí na severozápade so Zambiou, na východe s Mozambikom, na juhu s Juhoafrickou republikou a na juhozápade s Botswanou. V koloniálnej minulosti bola tato zem nazývaná Južná Rhodesia, nebo taktiež Republika Rhodesia či Zimbabwe Rhodesia. Do roku 1963 začlenená vo federácii Rhodesie a Ňaska, spoločne so Severnou Rodesiou (dnešná Zambia) a Ňaskem (dnešné Malawi). Meno Zimbabwe pochádza od predkov majoritného etnika Šona, z pôvodného slova „Ziimba Remambve“, v preklade znamená „skalnatý dom“, alebo „Dzimba Woye“, čo v preklade znamená „uctievaný dom“. 18. apríla 1980 sa miestni obyvatelia dočkali nezávislosti. Na území s rozlohou 390 580 km² žije 12,38 miliónov obyvateľov. Hlavným mestom je Harare. Takmer celé územie Zimbabwe zaujíma náhorná plošina Matabele s priemernou nadmorskou výškou 1000 až 1200 m. Východný okraj najvyššie čnie horou Inyangani (2592 m n. m.) Na severu sa plošina stupňovito znižuje k údolí rieky Zambezi, na západe spadá k bezodtokovej panve Makgadikgadi a na juhu klesá k riekam Limpopo a Sabi. Podnebie Zimbabwe je tropické, horúce. Na severe prevláda vplyv monzúnov, juh je prevažne v oblasti pasátov. Priemerná teplota najteplejšieho mesiaca októbra neprevyšuje väčšinou 23 °C, v najchladnejšom mesiaci, júni, kolíše medzi 2 °C až 15 °C, (Harare 22 °C a 14 °C). Zrážky prichádzajú väčšinou v lete v množstve 500 – 1000 mm za rok, (Harare 860 mm). Zimbabwské obyvateľstvo sa nábožensky orientuje na vlastné synkretické náboženstvo s prvkami kresťanstva a miestneho animizmu. Takto definované náboženstvo vyznáva asi polovica miestnych obyvateľov, ostatní vyznávajú buď kresťanstvo, alebo domorodé náboženstvo zvlášť.

 

späť

Lokácia:

Zimbabwe
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 8. 2019
sviatok:
dnes:
nedeľa 18.8.
18 °C
zajtra:
pondelok 19.8.
18 °C