www.infoglobe.sk » Bezpečnosť a odporúčania

Bezpečnosť a odporúčania

Pri cestách do Zimbabwe nie je povinné žiadne očkovanie, odporúča sa však minimálne očkovanie proti žltej zimnici, meningokoku a žltačke.
Pri podaní žiadosti o vystavenie víza je vyžadované medzinárodné potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici a ak cestovateľ prichádza z oblastí, kde sa táto choroba vyskytuje (väčšina krajín tropického pásu Afriky a Južnej Ameriky), môže byť vyzvaný, aby očkovací preukaz predložil pri vstupe do krajiny. V niektorých oblastiach (predovšetkým jazero Kariba, Viktóriine vodopády a okolie národného parku Gonarezhou) sa odporúča užívať profylaxiu proti malárii. Sporadicky sa v Zimbabwe vyskytuje cholera, preto sa odporúča nekonzumovať potraviny pripravované na ulici.
V Zimbabwe je pandemicky rozšírený vírus HIV, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS.

V Zimbabwe sa jazdí vľavo. Maximálna povolená rýchlosť v obci je 60 km/hod. a mimo obec 120 km/hod. Pokiaľ pobyt nepresiahne 90 dní, je možné použiť vodičský preukaz vydaný v SR, ktorý však musí byť doplnený anglicky písaným osvedčením o autentickosti a platnosti dokladu alebo anglickým prekladom opatreným fotografiou vodiča. Pri ďalšom pobyte sa odporúča medzinárodný vodičský preukaz. Ceny pohonných hmôt, ktorých je nedostatok, sa menia v závislosti na dovozu z JAR a v súčasnej dobe sa dá zakúpiť ako benzín tak nafta len na kupóny dovozných firiem, pričom platba sa skladá v hotovosti v USD (1 liter 1,30-1,40 ).

V súčasnosti sa neodporúča individuálna turistika stopom alebo pešky. Prudké zhoršenie životnej úrovne obyvateľstva v dôsledku ekonomickej krízy vyvolané vládnou politikou sa prejavilo aj zvýšením kriminality, vrátane fyzického napadnutia.

Organizovaná turistika zameraná na hlavné turistické atrakcie (Viktóriine vodopády, národné parky, ruiny Veľkého Zimbabwe atď.) je relatívne bezpečná, ale bez zaistenia seriózneho dopravcu takmer nemožná.

V Zimbabwe je najpoužívanejšou cudzou menou dolár USA. Flexibilne stanovený oficiálny kurz je v súčasnej dobe (od 2. 6. 2008) 590 mil. ZWD za 1 USD a denne sa mení na základe predaja a dopytu realizovaného v tunajších bankách s licenciou ku kúpe a predaju zahraničnej meny.
Neoficiálny kurz je momentálne o 30% vyšší, avšak nelegálna výmena je v Zimbabwe trestným činom a rozhodne sa neodporúča turistom podstupovať toto riziko.

V medzinárodných hoteloch sú zahraniční turisti povinní platiť vo voľne zameniteľných menách, rovnako ako pri vstupe do parkov a rezervácií. Vstupy pre nerezidentov sú až desaťnásobne vyššie ako pre rezidentov.

Na ostatných miestach (reštaurácia, obchod) je možné bežne platiť v domácej mene. V súčasnej situácii nie je možné odporučiť platbu pomocou medzinárodnej platobnej karty, ktorá môže byť veľmi nevýhodná, keďže zahraničné banky prepočítavajú čiastku účtovanú v zimbawských dolároch naďalej v oficiálnom kurze.

 

späť

Lokácia:

Zimbabwe
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

10.4.2020
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob, ktoré sú síce nateraz v značnej miere obmedzené, avšak prostredníctvom našej tvorby si ich aspoň na chvíľku sprítomníte.  
9.4.2020
Múzeum skla a bižutérie v Jablonci už roky nemalo dostatok výstavných priestorov. Pred dvoma rokmi sa začali práce na prístavbe v tvare obrieho brúseného krištáľu. Stavebné práce boli v minulých dňoch dokončené, otvorenie je naplánované po reštriktívnych opatreniach, nová expozícia je pripravená na koniec tohto roku.
8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 10. 4. 2020
sviatok:
dnes:
piatok 10.4.
19 °C
zajtra:
sobota 11.4.
21 °C