www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Múzeum oravskej dediny v Zuberci

Múzeum oravskej dediny v Zuberci

Publikované: 29.7.2010
Múzeum Oravskej dediny v Zuberci je situované v nádhernom horskom prostredí pohoria Západné Tatry v časti Roháče. Rozprestiera sa na ploche 8 ha, ktorú kedysi pokrývali pasienky. Leží v závere rovnomennej dediny Zuberec , po oboch stranách horského potôčika Studená a pre širokú verejnosť je otvorené počas celého roka.

skanzen BrestováViac ako 50 stavieb je tu rozmiestnených do piatich celkov, ktoré predstavujú sídelné a kultúrne osobitosti jednotlivých oblastí regiónu Oravy. Dolnooravský rínok, ktorý nám predstaví najstaršiu osídlenú časť regiónu Oravy obývanú slovanskými obyvateľmi, reprezentuje napr. zemianska kúria z Vyšného Kubína, remeselnícky dom s poschodovou komorou z Veličnej či obydlia nižších sociálnych vrstiev, ako napr. dom drobného roľníka zo Žaškova či dom želiara zo Bzín. zvonica, Múzeum oravskej dediny, BrestováMimoriadne zaujímavá je aj baroková zvonica z druhej polovice 19. storočia pôvodom zo Záskalia. Zamagurská ulica nám predstaví zaujímavú formu osídlenia popri potoku s typickými znakmi goralskej architektúry. Okrem iného tu môžeme porovnať dom stredného roľníka z Čimhovej s domom malého roľníka z Beňadova, ktorý má iba jedinú obytnú izbu. Múzeum oravskej dediny - kostolĎalším samostatným celkom sú Goralské lazy, ktoré nám priblížia ťažký život valachov, ktorý žili v horských oblastiach v roztrúsených obydliach. Samostatnú časť tvorí kostol svätej Alžbety s cintorínom zo Zábreže, pri ktorom je umiestnená márnica z Rabčíc. V múzeu je umiestnených viacero technických stavieb ako napr. vodný mlyn, ktorý tvorí posledný tematický celok múzea - Mlynisko.  Okrem už spomenutých objektov tu nájdeme napr. olejáreň či plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, ktorý pracoval na konský pohon. Väčšina exponátov je pôvodná. Boli odkúpené od pôvodných majiteľov, rozobraté, prevezené  a nanovo poskladané a niektoré aj zrekonštruované v areáli Oravskej dediny. Zopár domov bolo vybudovaných ako verná kópia pôvodných stavieb.

Múzeum oravskej dediny - interiérMúzeum oravskej dediny - interiérMúzeum oravskej dediny - interiér

Podujatia múzea

Pre návštevníkov je počas celého roka pripravených množstvo zaujímavých podujatí, preto spomeňme aspoň niektoré. V zime je veľmi zaujímavá večerná prehliadka múzea za svetla lampášov a s posedením pri ľudovej hudbe. V máji sa už tradične koná symbolické otvorenie letnej sezóny spojené so stavaním májov a zaujímavým folklórnym programom. Počas hlavnej letnej sezóny, v období školských prázdnin, je tu pripravený mimoriadne bohatý program. Najznámejšie sú Podroháčske folklórne slávnosti a tradičný oravský jarmok.

Zuberec, skanzen Brestová

Dostupnosť

Zuberec, skanzen BrestováMúzeum je celoročne bezproblémovo dostupné či už autobusovou dopravou z Liptovského Mikuláša smerom na Trstenú, s prestupom v obci Zuberec smerom na Zverovku, alebo vlakom z Kraľovian, kde treba prestúpiť v Podbieli na autobus opäť smerom na Zuberec - Zverovka. Pokiaľ sa rozhodnete pricestovať vlastným autom, tak sa do Zuberca dostanete z troch rôznych strán. Cez Kraľovany, Dolný Kubín, Podbiel do Zuberca odkiaľ sa podľa informačných tabúľ bez problémov dostanete do Múzea Oravskej dediny, alebo cez Ružomberok, Bešeňovú, Liptovské Matiašovce do Zuberca, či z Liptovského Mikuláša smerom cez Liptovský Trnovec a Liptovské Matiašovce opäť do turisticky mimoriadne atraktívnej obce Zuberec.

Obec Zuberec nie je známa iba vďaka Múzeu oravskej dediny. Zuberec, skanzen Brestová, ako za starých čiasJe asi najznámejšou a najnavštevovanejšou obcou Podroháčskej oblasti. V zime je navštevovaná vďaka dvom lyžiarskym lokalitám priamo v dedine – Milotín a Janovky a blízkej a dobre dostupnej lokalite Zverovka, ktorá okrem lyžiarskych vlekov ponúka aj sedačkovú lanovku. V lete je Zuberec ideálnym východiskom horskej aj vysokohorskej turistiky a tiež cieľovým bodom pri dlhších túrach s naozaj stále kvalitnejšími službami, či už ide o ubytovanie, stravovanie, informácie alebo aj možnosť zabaviť sa s priateľmi.

 

 

Text/Foto: Oľga KubáčkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.

SR, Orava – obec Hruštín: lyžovačka na Vasiľovskej holi
Publikované: 29.1.2015
Malebnú oravskú dedinu Hruštín, ktorá sa nachádza v pomyselnom strede medzi Námestovom a Dolným Kubínom, určite netreba našim verným čitateľom predstavovať.

SR, Zuberec – výlet do histórie v Múzeu oravskej dediny – VIDEO
Publikované: 22.9.2020
V západnom podhorí Roháčov nájdete v malebnom údolí obec Zuberec. Tá okrem výletov do hôr láka aj na rozsiahly skanzen Múzeum oravskej dediny a Brestovskú jaskyňu. Poďme sa sem spoločne vypraviť a nahliadnuť do histórie oravského regiónu.

SR, Oravská Lesná – pôvabná obec uprostred hôr
Publikované: 4.9.2014
Uprostred leta sa nám podarilo na pár dní zavítať do najmladšej oravskej obce – do Oravskej Lesnej, ktorá leží v obklopení malebnej prírody Slovenských Beskýd a Oravskej Magury.

SR, Oravská Lesná – lesnícky náučný chodník
Publikované: 11.9.2014
Rázovitý región Orava dozaista patrí k najkrajším kútom Slovenska. Nech sa sem vyberiete v ktoromkoľvek ročnom období, za hoc akého počasia, vždy vás niečím okúzli alebo milo prekvapí. A ani tentoraz to nebolo inak, opäť nás chytil za srdce.

SR, Oravská Lesná – horská cyklistika po okolí I.
Publikované: 9.10.2014
Rázovitý región Orava, ktorý patrí k najkrajším, no zároveň aj najdrsnejším kútom Slovenska, sme v minulosti navštívili už mnohokrát. Tentoraz sme sa však jeho krásy a zákutia nevybrali obdivovať pešky, tak ako sme zvyknutí, ale osedlali sme dvojkolesové tátoše a otestovali si kondičku počas náročnejšej, no zároveň prekrásnej cyklotúry.

SR, Oravská Lesná – horská cyklistika po okolí II.
Publikované: 16.10.2014
Čím ďalej, tým viac horskej cyklistike prepadám. Kedysi som si nevedela predstaviť, že by som mala zdolávať horské chrbty na bicykli, veď aj pešo som mnohokrát mala čo robiť, aby som to tesne pred vrcholom nevzdala a dnes zisťujem, že sa zo mňa chtiac-nechtiac stáva vášnivý horský cyklista.

Zuberec: večerná prehliadka skanzenu s lampášmi
Publikované: 9.1.2015
Múzeum oravskej dediny Brestová – Zuberec pripravilo pre všetkých návštevníkov počas zimy veľmi zaujímavé večerné prehliadky osvetlené iba svetielkami z lampášov a spojené s posedením pri ľudovej muzike.

Západné Tatry, Roháče Spálená – nová sedačková lanovka
Publikované: 16.1.2015
Jedno z najlepších a najobľúbenejších lyžiarskych stredísk na Slovensku, ktoré každoročne navštívi množstvo vyznávačov zimných športov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia, sa od tohtoročnej lyžiarskej sezóny môže popýšiť novou sedačkovou lanovkou.

Zuberec: 40. Podroháčske folklórne slávnosti
Publikované: 31.7.2015
Folklórne leto na Orave vyvrcholí jubilejným 40. ročníkom Podroháčskych folklórnych slávností, ktoré sa uskutočnia od 7. do 9. augusta 2015 v prírodnom amfiteátri na Brestovej pri Zuberci.

SR, Huty - Mlyny Oblazy v Kvačianskej doline
Publikované: 26.6.2014
Slovensko je malebná krajina, ktorá v sebe snúbi, okrem iného, krásu prírody a technických pamiatok. A za jedným takýmto zaujímavým spojením prírody a výtvoru človeka sa dnes vydáme. Navštívime totiž Kvačiansku dolinu, kde stojí jedinečný komplex vodných mlynov, ktoré už roky patria medzi top turistické atrakcie regiónu.

SR: Oravská lesná železnica – výlet v zime
Publikované: 6.3.2014
Dnes naše kroky povedú na sever Slovenska. Zavítame do rázovitého regiónu Orava, kde navštívime unikátnu technickú pamiatku – Oravskú lesnú železnicu.

SR: Vlkolínec - pamiatková rezervácia ľudovej architektúry
Publikované: 14.4.2011
Aj Slovensko sa môže pochváliť viacerými lokalitami, ktoré sú zaradené do programu svetového dedičstva spravovaného UNESCO (Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru). Jednou z nich je aj typicky vrchárska dedinka Vlkolínec.

