www.infoglobe.sk » Bezpečnosť a odporúčania

Bezpečnosť a odporúčania

Pri cestách do Zimbabwe nie je povinné žiadne očkovanie, odporúča sa však minimálne očkovanie proti žltej zimnici, meningokoku a žltačke.
Pri podaní žiadosti o vystavenie víza je vyžadované medzinárodné potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici a ak cestovateľ prichádza z oblastí, kde sa táto choroba vyskytuje (väčšina krajín tropického pásu Afriky a Južnej Ameriky), môže byť vyzvaný, aby očkovací preukaz predložil pri vstupe do krajiny. V niektorých oblastiach (predovšetkým jazero Kariba, Viktóriine vodopády a okolie národného parku Gonarezhou) sa odporúča užívať profylaxiu proti malárii. Sporadicky sa v Zimbabwe vyskytuje cholera, preto sa odporúča nekonzumovať potraviny pripravované na ulici.
V Zimbabwe je pandemicky rozšírený vírus HIV, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS.

V Zimbabwe sa jazdí vľavo. Maximálna povolená rýchlosť v obci je 60 km/hod. a mimo obec 120 km/hod. Pokiaľ pobyt nepresiahne 90 dní, je možné použiť vodičský preukaz vydaný v SR, ktorý však musí byť doplnený anglicky písaným osvedčením o autentickosti a platnosti dokladu alebo anglickým prekladom opatreným fotografiou vodiča. Pri ďalšom pobyte sa odporúča medzinárodný vodičský preukaz. Ceny pohonných hmôt, ktorých je nedostatok, sa menia v závislosti na dovozu z JAR a v súčasnej dobe sa dá zakúpiť ako benzín tak nafta len na kupóny dovozných firiem, pričom platba sa skladá v hotovosti v USD (1 liter 1,30-1,40 ).

V súčasnosti sa neodporúča individuálna turistika stopom alebo pešky. Prudké zhoršenie životnej úrovne obyvateľstva v dôsledku ekonomickej krízy vyvolané vládnou politikou sa prejavilo aj zvýšením kriminality, vrátane fyzického napadnutia.

Organizovaná turistika zameraná na hlavné turistické atrakcie (Viktóriine vodopády, národné parky, ruiny Veľkého Zimbabwe atď.) je relatívne bezpečná, ale bez zaistenia seriózneho dopravcu takmer nemožná.

V Zimbabwe je najpoužívanejšou cudzou menou dolár USA. Flexibilne stanovený oficiálny kurz je v súčasnej dobe (od 2. 6. 2008) 590 mil. ZWD za 1 USD a denne sa mení na základe predaja a dopytu realizovaného v tunajších bankách s licenciou ku kúpe a predaju zahraničnej meny.
Neoficiálny kurz je momentálne o 30% vyšší, avšak nelegálna výmena je v Zimbabwe trestným činom a rozhodne sa neodporúča turistom podstupovať toto riziko.

V medzinárodných hoteloch sú zahraniční turisti povinní platiť vo voľne zameniteľných menách, rovnako ako pri vstupe do parkov a rezervácií. Vstupy pre nerezidentov sú až desaťnásobne vyššie ako pre rezidentov.

Na ostatných miestach (reštaurácia, obchod) je možné bežne platiť v domácej mene. V súčasnej situácii nie je možné odporučiť platbu pomocou medzinárodnej platobnej karty, ktorá môže byť veľmi nevýhodná, keďže zahraničné banky prepočítavajú čiastku účtovanú v zimbawských dolároch naďalej v oficiálnom kurze.

 

späť

Lokácia:

Zimbabwe
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
15.6.2019
Tohtoročnú sezónu sa môžu turisti vydať do 16 miest chránenej prírody s novo vydaným návštevníckym pasom. Každý, kto navštívi najmenej 5 z návštevníckych stredísk národných parkov či Domov prírody chránených krajinných oblastí, získa odmenu.
14.6.2019
Slovensko bude od 20. do 23. júna 2019 hostiť ďalšie významné svetové podujatie. Vôbec prvýkrát v histórii hlavného mesta Slovenska – Bratislavy , v ňom budú prebiehať Majstrovstvá sveta v Karate.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 16. 6. 2019
sviatok: