www.infoglobe.sk » Viete, že? Silvester v Japonsku

Viete, že? Silvester v Japonsku

Publikované: 1.1.2012
Je prvý deň nového roku, väčšina z nás ešte vyspáva nočné radovánky, porušujú sa prvé predsavzatia a na šporáku sa ohrieva obligátna cesnačka či tradičná novoročná šošovica. Jak ale slávia príchod nového roku na druhom konci sveta?

Druhý koniec sveta pre nás bude pre tentokrát Japonsko, ktoré ako vieme, vo svojej tradícii nemá zakorenené Vianoce tak, ako ich poznáme my, Európania. Japonsko je však obdivovateľom čohokoľvek západného a európskeho, čo v krajine vychádzajúceho slnka vytvára až podivuhodne nesúrodú zmes našich vianočných reálií a predovšetkým potom tých amerických. Šikmooký Santa Claus tu nadeľuje darčeky za zvuku tradičných nemeckých kolied a Štedrý deň potom Kadomatsuprebieha ako ktorýkoľvek iný pracovný deň japonského týždňa. Doma sa stromčeky nezdobia, ba se ani nepredávajú, štedrovečerná večera je tiež skôr výnimkou, a pre mladšiu generáciu je celý tento netypický humbuk celkovo nezaujímavý, pretože pre Japoncov je tým hlavným dňom práve Silvester. Najdôležitejší deň v roku je však ten úplne prvý – Nový rok, deň, kedy sa podľa tradície musí každý obyvateľ ostrovov vrátiť na miesta, kde žili jeho predkovia alebo odkiaľ pochádza jeho rod. To so sebou prináša nepredstaviteľnú migráciu obyvateľov mimo veľké mestá ako je Tokio, Osaka a ďalšie. Navštíviť príbuzných a prarodičov na vidieku je proste zákon a povinnosť, avšak v japonskom svete je to všetko tak nejako prirodzené, radostné a nestresujúce, nie ako obvykle otravné návštevy v dobe, kedy by ste mali radšej pokoj sami pre sebe.

Japonská domácnosť sa na Nový rok dôkladne pripravuje čo sa týka výzdoby, dekorácií a kvetín Mochi ice cream – tento rituál sa nazýva kadomacu a ide v ňom o aranžovanie borových vetvičiek do kvetináčov s bambusovým kmeňom. Kto by očakával náročný večierok a ktovieaké oslavy počas polnoci, čakal by asi márne, resp. v ľudovej japonskej tradícii, ktorú väčšina domácností stále dodržuje, je hlavnou časťou novoročnej akcie včasný budíček a vychádzka do miest, kde je dobre vidieť na prvé lúče vychádzajúceho novoročného slnka. Tejto tradícii sa hovorí goraiko. Svoj podiel na celkovo majestátnej atmosfére, s mystickým nádychom šintoistických i budhistických náuk, má aj presne stanovený jedálniček. Ako raňajky sa podáva silný kurací vývar či sladká polievka, do ktorej sú namáčané ryžové bochníky omoči. Ďalej sa pripravujú pokrmy, ktorých základom sú dlhé slíže z prosa, nazývané soba, ktorých nadmerná dĺžka symbolizuje dlhý život, príkladné vzťahy a predsavzatia, ktoré sú nedeliteľnou súčasťou vstupu do nového roku. Prvý deň v roku má svoje kúzlo aj pre deti, pretože tie dostávajú v ozdobnej obálke symbolické vreckové, zvyk sa nazýva otoshidama. Hrajú sa aj hry, púšťa sa drak (šarkan) – takoage, alebo sa hraje novoročná hra fukuwarai - kedy sa na prázdnu bielu škrabošku postupne umiestňujú nos, fúzy, ústa či obočie, to všetko so Osetizaviazanými očami, aby nakoniec výsledný pomotaný obrázok poslúžil na obecné pobavenie všetkých prítomných. Dospelí si potom na zvitok papiera kaligraficky štetcom napíšu svoje priania a predsavzatia do nového roku a tie potom v obydlí povesia na viditeľné miesto, tento zvyk se nazýva kakizome.  