SR: Vlkolínec – pamiatka zapísaná do zoznamu UNESCO
Publikované: 21.4.2011
Malebnú osadu ukrytú v náručí hôr Veľkej Fatry chodia obdivovať návštevníci z celého sveta. Niet sa čomu čudovať. Drevené stavby ľudovej architektúry sa tu vo svojej pôvodnej kráse zachovali dodnes. Keďže Vlkolínec je živá osada, v ktorej dodnes žijú jej stáli obyvatelia v symbióze s prírodou, nedá sa jeho prehliadka porovnávať so žiadnou inou návštevou dákeho skanzenu.

SR: Bardejovské Kúpele – najstarší skanzen na Slovensku
Publikované: 28.4.2011
Svetoznáme Bardejovské Kúpele ležia na severovýchode Slovenska v Ondavskej vrchovine neďaleko historicky významného mesta Bardejov. Liečivé minerálne pramene, mikroklíma, ale aj nádherné prírodné prostredie, to všetko má blahodarný vplyv na pacientov pri liečbe tráviaceho a obehového ústrojenstva, ochorení obličiek a močových ciest, dýchacích ciest, chorôb z povolania či gynekologických ochorení.

Obnovená expozícia Hájnikovej ženy znovu otvorená
Publikované: 4.5.2011
Od konca apríla je v Oravskej Polhore znovu otvorená rekonštruovaná a doplnená expozícia Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy.

Gontkulák sa pripravuje na návrat
Publikované: 12.5.2011
Ešte tento rok by sa pýchou Oravskej lesnej železnice mohol stať parný rušeň ČKD 1441/1928 zvaný Gontkulák, ktorého generálna oprava na Morave sa chýli ku koncu.

Oravská Polhora: Gajdovačka 2011
Publikované: 16.9.2011
Viac ako stovka gajdošov zo Slovenska, Poľska, ČR, Francúzska, Anglicka, Maďarska, Srbska, Talianska a Rakúska sa stretne v Oravskej Polhore na medzinárodnom gajdošskom festivale Gajdovačka 2011.

SR, Zuberec: Zimné večery v múzeu
Publikované: 23.12.2012
V Múzeu oravskej dediny Zuberec - Brestová si v rámci programu Vianočný večer môžu návštevníci počas zimného obdobia vychutnať atmosféru večera na starej oravskej dedine aj s pohostením.

SR, Región Orava: Víkend plný zážitkov
Publikované: 4.3.2013
Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Tohtoročná zima je štedrá nielen čo sa týka snehovej nádielky, ale aj pekných slnečných dní. A tak, len čo sme mali voľný víkend, vybehli sme aspoň na pár dní do prírody. Tentoraz naše kroky viedli na Oravu, ktorá patrí k najkrajším regiónom Slovenska.

Holandsko: Zaanse Schans - jedinečný skanzen veterných mlynov
Publikované: 20.3.2013
Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna čarovná krajina. Krajina, kde vietor a vánok mali svoje trvalé bydlisko. A v tejto krajine sa nachádzal jedinečný skanzen veterných mlynov – Zaanse Schans.

SR: Malatiná – obec v náručí Chočských vrchov
Publikované: 3.10.2013
V dnešnom cestovaní po Slovensku sa vydáme do malebnej obce Malatiná, ktorá sa rozprestiera na pomedzí Oravy a Liptova. Krásna príroda, tiché prostredie a majestátne vrchy robia z obce ideálne miesto pre turistov, cyklistov, ale aj pre tých, čo obľubujú oddych v náručí prírody.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Zuberec – mrazivá večerná prechádzka múzeom
Múzeum Oravskej dediny v Zuberci nachádzajúce sa v podhorí Roháčov tvorí viac ako 50 stavieb ľudo...

SR, Oravská Lesná – cyklistika v okolí
Malebnú horskú obec Oravskú Lesnú obklopuje prekrásna, no i drsná príroda Slovenských Beskýd a Or...

SR, Oravská Lesná – malebná obec v lone prírody
V obklopení malebnej prírody Slovenských Beskýd a Oravskej Magury sa rozprestiera jedna z najrozs...

SR: Múzeum oravskej dediny Zuberec - Brestová
Múzeum Oravskej dediny v Zuberci je situované v nádhernom horskom prostredí pohoria Západné Tatry...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

26.10.2020
Pandémia koronavírusu, ktorá zasiahla celú Európu sa nevyhla ani organizácii Európskej noci výskumníkov. V dôsledku toho sa po prvýkrát od svojho vzniku namiesto posledného septembrového piatku festival vedy v celej Európe uskutoční 27. novembra 2020 a v zmenenom formáte.
23.10.2020
V poradí 21. medzinárodný festival dokumentárnych filmov – Jeden svet sa uskutoční od 5. do 11. novembra 2020 online!
21.10.2020
Pozývame vás na návštevu výnimočných turistických atrakcií, ktoré sa nachádzajú v prírode a potešia nielen dospelých, ale aj deti. Prvou z nich je najväčší drevený labyrint na Slovensku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAZACHSTAN, UZBEKISTAN a TADŽIKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 26. 10. 2020
sviatok:Demeter
dnes:
pondelok 26.10.
16 °C
zajtra:
utorok 27.10.
9 °C