Žilina

Publikované: 23.9.2009
Turisticky významné a piate najväčšie slovenské mesto Žilina leží pri sútoku riek Váh a Kysuca na severozápadnom Slovensku, na križovatke dávnych ciest, obklopené vencom hôr.

Divadlo        Východne od Žiliny sa nachádza pohorie Malá Fatra, ktoré bolo vyhlásené za Národný park Malá Fatra. V Národnom parku sa vyskytuje okolo 900 druhov rastlín a aj mnoho druhov živočíchov. Malá Fatra je rozdelená na dve časti, na tej severnej sa týči z ďaleka viditeľný vrch Veľký Kriváň (1709 m n.m.).
       Prvá písomná zmienka o Žiline pochádza z roku 1208. Mesto sa vyvinulo z pôvodnej osady, ktorá vznikla ako podhradie v blízkosti Žilinského hradu. Tento hrad existoval do 15. storočia a bol objavený až v roku 2008. Žilina obdržala mestské práva okolo roku 1290 od poľského mesta Tešín. Už v 13. storočí tu vybudovali dva kostoly, ktoré existujú dodnes. Prvé mestské privilégium bolo mestu udelené v roku Kostol Najsvätejšej Trojice a Burianova veža1321. V roku 1378 vznikol súbor právnych predpisov mesta Magdeburg, tzv. Žilinská kniha, ktorou sa Žilina riadila. Je to významná kultúrna pamiatka, podobne ako listina kráľa Ľudovíta Veľkého z roku 1381, ktorá zrovnoprávnila žilinských Nemcov a Slovákov.   
    Od 15. storočia mala Žilina vlastné hradby, ktoré chránili dnešné historické jadro mesta. Toto jadro bolo roku 1988 prehlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Ako jediné na Slovensku má žilinské Katedrála z Hlinkova námestínámestie v centre mesta zachované renesančné arkády. Renesančnú podobu námestie získalo po požiari v roku 1521. Rozvoj mesta trval do konca 17. storočia. V dôsledku bojov bolo mesto oslabené a opäť sa začalo rozvíjať až v druhej polovici 19. storočia po vybudovaní železníc. V roku 1891 bol postavený najväčší textilný závod na území Rakúsko-Uhorska, ktorý vyvážal textilné výrobky do celého sveta. Vybudovaním ďalších závodov, obchodov, bánk a infraštruktúry výrazne vzrástol Bývalá budova fakulty prírodných viedpočet obyvateľov. V roku 1850 mala Žilina necelých 3000 obyvateľov, zatiaľ čo v roku 1910 to bolo už 10 000 obyvateľov. V súčasnosti v Žiline žije okolo 85 000 ľudí. Po roku 1945 prešlo mesto mnohými zmenami. Vznikli ďalšie priemyselné závody a sídliská. Od roku 1960 tu sídli univerzita. Mesto je strediskom priemyslu, dopravy a kultúry. V roku 1996 sa stalo sídlom kraja. Historickým vývinom, tradíciami i súčasnosťou patrí Žilina nepochybne medzi najvýznamnejšie mestá Slovenska.  
 
Finančné palác    Žilina a jej okolie poskytuje turistom mnoho možností ako využiť ich voľný čas. Príjemné prechádzky sú po pešej zóne, ktorá je jednou z najkrajších na Slovensku. Centrum mesta tvoria dve námestia. Sú to Námestie Andreja Hlinku a Mariánske námestie. Nachádza sa tu niekoľko historických objektov, ktoré si určite zaslúžia vašu pozornosť. Patrí medzi ne Kostol Najsvätejšej Trojice, Stará radnica, Kostol Obrátenia sv. Pavla Apoštola s kláštorom a podzemnými priestormi, Dom umenia Fatra, Synagóga, Rosenfeldov palác, Kostol sv. Barbory s kláštorom a dalšie.  
    V severnej časti mesta sa nachádza vrch Dubeň (613 m n.m.). Na vrchu Straník (769 m n.m.) sú dva Zámok Budatínlyžiarske vleky. Vrch má najlepšie podmienky na závesné lietanie na Slovensku. V západnej časti mesta je vrch Veľké Hradisko (641 m n.m.). V Budatíne sídli Športový jazdecký klub Montana, ktorý sa zaoberá parkurovým skákaním, drezúrou koní a výukou jazdenia. V priebehu celého roku sa v meste konajú rôzne kultúrne, športové a spoločenské akcie, napr. Carneval Slovakia Žilina, Jarná cena Žiliny, Staromestské slávnosti, Žilinská svätojánská noc, Žilinské dni zdravia, Žilinský literárny deň a Stredoveký deň. Typickou pochúťkou v Žiline a celom jej okolí sú bryndzové halušky a výrobky z ovčieho mlieka.
 
Žilina panoráma 


Text: Denisa Arvajová

Preložila: Zuzana Megerssová
Foto: Wikimedia Commons, Sokoljan, č.2, Henrich37, helix84, Sken77, č.2, Juloml, č.2       Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Týždeň zliav v Žilinskom kraji
Publikované: 28.9.2010
V týždni od 25.9. do 3.10. môže verejnosť využiť zľavy pripravené pre návštevníkov Žilinského kraja.

