www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Zimbabwská republika
Hlavné mesto: Harare
Rozloha: 390 580 km2
Počet obyvateľov: 12 747 000
Oficiálny jazyk: Angličtina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: zmiešané (zmes Kresťanstva a miestnej viery) 50%, Kresťanstvo 25%, pôvodné náboženstvo 24%, Moslimovia a ďalší 1%
Čas: UTC+2

 

Zimbabwe, alebo Republika Zimbabwe je štát na juhovýchode Afriky. Susedí na severozápade so Zambiou, na východe s Mozambikom, na juhu s Juhoafrickou republikou a na juhozápade s Botswanou. V koloniálnej minulosti bola tato zem nazývaná Južná Rhodesia, nebo taktiež Republika Rhodesia či Zimbabwe Rhodesia. Do roku 1963 začlenená vo federácii Rhodesie a Ňaska, spoločne so Severnou Rodesiou (dnešná Zambia) a Ňaskem (dnešné Malawi). Meno Zimbabwe pochádza od predkov majoritného etnika Šona, z pôvodného slova „Ziimba Remambve“, v preklade znamená „skalnatý dom“, alebo „Dzimba Woye“, čo v preklade znamená „uctievaný dom“. 18. apríla 1980 sa miestni obyvatelia dočkali nezávislosti. Na území s rozlohou 390 580 km² žije 12,38 miliónov obyvateľov. Hlavným mestom je Harare. Takmer celé územie Zimbabwe zaujíma náhorná plošina Matabele s priemernou nadmorskou výškou 1000 až 1200 m. Východný okraj najvyššie čnie horou Inyangani (2592 m n. m.) Na severu sa plošina stupňovito znižuje k údolí rieky Zambezi, na západe spadá k bezodtokovej panve Makgadikgadi a na juhu klesá k riekam Limpopo a Sabi. Podnebie Zimbabwe je tropické, horúce. Na severe prevláda vplyv monzúnov, juh je prevažne v oblasti pasátov. Priemerná teplota najteplejšieho mesiaca októbra neprevyšuje väčšinou 23 °C, v najchladnejšom mesiaci, júni, kolíše medzi 2 °C až 15 °C, (Harare 22 °C a 14 °C). Zrážky prichádzajú väčšinou v lete v množstve 500 – 1000 mm za rok, (Harare 860 mm). Zimbabwské obyvateľstvo sa nábožensky orientuje na vlastné synkretické náboženstvo s prvkami kresťanstva a miestneho animizmu. Takto definované náboženstvo vyznáva asi polovica miestnych obyvateľov, ostatní vyznávajú buď kresťanstvo, alebo domorodé náboženstvo zvlášť.

 

späť

Lokácia:

Zimbabwe
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: