www.infoglobe.sk » Bezpečnosť a odporúčania

Bezpečnosť a odporúčania

Pri cestách do Zimbabwe nie je povinné žiadne očkovanie, odporúča sa však minimálne očkovanie proti žltej zimnici, meningokoku a žltačke.
Pri podaní žiadosti o vystavenie víza je vyžadované medzinárodné potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici a ak cestovateľ prichádza z oblastí, kde sa táto choroba vyskytuje (väčšina krajín tropického pásu Afriky a Južnej Ameriky), môže byť vyzvaný, aby očkovací preukaz predložil pri vstupe do krajiny. V niektorých oblastiach (predovšetkým jazero Kariba, Viktóriine vodopády a okolie národného parku Gonarezhou) sa odporúča užívať profylaxiu proti malárii. Sporadicky sa v Zimbabwe vyskytuje cholera, preto sa odporúča nekonzumovať potraviny pripravované na ulici.
V Zimbabwe je pandemicky rozšírený vírus HIV, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS.

V Zimbabwe sa jazdí vľavo. Maximálna povolená rýchlosť v obci je 60 km/hod. a mimo obec 120 km/hod. Pokiaľ pobyt nepresiahne 90 dní, je možné použiť vodičský preukaz vydaný v SR, ktorý však musí byť doplnený anglicky písaným osvedčením o autentickosti a platnosti dokladu alebo anglickým prekladom opatreným fotografiou vodiča. Pri ďalšom pobyte sa odporúča medzinárodný vodičský preukaz. Ceny pohonných hmôt, ktorých je nedostatok, sa menia v závislosti na dovozu z JAR a v súčasnej dobe sa dá zakúpiť ako benzín tak nafta len na kupóny dovozných firiem, pričom platba sa skladá v hotovosti v USD (1 liter 1,30-1,40 ).

V súčasnosti sa neodporúča individuálna turistika stopom alebo pešky. Prudké zhoršenie životnej úrovne obyvateľstva v dôsledku ekonomickej krízy vyvolané vládnou politikou sa prejavilo aj zvýšením kriminality, vrátane fyzického napadnutia.

Organizovaná turistika zameraná na hlavné turistické atrakcie (Viktóriine vodopády, národné parky, ruiny Veľkého Zimbabwe atď.) je relatívne bezpečná, ale bez zaistenia seriózneho dopravcu takmer nemožná.

V Zimbabwe je najpoužívanejšou cudzou menou dolár USA. Flexibilne stanovený oficiálny kurz je v súčasnej dobe (od 2. 6. 2008) 590 mil. ZWD za 1 USD a denne sa mení na základe predaja a dopytu realizovaného v tunajších bankách s licenciou ku kúpe a predaju zahraničnej meny.
Neoficiálny kurz je momentálne o 30% vyšší, avšak nelegálna výmena je v Zimbabwe trestným činom a rozhodne sa neodporúča turistom podstupovať toto riziko.

V medzinárodných hoteloch sú zahraniční turisti povinní platiť vo voľne zameniteľných menách, rovnako ako pri vstupe do parkov a rezervácií. Vstupy pre nerezidentov sú až desaťnásobne vyššie ako pre rezidentov.

Na ostatných miestach (reštaurácia, obchod) je možné bežne platiť v domácej mene. V súčasnej situácii nie je možné odporučiť platbu pomocou medzinárodnej platobnej karty, ktorá môže byť veľmi nevýhodná, keďže zahraničné banky prepočítavajú čiastku účtovanú v zimbawských dolároch naďalej v oficiálnom kurze.

 

späť

Lokácia:

Zimbabwe
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

20.10.2019
Martinský cestovateľský festival – Bez hraníc sa uskutoční v poradí už deviaty raz, a to v termíne 6. až 9. novembra 2019. Festival opäť prinesie zaujímavé prednášky o cestovaní, ľuďoch, kultúre i prírode.
19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 10. 2019
sviatok:
dnes:
nedeľa 20.10.
27 °C
zajtra:
pondelok 21.10.
29 °C