V čase obeda se podáva osečirjori, jedlo naaranžované v drevenej krabici s mnohými priehradkami, v ktorých se nachádzajú výnimočné pochúťky z rýb, z morských plodov, z ryže a tiež sladkosti. Čím je viac priehradiek a väčší výber, tým bohatšia je rodina.

OtoshidamaJaponský systém služieb je vskutku obdivuhodný, pretože len ťažko sa dá predstaviť, že pošta dokáže každej rodine na ostrovoch doručiť počas niekoľkých málo hodín list s novoročným prianím, ktoré sa číta po obede – zvyk sa nazýva nengadžó a neexistuje, že by ho niekto dostal s oneskorením. Odpoludnia sa potom krátkou prechádzkou ide do budhistickej svätyne, bez ohľadu na to, či je dotyčný veriaci alebo nie. Oslavy Nového roku oficiálne končia až v polovici januára, kedy je v ohni spálený kadomacu, čo bol už zmieňovaný bambus zdobený borovicou ako aj kakizome – list prianí a predsavzatí, ktoré tým získajú trvalejšiu platnosť. Všetko je potvrdené pečením ryžových bochníčkov či sladkých zemiakov práve na tomto ohni - nazývanom dontojaku.Japonská stavba

Ako sami vidíte, iný kraj má naozaj iný mrav. Pokiaľ sa o českom Silvestre dá hovoriť ako o nejakom mravnom či tradičnom, vzhľadom k neporiadku v uliciach, hluku a poklesnutej televíznej zábave, nehovoriac o pyrotechnike a alkohole, s ktorým ste to snáď počas dnešnej noci neprehnali, tak aby sa vám zo všetkých tých japonských obradov a krkolomných názvov ešte viacej nezatočila hlava!

Nech už ste prežili Vianoce a Nový rok akokoľvek, prajem vám, aby ten váš nadchádzajúci rok bol o niečo pokojnejší a spokojnejší, než ten predchádzajúci! Budem sa tešiť aj na ďalšie naše stretnutia.

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: wikipedia commons. Jnn, ignis, Nguyen, sixgimic

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Japonsko, Osaka: Kuchyňa Japonska
Publikované: 8.3.2013
Ako vyzerá jedno z najväčších a najvýznamnejších miest?

Japonsko: Doprava po Japonsku
Publikované: 22.8.2012
Tokijské metro, medzimestské vlaky, Šinkansen. Zmes zastávok a tunelov, stovky staníc a tisíce Japoncov, ktorí sa hemžia medzi turniketmi, nástupišťami a vlakmi. Pri tejto predstave turistom často nebýva do spevu.

Japonsko: Tokio a jeho životný štýl
Publikované: 15.8.2012
Tokio. Mesto, kde vedľa seba žijú školáci v staromódnych uniformách, vymódené paničky, ktoré trávia dopoludnia v nákupných domoch, po parkoch a všemožných kútoch mesta sa flákajúca mládež, skejťáci s farebnými vlasmi, dievčatá s umelými riasami a dvadsaťcentimetrovými podpätkami, psíky navlečené do minikimon a samozrejme všadeprítomní biznismeni, takzvaní sararímani.

Japonsko: Letenky celkom zadarmo
Publikované: 15.10.2011
Od marcovej katastrofy vo Fukušime prežíva Japonsko krízu v cestovnom ruchu. Na jeho oživenie poskytne Japonská agentúra pre turizmus turistom z celého sveta letenky úplne zdarma.

Vlakom na Silvestrovské oslavy do Viedne
Publikované: 29.12.2010
Ak túžite zažiť poslednú noc v roku v jednom z najkrajších miest Európy a pritom si dopriať aj polnočný prípitok a nemusieť rozmýšľať o tom, kto vás tam aj späť odvezie, tak je výlet vlakom pre vás ako šitý na mieru.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X