www.infoglobe.sk » Viete, že? USA: Broadwayský muzikál

Viete, že? USA: Broadwayský muzikál

Publikované: 13.5.2012
Ako všetci vieme, Broadway, prebiehajúci akosi naprieč cez pravidelné rovnobežky newyorských ulíc a avenue, je preslávené miesto divadiel s muzikálovými programami.

Na súčasnom Broadway sa nachádza zhruba 40 stálych divadelných scén, ktorých kapacita hľadísk bežne dosahuje viac ako 500 miest.

Na newyorskej scéne nie je zvykom stanovovať koniec, teda derniéru hraných predstavení, ta prichádza sama – priamo úmerne so záujmom divákov o dané predstavenie a tak si viete predstaviť, aký záujem je aj po desaťročiach o predstavenia ako Fantóm opery či Cats, ktoré prekonali hranice viac než 8000! repríz… Aj pre hollywoodské hviezdy strieborného plátna boli dosky divadelných scén slávneho Broadway vždy niečím magickým, pretože uspieť ako divadelný herec, bez rafinovaných filmových kúziel, bolo a je stále dôkazom naozajstného hereckého kumštu.

Medzi najznámejšie scény patria divadlá ako Ambassador Theatre (muzikál Chicago), Broadway Th. (Evita, Miss Saigon), Majestic Theatre, ktorého hlavným ťahákom je od roku 1988 Fantóm opery - rekordman v počte repríz, či najväčšie z divadiel – George Gershwin Theatre s kapacitou 1760 miest.    

Skrátka, vidieť „pravý“ broadwayský muzikál v jeho prostredí má naozaj niečo do seba.

Má to však aj veľký háčik. Vstupné nie je práve nízke, čo je povedané veľmi zdvorilo, a tak si sporivý Čech za tie peniaze nakúpi radšej niečo z elektroniky, či oblečenie. Na muzikál sa tak dostane len ten, kto letí do New Yorku ako významný pracovný hosť a ktorého na neho pozvú, ako už bývá na podobných cestách zvykom.

Ja som takto videl na Broadwayi iba jeden muzikál, King, v ktorom britská vychovávateľka s niekoľkými deťmi zavíta k orientálnemu panovníkovi, ktorý k nej zahorí veľkou láskou – inak, ten muzikál sfilmovali a nedávno išiel aj v českej televízii.

Bol som na ňom s kolegom a čakalo nás niekoľko prekvapení. Prvé bolo, že divadlo, veľmi slávne, nemalo šatňu. Pretože sme tam boli v zime, každý si proste kabát zmotal pod seba, čím bol o niekoľko centimetrov vyšší a tí za ním by zle videli, ale pretože to isté urobili aj ostatní, všetko sa akosi vyrovnalo. Druhé prekvapenie bolo, že na showbussinesové prvky inscenácie si človek zvykol za päť minút a ani mu neprišli nijak zvláštne či rušivé.

Tretie, a to najpodstatnejšie, bolo nadšenie, s akým diváci výkon hercov sledovali. Tak vďačné obecenstvo som v Prahe ešte nezažil a naši herci môžu svojim newyorským kolegom len závidieť. Možno aj preto je newyorská scéna onou vysnenou métou, na ktorú však z našich končín dosiahne málokto.    

Ak sa niekedy dostanete na muzikál na Brodwayi , odhoďte český kriticizmus a pripojte sa k tým nadšeným, aj keď práve nemusí byť prečo. Oni vedia, že to vyjde na rovnaké peniaze, a keď už si zaplatili, tak sa radujú – čo je jeden z prípadov pozitívneho myslenia, ako sa zdá.

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Summ, Andreas Pr., A.Tyrrell

Preklad: O. Maňáková

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Socha Slobody v New Yorku
Publikované: 26.8.2009
Socha Slobody symbolizuje slobodu a reprezentuje vývoj a trvanie demokracie v Spojených štátoch. Stelesňuje vedomie Američanov o tom, že sú strážcami ľudských práv v celom svete a je charakteristickou pamätihodnosťou New Yorku.