Žilina: Nové mólo pre jachty
Publikované: 3.4.2012
Na Vodnom diele Žilina vyrastie v lete nové mólo pre desať jácht. Postupne by tu mala byť vybudovaná aj marína. Peniaze sú už pripravené, čaká sa len na priaznivé počasie.

Slovensko: Mrázik na ľade sa vracia
Publikované: 4.11.2011
Rozprávka, bez ktorej si už Vianoce ani nevieme predstaviť, dostala svoju podobu aj na ľadovej ploche. Po viac ako desiatich rokoch sa tento muzikál opäť vracia na Slovensko.

SR: región Kysuce – Slovenský orloj v Starej Bystrici
Publikované: 7.9.2011
K jedným z najkrajších a turisticky najzaujímavejším kútov Slovenska rozhodne patrí región Kysuce. Okrem krásnej horskej prírody, popretkávanej turistickými a cykloturistickými chodníčkami, či bohatej histórie, ktorá na vás dýchne naozaj v každej dedine, sem čoraz viac turistov priláka aj najväčšia drevená socha na Slovensku – Slovenský orloj v Starej Bystrici.

Slovensko: Cesta na legendami opradený Starý hrad
Publikované: 18.8.2011
Pre niekoho kopa kameňov, no pre znalca či milovníka histórie prekrásna zrúcanina týčiaca sa nad údolím. Strážca Strečnianskej úžiny – tak bol kedysi dávno prezývaný Starý hrad, ktorého zvyšky pripomínajú niekoľko legiend. O nich vie len veľmi málo návštevníkov, ktorí sem zavítajú.

SR: Zrúcanina hradu Lietava
Publikované: 16.6.2011
Rozľahlú zrúcaninu Lietavského hradu nájdeme na rozhraní Súľovských vrchov a údolia Rajčanky. Ruiny hradu, nachádzajúce sa medzi Žilinou a Rajeckými Teplicami v katastri rovnomennej obce Lietava, dnes navštevujú turisti, ktorým sa ako odmena za ich výstup naskytne nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Žilina na trase Magna Via
Publikované: 23.5.2011
V Žiline slávnostne odhalili ďalšiu dlaždicu, pripomínajúcu trasu historickej obchodnej a poštovej cesty Magna Via. Podobné dlaždice zdobia historické centrá už v štyridsiatich slovenských mestách.

Likava: Na hrade a v podhradí
Publikované: 2.6.2011
Aké to bolo na Jánošíkovej kolkárni, ako si Ilčík v Bystrom s medveďom ruku podával alebo ako páni Likavy svojich poddaných na dereš naťahovali – to sa môžu dozvedieť žiaci základných a stredných škôl v programe, pripravenom Liptovským múzeom v Ružomberku.

Týždeň Mikulášskych zliav v Žilinskom kraji
Publikované: 8.12.2010
Navštívte hotely, múzeá, kúpele, lyžiarske strediská a užite si Mikulášsku zľavu.

Park Budatínskeho hradu je obnovený
Publikované: 25.12.2010
Najznámejší historický park z 18. storočia vás privíta v novom šate po komplexnej rekonštrukcii.

Kde sa varí pivo pre pravých chlapov
Publikované: 7.1.2011
Návšteva a prehliadka pivovaru patrí k čoraz obľúbenejším turistickým atrakciám. Pivovar Nošovice leží iba 50 km od slovenskej Čadce, resp. 80 km od Žiliny a núka obohatený program pre svojich návštevníkov.

Obec Terchová – kultúra spätá s prírodou
Publikované: 1.11.2010
Obec Terchová je opradená rôznymi legendami, spätými najmä s miestnym rodákom Jurajom Jánošíkom. Na Slovensku aj v Česku sa nájde málokto, kto by nepoznal „zbojníckeho kapitána“ a jeho družinu. Dnes nám ho pripomína medzinárodný folklórny hudobný festival Jánošíkove dni, ktorý je najväčší na Slovensku. Prekrásna príroda Národného parku Malá Fatra tomu dotvára nádhernú scenériu.

Cestujte na kvalifikačný futbalový zápas so zľavou
Publikované: 7.10.2010
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) opäť raz ponúka zvýhodnené ceny cestovných lístkov. Tentoraz určite poteší všetkých milovníkov dobrého futbalu.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Zrúcanina hradu Lietava
Zrúcanina hradu Lietava sa nachádza na strmom skalnom hrebeni vrcholu Cibuľník, ktorý leží v Súľo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

4.12.2021
Od včera do nedele 5. decembra prebieha vo virtuálnej podobe štvrtý ročník medzinárodného cestovateľského festivalu infofest, ktorý prináša tri exkluzívne prednášky profesionálnych cestovateľov, ako aj bohatý sprievodný program.
1.12.2021
Karibský ostrovný štát Barbados sa stal republikou a prestal tak uznávať britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorá bola doteraz jeho najvyššou predstaviteľkou. Post najvyššej hlavy štátu obsadila súčasná generálna guvernérka.  
27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 4. 12. 2021
sviatok:Barbora

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X