www.infoglobe.sk » Aktuality » Výber Stromu roka 2011 sa začal

Výber Stromu roka 2011 sa začal

Publikované: 19.5.2011
Ešte tento týždeň je možné prihlásiť svoj obľúbený strom do 9. ročníka ankety Strom roka 2011. Anketu vyhlasuje Nadácia Ekopolis s cieľom upozorniť verejnosť na vzácne staré či ohrozené stromy, a tým vzbudiť záujem ľudí o ochranu životného prostredia vo svojom okolí.

Odborná komisia vyberie nakoniec zo všetkých prihlásených kandidátov 12 finalistov, o ktorých sa bude na internete verejne hlasovať od júla do konca septembra. Súčasťou hlasovania bude aj fotografia a krátky príbeh každého nominovaného stromu. Strom s najväčším počtom hlasov od verejnosti bude vyhlásený koncom októbra a jeho majiteľ získa odborný dendrologický posudok aj finančný príspevok na jeho ošetrenie alebo úpravu okolia. Titul Strom roka 2010 získal zo 79 prihlásených dub letný z obce Dubinné v okrese Bardejov na východnom Slovensku. Vek vyše 20-metrového „starca“ s obvodom kmeňa cez 730 cm sa odhaduje na neuveriteľných 850 rokov a ide pravdepodobne o najstarší strom na Slovensku. Predchádzajúci rok zvíťazil topoľ čierny v Bratislave – Petržalke.

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Nadácia EkopolisDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Pamätné stromy
Publikované: 7.1.2008
Pamätné stromy vyhlasuje lokálne príslušný orgán podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. Zvyčajne sa jedná o odbor životného prostredia povereného úradu (poverený obecný úrad alebo mestský úrad štatutárnych miest). Tento úrad tiež zabezpečuje a dohliada na ošetrovanie stromu, vyhlásenie tzv. ochranného pásma okolo stromu a prípadne rozhoduje o zrušení jeho ochrany.

Strom roka 2010 rastie na východnom Slovensku
Publikované: 23.10.2010
Anketa Strom roka má za cieľ vzbudiť vo verejnosti väčší záujem o životné prostredie a upozorniť na staré, vzácne, ohrozené či inak zaujímavé stromy. V tomto roku tento titul získal dub, ktorý je zrejme najstarší strom na Slovensku.

Baobaby na Madagaskare najkrajšie
Publikované: 27.10.2010
Slovenský fotograf Filip Kulisev získal za snímku „Aleja baobabov na ostrove Madagascar“ hlavnú cenu v kategórií Stromy v najväčšej svetovej fotografickej súťaži Trierenberg Super Circuit v Rakúsku.

Slovenský kandidát v ankete Európsky strom roka
Publikované: 5.3.2011
Vyše 800-ročný dub v obci Dubinné získal prvenstvo vo vlaňajšej ankete Strom roka 2010. V súčasnosti kandiduje na titul Európsky strom roka a hlas prostredníctvom internetu mu môže dať každý najneskôr do 6. marca 2011.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

25.1.2020
Na zoznam nehmotných statkov tradičnej ľudovej kultúry Českej republiky pribudlo od januára 2020 čipkárstvo na Vamberecku. Kultúrne statky, ktoré sú na celorepublikovom zozname, sa dajú nominovať do medzinárodného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).
24.1.2020
Chceli by ste zažiť splavovanie na raftových člnoch v zime? Tak navštívte dnes alebo zajtra malebnú obec Červený Kláštor obklopenú nádhernou prírodnou kulisou Pieninského národného parku.
23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 1. 2020
sviatok:Gejza
dnes:
sobota 25.1.
-1 °C
zajtra:
nedeľa 26.1.
1 °C