USA: Las Vegas - mesto hazardu
Publikované: 24.1.2014
Rovnako ako okolo Hollywoodu, tak aj okolo Las Vegas panuje mnoho predstáv, ktoré celkom pokrivujú realitu tohto púštneho mesta hazardu.

USA: Idaho - Zemiakový štát
Publikované: 17.1.2014
Minulý diel sme strávili v Universal Studios Theme Park. Bol to vskutku veľkolepý zážitok, a tak presun na sever do Idaha sa môže zdať byť tak trochu fádnejší.

USA: Richmond - hlavné mesto Konfederácie I.
Publikované: 19.10.2012
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta štátu Virgínia, ktorý leží na východnom pobreží Spojených štátov amerických.

Viete, že? USA: New York I. - naj múzeá
Publikované: 10.6.2012
Na ploche o čosi väčšej ako jeden a pol kilometra štvorcového sa nachádza najväčšia koncentrácia múzeí na svete – vitajte v East Side, štvrti intelektuálov, umelcov a všakovakých múzeí.

Viete, že? USA: New York - na skok v Harleme
Publikované: 20.5.2012
Krátke zastavenie v štvrti, kde sa na začiatku minulého storočia rysovala tvár jazzu a rovnako tak kariéry jeho protagonistov Elly Fitzgeraldovej či Duka Ellingtona. Miesto, ktoré malo ešte donedávna nálepku zločineckého brlohu, ktoré nie je radno navštevovať v noci a za dňa iba v uzamknutom voze...

USA, New York – zaostrené na umenie a shopping
Publikované: 1.6.2015
Čo vás napadne ako prvé, keď sa povie „Amerika“? Najskôr to nebude Yellowstonský národný park ani Hollywood, akokoľvek sú tieto miesta turisticky vďačné. Skôr sa vám vybaví socha Slobody, Manhattan alebo Central Park. Pravým symbolom Ameriky je totiž New York, nazývaný tiež „hlavným mestom sveta“.

Viete, že? USA - Na newyorskej ulici
Publikované: 6.5.2012
Ďalších niekoľko zastavení po USA venujeme jednému z hlavných miest sveta - New Yorku. Mnohokrát to budú možno len krátke zastavenia, často len zdieľajúce môj pocit a akúsi esenciu atmosféry tohto veľkomesta. Verím však, že aj napriek absencii presných popisných informácií si z mojej skúsenosti niečo prevezmete.

Viete, že? Neznáma Amerika II.  
Publikované: 15.4.2012
Nad nekonečnou zeleňou Veľkých plání sa týči pozoruhodné pohorie, ktoré bolo po stáročia domovom indiánskych kmeňov. Dnes sa sem valia dva milióny turistov ročne, ktorým indiáni predávajú pohľadnice s hlavami amerických prezidentov - vitajte v Black Hills.

Viete, že? Neznáma Amerika III.
Publikované: 22.4.2012
Tretie pokračovanie nášho mapovania menej známych miest USA bude venované vskutku pozoruhodnému miestu. Mesto duchov, opustené domy, ľudoprázdne ulice a niečo, čo donútilo obyvateľov narýchlo opustiť svoje domovy. Jedným z takých je aj pensylvánske mesto Centralia, kde sa život definitívne zastavil roku 1992.

Viete, že? Neznáma Amerika I.
Publikované: 8.4.2012
Dozaista existujú miesta, o ktorých v spojení s USA príliš často nepočujeme a pritom sa jedná o územia, ktoré svoju rozlohou pokrývajú plochu s veľkosťou západnej a strednej Európy. Nekonečné pláne amerického stredozápadu, domov pôvodných indiánskych obyvateľov, ale aj krajina hôr a nehostinných miest s menami ako Badlands či Black Hills. Slušný námet nášho ďalšieho seriálu!

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

20.7.2019
Drevený kostol svätého Mikuláša z počiatku 17. storočia, ktorého oprava trvala takmer tri roky, môžu ľudia navštíviť v Hradci Králové v Jiráskových sadoch až do konca septembra.
19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 7. 2019
sviatok:Iľja
dnes:
sobota 20.7.
32 °C
zajtra:
nedeľa 21.7.
28 °C