www.infoglobe.sk » Viete, že? Vyššie, ďalej a rýchlejšie II.

Viete, že? Vyššie, ďalej a rýchlejšie II.

Publikované: 13.11.2011
V druhom pokračovaní minisérie o nadpriemerných lietadlách si predstavíme to, ktorého stručnú históriu sme si už priblížili. Britsko-francúzsky Concorde.

Vývoj a prevádzka civilných lietadiel schopných prekonať hranicu zvuku bol primárnou úlohou väčšiny leteckých konštruktérov od začiatku 70 rokov. Ale rovnako ako rýchlo sa tento trend začal, tak rovnako rýchlo aj skončil, aj keď táto éra trvala takmer 30 rokov. Tu však prestál iba jediný stroj – Concorde. Ale aj jeho rýchlosť dobehol tieň nerentability a extrémnych nákladov spojených s prevádzkou, aj keď krásneho, ale úplne nepraktického stroja. Pri pôsobivej cestovnej rýchlosti 2172 kilometrov za hodinu dokázali tieto lietadlá preletieť Atlantik za menej ako tri hodiny. Na trase z Európy do Ameriky pristávali cestujúci vďaka časovému posunu dokonca o hodinu skôr, než vzlietli… hlavnou a vlastne jedinou destináciou bol New York.

Celkovo bolo na komerčné lety vyrobených 16 lietadiel. Pôvodné široké objednávky boli po nástupe ropnej krízy a celkovej premene ekonomiky na začiatku 80.rokov stornované, takže jediným prevádzkovateľom bol de facto zadávateľ – British Airways a Air France, ktorým sa dokonca podarilo urobiť svoje lety na krátky čas aj ziskovými a to predovšetkým na luxusných linkách pre VIP pasažierov. Jeden stroj bol prenajatý aj spoločnosti Singapur Airlines a menej známemu americkému dopravcovi Braniff International. Svoje tri objednávky musela zrušiť aj nemecká Lufthansa. Aj napriek všetkým úskaliam bol projekt Concorde viacmenej úspešným počinom na poli nadzvukového lietania, ktorého éra sa datuje medzi rokmi 1970, od prvého vzletu prototypu, cez rok 1976 – prvý komerčný let a uzatvára sa až rokom 2003, kedy pristál posledný linkový let medzi New Yorkom a Londýnom. Cena letenky sa aj po veľkých zľavách na sklonku prevádzky pohybovala okolo štvrť milióna korún… Najčiernejšou udalosťou spojenou s Concordom bola letecká katastrofa, kedy sa lietadlo krátko po vzlietnutí z parížskeho letiska Charles de Gaulle zrútilo. Na vine bola viacmenej súhra náhod, kedy kovový diel z iného lietadla prerazil počas štartu pneumatiku, ktorá následne explodovala a jej uvoľnené časti narušili elektrické vedenie a spôsobili požiar celého motoru. Rýchlosť štartovacieho manévru nešla korigovať do núdzového pristátia a tak sa po necelej minúte lietadlo zrútilo na malý hotelík neďaleko letiska…Nikto zo 109 pasažierov neprežil. Rok 2003 tak definitívne uzatvára slávnu históriu tohto pozoruhodného stroja, ktorý však nikdy nebol ziskový.

 

 

Celková kapacita

152 pasažierov

Cestovná rýchlosť

2100 km/h

Maximálna rýchlosť

2352 km/h

Dolet

7250 km

Dostup

18 300 m

Obstarávacia cena

23 mil. libier ( rok 1977) , 122 mil. libier (rok 2008)

dĺžka X rozpätie

62 m x 25 m

pozn. autora: asi najbližší vystavený exemplár Concordu je vystavený spolu s TU-144 na streche technického múzea v nemeckom Sinsheime... 

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikipedia Commons:William M, Plismo, E.Marmet

preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? Vyššie, ďalej a rýchlejšie I.
Publikované: 6.11.2011
Prekonávanie limitov v preprave osôb nie je len otázkou niekoľkých posledných dekád, ale skôr celého storočia, ktorému jednoznačne v tomto odvetví dominovala letecká preprava. A kto bol na svojich cestách vôbec najrýchlejší?


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 23. 4. 2024
sviatok:Vojtech
dnes:
utorok 23.4.
5 °C
zajtra:
streda 24.4.
7 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X